H U 1 T H ALA 3S' 8CU B BER I CIITEN. PER TELEGRAAF. 1878 veranderd is, door toeneming van bevolking, uitbreiding van handel en het slichten van onderscheidene openbare gebouwen, dus al wilde men zich bepalen tot de nauwe grenzen van Mei 1875, het is niet meer mogelijk. Voorts merken zij aan dat het aanleggen van nieuwe posten en wegen, ontruimen en afbreken van bestaande versterkingen bovendien geld, veel geld kost. Geldelijk voordeel zal dus de beoogde verandering niet brengen. Ook betwijfelen zij dat wij voor een engeren kring minder bezetting zullen behoeven dan tegenwoordig voor den wijderen. Nieuwe posten oprichten in 't vooruitgaan, bij uitbreiding, beteekent kracht, zoo voor den Europeaan als voor den Oosterling. Gelijke handelwijze bij het teruggaan, wijkende, inkrimpende, verraadt onmiskenbare zwakheid, onmacht, gevoel van klein heid. Schoon klinkende proclamation kunnen daaraan niets veranderen, alleen daden spreken. De bevolking, die ons machtig waande, zal ons min achten, benden strijdlustigen zullen ons geen rust laten en ons telkens dwingen uit den engeren kring uit te breken en zeker valt het ligt te gissen welke gevoelens de hooiden in Groot-Atjeh zullen bezielen wanneer wij terug gaan; die hoofden, die tusschen 1874 en 1879 getuige waren van onze toe nemende uitbreiding, die, soms met de troepen den oorlog medemakende, de overtuiging kregen van wat wij vermogen bij ernstigen wil, goed beleid, geduld en volharding, van die hoofden hebben wij dan gewis noch gehecht heid noch medewerking meer te wachten. De indruk van Aljehs onder- hoorigen zal dan zijn dat wij niet meer zijn wat wij waren toen wij haar bescherming en veiligheid toezeidenmen zal ons beschuldigen van onmacht en woordbreuk. De bewering door enkelen in de tweede kamer dat een tijdelijk verlaten en aan zich zelf overlaten van een groot deel van het tegenwoordig gebied geen bewijs van zwakheid behoeft te zijn, is onjuist, men de «inkrimping" ook beschouwe, van staatkundige, krijgskundige of financiëele zijde, zij is nooit aan te bevelen, maar in alle opzichten te ver- oordcelen! Vraagt men hen af, zeggen zij, is inkrimping noodzakelijk? getoetst op de feilen, zeggen zij volmondig neen. liet feit dat van Aug. 1879 tot omstreeks half 1881 zonder buitengewone inspanning het gezag in de veroverde landstreek werd gehandhaafd, doet het vertrouwen koesteren dat de Aljehers, gelijk de bewoners van 't overig Sumatra tol vreedzame, rustige onderdanen zijn te vormen. Terwij! vroeger tegenspoed en tegenstand onze geestkracht staalde, tot meerdere inspanning aanspoorde en onsgroote uitkomsten schonk, zouden thans zwakheid en mismoedigheid de gevolgen zijn en ons nopen prijs te geven, wat wij bezitten' Ter zelfder lijd dat de Koloniale Tentoonstelling te Amsterdam landgenoot en vreemdeling aan- schouwlijk maakt dat Nederland door beleid, krachten volharding een gansch Eilandenrijk wist te veroveren en aan zijne welvaart en grootheid dienstbaar te maken, zouden wij door ons gedrag in Atjeh de betuiging ontlokken over verval, onmacht en gemis aan geestkracht' Nederland, dat toonde tegen het meerdere, de verovering van de landstreek, niet op te zien en die taak met goeden uitslag wist te volbrengen, zou wijken uit vrees, ja uit vrees voor den Atjeher, dien wij in 1879 zelfs ver buiten ons tegenwoordigheid gebied in Sciimocn durfden opzoeken en lot onderwerping brachten. Neen, zeggen zij, plicht en eer gebied te blijven, liet valt echter niet te ontkennen dat het Indische leger na de vele verliezen die het in den Atjeh'schen oorlog geleden heeft, thans buiten staat moet worden geacht, noch troepen voor Atjeh af te zonderen, zonder ander doel en om den Archipel in gevaar te brengen. Doch men mag vertrouwen dat het Nederlandsche volk, daar waar het de eer en de gewichtigste belangen van het vaderland geldt, bereid zal worden bevonden, onze Indische krijgsmacht in staat te stellen, de opgedragen laak te volbrengen. 's GRAVENHAGE, 27 Juli. Door 1. M. is aan mr. A. Heemskerk, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als rechter in de arrond.-rechtbank te Zierikzee. Door Z. M. is de beer dr. \V. II. 11. Lohmann, arts te Stralsund, in Hommeren, benoemd tot tijdelijk officier van gezondheid 2C kl. bij de zeemacht. Door Z. M. zijn benoemd bij het wapen der artillerie: bij het 2« reg. veld-artillerie, tot majoor, de kapitein R. M. Verschoor, van den staf van het wapen, toegevoegd aan den commandant der bereden artillerie; bij hel 2e reg. vesting-artillerie, tot kolonel, de luit.-kolonel R. Chr. Van Onselen, commandant van het corps; bij het 3e reg. vesting-artillerie, tot luit.-kolonel, de majoor II. W. Van Marie, van den staf van het wapen, toegevoegd aan den commandant der vesting-artillerie, en is belast met het bevel over het lc reg. veld-artilleric, de luit.-kolonel A. J. D. Egler, van het 2e reg. veld-artillerie. Door Z. M. is de le luit. jh'. F. L. Falck, van het le reg. infanterie, in zijn rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers. Door Z. M. zijn bevorderd: tot luit ter zee 2e kl.de adelborsten le kl. H. A. Schoonhoven, J. F. B. Van Dijk, jh'. 11. 51, De Koek, A. Gel derman, F. W. Planten, E. 0. Kerkhoven, I. T. Van Sloolm, G. L. Slroot- man, G. J. Van der Hout, G. 11. Pfeifler, F. Rot, W. T. Van Vloten, jh'. W. F. Van Spengler, 11. Van Praag, C. E. Diltlinger, L. A. RoijenA. II. F. M. Lalour, J. T. T. 5Iodderman, A. W. graaf Van llogendorp, T. E. W. Van Dompseler. Door Z. M. is de kapitein Ier zee P. Ten Bosch, met 31 Augustus a s eervol ontheven van de waarneming der betrekking van commandant van het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord en van directeur van het onderwijs aldaar en die betrekking met den lst"D September a. s. opgedragen aan den kapitein-luit. ter zee G. Doorman. Door Z. 51. is aan den militairen apotheker 2' kl. F. M. C Van Wal- sem, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, en genoemde eervol ontslagen militaire apotheker (arts) benoemd tot officier van gezond heid 2e kl. btj gemeld personeel, ook is aan den reserveofficier van ge zondheid 1' kl. J. Pare, van hel personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit genoemde betrekking, en bepaald, dat bedoeld ontslag zal ingaan met den datum, waarop de heer Paré voornoemd, als burgergeneeskundige ter beschikking zal komen van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-lndië. Door Z. 51. is eene commissie ingesteld, aan welke is opgedragen den minister van marine voor te lichten, ten aanzien van de beantwoording dei- vraag, in hoeverre door eene reorganisatie van het beheer van 's rijks wer ven in verband met de nieuwe en nog in wording zijnde waterwegen in ons land, vereenvoudiging en bezuiniging is tot stand te brengen. De com missie is zamengcsleld uit de heeren jhr. F. G. E. 51erkes van Gendl, lid van de eerste kamer der stateu-generaal, president; L. Wollson, lid van de staten van Zuidhollandoud-directeur van de Nederlandsche stoomboot maatschappij le Rotterdam P. Smit Jr.lid van de staten van Zuidhoiland, scheepsbouwmeester; C. L. Loder, ingenieur le kl. bij de marine, leden, en jh'. tl. 51. Van der Wijck. luit. ter zee le kl.lid en secretaris. De heer Alexander Koppel, benoemd tot consul der Nederlanden le Bo gota, is als zoodauig door de regeering van Columbia erkend. Hel gaslicht in de brood- en meelfabriek zal weldra worden vervai gen door electrische verlichting van deze iudustriëele inrichting. Uit een gesloten kofler, die per Hoil. spoor van den Helder naar werd verzonden, worden vermist cenige gouden voorwerpen en linnen j diverse andere goederen. De dader is nog niet bekend. BELGIË De kamer heeft het ontwerp tot verhooging der belasting op het ft distilleerd met 69 tegen 66 stemmen aangenomen, evenals verscheidene arnet dementen. In October a. s. zal het Brusselschc paleis van justitie worden iug( wijd. Het feestprogramma is reeds vastgesteld. De koning zal er bij teget woordig zijn. Te Iloogslaedc is eene vrouw het slachtoffer geworden barer moed» Helde. Haar 5-jarig dochtertje viel in een vijver en zoodra de moeder di bemerkte sprong zjj in het water om bet kind te redden. Ongelukkig gt raakte zij uitgeput en verdronk met het kind, een man met 2 kleine kit deren achterlatend. SSSEI-AK I», In het lagerhuis zeide de heer Gladstone, dat hij goedvond, dat het voor stel van den heer Northcolc Maandag in behandeling wordt genomen. [1 regeering kan met dat voorstel zich geheel vereenigen, maar zij schuw voor het oogenblik elke discussie over het Suez-kanaalals nadeelig voord belangen van den slaat en onnoodig, omdat de schikking met den heer 6 Lesseps is opgegevenen de belanghebbenden bij de scheepvaart door hg Kanaal tijd moeten hebben het vraagstuk te overwegen. Daarom is d regeering niet voornemens de onderhandelingen over de aanspraken van d Kanaalmaatschappij spoedig te hervallen. De regeering zal daarom ook I» voorstel tot wijziging van Norwood ondersteunen. Diens amendement w: de vrijheid van het huis, om te oordeelen over de verbinding der Sliddt landsche en der Ronde Zee, handhaven. De heer Gladstone weigerde di aan te nemen een besluit, welk ook, aangaande onderhandelingen en sta; peil in de toekomst. De visschêrij-ientoonstelling te Londen brengt gemiddeld dagelijl 12000 op, hoewel het entree 60 cent bedraagt. Volgens een telegram aan Daily News zou liet Engelsche leger Egyp; geheel verlaten en naar Maltha of Cyprus gaan. De Khedive is gisterenochtend van Caïro vertrokken. Doctor Humt is in den namiddag aangekomen. Men verzekert dat er opnieuw gevalle van cholera onder de Engelsche troepen zijn voorgekomen te Helouan. Lu tenant Crofft van de //Royal Field Artillery" is aangetast en in hopeloozt toestand. Het 60' regiment, dat gehuisvest is in de kazerne Abdin, lieti één doode. Gedurende de laatste 24 uren, eindigende gisteren morgen 8 uur, zi er geweest de volgende sterfgevallen: Te Ghizan 50, te Cliioinelkum 48,: Mehallet 20, te Mansoura 12, le Tantah 30. te Damiette 9, te Alexandria; in de provincie Galisubie 67, te Caïro 360, waarvan 121 in de voorst! Boulak, 85 in de oude stad en 24 in het hospitaal. Het verlies aan de Western Union Company in Amerika, wier teli grafisten strike maken, wordt berekend op 250Ó0 dollars per dag. i zegt, dat de maatschappij zal toegeven. Andere maatschappijen, o. a.i Great North West, van Canada, hebben toegegeven. FttAükRUk, De senaat beeft van het ontwerp op de hervorming der rechtbanb verworpen met 131 legen 86 stemmen hel artikel, houdende opheffing fi rechtbanken, welke minder dan 150 zaken per jaar berechten. De kamer van afgevaardigden heeft alle amendementen op de spoorwe overeenkomsten verworpen met ruim 150 stemmen, dat van den heer Lcfètri strekkende, dat alle machinisten Franschen moeten zijn, met 248 tegen 11 stemmen. De vier eerste artikelen zijn aangenomen; de zitting opgeheven Te Parijs is thans zekere Xavier gearresteerd, op wien zeer sterf vermoedens rusten wegens de misdaad, op 26 December des vorigen jaars 51olcnbeek St. Jean op de achtjarige Marie Walschaert gepleegd. De keizer aller Russen heeft voor het gedenktceken, dat te Langri voor Diderot zal worden opgericht, 2000 Irs. geschonken. Bl'ITSC H I,IA. De zamenkomst van den keizer van Oostenrijk en Duitschland te Iscj is bepaald op 5 Augustus. De tegenwoordige onderhandelingen, over het verdrag tusschen Turki en Duitschland, hebben niet ten doel eene gedeeltelijke verlaging vin l>] Turluche tarief alleen wat Duitsche artikelen betreft; die onderhaiirlelinga zullen den grondslag vormen voor een algemeen tariei-beginsel, dat voor al landen van kracht zal zijn. Daarom zullen de nieuwe bepalingen zoom mogelijk vereenvoudigd worden. De voorzitter der Tiirksche tariel-commiss is de Duitsclier Bertram. Uil het jaarverslag van de Duitsche Vereeniging tot redding van scliif Drenkelingenonder bescherming van den keizer, blijkt, dat het getal Icilt in geheel Duitschland bijna 41000 beloopt. In liet afgeloopen verslagj» zijn aan de verschillende stations der vereeniging 97 personen van den dot gered. d. i. met de vroeger geredden reeds 1394. Te Dresden is Dinsdagnacht het gebouw der Militarkammer, met: wat het bevatte, afgekand. Bij de pogingen tot blnsschen zijn twee m# nen en later door het instorten van een muur eene vrouw en een kii gewond. De koning van Denemarken en zijne gemalin zullen niet naar Uitsla: vertrekken, maar de keizerin aller Russen komt eerstdaags, in gezelscli' van den koning der Hellenen en den prins van Wales, te Kopenhagen. De Zweedschc monitor Thordoen is bij Slaettbaken, bij Norrköpii gezonken. De bemanning werd gered. LONDEN, 27 Juli (H). Twee choleragevallen zijn in Engeland voorgtkomet een in Wallis en een in de Londen-docks. Er is onmiddellijk gedesinfecteer en er wordt streng toezicht gehouden. De geneeskundige raad heeft klaard, dat dergelijke op zichzelf staande gevallen elk jaar voorkwamen zonder bezorgdheid lc wekken. WEENEN, 27 JuliTisla-Eslar-proces. Het openbaar ministerie, bij mooi van den heer Seiffert, liet heden in eene lange redevoering' alle punten tl! aanklacht vallen eu eischic vrijspraak, er bijvoegende, dat volgens zijne 1" schouwing liet gevonden lijk met Esther Solymossy idenlisch was.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2