BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2,—. ai afzonderlijke nummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. lit De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels f 1. iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 18 Juli. Bij de alhier gehouden verkiezing van negen leden van den gemeente raad werden uitgebracht 1131 stemmen, van onwaarde 6 stemmen, vol strekte meerderheid 563 stemmen. Gekozen werden de hh.J. M. E. Dercksen met 731mr. S. Le Poole met 723, P. I De Fremery met 616, II. C. llartevelt met 601, II. C. Juta met 582 en mr. F. Was met 576 stemmen. Er moet eene herstemming plaats hebben tusschen de hh.: W. F. Van Wijk S'. met 540, G. Wilhelmy Damslé 535, G. A. De Geus Sr. 535, mr. H. Van der Hoeven 526, L. C. Quant 522, II. L. A. Van Campen 499 stemmen. Verder bekwamen de heeren P. Van Crancnburg 491. .1. Groll 486, F. J. Los en P. J. Van Hoeken, beiden 473, F. Van Dorp 450 en S. B. Vos 408 stemmen. Met genoegen deelen wij mede, dat al de leerlingen der hoogere bur gerschool alhier, die zich aan het toelatings-examen voor de Koninklijke Militaire Akademie te Breda hebben onderworpen, als cadet zijn geplaatst, namelijk: K. M. A. Van Weeren, voor de artillerie in O. Indië; F. Kilian, S. L. BiokW. B. Gort en J. II. De Quant voor de infanterie in O. Indië. Wederom werden gisterenavond Leidens inwoners door hevige regen buien geteisterdzoodat zij ook ditmaal het genotrijke van een concert der grenadiers en jagers in den prachtigen tuin van Zomerzorg gedeeltelijk moesten derven Toch hadden velen zich hierdoor niet laten afschrikken, de zaal ten minste was goed bezet en de hitte die er heerschtc belette niet dat bijna allen tot hel einde bleven. Ook thans was het spel van deze be roemde kapel verrukkelijk schoon, hoewel voor deze betrekkelijk kleine ruimte somtijds wat schel, vooral ;in het Divertissement uit de vijfde Suite: «Les Erinnyes, tragédie antique", van J. Massenetwas zulks het geval. Met genoegen hebben wij kennis' gemaakt met den legeuwoordigen oboe-solist uit Adam's opera //Si j'élais roi". Was het spel van den vorigen oboist, den heer Hemmes, meer beschaafd, fijner genuanceerd, de toon van dezen was echter omvangrijker; dat hij een enkel maal in hel hooge register te kort schoot moet ongetwijfeld aan de warme temperatuur geweien worden. Nog enkele malen zullen wij in dit seizoen den talentvollen directeur J. ll.Völlmar met zijne kapel in ons midden zien. Moge dan ten minste regen en wind ons sparen. Mocht de heer B. M. Duyser, pachter van de Stads-zaal, zich in voor gaande jaren steeds beijverd hebben hel zijne bezoekers in de kermisweek zoo aangenaam en gezellig mogelijk te maken, ook dit jaar heelt hij pogin gen aangemeld op dezelfde wijze voort te gaan. Het is hem dan ook mogen gelukken eene overeenkomst te sluiten met het gezelschap van den heer W. Pierre De Boer, van Amsterdam. Wij meenen den ondernemer met deze keuze geluk te moeten wensehen, immers de mare van dit gezelschap uit gegaan over zijne voorstellingen in het Gebouw voor kunsten en wetenschap pen te 'sHage, waarborgt ons dat niemand onvoldaan de zaal zal verlaten. Den beminnaars van degelijk kcrniisgenol zij dus een gang naar de Stads- zaal aanbevolen, daar de ondernemer èn door goede consumtic en door nette behandeling al het mogelijke zal aanwenden om ook nu weder in de gunst van Leidens ingezetenen te deelen. Brj gelegenheid van de wedrennen te Bussum, op Zaterdag 28 Julia. s. zullen van wege de Holl. IJzeren spoorweg-maatschappij extra-treinen rijden en wel tot een verlaagd tarief voor de 1', 2' en 3e klasse. Ook voor de passagiers van Leiden komende is de gelegenheid opengesteld daarvan ge bruik te maken. Niet alleen dat deze trein geriefelijk is uit een financieel oogpunt, ook dit voordeel is er aan verbonden, dat alléén deze trein stopt aan de halte hij de renbaan, terwijl de gewone dienstlreinen zulks niet doen. Overigens verwijzen wij de bezoekers van dit ook hier nationaal ge worden volksvermaak naar achterstaande annonce. Bij de heden gehouden opening van stembriefjes, ter verkiezing van drie leden van den gemeenteraad van Leiderdorp, bleek, dat waren uitge bracht 113 geldige stemmen en wel op de hh. N. Koot 88, J. J. Koning 82, A. Parmentier 57, H. Buurman 56 en P. Kaptein 13 stemmen, terwijl overige stemmen op verschillende personen waren uitgebracht. Ziin de mitsdien verkozen tot leden van den gemeenteraad de hh. N. Koot, J. J. Koning en A. Parmentier. Te Zoeterwoude zijn tot leden van den gemeenteraad in de plaats van de aftredende leden de heeren J. Schenkeveld, -S. A. De GraafT en T. B. Schouten (die de gemeente met ter woon heeft verlaten) gekozen de hh. J. Schenkeveld met 81, J. Lokker met 66 en A. Voorwinden met 65 stemmen. De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden eervol ont slag te verleenen aan J. Straub, hoofd eener lagere school te 'sGravenhage, als lid, en aan E. Van Everdingen, hoofd eener lagere school te Delft, als plaatsvervangend lid der commissie die in 1883 te 's Gravenhage zitting houdt, tot het afnemen der examens ter verkrijging van de akte van be kwaamheid als hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres, en te benoemen: tot lid dier commissie E. Van Everdingen voornoemd; tot plaatsvervangend lid A. Van der Harst, hoofd eener lagere school te Leiden. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 'srijks schatkist bij de Nederlandsche bank, op 14 dezer, en de som der betaalmid delen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van ƒ17.605,053.65. Het stoomschip Prinses kPilhelminavan Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 17 Juli. Het hoofdbestuur der Schut levaêr-vereeniging heeft een uitvoerig adres aan de tweede kamer gezonden, ter ondersteuning van het voorstel van het kamerlid Buma, tot geheelc afsluiting van de Zuiderzee. Door de regeering van Liberia is benoemd tot ridder van de orde der Afrikaansche Bevrijding, de heer II. J. G. Modderman, Nederlandsche consul en chef der handelsfactorijen in Liberia, als blijk van waardeering voor vele en belangrijke diensten aan de republiek bewezen. Uil Londen schrijft men aan het IV. v. d. D. van 16 Juli: Zooals ik u voor eènigé dagen mededeelde, zoude heden op uitnoodiging van Zr. M». gezant graaf Van Bylandt, eene bijeenkomst worden gehouden aan het ministerie van binnenlandsche zaken, Ier bespreking van de middelen om dv' oprichting van een standbeeld voor Hugo De Groot le bevorderen. Die bijeenkomst had heden plaats. Aan de oproeping van den gezant was, wel is waar, door weinigen voldaan, maar het gewicht dier weinigen woog voorzeker op tegen eene groolere bijeenkomst. Behalve graaf Van Bylandt, waren o. a tegenwoordig sir William Vernon Harcourt, minister van binnen landsche zaken en professor aan de hoogeschool te Cambridge; d». Adama van Scheltema van de Hollandsche kerk alhier, prof. Halland van Oxford, prof. Pollock van Oxford, enz. De gezant sprak een inleidend woord, waarin hij wees op het cosmopolitisch belang van een man als Grotius en met het oog daarop bewijzen van sympathie nog meer wenschelijk achtte dan bijdragen. Prof. Holland verklaarde, dat die sympathie vooral uitging van de twee universiteiten, Oxford en Cambridge. Na ecnige discussie ver klaarde sir William Harcourt en prof. Holland zich bereid zich met de verdere behandeling der zaak te belasten, echter met het oog op de aan staande lange vacantie niet voor het najaar en waarschijnlijk zullen door hunne tussehenkomst belangrijke bijdragen worden verkregen, gelijk er nu reeds eenige zijn toegezegd. I s. Adama van Scheltema verklaarde, dat hij vooral tegenwoordig was om een bewijs van sympathie le geven vanwege het bestuur der Hollandsche Gereformeerde kerk alhier, welke sympathie het bereid was op materiëele wijze te toonenen met te meer genoegen omdat de Gereformeerde kerk indertijd mannen als Grotius vervolgd had of ten minste had helpen vervolgen. Na eenige verdere besprekingen ging de vergadering uiteen. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Hoogmade is beroepen ds. A. Werumeiis Buning, pred. te Bourtange. Dreigden de feesten le Delft in den aanvang reeds te mislukken door het verbranden van het feestgebouw, welke overigens builen verwachting uitstekend geslaagd zijn, toch was het al weder brand dal stoornis teweeg bracht op de contrapartij Maandag 11. Terwijl men lustig deelnam aan den dans, werd het brandalarm gehoord, welke brand gelukkig niet op het feest terrein was uitgebroken, doch ten huize van den heer F. C. Kleyn van Wil ligen op de Koornmarkt, waarschijnlijk ontslaan door onvoorzichtigheid van de aldaar verblijfhoudenJe baboe. Tal van feeslgenooten verlieten de zaal en onderscheidene studenten zag men in costunm ijverig meedoen aan de blussching van den brand, die zich tot de bovenverdieping bepaalde. Na deze stoornis werd hel bal weder met opgewektheid voortgezet. De Goudsche harddraverij-vereeniging //Eendracht maakt Macht" zal aldaar op Vrijdag 3 Augustus a. s. twee harddraverijen doen houden. Des voormio'dags door paarden die nimmer een prijs gewonnen hebben, waarbij verschillende prijzen en premiën worden uitgeloofd, en des namiddags voor paarden van zessen klaar, aan Nederlanders behoorende en door Nedcrlan-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1