dere ingenomenheid mei hel kunstwerk hebben le kennen gegeven. (;V. H. Ct.) Onder den naam van Nederlandsche Oliefabriek wordt eene maatschappij opgericht, die le Delft eene fabriek zal stichten tot hel vervaardigen van olie, voornamelijk uit zoogenaamde arachides of grondnolen een tak van nijverheid, die vooral in Frankrijk met voordeel gedreven wordt. Een kapitaal van ƒ500,000 in aandeelen van 2500 is, gedeeltelijk in Frankrijk en gedeeltelijk in Nederland, bijeengebracht. Zoodra de plannen gereed zijn zal met den bouw der fabriek een aanvang worden gemaakt, zoodat zij in het voorjaar van 1884 in werking zal kunnen komen. Directeuren der onderneming zullen zijn de heeren dr. Jan Tutein Nolthenius, van Amster dam, en Gaston Thubé, van Nantes (in Frankrijk); commissarissen de heeren Begemann, te Helmond; Van Limburg Slirum, te Haarlem; Lorois en Lour- tnand, te Nantes. De heer J. C. Van Marken Jr. zal als raadgever zijne erva ring aan de nieuwe onderneming doen ten goede komen. -- Hel Zaterdag verschenen nommer van La Gazette de Hollande, het orgaan der bij de tentoonstelling te Amsterdam geïnteresseerde Franschen, bevat het portret en de levensbeschrijving van den 'neer Felix Tasson en eenige belangrijke bijzonderheden omtrent de bemoeiingen der jury. Uitslag van het oordeel der jury voor de Internationale Tentoonstelling 1883, afdeeling schilderkunst. Nederland. Eerediploma: Blommers, De llaas, I. Maris, Alb. Neuhuys, Izak Israels, Gabriel, Boelofs. Gouden me daille: J. VV. Bilders, David Oyens, 11. Valkenburg, mej. Marg. Roosenboom, J. Van de Sande Bakhuyzen, Klinkenberg, Poggenbeek, mevr. llonner-Knip, Weissenbach, Sade'e, llenkes, mevr. Mesdag, Artz. Zilveren medaille: Duchatel. N. Van der Waay, Van Essen, 1. S. 11. Kever, mej. Wally Moes, Th. De Bock, mej. Vos, Ter Meuleti, 11. J. Van der Weele, mej. G. J. Van de Sande Bakhuyzen, Vrolik, Van der Meer, Offermans, Van de Velde, Stortenbeker, Oldewelt, J. W. Van RorselenJ. G. Vogel. Wijsmuller, Apol. Naar het Bbl. uit goede bron verneemt zal de Maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen vooralsnog hare treinregeling te Utrecht niet veranderen, en dus ingevolge uitspraak der scheidsrechters van 23 dezer af uit dien hoofde aan de Nederlandsche Rijnspoorweg-maatschappij 200 daags hebben te vergoeden. Door den arbeider D. De Bruin is bij de vergraving van het stroom kanaal bij Oostermeer diep in den grond gevonden een antieke bruine kruik, die voorzien is van wapenafbeeldingen en de inscriptie: Peter Svart Zenbvrch Vande Marcret: Van Necutrse.m G: R: Sin Hvsfrav, en het jaar cijfer 1586. Boven aan den rand vindt men 8 borstbeelden. Zekere J. Van Boven te Buinerveen wilde dezer dagen op een avond eene boodschap doen bij J. Luut aldaar, die echter met het gezin reeds te bed was. De zoon des huizes meende een hond te hooren bij zijn konijnen hok, stond op, greep eene mestvork en wierp die den bezoeker naar het hoofd. De man is daardoor zoo ernstig gewond, dat hij nog steeds bewus teloos ligt; zijn toestand geeft weinig hoop op herstel. Naar aanleiding van het rapport, door deskundigen op last der justitie uitgebracht over de instorting op 5 December van het vorige jaar van een gedeelte der in aanbouw zijnde R. K. kerk le Vucht, die acht mcnschen liet leven heeft gekost, is rechtsingang verleend tegen den architect en den opzichter op dien bouw. Na afloop der vacanlie zal die zaak door de rechtbank te 's Hertogenbosch behandeld worden. 's GRAVEN11AGE23 Juli. Z. M. de koning-groothertog van Luxemburg heeft den heer Nasse, regeering-president (hoofd van het gewestelijk bestuur) te Trier, het groot- officierskruis der orde van de Eikenkroon geschonken. Door Z. M. is benoemd tot vice-president der arrond.-rechtbank te As sen jhr. mr. L. E. Van der Maesen de Sombrefl vroeger rechter in de arrond.-rechtbank te Maastricht. De heer C. W, L. Afbeiter, onderwijzer te Wassenaar, is benoemd tot tweeden klerk bij hel departement van financiën. Door Z. M. is de 2e luit. bij het korps mariniers J. C. J. B. A. De Josselin de Jong, bevorderd lot le° luit. De kapitein ter zee J. B. A. De Josselin de Jong, chef der afdeeling personeel bij het departement van marine en lid der commissie tot het exa mineren van zeeofficieren enz. wordt, krachtens machtiging des konings, met den laatslen dezereervol van de waarneming dier betrekkingen ont heven, op non-activiteit gesteld en met 1 Augustus aanstaande vervangen door den kapitein ter zee II. D. Guyot. De luit. ter zee le kl. M. J. C. Lucardie, uil Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. 1111. KK. 1111. prins en prinses Albert van Pruisen, vergezeld van prinses Hendrik, begaven zich heden morgen per Rijnspoor ten 10 ure naar Amsterdam, ten einde de tentoonstelling le bezichtigen. De vorstelijke be zoekers zouden ten half zeven ure heden avond alhier terugkeeren. Gisteren middag is een persoon, aan de Lijnbaan wonende, op zijne kamer dood gevonden. Hij was in den jenever gestikt. Als voorzorgsmaatregel tegen mogelijke ongeregeldheden te Gouda was door het gemeentebestuur aldaar een detachement hussaren uil het garni zoen van 's Hage ter adsislemie aangevraagd. Dientengevolge zijn gisteren, onder bevel van den 2[ltt luitenant bij het 3e reg. hussaren, jh'. Quarlesvan Uflord, 20 man met gelijk aantal paarden van het corps derwaarts gezon den en ten 2 ure per Rijnspoor naar hunne bestemming vervoerd. BU1TENLAN DSCliE BEU J CII TEN. BEL61E. Na sluiting der debatten hebben Zaterdag in de kamer van afgevaar digden, bij de stemming over art. 1 der wet tot verhooging der belasting op het gedistilleerd, de stemmen gestaakt. Volgens het reglement is dit artikel, dat den binnenlandschcn accijns betreft, dus verworpen. BSGELA W De Daily News zegt, dat de leden van hel lagerhuis algemeen indruk hebben ontvangen, dat de regeering li3rc voorstellen betreffende kanaal van Suez zal intrekken, vermits de heer De Lesseps ongein blijkt lot concessiën van eenige beleckenis. De romp van hel ougeluksschip, de Daphne, is boven water gebri Men vond daar binnen nog een dertigtal lijken. In het geheel zijn et 117 gevonden. Elf worden er nog vermist. De correspondent van den Times te Alexandrië spreekt het gen legen dat de Khedive voornemens is Egypte te verlaten. In de haven van Brooklyn, bij New-York, heeft een hevige brand steiger met een paar bergplaatsen vol goederen, alsmede het schip Lawi Delap en de barken Adams en Perseverance vernield. De gezondheidsraad te Alexandrië heeft besloten, dat alle persi vóór hun vertrek uit Egypte aan een geneeskundig onderzoek onderw® ZHllen worden. Hij heeft ook in overweging genomen permanente ges heidsmaatregelen te bevelen ten aanzien van schepen, komende van Bonn Het aantal choleragevallen met doodelijken afloop te Cairo was g ren van 8 uur 's ochtends tot 8 uur 's avonds 269. In Mohammedaatische kringen te Calcutta heerscht niet geringe schudding tengevolge van een verspreid gerucht, dat Mohammed aan wachter van zijn graf le Mekka verschenen is en aangekondigd heeft, te beginnen van de aanstaande Mohurrum, waarmede de 14e eeuw sedei Ilegira zal zijn voltooid, de zon beginnen zal, in 't westen op te g; vele mcnschen sterven zullen, een ontzettende orkaan overstroomiugen oorzaken zal, in één woord dat het einde der wereld alsdan nabj wezen. F li K R IJ Ei. In den senaat heeft de minister Challemel-Lacourin antwoord o; interpellatie van den hertog De Broglie gezegd: Wij zijn niet in verklat oorlog met Annam; koning Tuduc betuigde zijn eerbied voor het trac: Wij hebben aan Tuduc te kennen gegeven, dat wij onze nederzetligj Tongkin slechts willen doen eerbiedigen. Wij hebben met Annam der! geen verklaarden oorlog, maar wij zouden niet aarzelen dien te verkil indien dit noodzakelijk mocht blijken. Wij willen de nederlaag wapenen en den hoon, den lijken onzer wakkere soldaten aangei wreken. Hiermede is het incident afgeloopen. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Renault ontkend, de spoorwegmaatschappijen voldoende rechten zouden hebben om den hi te bevorderen en met 'toog op 's lands verdediging, en daarom steund- de overeenkomsten met warmte. Tot de sluiting der algemeene bet slagingen, door de uiterste linkerzijde bestreden, werd met 266 tegen stemmen besloten. De heer Ragnol vroeg daarna de urgentie, ten einde de t«, lezing te vermijden. De heer Lockroy bestreed dit voorstel, hetwelk echter 250 tegen 122 stemmen werd aangenomen. De Temps zegt, zeker te weten, dat voor Parijs bestemde koop*; te Port-Saïd overgeladen zijn om over Londen derwaarts gezonden te den en zoo de quarantaine te Marseille te ontwijken. Naar zij verni zijn op die wijze balen tapijtgoederen eerlang in de hooldstad te wack welke niet eens ontsmet zijnofschoon juist zulke waren het spoedigst smelting plegen over te brengen. Hel blad dringt er op aan, dat hierl: in de Fransche havens maatregelen zullen genomen worden. In de gevangenis te Versailles heeft zekere Person, die wegens stal gevangen zit, een der cipiers vermoord. Deze deed zijn plicht en jegens Person niet strenger dan jegens de overige veroordeelden, maar son, een woest en onhandelbaar menscli, die wegens inbreuk op dei lingeu zich herhaaldelijk straffen op den bals gehaald had en onlangs: den cachot was gebracht, had het voornemen opgevat zich te wreken. 1 nu de bedoelde cipier geen kwaad vermoedende zich in de mandema werkplaats bevond, naderde Person hem van achter, hief den arm q drukte hem een langen priem in de borst, dien hij vooraf gescherpt o de mouw verborgen had. De ongelukkige zakte ineen en was dadelijk lijk. üp liet geschreeuw der overige gevangenen schoten de andere eif toe, zij maakten zich meester van Person, die niet den minsten wcerst bood. Het eeuwfeest van de uitvinding der luchtvaart door de broeders 1 golfier zal den 11*". 12dtl1 en 13"1"1 Augustus te Annonay gevierd wol liet standbeeld der beide broeders zal den 12dtD Augustus worden ontlif liet liof van assises in 't Somme-departement heeft zekere wei Ulievallier ter dood veroordeeld. Dit onmensch had hare zwangere sclif dochter vermoord om haar zoon in het bezit te stellen van een kapil bjj huwclijksovereenkomst aan de langstlevende verzekerd. Zij had 20-jarige vrouwtje een schaar in het oor gestoken tot in de hersenen. Dat had zij het lijk der ongelukkige in den paardenstal gebracht en 'tpt losgemaakt om zoodoende aan een toevalligen dood le doen denken. DUlTSCIILAKIt. Indien een der Bcrlijnsche correspondenten van de Köln. Zeil. f is ingelicht, dan laat de gezondheidstoestand van prins Bismarck nog' te wenschen over. De rijkskanselier heeft wel eenige uitstapjes gedi wier gevolgen voor hem zeer gunstig waren, maar hij moet zich nog slt zorgvuldig in acht nemen en mag niet werken. In het begin van Augustus a. s. worden tien Turksche officiers Berlijn verwacht, alwaar zij zich met den dienst des Prnisischen le moeten bekend maken, ten welken einde zij bij eenige regementen zij worden ingedeeld. Vooral echter zullen zij zes maanden aan de mi® oefeningen deelnemen, en de Duitsche taal aanleeren. OOSTEKK IJ K. De /Tiener Abendposl spreekt van eene zameukomst van keizer l helm met keizer Frans Joseph. Tegen verscheidene personen, die sommige getuigen tot het afleg van valsche verklaringen hebben overgehaald, in het Tisza Eszlar-proceï eene gerechtelijke vervolging ingesteld. Onder hen bevindt zich een veri gever van hel Neue /Tiener Tageblalt, die len gunste der Joden inlrigf'

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2