PER TELEGRAAF. De Internationale en Koloniale Tentoonstelling te Amsterdam. verslaggevers dat hjj de proefneming deed, zonder er geld mede te ver dienen, maar om de eer. Om drie nor 's middags ging bjj in eene boot de rivier in beneden den val. De bootsman Mac Cloy vroeg hem of al zijn geld op was. Neen ik heb nog een 15000 dollars over, zcide hij. //Laat mij u dan aan wal roeien, en maak dat geld eerst op," zeide Mac Cloy. Webb lachte, ontkleedde zich en deed een zwembroek aan, waarop hij in de rivier sprong. Hij werd snel medegerukt, en zes minuten later schoot hij reeds ouder de hooge Hangbrug van den spoorweg door. Het vliegende water schudde hem nu links dan rechts als een schommel. Voorbij de brug vliegt het water, dat door den val in de diepte gedrongen is, omhoog. De woede der rivier daar is niet te beschrijven. Soms werd Webb door een hooge golf omlaag gedrukt, en was dan een tijdlang niet te zien. Eens kwam hij pas 150 meter verder weder boven water. Sieeds sneller ging hjj omlaag. Hij zwom bjjna niet, maar bewaarde zijn krachten voor de draaikolk. Een kwart mijl vóór de Whirlpool buigt de rivier om. Het water springt tegen den Amerikaanschen oever op en wal men de //water- hel" noea.t, ontstaat. De aantrekking van de draaikolk wordt hier het eerst gevoeld. Hier zonk hjj onder een wanhoopskreet der toeschouwers, doch verderop kwam zijn hoofd weer boven water. Nu naderde hij den draaikolk. Deze draait rond in cirkelvorm. De rivier schiet naar voor in 't Zuidelijk deel en gaat door hel Westen en Noorden naar het Oosten. Boomstammen die door den val werden medrgesleeptdraaien hier soms maanden lang in snelle wieling rond. Webb werd door liet draaiend water medegerukt. Hij was op den top van de hoogste randgolf, hief zijn banden eens op en werd toen in den gapenden, wervelenden afgrond geworpen. Even was zijn hoold nog te zien; toen werd hij ondergetrokkenen wel licht zal men zijn lijk nog weken lang in den gladden draaikolk zien cirkelen. FHAIVRRIJ K. De kamer van afgevaardigden heeft het crediet van 50000 fr. tot be strijding der kosten van het zenden eener geneeskundige commissie naar Egypte goedgekeurd met 409 stemmen tegen 1. Na verwerping van ver scheidene onbelangrijke amendementen heelt de kamer de conventie-Lyon in haar geheel met 349 legen 134 stemmen aangenomen. De plechtigheid der onthulling van het monument op het Rond-point te Courbevoie. ter herinnering aan de heldhaftige verdediging van Parijs tjjdens het beleg, is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Terwijl bij voortduring uit Frohsdorf gunstige berichten ontvangen worden loopt het gerucht, dat de maagontsteking, waaraan de graaf van Chambord lijdt, door vergiftiging veroorzaakt zou zijn. Eenige personen be weren dit van dr. Vulpian vernomen te hebben. De heer Ferdinand De Lesseps heeft van den schah van Perzife het grootkruis der orde van den Leeuw en de Zon ontvangen. Uit Bern wordt gemeld dat het weder in de Alpen ook dezen zomer weer jammerlijk is. De temperatuur wordt al lager en lager. Het is win terweer; op de bergen heeft het zwaar gesneeuwd, en lager viel de regen bij kille stroomen neder. Touristen en reizigers nemen haastig de vlucht. CAIRO, 28 Juli. In de laatstverloopen 24 uren is de sterfte in de wjjk Boulak snel verminderd. CAIRO, 28 Juli. In de laatste 24 aren was de sterfte te Cairo 277, i waarvan 73 Ie Boulak. Amsterdam 27 Juli 1833. In ons vorig schrijven eindigden wij met de melding dat ons nog reste te spreken over de //Auditions léléphoniques" en de Uollandsche diamanten. Het Paviljoen der stad Amsterdam kan uien toch niet onopgemerkt voorbij gaan. Niet alleen dat het gebouw uitwendig prachtig geschilderd is, maar het inwendige biedt zeer veel nuttige zaken ter aanschouwing, vooral voor hoofden van openbare scholen die hunne leerlingen eenige aangename en tevens leerzame uren willen doen doorbrengen. Het allereerst werden wij door de monumentale klok van //Addicks" verrast. Het is een torenklok met eene wijzerplaat «a jour" en waarvan het uurwerk, in eene glazen kast gevat, vele bijzonderheden oplevert. GQ kunt u hier tot den heer H. Bag- gelaar Jzn. wenden, die u welwillend alle noodige inlichtingen verschaft. Verder een model van de Oosterdok-schutsluis in hout en modellen voor torens enz. In de zijzaal rechts vindt gij het plan van de Amstelbrug (ex-IIoogesluis) en van de Blauwbrug sierlijk uitgevoerd, alsook vele teeke- ningen voor het aanschouwelijk onderwijs in gebruik op de Fröbelscholen, uitvoerig geschilderde kaarten, modelbanken voor scholen, een pholographisch schilderij, onze brandweer in volle uilrusting legen het vernielend element kampende, voorstellende. In het midden dier schilderij prijkt de beeltenis van Jan v. d. Heyden, waarnaar de drijvende stoomspuit genoemd is. Van liter naar het gebouw der Hollandsche diamanten is maar een stap en wij treden met eerbied dit tempeltje binnen, dat door politie en brandweer streng bewaakt wordt. In de groote vitrine der heeren v. Praag Zoon schittert een collier van diamanten, de tweede groote prijs aangekocht voor de verloting. Voor vijftig cents, Mevrouw, indien het lot u gunstig is, kunt gij dit sieraad bekomen, waarvan de waarde vijftig duizend gulden is. De collectie Baszanger munt uit door twee groote oorknoppen in brillant. de heer Sanders geeft ons een waaier te zien bezaaid met jnweelen, de firma N Abas een ruiker waarvan iedere roos een brillant bevat. Iedere «vitrine" is zoo ingericht, dat, wanneer men even op de glazen drukt het tentoongestelde aan ieders oog verdwijnt als met een tooverstaf. De heeren Marchand C°. hebben ons nationaal volkslied met diamanten nooten ge schreven, voorwaar duure muziek en gij zoudt zeker. Mijnheer, de «Ring der Nibelungen" van Wagner op dergelijke manier gezel, in uw bezit wil len hebben. Nadat wij bij Van Praag voor onze oudste telg een zeer fraai ringetje ad ƒ12 gekocht hebben, verlaten wij recht voldaan deze rijkdom men en gaan even uitrusten voor de restaurant «Au bon Marché" daar wij niet al te dikwerf de spaarzaamheid uit het oog mogen verliezen en wij ons door de welverdiende naam van dit kodiehuis laten verleiden. Wjj willen ook nieuwe krachten putten daar wij van hier naar _de //Auditions lélépho niques" gaan en toch noch de tuin links aan uw lezers bekend willen maken. De heeren Hermann O. zijn directeuren van het gebouw der «Auditions léléphoniques" en geven u met de grootste beleefdheid alle mogelijke inlich tingen. Wij raden u aan dit lokaaltje s' avonds te gaan bezoeken. Het bevat vier zalen waarin gij kunt hooren 1». een operette die opgevoerd wordt in Frascali, 2». Concert in 't Panopticum3°. Concert in 't Paleis voor Volksvlijt, 4'. Concert van vier personen op het Tolhuis. Wij zouden de voorkeur geven aan het concert op hel Tolhuis, daar in acht genomen moet worden de afstand (7 kilometers) en de moeite die het spannen der draden onder water gekost heelt. Het is alsof gij aan het Tolhuis waart en verwijderd gij een oogenblik de geleidraad van uw oor, dan is het tl vreemd weder op de tentoonstelling te zijn. Gelukkig dat wij niet meer aan hekserjj gelooven. Nu zullen wij voor goed de tuin rechts verlaten en wij verzoeken u ons een oogenblik te willen volgen in de tuin links, die s' avonds voor het publiek gesloten blijft. Deze is o. i. beter ingericht dan de eerste, daar hier en daar lieve bloemperkjes het oog aangenaam verras sen. Trots prijkt hier het monument opgericht aan de gedachtenis der ge sneuvelden te Atjeh, verder het standbeeld van Jan Pieler Koen, in fiere houding voor den ingang der gebouwen van de Nederlandsche koloniën, waarop wjj later terugkomen. Wat de «Gamelang" aangaat die zouden wij u niet aanraden mevrouw te gaan hooren indien gjj zenuwachtig zjjt, het dansen vooral «vous porterait sur les nerfs" zooals wjj die Fransche dame hoorde zeggen die achter ons stond; gaat liever eens een kijkje nemen in hel gebouwtje der «Tropische planten". Nu gaan wij eindelijk het hoofdgebouw bezoeken en beginnen alsdan na tuurlijk met de afdeeling «Holland" die wij hopen in onze volgende brief te bespreken. N. PROGRAMMA VAN MCZIEHUITVOERINGEN. Bultensoelctelt-Amlcitia. Zondag 29 Juli, 'savonds tehalfacht, door de Staf muziek van het 4de Reg. Infanterie, Kapelmeester de heer H. Grentzids. le Afd.: 1. Defileer-Marsch, gecomp. door Kok, ls,e luit. bij het 8e reg. inf.; 2. Ouverture: «Atbalia", Mendelssohn; 3. Den Schönen Heil, Walzer, Weisenborn; 4. Adagio aus der D-dur Suite, v. Bach; 5 Fan- taisie sur l'Opera «Trouvèré", Verdi. 2« Afd.: 6. Waffentanz, v. Carl; 7. Zwei Satze aus der Unfolendetlen Symphonie, Schubert; 8. Allegro Mili taire, Stalfeld; 9. Ouverture de l'opera «Martha", Flottow. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. Oude Tarwe Mindere soort Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-gerst Zware Haver. Lichte Duivenboonen Paardenboonen Boter (l»,e qualiteit 54 (2de 54 (l8,e per (2de Turf haardbr. l,u soort (grauwe) Lange zwarte hectol. vat) I kii./'oio küog. dtibb. heet. Laagste Hoogste t 9- 10.- tf U 8 8.50 6 53 7.- 550 6.50 5 5 50 6 6.50 4.25 4 75 3. 3.50 8.— 8.50 7.— 7.50 62.- 68 56.— 60.- 1.55 1 70 1.40 1.50 0 0 0 0 0.20 0.23 12000 DELFT, 28 Juli. Heden waren de prijzen der Kaas ƒ24 a ƒ29.— de 100 kilo. Verkocht 91 stapels, wegende 27724 Kg. Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MURÉ, voorheen J. C. Dbabbe.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 6