BIJITENLAN DSCHB BERICHTEN. BEIidlE. De luitenant-generaal der genie Brialmont, inspeclenr-generaal der for tificatiën, is op non-activiteit gesteld, en in zijne plaats voorloopig met de algemeene inspectie der vesting-werken belast de generaal De Witte. Deze krasse maatregel is het gevolg van de jongste reis van den generaal Brial mont naar Rumenië, niettegenstaande hem voor het doen dier reis het aan gevraagd verlof geweigerd was, omdat het doel daarvan was het ontwerpen van vestingwerken rondom Bucharest en van plannen tot versterking der grenzen van het jonge koninkrijk, waartoe de generaal door de Rumeensche regeering was uitgenoodigd. De Belgische Akademie looft een prijs van 3000 francs uit voor de beste verhandeling over het uitroeien van visschen door rivierverontreiniging cn de middelen om die verontreiniging onschadelijk te maken. Tot 1 Octo ber worden verhandelingen ingewacht. ESfiEJ.AlïK, ln het lagerhuis heeft de heer Gladstone verklaard, de behandeling van de artikelen der pachtwetten slechts te kunnen doen wijken voor de behan deling der begrooting van uitgaven. Zoolang de genoemde ontwerpen niet nagenoeg zijn afgedaan, zal das ook voor hel debat over de overeenkomst in de kanaal-quaeslie geen tijd kunnen worden vastgesteld. De regeering heeft geen nadere berichten aangaande Madagascar ontvangen. De heer Fitzmaurice heeft gezegd, dat er zich te Caïro onder de Engelschc troepen drie a vier ziektegevallen hebben voorgedaan, die verdacht schijnen. De troepen zijn overigens gezond. De noodige maatregelen van voorzichtigheid zijn genomen. In geval van nood zal er een kamp worden betrokken. De heer Malet heeft bericht dat er 7 Europeesche artsen en 6 van Europeesch diploma voorziene Egyptische artsen naar de besmette plaatsen zijn ge zonden. De Londensche universiteit heeft in de vorige maand voor het eerst het doctoraat in de geneeskunde en chirurgie aan twee vrouwen verleend. Een dezer dames heeft terstond van de regeering eene benoeming gekregen als arts voor de vrouwelijke post- en telegraaf beambten; de andere gaat naar Indië om zich daar als geneeskundige te vestigen. liet toeval heelt tot de ontdekking gebracht van eene helsche machine te Birmingham, in hel huis dat vroeger werd bewoond door Whitehead, een der veroordeelden in zake //de dynamiet-ridders". Deze machine was verborgen onder den vloer van een benedenvertrek, waar men haar heeft gevonden bij het doen van reparatiën. Hoewel vernuftig vervaardigd, schijnt zij het werk van weinig geoefende handen. De Engelsche oorlogsschepen Euryalus en Tonrnaline zijn naar Mau ritius vertrokken. Aan de Daihj Neivs wordt gemeld, dat de toestand op Crela zeer gespannen is. De Porie heeft den gouverneur, Photiades-pacha, gemachtigd om desnoods met geweld van wapenen de bevolking tot het betalen der be lastingen te dwingen. Daarentegen worden er over het geheele eiland com- missiën gevormd om zich tegen de onwettige maatregelen van de Porte te verzetten. De cholera is in verscheidene wijken te Cairo uitgebroken. In de Arabische wijk is zij toegenomen. Is het hospitaal hebben zich 4 gevallen vooYgedaan, waarvan één met doodelijken afloop. Detachementen van ver schillende Engelsche regimenten zullen heden naar llelouan gaan om een kamp op te slaan, voor het geval dal er order wordt gegeven om de En gelsche troepen uit Cairo te verwijderen. In den lijd van 24 uren, eindi gende gisterennchtend ten 8 ure, zijn overleden te Mansourah 42 choleralij- ders, Chebinclkun 4, Talka 1, Mitchamar 2, Ziftch 2, Chirbun en omstre ken 7, Mihallet 10. Menzaleh 3. Den 13d"1 en 14J'n dezer zijn ertellamiate overleden 52; in de laatste twaalf uren 24. Te Singapore werd na een brand dezer dagen een assurantie-polis van 100,000 ingeleverd, waarvan in de boeken der maatschappij niets te vin- den was, evenmin als van den Chineeschen assurantie-klerk, die nu bij onderzoek bleek een aantal valsche polissen vervaardigd en de betaalde pre mies ten eigen bate gebruikt te hebben en met eene groote prauw naar elders vertrokken te zijn; doch hij werd door de politie ingehaald en gearresteerd. Bij gelegenheid der begralcnis van den Nederlandschen consul te New- York, den heer Burlaee, werd de lijkdienst te zijnen huize te Brooklijn in het llollandseh gehouden. Alle consuls, te New-York woonachtig, waren tegenwoordig, ook de Chineesche, die van hun veelkleurig zijden cosluum eigenaardig van de overige aanwezenden verschilden. Verder zag men et- de llollandsche gezant, resideerettde te Washington, de vice-consul, de kan selier, de mayor van New-York, eene delegatie van kooplieden en lal van vrienden van den overledene. Ilel lijk was gehuld in de consuls-uniform, waarop het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw prijkte. De kist was half bedekt met de Nederlandsche vlag. Twaall koetsen volgden di n lijkwagen naar het Greenwood-kerkhofwaar het lijk voorloopig werd hij- gezet, tct een eigen graf gereed is. Zekere Andries Whille, vroeger een der rijkste ingezetenen van Chicago, en sedert eenigen tijd in een krankzinnigengesticht, wist voor eenige dagen te ontsnappen, reisde naar Joliel, in Illinois, waar zijn gezin zich bevond, vermoordde er zijne vrouw en twee kinderen en maakte toen een einde aan zijn eigen leven. -- Een telegram uit Durban van den 13d'° dezer, in de Engelsche bladen, meldt, dat de Kaffer-stamhoofden Mapoch en Mampoer zich aan de Boeren hebben overgegeven. F it A J3 IJ SA. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Challemel, in antwoord op eene vraag betreffende Tamatave gezegd: Den 10d-11 dezer heeft de beer Lyons aan het gouvernement bericht gegeven, dat er twee Engelschen te Tamatave waren gearresteerd, onder beschuldiging van verstandhouding met de Hovas. In de laatste dépêches van admiraal Pierre wordt van dit feit geen melding gemaakt. De juistheid er van is nog niet geconstateerd. In noodige gevallen zal het gouvernement niet aarzelen de vereischte maat regelen te nemen in overeenstemming met de rechtvaardigheid en met het belang des lands. Naar men verneemt, zal de regeering de overeenkomst met de Wester spoorwegmaatschappij teekcrien. Het standbeeld van »de Republiek", dat Zaterdag te Parijs onthuld is,' weegt 12000 kilogram en is 9 meters hoog. Dat van F.incoln te San Fran cisco heeft juist dezelfde zwaarte en hoogte. Grootere beelden heelt men slechts te Moskau (van Peter de Groote, 11 meters hoog), te Napels (»de Vrijheid", 10 meters) en te Washington, waar eene koperen personificatie van de Vereenigde Staten te zien is, 16 meters hoog en 20 ton zwaar. Bij de feestviering te Parijs op 14 dezer hebben er eenige ongelukken plaats gehad door het afschieten van een pistool of het afsteken van vuur werk. O. a. is door een zwermer brand ontstaan in een pakhuis van four- rages, met dat gevolg, dat het vuur zich in een ommezien heeft mede gedeeld aan de aangrenzende stallen van een sleeper, waar 12 paarden geborgen warenvan welke slechts twee zijn gered. In de onmiddellijke nabijheid was men, toen de brand uitsloeg, lustig aan het dansen. Ecu onbeschrijfelijke schrik maakte zich meester van de dansers en de danseressen. De patrouilles dreven alle op het Groote Plein te Roubaix bijeengeko- mene groepen uiteen. Alles is hier nu weer rustig. De stad heelt haar ge woon aanzien teruggekregen. 59 F a T S sa V A. NI Terwijl prins Leopold van Beieren in gezelschap van graaf Mitroffski, adjudant van den Ooslenrijkschen kroonprins, te Sabatt op de jacht was, ontstond tusschen den graaf en een hert, dat hij najoeg, een zoo hevige strijd, dat het woedende dier overwinnaar zou geweest zijn, als niet de prins, op gevaar af van zijn vriend te dooden, met een meesterlijk schot het hert geveld had. In de gevangenis te Keulen heeft zich het volgende feit voorgedaan: Toen dezer dagen een gevangenbewaarder de cel binnentrad van een der verpleegden, die maar één hand heeft, en wegens het dooden van een gen darme tot vele jaren tuchthuisstraf werd veroordeeld, werd hij door den celbewoner, welke zich achter de deur verborgen had gehouden, onver wachts ontvangen met het toebrengen van messteken op de borst. Gelukkig was het mes te bot om het door de gevangene gewenschte succes te kunnen hebben. De bewaarder verdedigde zich met zijn zijdgeweer, en dat wel op zoo verblijdende wijze, dat de moordenaar-recidivist, naar de ziekenzaal van de gevangenis moest worden vervoerd. De brand van Salzberg, waarbij in een paar uren de helft van het bloeiende dorp werd vernield, slechts 18 huizen ongeschonden gebleven zijn cn honderden menschen tot den bedelstaf gebracht werden, is gebleken te zijn ontstaan doordien eenige kinderen, terwijl de bevolking grootendeels op het land bezig was, zich vermaakten met voor een met stroo en hooi gevolde schuur "een vuurtje aan te leggen" met behulp van lucilers. OOSTENRMK. Baron Heinrich Ferstel, de bouwmeester der Gelofte-kerk, is den 14*n Juli te Weenen overleden in den ouderdom van 55 jaar. Onder de weinig verkwikkelijke en vaak strijdige getuigenissen in het proces van Tisza-Eszlar beeft vooral die van een der gerechtelijke genees kundigen, prof. Belky, opzien gebaard. Hij heeft namelijk verklaard, dat hel getuigenis van Mcrilz Schart omtrent het dooden van Esther Solymossi en het opvangen van haar bloed onmogelijk waar kan zijn. Het bloed moest op de beschreven wijze naar alle kanten verspreid zijn. Tegen den 25slrD a. s. op zijn vroegst verwacht men de uitspraak in het proces van Tisza Eszlar. Heden begeeft het gerecht zich andermaal naar genoemde plaats tot het instellen van een onderzoek in loep. 11 1.' A A K. Volgens een telegram van Keuters Office aan ie Temps, heeft de Czaar den grootvorst Nicolaas Constantinowilch in hechtenis doen nemen, wegens bet willekeurig ingrijpen in zaken, die de bevoegdheid van den gouverneur-generaal der provincie Turkestan raken. Donderdag jl. werd in een huis der Ruski-perspectief eene geheime drukkerij ontdekt, De politie nam een aantal proclamaties in beslag. Twee mannen en eene vrouw werden gearresteerd. Eene menigte politie agenten van Moskou en Odessa hebben order ge kregen, om zich naar Nischni-Nowgorod te begeven. Men denkt, dat de Czaar plan heeft, een bezoek aan die stad te brengen. PER TELEGRAAF. LONDEN, 17 Juli. De Times meldt: eln eene te Londen ontvangen de pêche wordt bericht, dat de l'orte hij het Britsche kabinet ernstige vertoo- gen heeft ingediend, waarin zij te kennen geeft, dat, wat het Suez-kauaal betreft, in den tegenwoordigen toestand zonder hare toestemming gecne verandering gemaakt kan worden". LONDEN, 17 Juli. Uit Alexandrië wordt geseind, dat de cholera zich over Egypte uitbreidt. De gezondheidscommissie beraadslaagd over maat regelen om Alexandrië te isoleeren. Een verdacht geval is aldaar voorge komen. ST. PETERSBURG, 17 Juli. Een communique der regeering kondigt voor de aanslaande herfslzitting van den rijksraad een wetsontwerp aan lot dekking eeuer gedeeltelijke afschaffing van de hoofdelijke belasting, en een ander betreffende eene meer gelijkmatige belasting der handelsindustrie. Dit laatste ontwerp zal openbaar gemaakt worden, ten einde het aan het oor deel der mannen van liet vak te ontwerpen. FiEOCiKAMMA VAN» mïE2ErflTBrS'Y03ï!Sm«Etf. Musis Sacrum. Donderdag 19 Juli, te halfacltt, door het Muziek corps der dienstdoende Schutterij. Kapelmeester de heer C. G. Lociier. le Afd.: 1. Marsch, Oerlel; 2. Italiensche Lustspiel-Ouvertnre, Kéler-lléla; 3. Walzer //La Reine de Saba", Strauss; 4. Fantaisie "Hugeuote", Meyer beer. 2e Afd.: 5. vStradella", Ouverture, Flotow; 6. Loreley Paraphrase, Neswadba: 7. o. Lichtertanz aus »Feraan>rs", von A. Rubinstein; b. "Unga- rischc Tanz N". 6", von Brahms, beide instr. C. G. Locher; 9.Tjelter-Polka, llalijk.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3