BUITENLAN DSCHE BERICHTEN,. van 100,000, die voor 1882 voor versmelting van centen is toegestaan, met ƒ190,000 tot gedeeltelijke dekking o. a. van het verlies op de nominale waarde eener partij versmolten koperen pasmunt ten bedrage van 276.400. Voor dit doel zijn op de diensten 1880 en 1881 ƒ200,000 toegestaan, docb niet uitgegeven. Het eindcijfer der begrooting voor 1882 ondergaat geen verhooging tengevolge van gelijktijdige vermindering met gelijk bedrag. Zoodra mogelijk zal de minister van financiën maatregelen in het leven roe pen tot het buiten omloop stellen van het aantal koperen centen. In een wcts-ontwerp is voorgesteld om tot dekking van het tekort van 94000, ontdekt in de kas van den gewezen ontvanger der registratie enz. A. Rijser te Goes, van welk bedrag ƒ11000 in de staatskas is terug gekeerd door verkoop van den borgtocht, cene som van ƒ84000 beschik baar te stellen. Bij het in de afgeloopen week gehouden notarieel-examen zijn geslaagd: voor het le gedeelte de heeren: A. J. M. StumpiF Jr. te 's Gravenhage; D. W. Verstegen te 'sGravenhage; W. V. Takes te Amsterdam; C. H. M. Muller te 'sGravenhage; A. L. A. Van Meerwijk te 's Hertogenbosch; H. D. J. Ouwer- sloot te Utrecht; M. Donker Pz. te Zaandijk; W. F. J. Wagtho te Tholen; L. J. Reynvaan te Amsterdam; C. H. Van Lottom te Amsterdam. Voor het 2gedeelte de heeren: A. Tukker te Leerdam; S. Van der Burg te Jelsum; H. W. A. J. Terwindt te Nijmegen. Voor het 3e gedeelte de heeren: D. F. Oudenampsen te Warnsveld; K. Langeveld te Amsterdam; 11. G. N. Van Romondt te Utrecht; G. A. De Gelder te Roermond. Voor het 2e en 3e ge deelte de heeren: W. N. Verlegh te Roermond; R. De Bruyn Ouboter te 's Gravenhage. Het stoomschip Drenthe van Java naar Rotterdam vertrok 28 Juli van Suez. De Batavia, van Rotterdam naar Java, passeerde gisterenna middag Sagrés. De Burgemeester Den Texvan Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez den 298l<n Juli en ging den 30!,en Juli het Kanaal in. De Conrad, van Batavia naar Amsterdam, passeerde hedenmorgen 4 uur Dun- geness. De Utrecht, van Java naar Rotterdam vertrok 29 dezer van Port-Saïd. Het fFag. fFeekbl. schrijft: »Naar men verneemtzal de generaal K. Van der Heyden wederom naar Indië vertrekken." In doorgaans welonderrichte kringen in de residentie is daarvan niets bekend. Als vermoedelijk titularis voor hel vacante burgemeestersambt van Voorburg wordt aan het Fad. genoemd de heer T. P. Mackay, lid der tweede kamer en oud-burgemeester van Winterswijk. De acht-en-dertigste algemeene vergadering van het Nederlandsch Onder wijzers-genootschap zal gehouden worden op Dinsdag, Woensdag en Donder dag, 31 Juli, 1 en 2 Augustus 1883, te 's Gravenhage. De leeraar in de wis- en natuurkunde dr. S. Figée, geplaatst aan het koninklijk instituut voor de Marine te Willemsoord, zal op zijn verzoek met 15 September aanstaande eervol uit die betrekking worden ontslagen, tengevolge zijner benoeming tot onder-directeur van het magnetisch meteo rologisch observatorium te Batavia. De ministers van waterstaat en marine, vergezeld van de inspecteurs van het loodswezen en van den stoomvaartdienst, hebben per Zeemeeuw een tocht gemaakt langs den Nieuwen Waterweg. Bij gelegenheid van de wedrennen le Bussum Zaterdag 11., werden nog de volgende prijzen enz. behaald: Aanmoedigingsprijs: Inlandsche harddraverij, prijs 500, werd behaald door de Maria, van J. G. Matze; de premie ƒ200, door de Vogel, van A. C. Van den Akker. - Internationalen harddraverij-prijs: Handicap, prijs ƒ1500, werd behaald door Pourtchak, van F. W. baron Van Tuyll van Seroosker- ken. De le premie 500, door Bedouinvan sir Williamde 2e premie ƒ250, door Biegawoy, van O. Stechow. Officiers Steeple-chase: Prijs ƒ500, door de Clontarf Boy van den ritmeester Wijnstroom. Tribune-wedrenmet hindernissen: Prijs 1200, werd behaald door Tremonia, van graaf Nic. Esterhazy; premie door Kentish Lad, van CI. Houze. Z. K. H. de kroonprins van Zweden en aartshertogj.Karelj Lodewijk van Oostenrijk woonden de wedrennen bij. Zaterdag middag kwamen HH. MM. de koning en de koningin met het princesje en gevolg in rijtuigen van het station te Oosterbeek te Renkum aan. Eene groote menigte had zich onder een fraaie eerepoort vereenigd die HH. MM. met luide hoera's ontving. Daarna bezichtigden HII. MM. het versierde dorp en vertrokken vervolgens naar het landgoed //Oranje Nassau's oord", waar zij te 1% uur aankwamen. Aan den weg tusschen Gorrcdijk en Lippenhuizen stond een huisje, bewoond door twee oude menschen, man en vrouw, beiden omstreeks 80 jaren oud. In den nacht tusschen Vrijdag en Zaterdag ontstond aldaar door eene onbekende oorzaak brand, die van dit noodlottig gevolg was, dat niet alleen het geheele huisje met den ganschen inboedel eene prooi der vlam men werd, maar dat het verkoolde lijk van den ouden man uit de puinhoo- pen tc voorschijn werd gebracht, terwijl de vrouw, met brandwonden over dekt, nog met veel moeite gered werd. Aangaande den polderjongen, wiens lijk in de gemeente Smalltngerland is gevonden, verneemt men dat geen geweld, zooals men meende, maar misbruik van sterken drank de oorzaak is van zijn dood. Bjj het ontruimen der oude archievenkamer in de, in restauratie zijn- den rechter toren van het antieke stadhuis te Venloo, heeft men een ge heimzegel van den burgemeester der stad gevonden, hangende aan vier zilveren kettingen, die bevestigd zijn aan een vergulde plaat waarop het jaartal staat 1646. Het zegel is van zwaar gegoten zilver met duidelijke inscriptie. Verder twee zilveren massieve platen, waarin een leeuw op een anker rustend is gegoten uit zilver, hangende eveneens aan kettingen van zilver aan een vergulde plaat met het jaartal 1641 en twee dito vergulde platen met het jaartal 1713. Een en ander schijnt groote waarde te hebben. 's GRAVENHAGE, 30 Juli. Door Z. M. is aan de na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenenachter hunne namen ver meld: dr, J. F. T. lluyvenaar, te Brussel, ridder der Leopoldsorde van België; A. Smulders, te Utrecht, ridder der orde van Medjedie 4eklasse van Turkije; C. Smulders, te Utrecht, ridder der orde van Medjedie 4e klasse van Turkije; G. H. Becker, te Maastricht, ridder der orde van den Heiligen Gregorius den Groote, hem door Z. H. den Paus geschonken; J. W. Thomp son, te Rotterdam, ridder der orde van den Heiligen Gregorius den Groote, hem door Z. H. den Paus geschonken. Door Z. M. is benoemd tot burgemeester der gemeente Amersloort, jhp. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck. Door Z. M. zijn A. A. Sprenger en J. A. Lodewijks benoemd tot onder wijzers bij den cursus tot opleiding van gymnastiekonderwijzers tc Haarlem. Door Z. M. zijn benoemd: tot adelborst le kl.de adelborsten 2' kl., 1' afdeeling, bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord, C. W. De Visser, H. M. Van Straaten, H. W. G. Van Bleiswijk Ris, E. Coenen, D. J. Van den Honert, D. Birnic, T. A. F. De Bruine|,j|J. J. Ram- bonnet, L. P. De Stoppelaar, G. R. Van Nauta Lemke, F. Smit, J. P. Gue- pin, jhr. J. O. De Jong van Beek en Donk, M. W. Houck, P. II. VanVoort- huysen, H. M. Van Bemmelen, J. Des Amorie van der Hoeven, F. K. Van der Weyde, C. J. R. Kroesen, W. Rauwcnhofï, jhr. W. C. I. Versluys, A. J. Gooszen, J. A. L. Van den Bosch, G. L. II. Luyten, W. De Ruyter van Ste- veninck, N. J. Van den Worm, K. L. Reepmaker, M. H. E. Sachse; tot 2,n luit. bij het korps mariniers, de adelborsten 2' kl.2' afdeeling, bij gemeld instituut E. Berdenis van Berlekom, A. De Timmerman, J. C. Schra- ver, W. G. Vennekool. Door Z. M. is de officier van administratie 1« kl. W. F. E. Le Rutte, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, en bevorderd: tot officier van administratie le kl.de officier van administratie 2e kl. N. W. Lasonder. Door Z. M. is aan B. H. Schultz, op zjjn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van adjunct-verificateur met rang van commies bij de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld, te Amsterdam. Door Z. M. zijn benoemd bij het wapen der genie, tot kapitein, de le luit. L. Waller, van het wapen, gedetacheerd bij het leger in Neder- landsch-Indië, en bij den staf van het wapen, tot kapitein, de 1' luit. jhr. E. Quarles van Ufïord, en tot le luit., de 2e luit. J. M. Van Hoogstraten, beiden van dien staf. Door Z. M. is de kolonel der infanterie, laatstelijk chef van den gene- ralcn staf in Nederlandsch-Indië H. F. Meijer, benoemd tot generaal-majoor. Ingevolge machtiging des konings is de kapitein-luit. ter zee C. A. Le Bron de Vexela met den laalsten Augustus aanstaande eervol ontheven van het bevel over Zr. M'. waehtschip te Amsterdam, en dat bevel met 1 Sep tember aanstaande opgedragen aan den kapitein-luit. ter zee W. I. Van Loenen. De benoemde tijdelijke officier van gezondheid 2e kl. bij de zee macht dr. W. H. H. Lohmann, arts, wordt met 1 Augustus a. s. geplaatst in de rol van Zr. M». wachtschip te Willemsoord. Bij beschikking van den minister van marine is de benoeming van J. A. Van Hoogstraten tot adelborst 3e kl. voor de mariniers, op daartoe ge daan verzoek, ingetrokken en ter zijner vervanging, met 1 September a. s., als zoodanig aangesteld de adspirant P. S. Groen. Z. K. H. de prins van Oranje heeft den heer Wttewaal van Stoetwe gen, minister-resident van Z. M. le Stockholm, thans in de residentie aan wezig, ten gehoore ontvangen. H. K. H. prinses Hendrik heeft heden ochtend ten 8 u. 20 m. per Rijn- spoor de reis naar Frankfort aangenomen, vergezeld van graaf Van Bijlandt, laatstelijk benoemd tot haar kamerheer. Z. K. H. prins Albert van Pruisen bracht der prinses aan het station zijn afscheidsgroet. - Een 100-tal Franschen. waaronder onderscheidene jury-leden der Am- sterdamsche tentoonstelling, verwisselden gisteren het verblijf in de hoofd stad met een bezoek aan de residentie. Men een gezelschapstrein van den den Nederl. Rijnspoorweg des voormiddags hier ter stede aangekomen, wer den de tochtgenooten in extra-stoomlramrijtuigen naar Scheveningen ge bracht, alwaar ontbijt en middagmaal gebruikt werden. Des avonds keer den zij met dezelfde gelegenheid naar Amsterdam terug. BEL. «IE. Te Brussel zullen in het laatst van Augustus groote internationale scherpschuttersfeesten worden gehouden, bij gelegenheid.van hel 25-jarig be staan van de Belgische nationale schietbaan aldaar. De regeering heeft 100,000 fr. voor prijzen toegezegd. Volgens de te Spa verschijnende Xouvelles de Spa zou Z. M. de koning der Nederlanden een gedeelte van het seizoen daar ter plaatse komen door brengen. De geneesheer van Z. M. zou nl. deze kuur, welke 21 dagen zou duren, in 'tjtelang van Z. M. gezondheid aanbevolen hebben. Z. M. zou in de villa //Coumont" zijn intrek nemen. ENGElIiAN». De door de Britsche regeering geëngageerde twaalf Engelsche cholera- artsen zijn naar Egypte vertrokken. Behalve de reiskosten ontvangen zij een maandelijksch tractement van 1800. Gedurende'de 24 uur, geëindigd ten acht uur eergisteren ochtend, be droeg het getal sterfgevallen aan cholera: te Damiette 11, te Ghizch 24, te Zifteh 12, te Chibin-el-koem 92, te Mehalles 58, te Tantah 39, te Milgamr 37, te Dagadoed 13, in de provincie Gallioubieh 20, in de provincie Me- noffieh 39, Er hebben zich te Alexandrië eergisteren verscheidene gevallen van cho lera voorgedaan, waaronder een met doodelijken afloop. Generaal Tom Pouce (Tom Thumb) laat een vermogen van ƒ324,000 i I na. De lijkstoet werd door ruim 20000 menschen gevolgd. i

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2