LEIBSCHE O U B AIT. 1883. 174. DONDERDAG 26 JULI. STADS-BERICHTEN I Kostelooze inenting met stol' afkomstig van liet Kalf. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. üe Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p, p. f 2.- afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentlën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. jLE 395 68) 55 15» 86i_ 525 65) 19 511. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN brengen Ier kennis van belanghebbendendat gelegenheid bestaat tot kostelooze 'Vaccinatie en Rcvaccinatie, met stof afkomstig van het Kali, voor onvermogendenin het lokaal der Stads-Waag, en wel op de volgende dagen, als: maandag 3 Juli, Maandag 31 91el, Dinsdag 3» Mei, Woensdag 6 Juni, Donderdag 11 Juni, Zaterdag 33 Juni Dinsdag ÏO Juli, Woensdag IS Juli, Donderdag 36 Juli, Zaterdag 1 Augustus a. s. en zoo vervolgens met eene tusschenruimte van acht, of als die dag op een Zondag of Vrijdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, den 18 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. 58: LEIDEN, 25 Juli. Gisterenavond brachten wij een bezoek aan de net ingerichte schouwburg- tent des heeren Van Zuylen, staand» op Rum» Kp j. aaicuman.., hel bekende stuk: //Nelly", door mevrouw Birch-PIeifler naar den roman van Charles Dickens bewerkt, werd ten tooneele gebracht. De eerste rang, welke bijna den geheelen plattengrond inneemt, was tamelijk goed, de overige rangen waren sterk bezet, liet stuk werd vlug en goed algespeeld. Bijzondere vermelding verdienen de dames Albregt-Engelman en E. Kapper. Was de eerste eene onbetaalbare Mistress Iniwin, de tweede gaf ons eene schier onverbeterlijke Nelly te aanschouwen. Alex Faassen, die als Quilp ons beurtelings deed lachen en huiveren, had dus blijkbaar de eigenaardige figuur door Dickens geschapen volkomen begrepen. Dit mag ook van Rent meester (David Trent), A. Van Zuylen (Christoph) en Van Beem (Brasz) ge tuigd worden. Donderdagavond zal //Paillas" vertoond worden, een stuk, dat dezen winter aangekondigd, maar niet opgevoerd werd; om redenen, buiten onze beoordeeling vallende, maar stellig niet om de zoodanige, welke door goeden smaak en kunstzin zijn geïnspireerd; want stellig behoort dit stuk tot de beste welke door de nieuwere romantische school zijn in het leven geroepen. Ook het gezelschap van den heer H. W. Nieuwenhuis kweet zich giste ren bij de opvoering van //de Kinderroofster" weder voort redelijk van zijne taak. Over het algemeen waren de vertooners goed op hunne plaats en wisten door hun spel het in niet grooten getale opgekomen publiek met aandacht bezig te houden. Die geringe opkomst werd door velen en ook door ons betreurd, aangezien èn de nette inrichting van de tent, èn het goede spel aanspraak maken op meerdere belangstelling. Met den heer Jacqui stemmen wij in dat, mocht het spreekwoord //onbekend maakt onbemind", daarvan de reden zijn, dan niet Ie verzuimen er eens been te gaan, opdat zij bekend en bemind mogen worden. Men schrijft ons: Gemiddeld is de temperatuur thans 20° Falir. lager dan zij in Mei ge weest is en de schitterende zonneschijn der beide vorige maanden werd met bet begin van de Hondsdagen vervangen door eene donkere Incht en regen. Eerst was de regen zeer welkom, doch hij hield niet op dag en nacht te vallen, tengevolge waarvan er overlast is ontstaan. Het bouwland krijgt voor sommige vruchten te veel vocht en op de laag gelegen weilan den zjjn de molens in de zeilen gezel. Van den zomer, inzonderheid van de Hondsdagen, anders welbekende tijd van groote warmte, verwacht men verbetering, opdat de vruchten tot wasdom komende, geen nadeeligen oogst veroorzaken en het schoone jaargetijde, dat zich zoo veel belovend inzette, niet zijn roem verlieze. In de Staatscourant van 25 dezer is opgenomen een verslag van den directeur en de leeraren van 's rijks veeartsenijschool, omtrent hel natuur kundig examen voor aanstaande veeartsen, algenomen in het jaar 1883. Het stoomschip üladura, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 14 dezer van Suez. De Conrad, van Batavia naar Amsterdam, passeerde kaap Rocca den 25st™ Juli. De Prinses ffithelmina, van Amsterdam naar Ba tavia, arriveerde te Marseille dcnj25st<» Juli. HH. MM. de koning-groothertog en de koningin-groothertogin hebben eene som van 2500 fr. geschonken ten behoeve der armen van de stad Luxemburg. Naar het Fad. verneemt, gaat de heer Modderman in de laatste dagen minder goed vooruit. Er vertoonde zich wat koorts, en de wond etterde weder. Volgens het gevoelen der geneeshceren is er echter geen reden tot bezorgdheid. Van de vier ingekomen antwoorden op de prijsvraag van de Neder- landsche Maatschappij tot bevordering der pharmacie, is dat van den heer VV. P. L. G. Vlugt te Utrecht bekroond. Men schrjjft aan het D. v. 's Gr. uit het Westland, dd. 23 Juli: De verzending van aalbessen naar Engeland is in vollen gang; vooral is er veel vraag naar zwarte, welke dit jaar hier ep grooter schaal zijn geteeld. De prijzen voor beide soorten variëeren tusschen 5 en 5% cent de 5 ons. Voor hem, die in het denkbeeld verkeert, dat zwarte bessen uitsluitend dienen om er roode jenever van te maken, kan 't zijn nut hebben, hier te vermel den, dal men er ook een //uitstekenden portwijn" van maakt, die legen ƒ1 of daaromtrent in den handel wordt gebracht. Ofschoon het surrogaat niet onaangenaam van smaak is, mag toch met eenige zekerheid worden betwij feld, of heeren geneeskundigen daaraan dezelfde krachtige eigenschappen als aan het Portugeesch fabrikaat toeschrijven. De beweging onder de werklieden te Rotterdam tot bestrijding van den arbeid op Zondag blijkt steeds meer goede en bljjvende gevolgen te heb ben. Slaking van allen arbeid op Zondag hebben zij niet verkregen en ook maanden tot een werkelijk minimum beperkt en loopt in den regel in den vroegen morgen al. Wel is er nog eenige spanning tusschen de bazen of aannemers, die wel en die niet op Zondag willen laten werken; wel willen enkele cargadoors er niets van weten, dat de werklieden hun in dezen de wet zouden stellen; wel hebben de bestuurders van het werkmansbond //de Maas" zich vele weken lang van alle werk uitgesloten gezien, omdat zij niet genegen waren hun bond te ontbinden, doch ook aan dit dwingen is een einde gekomen. [B. Ct.) Gisterenmorgen te half acht is te Amsterdam de Arrowak, van wiens overlijden melding is gemaakt, op het kerkhof //de Liefde" begraven. Al de kameraden uit het gebouw der Surinaamsche inboorlingen volgden in rijtui gen den lijkwagen grafwaarts. Twee kransen werden op het graf neder- gelegd. Gisterenmiddag had in de Commelinstraat te Amsterdam een droevig ongeluk plaats. Terwijl eenige kinderen in de nabijheid van eene daar staande broodkar aan het spelen waren, hadden twee der kinderen de aar digheid genoemde kar te wippen, met het ongelukkig gevolg, dat een hun ner, een meisje van 4 jaar, die voor de kar stond, daaronder geraakte en door eenige voorbijgangers meer dood dan levend daaronder vandaan werd gehaald en in eene nabij zijnde woning gebracht. Slechts weinige oogen- blikken daarna is zij aan de gevolgen overleden. Door den heer H. Linsc, civiel-ingenieur te 'sGravcnhage, is aan de betrokken gemeentebesturen enz. ter beoordeeling gezonden een gewijzigd plan voor de droogmaking der Goudzee en het Hoornsche Hop. De omring- dijk van hel droog te maken gedeelte loopt over eene lengte van 20500 M., en in het ontwerp komen twee havens voor, te Nek en te Marken, waar door de tegenwoordige haven aan de westzijde van hel eiland zou vervan gen worden. De kosten der droogmaking, die vijfjaren zal vorderen, wor den op 12,000,000 geschat. Een antiquair kocht de vorige week in Noordholland een klein kastje van eikenhout, gebeeldhouwd met figuren en ornementen, met een beslag van ijzer er om, in renaissance-stijl. Het was geheel overgeverld, en toen hij het van die verfstof had ontdaan, verkocht hij het aan een Fransch koopman voor den prijs van ƒ1800. Hij had het ingekocht voor ƒ40. 's GRAVENHAGE. 25 Juli. De graaf Woroutzow Dachkow, adjudant-generaal van Z. M. den kei zer van Rusland, is benoemd lot grootkruis der Orde van den Nederland- scheu Leeuw. Bij kon. besluitop voordracht van den minister van marine, is eene gratificatie van 500 toegekend aan het personeel der stedelijke brandweer te Amsterdam, wegens de door dat corps verleende krachtdadige hulp bij den jongslen brand op de Marinewerf aldaar. Deze som zal naar mate van de door hen beklecde graden onder de manschappen worden verdeeld. De officier van administratie le kl. L. M. Van Onselen, dienende aan

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1