B UIT E X LAN DSCil K E R I C HTE X. naar in onmin mei avond ontmoette haar aan en wilde haar 2°. 'smorgens vroegwanneer 'tzomer is, ferm schudden, dan toch vallen velen af en om het naar bovenkrnipen tegen te gaan, bestrijke men den stam met koollecr. 3°. Flink met schoorsteenroet bestrooien. 4®. En dit middel is 'tafdoendste vooral in tuinen van niet te grooten omvang: men begiet met een mengsel van 5 deelen calyptusolie en 95 dcclen water, en binnen een paar dagen zijn ze allen verdwenen. Maandag morgen werd van Winterswijk geboeid, onder geleide, Zutfen getransponeerd Martinns A.sedert lang loeide hij zijne echtgenoote, bij wie hij niet meer inwoonde. Zouda: hij haar even buiten de kom der gemeente, viel op vermoorden. Gelukkig is er hulp komen opdagen, waardoor de vrouw ge red is: evenwel kreeg zij eenige gevaarlijke wonden aan hoofd en armen. Te Helmond kwam Maandagavond jl. de laatste tram diie uren te laat aan. Die vertraging ontstond door het springen van eene stoomkraan tus- schen VechelErp. De machinist, die alle stoom in het aangezicht kreeg en voor een oogenblik niets zien kon, is er met hevige brandwonden afge- j komen. Verdere ongelukken hebben niet plaats gevonden. 's GRAVENHAGE, 13 Juli. Door Z. M. is Zr. M'. adjudant, den majoor A. C. baron Bentinck, van den grooten staf, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder 3e klasse der orde van den Leeuw en de Zon, hem door Zijne Majesteit den Shah van Pcrzië geschonken. Door Z. M. is benoemd tot substituut-officier van justitie hij de arrond.- rechtbank te Winschoten, mr. E. M. Von Baumhauer, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Haar lem, en tol griffier bij het kantongerecht Ie Emmen, m'. H. J. Ladenius, advocaat en procureur te Arnhem, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrond.-rechtbank aldaar. Door Z. M. is benoemd tot leeraar in de geschiedenis en de Ncder- landsche taal en letterkunde aan de koninklijke militaire akademie de heer N. Felix, thans directeur van het instituut van wijlen den luitenant-admiraal Van Kinsbergen te Elburg, en zulks met ingang van 1 September 1883. Door Z. M. is aan J. 11. C. Frejjer, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Amsterdam. Door Z. M. zijn benoemd tot 2" luitenant bij het leger in Nederl.-Indië: bij het wapen der infanterie: de cadetten W. Van Kooten, A. H. Over man, 11. T. Van IJsseldijk J. M. Van Gogh. A. Kisjes, P. Methorst. J. J A. Gaade, P. Bodemeijer, J. Adama van Sciieltema, P. W. Scheffelaar Klots, G. K. Jochems, P. C. Hompe, jhr. W. H. Van Nettkirchen genaamd Nijveu- heim, A. W. Van der Pauwert. J. H. A. P. Overman. M. A. Van Heekeren, J. F. T. Bloem. R. G. 11. A. Vorsterman van Oijen, G. C. Lc Grand, E. M Uhlenbeck en W. G. Van Deventer; .bij het wapen der artillerie: de cadetten A. A. Hosang, M. H. Vis, G C. E. Van Daalen J. W. Ilissink, L. De Vries, G. Nijenhuis. H. A. Van der Ven, J. A. P. Fabius, G. J. Beukers, G. J. E. Nauta, F. F. W. Van der Zande, 11. Spree, II, J. Van der Kooy, G. Engelberts en G. 11. Knoop; bij het wapen der genie: de cadetten F. C. Proper, G. B. 11. F. Alpherts W. R. De Greve, A. C. Burgdorffer, 11. W. Fisscher, N. Plantenga, L. J. R. Geene, F. Raaymaakers, jhr. E. C. Siberg en J. 1). Berkhout; allen herkomstig van de koninklijke militaire akademie. Ingevolge machtiging des konings, bij besluit van 10 dezer n°. 42, wordt Zr. M'. schroefstoomschip 4e kl. Kali, liggende te llellevoetshiis en bestemd voor de Indische militaire marine, met 6 Augustus a s. in dienst gesteld, en het bevel over dien bodem opgedragen aan den luit. ter zee le kl. II. G. Hildebrandt. Z. K. H. prins Albert van Pruisen zal a. s. Dinsdag, des voorm half twaalf ure, hier ter stede aankomen op reis naar Scheveningen. Als aanstaand gezant te Weenen, in de plaats van den staatsraad graaf Van Zuylen Van Nyevelt, noemt men den oud-minister van zaken, jhr. Rochussen, gevolmachtigd minister ter beschikking. Mr. J. C. .1. ridder Van Rappard, laatst vice-president der arrond.- rechtbank te Assen, heeft in de heden gehouden zitting van den hoogen raad den eed afgelegd als raadsheer in het gerechtshof te 'sGravenhage. Bij arresten, heden door den hoogen raad gewezen, zijn verworpen de *T hoi gerechtshof te het na- Dc bereids werd me ten getale van groepen, «le erne door het schenken van bekrooningsmedailles en van mevrouw de douairière Van der Oudermeulendie eveneens van af de oprichting, het doel van het genootschap had helpen bevorderen. werklieden der ijzergieterij //Prins van Oranje" zullen, zooals dcgedeeld, met lutnne vrouwen voor rekening hunner chefs, 350, d>' tentoonstelling gaan bezoeken, en wel in twee «ellt Zondag a. s.. dc tweede Maandag a. s. De directie der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij heeft hare medewerking verleend door hetj toestaan van verminderde vrachtprijzen voor het vervoer van het personeel naar Amsterdam. Door het open laten staan van de gaskraan heeft cergisterennacht in de Anna Paulownastraat eene hevige ontploffing pbals gehad, waardoor belangrijke schade is aangericht; het dak van het huis is als het ware weggeslagen. Heden nacht is bij dc politie gebracht het lijk van een pas geboren kind (meisje), gevonden in de laan Gopes van Cattenburch, gewikkeld in een witte doek en een stuk tapijt. ten cassatie-beroepen van: 1». N. J. K.uit Delfshaven, door het 'sGravenhage veroordeeld tol 12 jaren tuchthuisstraf, ter zake van het na maken van bankbiljetten en het uitgeven van drie van die valschc stuk- moord en moedwillige in den nacht S. te Lekkcr- maken van bankbiljetten ken, en 2°. A. dc 1)., uit Breda, door het gerechtshof te 's llertogenbosch veroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf, wegens mishandeling. Voor het gerechtshof stond gisteren terecht A. v. L.. scheepmaker te Lekkerkerk, beschuldigd van: 1°. moedwillige brandstichlin van 18 op 19 Maart in het rieten dak van de woning van A kerk; 2*. gelijke misdaad in den nacht van 15 op 16 April in het dak dei- woning van II. H. aldaar, en 3». poging tot gelijk feit in den nacht van op 4 Mei in het dak van dezelfde woning. i)c beide eerste handelingen hadden een zeer ernstig karakter en zouden, met het oog op de talrijke gezinnen die zich op genoemde tijdstippen in de woningen ter ruste bevon den, treurige gevolgen kunnen gehad hebben, ware t niet door spoedig aangewende hulp. ook van de zijde van den besch.. gelukt de branden, nog voor zij 'eenige uitbreiding hadden verkregen, lc blusschen Bij hel derde feit was het aan de waakzaamheid van den veldwachter te danken dat de besch. toen in zijn misdadig voornemen werd gestuit. De besch. bekende de beide laatste leiten zonder de minste aanleiding daartoe bedreven te heb benmaar de aanleiding lot de eerste misdaad moest gezocht worden in eene weigering die hij gekregen had op zijn aanzoek om met de dochter van S. eene verkcering aan te gaan. Hoe ernstig de den besch. ten laste gelegde feilen ook waren, meende adv.-gen. Gregory toch, dat in deze veie verzachtende omstandigheden konden gelden en daarom requireerde ZEG. de veroordeeling van besch. tot 3 jaren gevangenisstraf. De verdediger van den besch.. mr. J. Van Gigh, meende, met het oog op dc zonderlinge houding van zijn cliënt, dat er voldoende aanleiding bestond om de vraag te stellen of besch. tijdens het plegen der leiten wel geheel normaal was. Hij hoopte dat het hof ter beantwoording van die vraag alsnog incidenteel een deskun dig onderzoek zou bevelen. Werd dit echter niet noodig geoordeeld, dan meende pleiter, dat in elk geval wel aanleiding bestond in deze eene cellu laire straf op te leggen. Aan het einde zijner zitting deed het hof uit spraak en veroordeelde den besch. tot 2 jaren eenzame opsluiting. In dc correctioncele zitting werd o. a. bevestigd het vonnis der llaagsche rechtbank, waarbij de zaakwaarnemer R. tot 1 jaar celstraf is veroordeeld wegens majesteitsschennis. In eene algemeenc vergadering van de 's Gravenhaagsche luinbouwver- ceniging werd gisterenavond door den voorzitter, den heer A. A. Vorster man van Dijen, een woord van hulde gebracht aan de nagedachtenis van prinses Marianne, die nimmer naliet de verecniging krachtig te steunen 58 E Ïj 42 E E. Dinsdag is onverwacht voor den krijgsraad der provincie Antwerpen in behandeling genomen de zaak van den 2'" luitenant Begault, be schuldigd van manslag door onvoorzichtigheid gepleegd op het zoontje der familie Everaet, in de Leemstraal te Antwerpen dezelfde zaak, in ver band waarmede het Hand. v. .dntw. vervolgd werd. De raad besloot, dat de luitenant niet verantwoordelijk kon worden gesteld voor den dood van den knaap, derhalve is hij vrijgesproken. EfKGIiI.4 ft 29, In het hoogerhuis zeide de heer Granvilledat er geen nadere berichten over de voorvallen op Madagascar waren ontvangen. Dadelijk na de ont- vangst van [iel eerste telegram had hij een onderhoud met den Franschen gezant, dien hij uitnoodigde bij zijne regeering inlichtingen aan te vragen en welke verklaring zij voor de naar het scheen ernstige gebeurtenis geven kon. Lord Lyons had instructies ontvangen in denzelfden zin. De heer Challemel Lacour verklaarde den laatstgenoemde, dat hij volstrekt geene be richten had ontvangen, maar dat hij die terstond per telegraaf zou aan vragen. en hij voegde er bij. dal hij geën verhoudingen zich voorstellen kon weike de verwijdering van een zieken consul zonden kunnen rechtvaardigen. Wat de vraag betreft, of de regeering haar vloot in die wateren versterkt, hij achtte het niet raadzaam eene aankondiging te doen, die verkeerd kou worden uitgelegd, en te minder omdat er geen reden is te twijfelen aan de bereidwilligheid der Fransche regeering om toereikende voldoening te geven. In het Ijgerhnis zeide dc lieer Gladstone, dat dc rechtsgeleerden dei- kroon beweren, dat de heer Dc Lesseps uitsluitend recht op een kanaal door de landengte van Suez heeft. Als dit vermoeden onjuist is, dan kan de regeering de voorloopige schikking niet rechtvaardigen. Lord Fiizmauricc .zeide, dat Egypte's regeering bijstand in de cholera-epidcmie weigerde, maar de regeering besloot toch een ervaren arts te zenden, die haar aangaande den aard der epidemie kan voorlichten, en de heer Malet zal bijstaan in het geven van goeden raad aan Egypte's regeering. De heer Malet zal de bekwaamheden1 de kennis en ervaring van dien arts ter beschikking van Egypte's regeering stellen. De heer Ashley zeide niet te gelooven dal Jorisseii's ontslag in verband staat met zijn verblijf alhier. Hij ziet niet in wat de volksraad daarmede le doen heelt, liet besluit van den volksraad nopens Basuto-land is buitengemeen. Het lagerhuis heeft na derde lezing het wetsvoorstel aan genomen betrekkelijk het graven van een kanaal van de rivier de Mersey naar Manchester. Volgens dc Standard bedraagt de jaarlijksche subsidie door de Britscli- Iiidisehe regeering aan den Emir van Afghanistan uit te betalen, 120000 Te Brooklyn is den 28" Juni overleden de heer Rudolph Christiaan Burlagc, sedert 28 jaren consul-generaal der Nederlanden lc New-York. In 1809 te Amsterdam geboren, vestigde de heer Btirlage zich in 1845 teNeu- Yorkwaar hij de algemeenc achting genoot. De overledene was ridder der orde van den Ned. Leeuw. FKAItkK H.Ï E, De heer Raynal heeft in de kamer van afgevaardigden gevraagd liet ontwerp betrekkelijk ie overeenkomsten met de spoorwegen op de orde van den dag voor Maandag te brengen. Wanneer niet nu de beraadslaging daar over plaats heeft, zon de buitengewone begrooting niet meer in dezeziltin? kunnen worden vastgesteld. De lieer Raynal blijft aandringen en zegt, dat de aansprakelijkheid van het ministerie er bij betrokken is; h(j verzoekt dal de kamer de hare aanvaardde. De kamer heeft de beraadslaging over di conventie met 391 legen 115 stemmen op Maandag bepaald. De minister van oorlog heeft de uitnoodiging van den gemeenteraaf van Puy aangenomen, om de onthulling van het standbeeld van general Lafayette te dier plaatse te komen bijwonen. liet internationaal congres betredende voorzorgsinstellingen, is Maan dag te Parijs geopend uiet eene redevoering van Leon Say. Nederland-word jj er vertegenwoordigd door den heer dc Bruyn Kops, die dc noodzakelijkhcii Is betoogde van het vrije initiatief van voorzorgsinstellingen zooveel mogelijl buiten inmenging van den staat. -- De heer Lamazou, pas benoemd tot bisschop van Amiens, is bij hel stappen uit den spoortrein aan het station te Nevers bewusteloos op den grond gevallen en kort daarna overleden. Zaterdag viel. het den buren van den notaris Morelton te Feurs (Loire op, dat het huis gesloten bleef. Kwaad vermoeden hebbende, drong met j binnen en vond den 87-jarigen grijsaard en zijne dienstbode vermoord. Ut moordenaars, die ongeveer 50000 fr. stalen, hadden, om kwade vermoeden: f af te leiden, 5000 fr. in de kamer rondgestrooid en hunne kleedcren op di binnenplaats verbrand. Volgens te Gibraltar ontvangen berichten is Sli-Slimaa de aan voerde der Algerijn-che muitelingendie te Tatiger verwacht werd om zich aan d: Fransche gezaghebbers te onderwerpen, op zijlij reis derwaarts door Moot sche stammen aangevallen en tot den terugkeer gedwongen, tlij zal zid nu op Algerijnsch grondgebied begeven. £3 tr S V C 53 A ft as. liet handel- en scheepvaartverdrag lusschen üuitschland en Spanje gisteren te Berlijn ondertcekcnd. Het officiëele blad bevat de verordening betredende het vanwege: politie uit te oefenen sanitair toezicht over de in de haven van llamt*

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2