m. 1883. MAANDAG 30 JULI. STADS-BEIUCHTEN BINNENLAND SC HE BERICHTEN. 1 l)c Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.— afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat, ingevolg de laatste alinea van art. elf der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n". 85), de herstemming ter verkiezing van drie leden van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Dinsdagden 31,ttD Juli a. s. van des voormiddags negen tot des namiddags vijf uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 20 Juli 1883. HARTEVELT, Wethr. 1°Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Brengen ter kennis van belanghebbenden dat op Bondcrdag 2 en Vrijdag 3 Augustus 1883 de passage over den Ouden Singel van de Janvosscnbrug tot «1e Mare voor rij- en voertuigen zal zijn af gesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 28 Juli 1883. HARTEVELT, Weth'. Is. Secretaris. LEIDEN, 28 Juli. Dr. Ph S. Van Ronkel, predikant te Zetten, heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier aangenomen. Heden werd door het personeel der fabriek van de firma Gebr. Van Wijk C°. een bezoek gebracht aan de Amsterdamsche tentoonstelling. Wij vertrouwen dat dit degelijke kermisgeschenk door dat ruim 100-lal werklieden op hoogen prijs zal worden gesteld. Ilct gisterenavond door het gezelschap van den heer W. Van Zuylen opgevoerde drama, De man met de ff assebeeldcn', is een dier stukken, welke inderdaad den naam van //draken" verdienen, hun wel eens door critici, die er zeker mede zouden zijn ingenomen indien bedoelde draken uil de tooneelwereld konden verdwijnen, em dal, zonder te rekenen met een deel van het publiek, dat op zulke krachtige uitingen van het dramati sche leven met welgevallen het oog slaat. Inderdaad het geheele arsenaal der bloedige romantiek wordt in dit drama geplunderd, althans gebezigd en men moet al heel moeilijk te bevredigen zijn, als men aan één moord door een dolk, een dito door vergiftiging en twee desgelijken door pistoolschoten op éen avond en op hetzelfde tooneel niet genoeg heeft voor zijne zenuwen, al waren die uit louter kabeltouwen samengesteld. Ook voor zijn hart en zjjn smaak Tot op zekere hoogte kan de vraag toestemmend worden be antwoord, vooral wanneer Van Zuylen Vaubaron, Alex. Faassen Rodille, mejuffrouw Kley Blanche Vaubaron voorstelt, gelijk gisterenavond in den schouwburg des eerstgemelden het geval was. Vandaar dan ook dal het talrijk opgekomen publiek door herhaalde toejuichingen zijne ingenomenheid met dit stuk en vooral met de spelers te kennen gaf. Onder de laatsten vermelden wij met lof de jonge juffrouw De Wolff, die reeds vroeg een merkwaardigen aanleg voor het tooneel aan den dag legt. In den schouwburg //Frascali", van den heer H. W. Nieuwenhuis, werd gisterenavond een drietal blijspelen opgevoerd, dat aan de toeschouwers veel genoegen verschafte en voorzeker ook aan de jongens van de kweek school voor zeevaart, daar tegenwoordig. Werd door hen uit volle borst in de pausen menig schoon lied gezongen, dat door de overige bezoekers met genoegen werd aangehoord, ook het spel wisten zij te waardeeren; zoodat na een daverend applaus een der acteurs, de heer Jacqui, niet kon nalaten den jongens, wier wensch het was eenmaal den roem des vaderlands te worden, toe te spreken en hen op het harte te drukken naar aanleiding van hetgeen zij hadden gezien, dat ook zij, waar het gold de verdediging van hunne eer en die des vaderlands, niet te wankelen, maar steeds te toonen een echt Hollandsch hart te bezitten. Morgen en Maandag zal door dit gezelschap nog voorstellingen worden gegeven. Wij wenschen het die beide avonden cene volle zaal toe. Ook de Id). W. Van Zuylen en E. Rasch zullen Zondag- en Maandagavond eene voorstelling geven. De indruk, verkregen gedurende de kermisavonden, zal voorzeker velen nopen nogmaals een bezoek derwaarts te brengen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedui doze wedk dagelijks van 38 tot 59 volwassen personen en 2 tot 9 kindo-en. Als hoofdonderwijzer werden heden te 's Ilage toegelaten de hh. J. Hage, B. M. Wepster en L. Driebergen van Leiden; P. H. De Haan van Bödegrave; K. Klamer van Alfen; G. Werdes van Wassenaar. In de afgeloopen week werden op de Zweminrichting //Rhijnzigt" 244 zwembaden door heeren en 57 door dames genomen. Temperatnur van het Rijnwater 18° Celsius. De Iloll. IJzeren spoorweg-maatschappij, bij voorkomende gelegenheden steeds gereed door prijsvermindering het reizen voor een ieder mogelijk te maken, brengt thans ter kennis, dal door haar eiken Dinsdag, tot wedcr- opzeggens toe, biljetten zullen worden uitgegeven, geldig ook voor terug keer op den volgenden dag, tegen betaling van enkele reis, naar Amster dam. Een dusdanig besluit zal voorzeker menigeen uitlokken een bezoek aan de internationale tentoonstelling niet te verzuimen. Wij ontvingen van den heer A. Voitus van Hamme het prospectus voor het tooneeljaar 1883/84 voor de Kon. Franschen schouwburg. De zamen- stclling van dit gezelschap is als volgt Administration: MM. Ant. Voitus van Hamme, Directeur, Administrateur; Ch. de Beer, Régisseur général, parlanl au public; Masson, Second Régisseur, et Régisseur des Choeurs; Vogels, Secrétaire de l'AdministrationHulman, issierControleur; Gooriekx, Chef du malériel de l'administration; Plaat, Peintre décorateur; F. Usener. Buraliste; Guffroy, Souffleur. Orcheslre: MM. Granier, Premier Chef d'Orchestre; Dupouy, Premier Chef uórchestre d'Opérette. deuxième au besoin j'Opéra et Onéra-Comiqne; Knor. Deuxièmc Chef d'Orchestre et Chef des Choeurs; de la Fuente, Pianiste ac- compagnatcur, Organisle; J. Slrelelzki, Répéliteur des Choeurs et du Ballet. Gr.md Opéra, Traductions, Opéra-Comique, Opérette et Ballet-Divertisse ment: MM. E. Berger, Fort Ténor grand Opéra et traductions Marseille, [Debuts); Ch. Riverain, Fort Ténor de grand Opéra et traductions; Selrack, Premier Ténor léger et des traductions [Rentree); Guernoy, Second Ténor, de Grand-Opéra, Traductions. Opéra Comique et premier Ténor d'Opérette Marseille [Debuts); P. Barrière, Troisième Ténor, Coryphée; Ch. de Beer, Premier Trial, des Ténors d'Opérette [Rentree); SeguinBaryton de Grand- Opéra et Traductions [Rentrée); A. David, Baryton d'Opéra-Comiquedeuxicme de Grand-Opéra, chantant l'Opérelle, Bruxelles [Débuts); Fernand Denoyé, Première Basse de Grand-Opéra et Traductions. Bordeaux [Débuts); P, Tos- can, Première Basse d'Opéra-Comique, deuxièmc de Grand-Opéra et pre mière au besoin, Nantes [Débuts); Emile Jouard, Seconde Basse en tous genres, Grand-Opéra Traductions Opéra-Comique Basse Bouffe d'Opérette, Vichy [Débuts); Dervaud, Laruette d'Opéra-Comique et d'Opérette, Toulouse Lyon [Débuts); Van der Noot, Troissième Basse; Mmes. Marie Leslino, Forte chanteuse, Falcon dc l'üpéra et principaux théatres de l'Etirope [Débuts); de Renckly, Forte Chanteuse en tons genres; Sophie Lender, Forte Chan teuse, Contralto-Mezzo Soprano [Debuts); Blanche d'Ervilly, Première Chan teuse légère d'Opéra-Comique el de traductions, Paris Lyon [Débuts); Mmes. Pupier. Première Chanteuse légère de Grand-Opéra ct d'Opéra-Comique au besoin [Débuts); Dupoiiy, Première Dugazon, Galli Marié, Première Chanteuse d'Operelte [Rentrée); LeclercqSeconde Dugazon, Première au besoin Seconde Chanteuse d'Operelte. Lille [Débuts); Granier, Duègnc d'Opera et d'Operelte [Rentree); d'Ortal, Dettxième Dugazon et róles secondaires, dans l'Opérette; Knor, Slreictzky, Bartholctiy, Alibert, Coryphées, Grandes Utilités. Ballet: Mr. Charles, Maitre de Ballet; Mile. Palmyre, Première Danseuse en lotts genres Milan [Débuts); A. Rertoglio, Première Danseuse demi- caractère [Débuts); Sachet, Première Seconde Danseuse travestie [Débuts); Fournier, Seconde Danseuse; Cinntard, Seconde Danseuse; Maille, Troisicme Danseuse; Louise Herbert. Troisième Danseuse. Choeurs: 22 Dames et 24 Hommes. -- Door de Staatscourant van heden wordt dc uilslag van de eindexamens |j der gymnasia in 1883 medegedeeld, liet getuigschrift van bekwaamheid voor de studie aan eene universiteit in alle faculteiten werd te Leiden uil- gereikt aan: II. G. Hagen, W. C. Koopmans Van Boekeren en J. II. Willc- brands. Het getuigschrift van bekwaamheid voor dc studie aan cene universiteit in de faculteiten der geneeskunde en der wis- en natuurkunde aan G. S. 11. Wendelaar, mede aldaar. De minister van binnenlandsche zaken heeft eene circulaire aan gedep. staten van de provinciën gericht waarin met het oog op de Aziatische cho lera in Egypte, de provinciale besturen vooral worden opgedragen om de

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1