PER TELEGRAAF, ook schutters uit Australië, Canada en de Vereenigde Staten. Er zijn prij- zen ingekomen tot een gezamenlijk bedrag van 900 De wervelstorm, welke een veertien dagen geleden in de Golf van Bengalen woedde, blijkt ook op het vasteland zware regens en overstroo mingen veroorzaakt te hebben. Twee bruggen van den Great Indian Penin sular Railway bij Bho-Sawul sloegen weg, zoodat de gemeenschap lusschen Calcutta en Bombay een geheelen dag gestremd werd. l'e rivier Taptee, ij onverhoeds gezwollen, overstroomde de stad Surat, zoodat, naar men ver zekert, 500 huizen instortten en eene schade werd aangericht tot een be drag van 20000 Vijf menschen verdronken in de stad en de dorpen langs de oevers der rivier hebben veel geleden. Op de lijn van Bombay naar Baroda werd mede het verkeer geslaakt, omdat men de bruggen niet vertrouwde. -- De Times ontvangt uit Alexandrië hartverscheurende berichten over den toestand te Mansoerah, waar gebrek is aan alles, zelfs aan geneesmid delen en doctors, om de cholera-epidemic te bestrijden. Volgens den cor- j respondent van genoemd blad weigeren de cordontroepen om de proviand- treinen toe te laten, en vuren zij op hen, die de stad willen ontvluchten. j Toch zouden, volgens een bericht aan Daily News, eenige Grieken van Mansoerah het cordon verbroken hebben en ontsnapt zijn. Volgens eene depêche uit Varna aan de Daily News moet er thans eene groote agitatie op het eiland Candia heerschen tengevolge van de wei gering der bevolking om de belastingen te betalen. De autoriteiten zouden aan de Porte hebben gevraagd, of men de toevlucht moest nemen tot ge wapend optreden om tol betaling van de belastingen te dwingen. Te Spahia moet reeds een oproer zijn ontstaan. Het rapport van het ministerie van landbouw te Washington wijst voor de maand Juni eene algemeene verbetering aan in den stand van het katoen, waarvan de gemiddelde vooruitgang 86 a 90 bedraagt. Ook in den stand van het winterkoren is eenige vei betering gekomen. Het algemeen gemiddelde ging vooruit lot 79, Het gemiddelde voor voorjaarskoren steeg tot 100. Volgens de voor Juli gemaakte schattingen kan men den oogst van winter-koren stellen op 300 millioen bushel, en dien van voorjaars koren op 125 millioen. De met koren bebouwde uitgestrektheid nam toe lot gemiddeld 150 millioen hectaren; het gemiddeld van den oogst bedraagt voor mais 86, voor haver 89 en voor gerst 97. F K A N Ei, Et J li. De overeenkomst tusschen de Suezkanaal-maatschappij en de Engelsche regeering sluit het aanleggen van een tweede kanaal in, dat, zoo mogelijk, i in 1888 voltooid moet zijn. Zoodra het dividend op 21 pCt. zal zijn geko men, zullen de tarieven geleidelijk worden verminderd in verhouding van de vermeerdering van het dividend, totdat de vermindering 5 fr. per ton zal bedragen. Door een der drie Engelsche administrateurs zal eene vicc-presi- dcntsplaals worden bekleed, terwijl door de Engelsche regeering een inspec teur over de scheepvaart in het kanaal zal worden benoemd. Bij de open- stelling van het tweede kanaal zal voor de maatschappij eene nieuwe concessie voor 99 jaren aanvangen. Zij zal aan het Egyptische gouverne ment 1 pCt. van de totale netto-inkomsten uilkeeren, na allrek van de door de statuten vereischie reserve. Het Engelsche gouvernement zal 200 mill, i tegen pCt. leenen voor het lot stand brengen van de werken. Te Marseille was eene vergadering van revolutionaire socialisten bijeen geroepen, om te protesteeren tegen de veroordeeling van Louise Michel. Een j honderdtal personen waren opgekomen. Nadat er te midden van veel rumoer zoogenaamd was beraadslaagd, werd het volgende voorstel goedgekeurd: "De revolutionaire socialisten protesleeren tegen de veroordeeling van Louise Michel, verklaren zich solidair met haar, en geven in de sterkste bewoor dingen hunne afkeuring te kennen over het vonnis. Zij verbinden zich buitendien de gezworenen der Seine te zullen vermoorden, indien zjj hen ooit op hunnen weg ontmoeten". Na het aannemen van dit voorstel ont stond er een helSch rumoer in de zaal, en de voorzitter hief de vergadering op. De commissaris van politie heeft proces-verbaal opgemaakt legen den persoon, van wien het voorstel was uitgegaan. Uit Saigon wordt gemeld, dat 4000 man van de "Zwarte Vlaggen" Namdinh bedreigen, en 10000 man zijn in Sontay bijeengetrokken, waar zij zich bevestigen. Koning Tu-Duc van Annam is zwaar ziek. it UIT gCHLASb. Door de Pruisische regeering is, uit het budget voor buitengewone uitgaven, eene som van 500,000 mark beschikbaar gesteld, ten behoeve van hen, die in Silezië door de overstroomingen zoo groote schade hebben geleden. -- Het besluit, na Richard Wagners dood door zijne vrienden genomen, om dezen zomer toch de voorstellingen te Bayreuth Ie laten doorgaan, is deze week ten uitvoer gekomen. Wederom was het "Parsifal',, dat ten tooneele gebracht werd, meercndeels onder medewerking van dezelldc artis- ten, die verleden jaar te Bayreuth optraden. De stad Kara-llisser-Chebinin Analolië (Aziatisch Turkije), is bijna geheel door brand vernield. -- De heer Corpieen rijk Italiaan, is bij Ismid (het oude Nicomedia in Klein-Azië) door roovers gevangen en naar de bergen medegevoerd. Een losgeld van 300 Turksche ponden wordt geëischt. ALEXANRRIE, 12 Juli. In 24 uren, eindigende Ie 9 uren des avonds, zijn gisteren te Damiette voorgekomen 64 gevallen van cholera, te Mansu- rah 89, te Falka 5, te Zifteh en te Samanaud 10, en Ie Chibinelrum 1. LONDEN, 12 Juli. De heer Jorissen heeft geene ofliciëelc mededeeling van zijn ontslag ontvangen en is gisterenavond naar het vasteland vertrokken. FROSDORFF, 12 Juli. De toestand van den graaf van Chambord schijnt hopeloos. Dr. Constantin werd uit Parijs ontboden, om na het overlijden de indentiteit van den gestorvene voor het Fransche volk te constateeren. MADRID, 11 Juli. Naar men verzekert heeft Spanje, in overleg met vier andere mogendheden, bij Engeland vertoogen ingediend overliet gevaar voor de openbare gezondheid, indien in de Engelsche havens de quarantaine niet wordt ingesteld. Men gelooft, dat, ingeval Engeland in zijne zorgeloosheid mocht volharden, de vastelandsmogendheden genoodzaakt zullen zijn de uit Britsche havens komende schepen aan eene quarantaine te onderwerpen. KINDERFEEST. Sloeg ons in het laatst der vorige maand de schrik om het hart bij het vernemen der ontzettende berichten uit Sunderland, omtrent de vreesselijke afloop van een kinderfeest in "Victoria Hall" gehouden, met streelend ge noegen kunnen wij gewagen van het kinderfeestgisteren den kinderen bereid door de "Leidsche Vereeniging tot bevordering van geregeld school bezoek." 't Is waar, de ruimte aan Katwijks strand is bijna "oneindig" te noemen, en er kan daar geen sprake zijn van belemmering of opeendringen, maar een ander gevaar dreigt er, juist door te groote uilgestrektheid zonder nog vrees te hebben voor de zee. Het bestuur dezer vereeniging heeft ondanks dat alles niet geaarzeld om het gewone jaarlijksche kinderfeest aan Kat wijks strand te genieten te geven, al ontveinsde het zich de moeite en de verantwoordelijkheid niet, die het daardoor op zich nam. Reeds lang voor twee uren stond het jonge volkje op den Stationsweg geschaard, en het was verrukkelijk die van vreugd stralende oogen te zien, bij het instappen der tramwagens, die hen naar Katwijks strand zouden brengen. Allen zijn gezeten, en hunne bewakers, alleen de leden van het hoofdbestuur, hebben zich geposteerd aan den in- en uitgang der wagens; de toonen der muziek van "Oom Heinrich's kapel" laten zich hooren, waarbij de rofïeltrom niet is vergeten, in blijde juichtonen gaat het voor waarts naar Katwijks strand, menig lied werd vrolijk aangeheven, en uit meer dan honderd kinderkeelen galmde hel even bljj en vrolijk als vaH de vogels in Gods heerlijke schepping bij het genot van het prachtigste zomerweder. Het doel der reis is bereikt, het jonge volkje wordt in gelid opgesteld en voorwaarts gaat het, met de muziek voorop, naar het terras van het Pavil joen bij den heer B. M. Duyser. Tafels en stoelen staan gereed om de jongens en meisjes te ontvangen, dadelijk worden de ververschingen rondgedeeld. Ze laten zich de broodjes, het bier en de melk goed smaken, en hunkeren onder het nuttigen daarvan reeds naar het strand en de zee. Is het wonder dat het jonge dartele volkje, zoo spoedig hen door commissarissen daartoe de vrijheid gegeven wordt, in volle vaart uiteengaat om zich kort daarop weder in groepen te scharen, het uitschateren van pret over het vrije en ongedwongen genot van zich zoo naar willekeur te mogen bewegen. Vrijheid geeft blijheid wordt hier duidelijk bewezen, want blijde zijn zij die kinderharten en dankbaar door gehoorzaamheid te heioonen aan hen, die zich wel wilden belasten met al de zorgen aan dit feestje verbonden. De commissie had zorg gedragen de meest mogelijke afwisseling te bren gen in het natuurgenot bij, om en op Katwijks duinen, het losse en onge- dwongene in gepastheid toe te laten en het jeugdige gemoed vrijelijk zich te doen uiten in levensvreugd en levenslust. Wanneer de stoeiende, zich vermakende jongens en meisjes, op verzoek der commissarissen, eenige oogenblikken verpoosden, werden aan het jonge volkje \veder ververschingen uitgereikt en de tevredenheid beloonde het be stuur ruimschoots voor hunne moeite en zorgen. Aan alles, zoo ook aan dit kinderfeest, komt een einde, de zon neigt ten ondergang, maar zoodra haar licht is uilgebluscht in de zilte golven en nog enkele vergulde wolken het oude maar altijd vernieuwde en heerlijke natuurtafereel te aanschouwen geeft, of Biegelaar staat gereed om in be perkte ruimte op het terras zijne draaiende zonnen te doen schijnen en sterren te doen opstijgen, om even spoedig weder te verdwijnen. Het ge juich, vooral dat der jongens, kent geen grenzen, wanneer de vuurpijlen de lucht doorklievende donderbussen knallenhel toovcrachtig Bengaalsch licht hen allen beschijnt en de muziek bij dat alles zich onverpoosd laat hooren, uit volle borst galmt het lied en op ongedwongen gullen toon ge ven die kinderharten zich lucht en vormen een koor van toonen ongekunsteld en oprecht zooals alleen kinderharten kunnen ontboezemen. Hel laatste vonkje van hel vuurwerk is uitgedoofd, de namen der kinde ren worden afgelezen en als allen tegenwoordig zijn, stelt de muziek zich voorop en zoo nemen allen in geregelde orde plaats in de tramwagens en onderweg is er nog geen einde aan hunne vreugde en opgewektheid, is alsof de middag pas begonnen is, en nu nog eene laatste versnapering, nog eene hand vulling om mede naar huis te nemen? en zoo bereikt de juichende en zingende kinderschaar de Stationsweg, allen recht voldaan, blijde en dankbaar voor het genot van dit feest. De commissie mag met de meeste zelfvoldoening terugzien op het welsla gen van dit kinderfeest, daartoe in staat gesteld door de milde bijdragen van ware kindervrienden en vriendinnen; moge het hun in volgende jaren evenmin als nu, ontbreken aan zulke krachtige hulp, de edele gevers ont vangen hierbij den dank van hel bestuur en van de ouders der kinderen. Rein en zalig genot om te hebben medegewerkt, niet alleen om den kinde ren een aangenamen dag te hebben verschaft, of om de ouders te hebben getoond belangstelling in hunne kinderen en waardcering van hun gedrag en van hun ijver, maar vooral en bovenal door dit kinderfeest voor meer volgende geslachten de prikkel te hebben doen ontstaan voor getrouw en ijverig schoolbezoek, opdat ook dit eenvoudig kinderfeest strekken moge j tot den meest hechten band. die de menschen onderling verbindt, en alzoo ook een middel moge zijn tot vorming van nuttige leden der maatschappij.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3