BU1TENLAN USCHE BERICHTEN. BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 23 Juli 388337". 373. Het volgende jaar, 1884, zal hel 300 jaren geleden zijn, dal Anna Roemers Visscher, de Roemster van den Amsiel, het levenslicht aanschouwde. Zij, die met ons meenen, dat de plicht der dankbaarheid gebiedt, dit feit niet onopgemerkt te laten voorbijgaan, worden uitgenoodigd, hunne instem ming daarmede te loonen, door het zenden van hun adres aan een der navolgende heeren: A. G. C. Van Duyl, hoofdredacteur van het Handelsblad J. A. Alberdingk Thijm, hooglceraar, mr. Ch. M. Dozy, F. A. v. d. Heuvel, redacteur van De Tijd. A. W. Kroon of M. Pleyte, redacteuren van het Handelsblad. De heer M. Pleyte heeft zich welwillend belast met de voor- loopige waarneming van het secretariaat. (Hbl.) Het bevel, dat door den minister van marine gegeven is tot vermin dering van het personeel werkzaam op 'srijks werf te Amsterdam, is een gevolg van den brand, waarbij de in aanbouw zijnde schepen Doggersbank en Kortenaar vernield werden. Daar men nog niet beginnen kan met den bouw van twee nieuwe schepen, is er geen werk meer aanwezig voor het geheele personeel. De overtollige werklieden werden tot nu toe gebezigd om de puinhoopen van den brand weg te ruimen. Aan hel station te Purmerende zouden eergisterenavond eenïge arbei ders twee met zand beladen wagens naar de losplaats vervoeren. Misschien door een ongelukkig toeval, of wel door onvoorzichtigheid van derden, gleed de achterste wagen sneller langs de rails dan de voorste; er ontstond eene botsing, waardoor de arbeider Kramer uit Krommenie tusschen de buffers der beide wagens bekneld raakte en spoedig daarna overleed. Aanstaanden Woensdag zal te Heiloo, op hel landgoed van jhr. P. Van Foreest, een wedstrijd met hooibouwwerktuigen plaats hebben. Meer dan vijfentwintig stuks zijn reeds ingeschreven, en vooral Engeland en Amerika zullen toonen wat zij op dit gebied voortreffelijks hebben geleverd. 's GRAVENHAGE 21 Juli. Door Z. M. zijn benoemd tol ridder in de orde van den Nederlaudschen Leeuw V. G. Dijckmeester, commandant der brandweer, en P. W. Steen kamp, commissaris van politie, beiden te Amsterdam. Door Z. M. zijn bij het departement van financiën bevorderd; tot com mies A. J. M. Stumpff, thans adjunct-commies; tot adjunct-commies E.V. Le Rulle en W. G. üenick Patijn Jr.thans eerste klerken. Door Z. M. is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Haarlem, ter standplaats Haar lem, jh'. m'. A. Calkoen, advocaat en procureur te Groningen, tevens werk zaam aan het parket van de rechtbank aldaar. Door Z. M. is benoemd voor hel tijdvak van 1 September tot 31 De cember 1883, tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Bergen-op- Zoom J. Ten Have aldaar. Door Z. M. zijn bij het leger in Nederl. Indië benoemd tol officier van gezondheid 2kl.de voor dat leger opgeleide militaire studenten (artsen) J. Chr. lluysman en J. Bijker. Door Z. M. zijn benoemd bij het wapen der artillerie lot lc luitenant bij hun tegenwoordig korps, de 2' luitt. A. De Mandt, van het 1«, C. J. Pickévan het 2', en W. L. G. A. Schwartz, van het 3' reg. veld-artillerie, A. J. De Booy, van het 1', G. B. Van Roekei, W. F. Van Hoogstraten en jh'. F. W. A. baron Van Asbeck, van het 2e, A. Van der Ileeven en J. H A. Mijsberg, van het 3e, henevens IJ. Van der Meuten, van het 4' reg. vesting-artillerie, J. W. Verfl, van het korps pontonniers, alsmede J. E. Fa- bius, van het korps torpedisten. SRieEMK De fancy-fair in de visscTierij-tentoonstellingslokalen te Londen, waar- an de opbrengst is voor het fonds tot het bouwen van eene Auglikaanschc kerk te Berlijn, is goed geslaagd. Het feest werd besloleu met een souper, dat de prins van Wales in zijn paviljoen aan ecu 50-tal gasten aanbood. De consul van Groot-Briltannië, de heer Annesley, te Paramaribo, is in gelijke betrekking te Tamatave (Madagascar) benoemd, ter vervanging van den heer Parkenhamonder de bekende omstandigheden overleden. -— D'. Hunter is naar Egypte gegaan en wordt aldaar door d'. Mackie en de Engelsche leden van den Egyptischen gezondheidsraad ondersteund. De vertegenwoordiger van Engeland tracht het de Egyptische regecring duidelijk te maken, dat gezondheids-reglementen van veel meer belang zijn voor de onderdrukking der cholera, dan cordons, lazaretten en quarantaine. De Daily News verwacht van het schaaktournooi, dat deze maand te Neurenberg zal gehouden worden, schitterender en levendiger partijen dan te Londen gespeeld zijn, omdat het een wedstrijd is van lichter allooi. De hooge prijs was le Londen 300 en is hier slechts 60 Men zal dus niet zoo hoogst voorzichtig spelen. Ieder der spelers zal, niet zooals te Londen twee partijen, maar slechts ééne partij met elk der andere moeten spelen. Be sterile aan cholera in de wijk Boelak te Cairo bedroeg in het jongste etmaal 108, in de overige wijken der stad gezamenlijk 32. Een deel der Engelsche troepen vertrekt naar Suez. Aan de Daily News wordt uil Kaapstad gemeld, dal de drukpers aan de Kaap en in den Vrijstaat de summiere afzetting van den heer Jorisseu afkeurt. Dit besluit is niet voldoende gemotiveerd. Er moeten, wordt ge- ^egd, andere redenen voor het ontslag bestaan dan Jorissen's onbevoegdheid die voor het besluit opgegeven is. ==4 Rit Volgens de correspondent der Standard uit Durban zijn er geen tijdin gen ontvangen over de verrichtingen van Cetewayo sedert den 611"1, maar al wat men uit Zoeloeland hoort, bevestigt, dat de anarchie en hel bloed vergieten erger worden. In dépêches uit New-York wordt gemeld, dat de werkstaking onder de Amerikaansche telegrafisten een aanvang heeft genomen en de telegrafische dienst tusschen de hoofdsteden der Unie derhalve met ecnige bezwaren ge paard gaat. De maatschappijen van de onderzeesche telegraaf zijn voorne mens de hulp van Engelsche telegrafisten in le roepen. Admiraal Tom Pouce is te New-York overleden. FKAÏH SAKS.Ï K. In de kamer van algevaardigden verdedigde de heer Raynal de spoor- wegovereenkomslenals vergemakkelijkende den terugkoop. Hij gelooft niet aan de politieke macht der spoorweg-maatschappijen, en verklaart zich voor de ratificatie. De heer Wilson prees het plan van den heer De Freycinet, bestreed de overeenkomsten en steunde de argumenten van den heer Allain Targé, maar concludeerde, dal de kamer alleen de overeenkomst met den Orleans-spoorweg zou verwerpen. De heer De Broglie heeft aan den heer Challemel kennis gegeven dat hij hem zal interpelleeren over den oorlogstoestand in Tonkin en Mada gascar. Hij zal vragen waarom de regeering die oorlogen ging voeren zonder vooraf de kamer van afgevaardigden te raadplegen, en of zij de vreemde gouvernementen wel van den staat van oorlog verwittigde. De heer Challemel aanvaardt het debat tegen Maandag. De heer Waddingion, de nieuw benoemde Fransche gezant te Londen, zal Maandag derwaarts vertrekken. Als gezant te St. Petersburg wordt genoemd de vorige minister van oorlog, generaal Billot, ter vervanging van admiraal Jaurès. De heer De Lesseps heeft den ingenieur der werken te Suez gelele- grapheerd om onmiddellijk naar Parijs te komen met de ontworpen plannen voor een tweede kanaal, teneinde onmiddellijk lot het aanleggen van dit tweede kanaal te kunnen overgaan, als zijnde de maatschappij verzekerd van de geldelijke middelen voor de uitvoering, hetzij overeenkomstig het aanbod der Engelsche regeering, hetzij door andere middelen. De meeste der onlangs aangekomene Hongaren hebben Parijs verlaten, sommigen om naar Londen) te gaan, anderen om de tentoonstelling te Am sterdam te bezoeken en de overigen om rechtstreeks naar hun vaderland terug te keeren. De toestand van den graaf van Chambord is thans van dien aard, dat, als de lijder wat vast voedsel zal kunnen gebruiken en inhouden, de doctoren eene geheele beterschap durven hopen. Volgens de jongste depêche blijft de algemeene beterschap aanhouden. Het incident met den Mallhezer Mangano te Tunis is geëindigd. Het onderzoek heeft doen zien, dat de)zaak weinig beteekenis haddaar Mangano btochonken was en hij geacht wordt genoeg geslralt le zijn door de preven tieve gevangenisstraf, die hij ondergaan heeft. Hij is diensvolgens thans vrijgelaten. DI ITÜCKL AY K». De Nordd. Allg. Ztg. bevat den tekst van het Duitsch-Spaansche handels verdrag. Het is op den voet van de meest begunstigde mogendheid. Tien dagen na de ratificatie treedt het in werking, en het blijft van kracht tot 30 Juni 1887. Er zijn bijgevoegd tarieven voor den Spaanschen en Duitschen invoerhandel. Krachlens eene slotbepaling kan Spanje slechts zoodanigen spiritus als Duilsche waar behandelen, welke uit Duitschc voorloop in Duitsch- land vervaardigd is. De Spaansche kustvaart wordt aan de Spaansche han delsvloot voorbehouden; en zoolang die bepaling geldt, kunnen Spaansche schepen geen aanspraak maken om tot de kustscheepvaart in Duitschland te worden toegelaten. De zoo hoog aangeschreven staande Hollandsche koeien, waren te Hamburg door handelaars, fokkers en vereenigingen als wij ons niet vergissen ver over de 200 stuks tentoongesteld, "en in 't algemeen ook van eene goede qualiteit. Zooals bekend is, worden de Hollandsche koeien overal als hel melkgevigst vceslag beschouwd; in den jongsten tijd wendt men pogingen aan, en ook met goed gevolg, om deze eenzijdige voort brenging door zorgvuldige fokkerij van het ras op zich zelf of door toevoer van ander bloed op te heffen, om de dieren tegelijk meer geschikt voor het mesten le maken. Stamboeken zijn er in Oost-Pruisen en Holland voor dit ras opgericht; laten we hopen, dat deze bemoeiingen een goed gevolg zullen hebben en men na verloop van 20 30 jaar van een werkelijk veredeld Olden- burgsch en Hollandsch rund kan spreken. tf'escr Zeit.) Te Eulin heeft men bel plan ontworpen, om voor den aldaar geboren groolen Componist Carl Maria Von Weber ecu gedenkteeken op te richten. In 1886 zal het een eeuw geleden zijn, dat Weber geboren werd. OOSTENIUd li. Sabbadiui, de koetsier welke de student Obcrdanck vervoerd heeft, die gratie gekregen heeft van de doodstraf, is thans veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. In zake het Tisza-Esladr proces heeft het openbaar ministerie, bij monde van den heer Szeyflert, eene aanklacht ingediend tegcti Guddy. die hem had bcleedigd. liet gerechtshof besloot lot de strafrechterlijke vervol ging van Guddy. Er heerscht eene groote opgewondenheid. IIUSLANB. De keizerlijke Russische bibliotheek heeft uit het belangrijk legaat, haar door wijlen Alexander II vermaakt, o a. de volgende aanknopen kunnen doen: de collectie Grieksche en Oostersche handschriften van prof. Tischen- dorfl te Leipzig; eene collectie Oostersche handschriften toebehoord hebbende aan prins D. Uoigoroukytwee bundels Uebreeïsche manuscripten gekocht

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5