schijnljjk nog een beetje moeten wachten voor de ingangen lol de Kara Zee, omdat in het begin van Juli een walrusjager te llammerfest is binnen gevallen met het bericht, dat de straten nog gesloten waren. Dit is trou wens niet te verwonderen, daar het losgaan van het ijs maar zeer zelden vóór de tweede helft van Juli plaats grijpt. Ook met hel oog op deze om standigheid (een handelsman vermorst niet gaarne tijd) heelt even voor de Louise ook kapitein Johannessen met de iVordeuskjöld zee gekozen. In het Fenl. tf'eekbl. vindt men eene mededeeltng opgenomen van hetgeen de brandweer kost per inwoner in verschillende binnen- en bniten- landsche steden. In Nederland staat Amsterdam bovenaan met 46 cent per inwoner; daarop Groningen met 33. Leeuwarden met 20, Haarlem met 19, Utrecht met 17, Rotterdam met 13 cent per inwoner. Te Hamburg en te Bremen kost de brandweer 85 cent, te 'Frankfort 75, te Berlijn 72, te Stettin 70, Ie Leipzig 54, te Brussel 53, te Maagdenburg 47, te Tarijs 47, te Weenen 42, te Londen 26 cent per inwoner. De vermaarde brug aan den Moerdijk schijnt ook een uitstekend mid del tegen landloopers te zijn. De Tijd schrijft: Door de maréchaussees te Moerdijk zijn twee landloopers aangehouden, die er zeer armoedig uitzagen. Voor zulke lieden is de spoorwegbrug over het Hoilandsch diep een slag boom, die alleen door geld voor een spoorbiljet te overkomen is en dat geld is gewoonlijk niet aanwezig. Door die b:ug blijven de noordelijk daar van gelegen streken van veel dergelijke bezoekers bevrijd. Door de heeren mr. J. Amersfoort uit de Haarlemmermeer en Louis Nagel uit Arnhem zijn proeven genomen met ploegen, geschikt voor Java en Egypte, met eene bespanning van karbouwen, voorzien van llollandsche tuigen. De internationale jury der Amsterdamschc tentoonstelling is gisteren in het gebouw der Vrije gemeente te Amsterdam geïnstalleerd door haren voorzitter, jhr. C. Ilartsen, die de bijeengekomen leden in de Fransche taal toesprak. De plechtigheid werd ook bijgewoond door burgemeester en wet houders van Amsterdam, de commissarissen der vreemde mogendheden en het uitvoerend comité. De heer mr. A. J. Van Vollenhoven is tot secretaris van den voorzitter benoemd. De hoogleeraar dr. J. H. C. Kern, hield gisterenmiddag in het gebouw der Vrije Gemeente te Amsterdam eene wetenschappelijke voordracht over de "Gevolgen van den invloed der Indische, Arabische en Europeesche be schaving op de volken van den Indischen Archipel", als bijdrage Ier beant woording van de vraag, in hoeverre hel Polynesische ras voor beschaving vatbaar is. De aartshertog van Oostenrijk Carl Ludwig, broeder des keizers, be zocht gisteren met zijne gemalin Maria Theresia de tentoonstelling te Am sterdam. De aartshertog reist in streng incognito onder den naam graaf Von Arnstedt en neemt zijn intrek te Zandvoort. Eergisteren morgen viel het bovenste gedeelte van een der drie wijn- flesschen-piramiden in de Spaansche afdeeling op de tentoonstelling te Am sterdam naar beneden en sleepte in zijn val meer dan 100 flesschen mede. De omtrek was eene Spaansche wijnzee en de lucht was van de heerlijkste geuren vervuld. De schade is aanzienlijk, daar er flesschen gebroken zijn. die, naar men zegt, wijn van meer dan 100 jaren oud bevatten. Door het dreunen van den grond waren de bovenste flesschen langzamerhand vooruit geschoven lot ze eindelijk vielen. De twee andere piramiden zijn onmiddellijk nagezien. Zondag ochtend had te Amsterdam iemand, die van eene bruiloft huis waarts keerde, de aardigheid in het water te springen bij de Willemspoort, om naar de overzijde te zwemmen. Een ander van het gezelschap sprong hem na, wetende dat de waaghals niet kon zwemmen. De redder werd bet slachtoffer hij is levenloos opgehaald. Te Amsterdam brak even vóór middernacht een hevige brand uit in liet achtergedeelte van perceel 126, op het Rokin, waarin de winkel in manufacturen der firma L. Hirschfeld C". was gevestigd. De vlammen grepen zóó spoedig om zich heen, dat twee vrouwen en een kind door de agenten De Haas en De Ridder door middel van de lijn hunner dreggen werden gered. Het achterhuis is geheel uitgebrand, evenals de winkel met den geiieelen voorraad goederen en een gedeelte der eerste verdieping. Dooi de werking van één stoom- en drie handspuiten was men den brand in een hall uur meester. Naar men verneemt, bestaat het voornemen een aantal werklieden bij 's rijks werf te Amsterdam af te danken. Aanstaanden Zaterdag zullen op het landgoed Oranje Nassau's-Oord reeds 12 paarden en eenige hofrijtuigenbehoorende tot de equipage van Z. M. den koning, aankomen. De koninklijke stallen en koetshuizen zijn gereed om deze bezending te kunnen ontvangen. Zaterdagavond is de luchtreiziger Lhoste, die te half 7 uur van Calais was vertrokken, om naar Engeland over te steken, afgedreven, en nabij Middelburg, omstreeks half twaalf uur, nedergekomen. Hij is Zondag namiddag per trein naar Parijs vertrokken, zijn reusachtigen ballon en loe- behooren met zich voerende. Zondagavond barstte te Lith, aan de Engwijk, een geweldige brand uit. Drie naast elkander gelegen boerenhuizingen werden in de ascli gelegd. Zij stonden in lichter laaie vlam eer de brandweer tegenwoordig kon zijn. De bewoners hadden nauwelijks den tijd om de brandende woningen te ontvluchten. Van de inboedels is zoo goed als niets gered. Dank zij de richting van den wind, bleef de Engwijkuit een twintigtal huizen bestaande, voor algeheele ondergang behoed. 's GRAVENHAGË, 17 Juli. Z. M. heeft benoemd tot dienstdoend kamerheer bij 11. K. 11. prinses Hendrik der Nederlanden mr. C. II. graal Van Bylandt, kamerjonker des konings. Door Z. M. is aan mr. P. Post Uiterweer, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als kantonrechtcr-plaatsvervauger te Delft. Door Z. M. is de beer J. C. H. H. Mackay, arts, benoemd lot olTic van gezondheid 2' kl. bij de zeemacht. Door Z. M. is de luit. ter zee 28 kl. D. N. Wenlholt, op zijn verzoi eervol uit den zeedienst ontslagen, en is de luit. ter zee 2ekl. B. Nierstras ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pi sioen gesteld. Door Z. M. is in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers jagers, de le luit. G. J. Van der SchroeG, van het le reg. infanterie. De adelborsten le kl. 11. W. De Joncheere, A. J. Van der Paauw L. J. Van lleloma, dienende aan boord van Zr. M'. schroefsloomschip Trom worden met 21 dezer overgeplaatst, de beide eersten aan boord van Zr. ramschip Duffelde laatste a3ii boord van Zr. Ms. ramschip Schorpioen. De minister van marine zal op 20 Juli aanst. geen audiëntie verleent Hedenmorgen ten half elf ure kwamen prins en prinses Albert i Pruisen met hunne kinderen hier ter stede aan. Alvorens den trein it het gereedstaand vierspannig rijtuig te verwisselen, dal de vorstelijke reizigi naar Scheveningen zou brengen, verpoosden zij eenige oogenblikken int hofsalon van het station der Rijnspoorwegmaatschappij. Aldaar werd i vorstelijk gezin verwelkomd door 11. K. II. prinses Hendrik, die met gruotmeesteressc mevrouw Van Hall en baar hofmaarschalk aanwezig was. II MM. de koning en de koningin hadden kolonel Taels van Amerongen, Z'.l adjudant, opgedragen prins en prinses Albert bij aankomst in den Haag ontvangen. De luitenant-kolonel Hojel kweet zich van gelijke opdracht vt- Z. K. II. den prins van Oranje. De hooge reizigers werden aan het stall mede gecomplimenteerd door den gezant van hel Dttitsche keizerrijk, heer Von Alvensleben, en den heer Lintz Jr.adjunct-administrateur I eigendommen van wijlen 11. K. H. prinses Marianne, 's prinsen moeder. K. H. prinses Hendrik vergezelde de leden harer familie op hun doorloi naar hel //Oranje-Hotel" te Scheveningen, in het rijtuig gezeten naast gemalin van den prins. Te l uur stapten 111!. KK. 11H. de graaf en de gravin van Vlaandet met gevolg aan het Hotel des Indes af, laatstelijk komende van Leidt van waar zij per rijtuig den weg naar de residentie aflegden, begeleid dt Bel'gie's gezant alhier baron d'Anethan. Hedenmiddag is baron d'Anetb bij den graaf en de gravin aan tafel genoodigd. Z. Esc. geeft nog d vVeek in zijne woning een groot diner ter hunner eere. De zaakgelastigde van Japan le dezer stede, de heer Sakurada, gisterennamiddag in het Hotel den Ouden Doelen een diner ter eere van i te Scheveningen vertoevenden Japanschen prins Ilachasaka, Japansch gei bij de Fransche republiek. De Japansche prins Ilachasaka, gezant bij de Fransche republiek, gisteren te Scheveningen was aangekomen, heeft thans zijn intrek genon in het hótel den Ouden Doelen. De alhier vertoevende gezant van Japan bij de Fransche republiek na zijn vertrek uit de residentie een bezoek brengen aan de internatioii tentoonstelling le Amsterdam. De heer De Stuers, minister-resident van Nederland te Madrid, bevit zich thans met verlof hier ter slede. Prins Prisdang, de Siameesche gezant, wordt in September alhier wacht, ten einde de overeenkomst, tusschen Nederland en Siam geslol over den invoer van geestrijke dranken, te teekenen. De kapitein ter zee. De Josselin de Jong, die met 1 Augustus a. s. treedt als chef van de afdeeling personeel aan het departement van marii wordt met dien datum non-actief om in het voorjaar belast te worden t het bevel over eene oefenïngs-divisie. Dank de aanwezigheid met verlof hier ter stede van m'. De Vos r Nederveen Cappel, griffier bij het kantongerecht le Arnhem, werd in! laatst van Juni te Scheveningen een diefstal ontdekt bedreven doori meisje, slechts 11 jaren oud Genoemde rechterlijke ambteuaar, gezt op een duin van waar hij het uitzicht had op de openbare school in Duinstraat, zag een Schcveningslertje heen en weer langs dat gebouw loop over de schutting klimmen en de woning van het hoofd der school bina treden. Zijne overtuiging, dat het kind iets kwaads bedreven had, v weldra bevestigd, toen hij meende le zien, dat zij, na het verlaten woning, iets in het duinzand verstopte en haar aansprekende levens t waarde, dat zij eenige boterhammen onder haar voorschoot verborg, in het zand begraven voorwerpen bleken later te zijn het gouden horli met dito ketting toebehoorende aan den heer T.hoofd der school, bt vens een medaillon en koralen kettingje, het eigendom zijner dienstbt Mr. De V. verwittigde de politic van zijne bevinding en wees haar de je dige insluipstcr aan. Deze, genaamd Neellje Van der T., werd heden door hare moeder vi de arrond.-rechtbank gebracht. De toedracht der hierboven omschrer feiten werd door den griffier nader onder eede bevestigd, terwijl de hooi onderwijzer en de dienstmeid de vermiste voorwerpen als hun eigendf herkenden. Schreiende bekende de elf arige beklaagde het gebeurde, idi op de vragen van president, rechters en 0. M. wat Neellje met de wejt nomen voorwerpen had willen uitrichten, antwoordde zij met vollii ding, dat zij het zoo aardig vond om daarmede te spelen. Niemand l haar aangespoord die dingen te gaan weghalen en zij wist zeer goed i zij niet stelen mocht. Aandachtig gemaakt, dat zij vroeger eens zo» toestemming van den meester, boeken uit de school had weggenomen, ze zij, dat zij die mede naar huis nam om te lezen, liet hoofd der scta die haar vroeger onder zijne leerlingen telde, had geen grooten dunkt j de verstandelijke ontwikkeling der beklaagde. De substituut-officier van justitie cischte eene gevangenisstraf van 3 mat den, wegens eenvoudigen diefstal gepleegd met oordeel des onderschei De rechtbank bepaalde de uitspraak op heden over 8 dagen. De oudste onderofficier van het Nederlandsche legerde sergeant J. Reis, sedert dertien jaren facteur bij het reg. grenadiers en jagers, zalf 27en dezer zijn 35-jarigcn dienst als sergeant vieren; hij heeft40dienstjat*

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2