DONDERDAG 12 JULI. STADS-BERICHTEN Admissie-examen Hooo-ere Burgerschool voor jongens. "Binnenlandsche berichten. Ve Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De. prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.—, afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaalsruimle. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, brengen ter kennis van belanghebbenden dat het admissie-examen voor de Hoogere Bur gerschool voor jongens, cursus 1883/4, zal plaats hebben in het gebouw op de Pieterskerkgracht, op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag IS, 13 en 14 Juli aanst. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leider, 25 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 11 Juli. Gisteren vermeldden wjj de door de kiesvereeniging //Nederland en Oranje" gestelde candidalen bij de aanstaande verkiezing voor leden van den gemeen teraad. liet bleek echter dat onze berichtgever niet juist was ingelicht. Het zijn de hh. 11. L. A. Van Campcn, P. Van Cranenburgh, J. M. E. Oerck- sen, F. Van Dorp. G. A. De Geus Sr., P. J. Van Hoeken, F. J. Los, mp. S. Le Poole en W. F. Van Wijk Sr. De commissie belast met het afnemen van het praclisch apothekers examen heeft in hare zitting van heden tot apotheker bevorderd de hh. Joh. Damen, geb. te llarlingen; G. Krol van der Iloek, geb. te Goes; J. J. H. Maessen, geb. te Echt. De examens zijn hiermede geëindigd. Tot onderwijzer in de Fransche taal aan eene bijzondere school alhier is benoemd de heer C. Donker, te Rotterdam. Door de politie alhier zijn in den afgelóopen nacht twee personen aan gehouden welke zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van landbouw gereedschap uil eene gesloten bergplaatsop een moesland 2 a 3 uur van Haarlem gelegen. Men meldt ons uil Katwijk aan Zee: In de vorige week werd de kustvisscherij nog met 8 schuiten uitgeoefend, welke besomden 45 a 116 in 5 dagen; de groote boot ƒ100. Er werd besteed voor tarbot /4 a ƒ9 per stuk, long /0.30 a ƒ0.60 per stuk, bunschot ƒ0.60 a 0 75 per stuk, binnenlekschol 7 a/9 per mand, groote braad ƒ5 a ƒ6 per mand, droog- scharren ƒ10 a ƒ13 per mand, garnalen 2 a ƒ3 per mand. Sedert de vorige opgaaf zijn weder 10 bommen op de haringvisscherij uitgegaan. De kantvisscherij zal deze week nog met 5 bommen worden uitgeoefend. VAL KEN BURG. Ik neem de vrijheid, op gevaar af van mij aan onbescheidenheid tegen over de leden van het //Nachlpitje" schuldig le maken, u in het kort eene beschrijving te geven van zulk eene vergadering en de hierbij behoorende formaliteiten. Klokslag tien ure verschijnt de opperaansteker met een nachlpitje steu nende op een zilveren voet, waarop het gekozen devies is gegraveerd, en plaatst het midden op de groote ronde tafel, waaraan gij gezeten zijt. Ter wijl hjj het kleine vlammende houtje bij het met olie doorweekte pitje brengt, verrijst de opperceremoniemeester, een reusachtige kerel met zeer innemend uiterlijk, van zijnen zetel en legt aan allen een plechtig stilzwij gen op. Tot op het oogenblik dat het pitje al zijne kracht verzameld heeft, tot het oogenblik dat het al het licht verspreidt waartoe het in staal is, tot dien lijd duurt de stilte voort. Eindelijk daalt langzaam en statig de ivoren hamer in de hand van den president op de tafel neder en de ver gadering is geopend. Zonder bier echter kan de Limburger noch denken noch spreken. Bier moet er dus zijn en boven alles goed bier. De opperkeurmeester treedt derhalve met een ledig glas naar het volle vat en eerst nadat deze zijne goedkeuring aan het brouwsel geschonken heeft is het de opperschenkster (het eenig vrouwelijk lid) geoorloofd de glazen 5 met het heldere en schuimende vocht le vullen. Het eerst van allen wordt den secretaris hel gevulde glas aangeboden die, na I een flinke teug genomen te hebben, terstond een aanvang maakt met hel lezen van de notulen der vorige vergadering, waarvan de aanhef steeds luidt: I Allen, die deze zullen zien of hooren lezen salut! Alzoo wij vergaderd hebbende denhebben na plechtige ontsteking g van het nachtpitje en na goedkeuring van hel bier door den opperkenr- g meester hooren zeggen en beschreven: Blijkens een aan het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië is het zuidelijk marine magazijn te Batavia, inhoudende artillerie-materiëel en sloepgeschut, door brand vernield. De granaten bleven ongedeerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Omtrent den omvang der schade is nader bericht toegezegd. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde heden te Suez en ging terstond het kanaal in. De Madura, van Amsterdam naar Batavia, passeerde kaap Rocca den lld'n Juli. Naar het Vaderland verneemt, laat Z. K. H. Alexander der Neder landen, prins van Oranje, zich dagelijks telegraphisch inlichten aangaande den toestand van den oud-minister mr. Modderman. Volgens een gisteren middag te 's Hage ontvangen telegram was de toestand van den heer Mod derman bevredigend en nam hij wat in krachten toe. Ook de Oranje-Vrijstaat laat zich niet onbetuigd in het huldebetoon aan de nagedachtenis van Hugo De Groot. Zaterdag 9 Juni hield dr. Brill in het lokaal der vereeniging te Bloemfontein eene zeer populaire lezing voor de leden en cenige gasten over den beroemde geleerde. Een levensgroot portret werd tevens tentoongesteld. De hoofdrechter Reitz heeft zich belast met de inzameling van gelden, door de juristen in den Vrijstaat bij te dragen. De staatspresident staat bovenaan. Na afloop der lezing werd alleen op de lijst van den heer Olland, zijnde die voor niet-rechtsgelecrden192 inge schreven. (f- D.) Gisterenavond werden de feesten te Delft voortgezet. Hadden de toe schouwers bij den dag reeds gelegenheid gehad de pracht en kleurschakeering van de costumes te bewonderen, ook bij den avond was hun dit gegeven, waartoe dan ook de aangebrachte illuminatie het hare bijbracht dit genot te verhoogen. Zoowel van de zijde der gemeente als door de inwoners was krachtig medegewerkt lot verhooging van de fcestvrengde. Wij zouden le wijdloopig worden in vele bijzonderheden te treden, doch mogen niet nalaten in de eerste plaats te noemen de bewoners van de Choorstraat, welke straat, kwistig met groen versierd en a la giorno verlicht, een heerlijk effect maakte. Voor het stadhuis was eene schitterende gasilluminatie aangebracht, terwijl het gebouw van de polytechnische school, rondom de vele ramen, met lam- 'pions was verlicht. Ook de sociëteit //Standvastigheid" bleef niet achter, rijk met groen en bloemen versierd, kwam de prachtige verlichting aldaar aangebracht zeer goed uit. Vooral het huis van den burgemeester was op uiterst smaakvolle wijze met levend groen gelooid. Onder de vele winkel versieringen troffen voorzeker ieders aandacht die bij de firma Paerels, be hangers, en bij den boekhandelaar J. Wallman Jr., welke uitmuntten door fijn- Dat, (volgt de inhoud). Zjjn de notulen gelezen en heeft geen der aanwezigen hier eenige onnauw keurigheid in bevonden, dan eerst gaat men over tot de ernstige bespreking van alles wat tot heil en bloei kan strekken van deze plaats. Thans merkt gij geen zweem van kortswijl. Noch het heen- en weerloo- pen der opperschenksternoch het vullen der ledige glazen kan hun thans in de diepzinnige overpeinzingen storen, niets is in staat hunne aandacht op een ander punt dan het besprokene te vestigen. De leden van eene Europeesche conferentie kunnen niet met meer plech tigheid te werk gaan; zij kunnen hun gevoelen over de door hun te behan delen onderwerpen niet met meer waardigheid weergeven dan zulks hier in het Valkenburgsch //Nachlpitje" geschiedt. Slechts in enkele opzichten verschilt deze vergadering van een zoodanig congres. Eerstens toch wordt hier niet elk lid op zijne beurt of dan wanneer hij het woord verlangt gelegenheid tot spreken gegeven; neen, ieders opinie wordt hem door den president gevraagd naar den rang, die hij in deze ver eeniging bekleedt. Want aan elk lid is een of ander ambt opgedragen. Behalve die ik reeds genoemd heb trelt men er aan opperstalmeesters, opperslachlers, betaal meesters, correspondeerende leden enz.; men vindt er zelfs een opperverde- diger, welke eervolle plaats ingenomen wordt door een advokaat in de nabijheid van Valkenburg woonachtig. Zoo heelt iedereen zijn werkkring en zijne bezigheid, die echter door niemand anders dan door hem persoonlijk mag waargenomen worden, op straffe van boete, zoowel voor dengeue die de laak van een ander heeft vervuld, als Toor hem wiens taak verricht is. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1