A N T. N°. 170. ZATERDAG 21 JULI. 1 - Leiden, 20 Juli 1883. HARTEVELT, Wetlf. 1»Secretaris. Leiden, 20 Juli 1883. Leiden, 19 Juli 1883. DE KANTER. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. i De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.~ afzonderlijke nomtners zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. STA DS-BERICHTEN BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat, ingevolge de laatste alinea van art. elf der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n». 85), de herstemming ter verkiezing van drie leden van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Dinsdagden 318l,n Juli a. s. van des voormiddags negen tot des namiddags vijf uren. =1 burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. het den alhier, houdende plaatsen van een reserve stoomketel, be- bestaanden ketel in het perceel aan de I BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van de firma Dnos en Gebrs. Tieleman (verzoek om vergunning tot II nevens het verplaatsen van Middelstegracht n°. 48 A. 1 Gelet op de arlt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag den S"1'» Augustus aanst.'s voormiddags te elf uren, op hel jRaadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. HARTEVELT, Wetb. 1'. Secretaris. PATEÜTBLADEN. De fltJRGEJIEESTERHoofd van het College van Zetters, brengt ter kennis van belanghebbenden dat de patcntbladen van koffiehuishouders, Islijters en tappers, dienst 1883 4, bij het College van Zetters, in een der ('vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aan slagbiljet. waaruit moet blijken dat minstens de helft van den aanslag is voldaan, verkrijgbaar zijn op Vrijdag SO, Katerrlag 31 en Haan- dag 33 Juli, telkens des namiddags van één tot drie uren. terwijl na het verstrijken van dieu termijn, de onalgehaalde patenibladen Ier uiirei- king moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd LEIDEN, 20 Juli. Rij den gemeenteraad is een adres ingekomen van dr. J. C. Kist, hou dende aanvrage om een eervol ontslag uit zijne betrekking als stads-doctor. De jongens van de kweekschool voor zeevaart alhier zjjn door de Dcli- maatschappij te Amsterdam in de gelegenheid gesteld om de aldaar gehou den wordende internationale tentoonstelling kosteloos te bezichtigen. Ge noemde maatschappij heeft hierdoor op onbekrompen wijze een blijk willen geven van hare waardeering van de in 1873 door de zeemacht bewezen diensten, bij gelegenheid van een aanval van de Batakers op de plantages aan de maatschappij toebehoorende. Die erkentelijkheid wordt door de ma rine zeer op prijs gesteld. Stc Aan de Hcerengracht trof heden morgen zekeren S.wonende aan de Zijdgracht alhier, het ongeluk, dat een zijner spataderen sprong, lievig bloe dende is hij bij een bewoner aldaar binnengebracht, waarna d'. W.die in de nabijheid was, het eerste geneeskundig verband heeft gelegd, op wiens last hij per rijtuig naar zijne woning is overgebracht. Op de aanstaande kermis staal ons ook een bezoek te wachten van den schouwburg //Frascati", onder directie van den heer 11. W. Nicuwen- huis, staande op de Ruïne. Te oordeelen naar de gunstige getuigenis reeds van elders ontvangen, maakt dit gezelschap voorzeker aanspraak op de be langstelling van de bezoekers der kermis. Is de heer Nieuwenhuis reeds bij 'e'.en gunstig bekend, dit is niet minder het geval met den heer Jacqui. Velen zullen zich dien bekwamen acteur nog wel herinneren, welke ook bier ter plaatse zoo dikwerf zijne talenten ten beste heeft gegeven. De reeks van voorstellingen zal geopend worden met het volkstooneelspel «Zwarte Sriel", door dit gezelschap gedurende de laatstgehoudenc kermis te Nieuwe Diep achtereenvolgens opgevoerd en nog vijf ol zes malen naar dien. Dat le opvoering naar ieders genoegen afliep bewees dal eiken avond de directie sich in cene stampvolle zaal mocht verheugen. Wij durven dus den bemin- ïaren van schouwburggenot aanraden met dit gezelschap kennis le maken. Men schrijft ons: Gelijk zich in de gemeente Leiden ondiepten voor doen waarbij geladen schepen zoowel in binnen- en buitengrachten als onder bruggen vast loopen, tengevolge van het vuil dat zich op die plaatsen heeft opgehoopt, gelijk singelgrachten door aanplemping vernauwt of door welig groeiende waterplanten, verstopping veroorzaken, zoo blijkt de wijdte van de brug aan de Neksluis telkens onvoldoende om eenigzins breed gebouwde schepen doorgang te verschaffen. Nog gister moest de hulp van eene sleep boot langs den Vliet worden ingeroepen om een schip dat 1% uur onder die brug had geklemd gezeten los te werken, terwijl tal van vaartuigen wachtte. Zonder die hulp, waarvan het nut reeds zoo telkens gebleken is, had ieder andere poging om het schip voor- of achterwaarts te krijgen vruchteloos geweest. Het rijkstelegraafkantoor te Katwijk zal van 1 Augustus tot en met 31 October a. s. op werkdagen open zijn van 8 uren voor- tol 2 uren na middags en van 3% tot 9 uren namiddags. De diensttijd op Zon- en feest dagen blijft onveranderd. Het stoomschip Utrecht, van Java naar Rotterdam, vertrok 18 Juli van Aden. De Prins Alexander is 19 Juli van Suez vertrokken naar Amsterdam. De Conrad, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde le Frioul (de quarantaine plaats voor Marseille) den 19d" Juli. De koninklijke goedkeuring is verleend aan de gewijzigde statuten der Rijnlandsche stoomtramweg-maatschappij te 'silage. De minister van oorlog heelt zich bereid betoond de dienstdoende schut terijen te bewapenen met de geweren klein kaliber, onder de navolgende voorwaarden: 1". dat de geweren afzonderlijk worden geregeld in geschikte daartoe ingerichte lokalen; 2». dat de geweren vóór elke oefening worden in ontvangst genomen en na elke oefening worden ingeleverd, in tegenwoor digheid van een of meer daartoe door den kommandant aan te wijzen offi cieren; 3°. dal door de gemeentebesturen met het onderhoud dier geweren in de sub 1 bedoelde lokalen worde belast personeel van voldoende sterkte en dat de vereisehte geschiktheid bezit voor zijne taak; 4». dat tot die loka len toegang worde verleend aan de officieren, die daartoe door den minister worden aangewezen, tot het houden eener inspectie over gezegde lokalen en over de geweren, en 5«, dat de geweren, die in lokalen onbruikbaar of in herstellenden toestand worden bevonden, door nieuwe worden vervangen of worden hersteld ten koste van de gemeente. In overleg met de ministers van marine en van koloniën is een ont werp van wet zameugesteld, houdende bepalingen betreffende het voor reke ning van den staat begraven van lijken van militairen, militaire geëmploy eerden en gepensioneerde of gegageerde militairen. Omtrent bedoeld ontwerp van wet is bereids door den raad van state advies uitgebracht. De opleiding van adspirant-administrateur bij de zeemacht, gevestigd te Willemsoord, zal 1 September aanslaande beginnen. Genoemde opleiding is ingericht op dc wijze als het Kon. Instituut voor de marine, met dien ver stande, dat de adspirantcn aan boord van 7.r. M'. wachtschip verblijf hou den. Hel examen zal in Augustus aanstaande te 's Gravenhage plaats hebben. -- Door ruim 90 fabriekanten in wollen goederen te Tilburg is aan Z. M. den koning een adres gezondenwaarin zij verzoeken tot eene rationeelc herziening van ons tarief van invoerrechten over te gaan. Zij wenschen geen vrijhandel, geene protectie, maar dat op den voet der gelijkheid het Nederlandsche tarief meer in overeenstemming moge gebracht wordem met de invoerrechten van dc ons omringende rijken. Het examen voor leerling-telegrafist b(j de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen zal Dinsdag 18 September te Utrecht gehouden wor den. Het programma is aan het hoofdbureau aldaar verkrijgbaar. De architect des konings, de heer L. 11. Eberson, is, naar het U. meldt, door Z. M.als blijk van zijne bijzondere tevredenheid, lot hoofd architect benoemd. Naar de Arnh. Ct. verneemt beslaan bij Z. M. den koning groote plannen, om het kasteel Berg en andere den koning toebehoorende ge bouwen in Luxemburg te restaureeren en te verfraaien. In verband daar mede heeft Z. M. tot architect voor de in het groothertogdom gelegen domeinen benoemd den heer P. M. Siegen te Luxemburg. Dc heeren mts. A. 11. Van Nierop en E Raak hebben aan de bestu ren der Nederlandsche naamlooze vennootschappen weder eene circulaire verzonden Ier verkrijging van de bouwstoffen voor den jaargang 1883 van hun werk: «De Nederlandsche naamlooze vennootschappen". Om die ge makkelijke verzameling, welke jaarlijks wordt vervolgd, aan haar nuttig

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1