DE FAMILIEBODE, i» u i v c sa il a i». PER TELEGRAAF. taal aldaar. De uitwijking van Europeanen houdt aan. De handel staat stil. De vooruitzichten omtrent den oogst zijn slecht. De veeziekte verkrijgt uit breiding. In sommige districten wordt niets tegèn de verpest gedaan. In de met 8 uur Vrijdagochtend geëindigde 24 uren zijn te Damiale 72, te Samououd 9, te Menzaieh 11 en te Shirbine 3 cholera-sterlgevallen voorgekomen. Volgens de jongste berichten uil Haïti hebben de troepen van presi dent Salomon van de zeezijde een aanval op Meragoane gedaan. De aanval lers werden met groot verlies teruggeslagen en verloren twee schepen. De opstandelingen hebben Jacinet genomen en zijn thans in het bezit van bijna de geheele Westkust. Berichten uit Chicago melden, dat de graanoogst over eene zeergroote uitgestrektheid in het westen en noordwesten, met uitzondering van dien van koorngelijk zal zijn aan dien der twee voorafgaande jaren. Die van het koorn zal het ter natiwernood tot het middelmatige brengen. In de meer binnenwaarts gelegen streken zal de opbrengst van het winterkoorn overvloedig zijn. FEASËBIJK. In de couloirs der kamers werd Zaterdag gezegd, dat de ministerraad de buitengewoone begrooling opgemaakt heeftwelke 300 millioen fr. zal beloopen. Men zou het geld vinden door het sluiten eener leening van 3 pCt. srnor- tisabele rente. Een gedeelte der opbrengst daarvan zou worden gebruikt voor het aanleggen van staatsspoorwegen en kanalen en voor de verbetering van havens. De regeering zal de urgentie vragen voor het wetsontwerp betreffende de amnestie. Te Parijs zal een internationaal congres van verzekerings-instellingen geopend worden, onder voorzitterschap van den heer Léon Say. Ongeveer 1500 documenten zijn ingezonden. Verschillende landen, Engeland, Dnitsch- land, Nederland, Oostenrijk, Italië, de Vereenigde Staten, Brazilië enz., zullen er vertegenwoordigd zijn. Men verwacht, dal de opeaingszitting zeer belangrijk zal wezen. De inschrijvingen voor hel te Parijs op te richten standbeeld van Gam- betla wijzen lot nu toe een cijfer aan van ruim 217.000 fr. De toestand van den graaf van Chambord is belangrijk verbeterd. De zwakte neemt af, de brakingen zijn opgehouden. Chambord heeft wat bouillon gebruikt, waardoor de algemeenc toestand zeer bevredigend werd. Naar men verneemt heeft Karei III, vorst van Monaco, zijn vorsten dom te koop aangeboden. Twintig jaar geleden verkocht hij het grondge bied van Mentone en Roccabruna voor 200,000 fr. 3 pCt. rente aan keizer Napoleon III, en toen behield hij voor zich slechts de rots van Monaco, welke hij door Blanc, den speelbankpachter, zeer voordeelig wist doen ex- ploiteeren. De oude spreuk van zijn huis: /'Deo juvante" (met de luilpc Gods) werd practisch toegepast. Thans vraagt Karei III van de Fransche republiek tien millioen als koopprijs, benevens de verplichting, voor de erfgenamen van Blanc te zorgen, wier concessie nog loopt tot het jaar 1910. Te Xeres, Spanje, zijn 43 anarchisten gevat en in verzekerde bewa ring gesteld. De keizer heeft, na afloop van zijne badkuur, Vrijdag jl. Ems verlaten en is naar Coblenz vertrokkenwaar hij in den loop van den namiddag is aangekomen; aan het station werd hij opgewacht door cenige hooggeplaatste ambtenaren en geestelijken. -- De Nordd. Allg. Ztg. zegt, dal de regeering er niet door verrast is dat de Curie, in hare nota, het zelfstandig optreden van Pruisen, tot ver- belering van den toestand der katholieken, afkeurt; zoodat de liberale blade'm, die in die nota eene beleedigirig voor de regeering zien, ongelijk hebben. De regeering zal zich door geringschatting van de nieuwe kerke lijke wet door de Curie niet laten weerhouden de eerste stappen van toena dering af te wachten van den kant van Rome, en, blijven deze uit, verder zelfstandig zooveel mogelijk en noodig voort te gaan. Het zou intusschen beter zijn geweest, zoo de jongste nota uit Rome niet geschreven ware, vooral omdat op dat oogenblik er geen formeele noodzakelijkheid bestond er eeuc te schrijven. De heftige en aanmatigende kritiek, in de nota uitgeoe fend, kan, volgens de Nordd. Allg. Zlg., geen ander gevolg hebben als dat Pruisen er van wordt afgeschrikt Rome verder tegemoet te komen, immers die kritiek bewijst dat het onmogelijk is de tegenpartij te bevredigen. Donderdagochtend werd in het dorp Reichsdorf bij Berlijn eene vree- selijke misdaad gepleegd. De vrouw van een kleinen winkelier sneed hare beide kinderen en vervolgens zichzelve de keel af, na eerst eene poging te hebben gedaan om het huis in brand te steken. Het onderzoek in de zaak van den beroemden Poolschen dichter Kras- zewski, die te Dresden gevangen zit, is afgeloopen. Men heeft bergen van bescheiden bijeengebracht, maar zij zullen nog niet eenmaal een muis baren, daar tegen den dichter, naar men stellig meent te weten, door het rijksgerechtshof Ie Leipzig geen rechtsingang zal worden verleend. Kras- zewski weigert hardnekkig alle verlichting van zijn gevangenissmart. llij wil zijne cel niet verlaten en vindt zijne eenigc, doch blijkbaar afdoende ontspanning in lezen en anderen geestelijken arbeid. In de gevangenis te Salem, Oregon, hebben den 4en dezer de gevan genen eene poging gedaan om los te breken. Drie hunner sneuvelden in het gevecht, dat hierbij met de beambten ontstond, twee werden gewond en acht slaagden in hun opzet. Zekere Jens Nielsen, die dezer dagen vijf pachthoeven bij Kopenhagen in brand slak, heeft, deswege gevangen genomen, bekend, dat hij de stich ter was van den grooten brand in het Victoria-dok te Londen in Februari) 1881, en wel met het doel om buit te maken. Hij slaagde er slechts in, drie japonnen en twee dameshoeden te vermeesteren. Twee dagen daarna had hij brand gesticht in een winkel bij de Londensche brug, werd dien- zeilden namiddag gevat en tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het aantal fondsenuilsluitend van liefdadigheidte Stockholm hoofdzakelijk ten bate van bewoners der stad, bedroeg op het einde van 1880 niet minder dan 518 met een gezameiijk kapitaal van 13,818,490 kro nen waaruit in den loop des jaars aan 13,550 personen onderstand verleend werd tot een bedrag van 600,450 kronen. ©OSSMK IJ" M. Bij de voortgezette verhooren in het] Tisza Eszlar-proccs wordt nog herhaaldelijk door beschuldigden gewag gemaakt van mishandelingen, die zij van de rechterlijke beambten moesten ondergaan. Vogel, de man die beschuldigd wordt zich voor 500 met het vervoer van het lijk op de Theiss belast te hebben, alsmede Grosz en Klein, twee burgers van Eszlar, klaagden over slechte behandeling. De houtvlotters, die met Heresco en Matei de vaart medemaakten, verklaren niets bemerkt te hebben, waaruit zij konden opmaken dat er een lijk vervoerd werd, Matei blijft bij zijne afge legde bekentenis volharden, maar hij is telkens weder met zichzelven in tegenspraak. NEUSTADT, 9 Juli. 10 uur 's morgens. De graaf De Chambord heeft een onrustige en slapelooze nacht doorgebracht. De lijder is eenigzins koorts achtig en uiterst zwak. HONKONG9 Juli. De cholera is te Port-Swaton uilgebroken. ALEXANDR1E, 9 Juli. In 24 uren eindigende te 9 nur 's avonds, zijn te Damiette 88te Mansourah 64te Samamoud 9te Shirbin 7 cholerage vallen voorgekomen. Te Alexandrië is een geval van cholera geconstateerd. Ajle sterfgevallen aan cholera te Alexandrië kwamen voor in de Europeesche wijk. RRGLA9IEI. Die verstopping en opgeblazenheid, die beletten 's nacht te slapen, zullen verdwijnen door flop-Bitter te gebruiken. Aan verlamming lijdende, zenuw achtige beverige dames krijgen de vastheid barer zenuwen en hare vrolijk heid terug door dagelijks Iiop-Bitter te gebruiken. Btirtjevlijkc üfattb, ONDERTROUWD: D. Doyer, wedr. 56 j. en E. Reinhold, jd. -38 j.VV. F. Hammes, wedr. 30 j. en B. II. J. Van Beeten, jd. 27 j. T. Los, jm. 26 j. en M. Van der Waard, jd. 21 j. A. Kiel, jm. 29 j. en 11 C. La Rivière, jd. 30 j.L 1). Slijkhuis, jm. 22 j. en J. De Water, jd. 23 j. J. A. Van der Togt, jm. 45 j. en D. J. Van Pellecom, jd. 47 j. J. A. Endtz, jm. 25 j. en A. Graftdijk, jd. 23j;D. Gulay, jm. 22 j. en F. Rijsbergen, jd. 19 j. -- J. Klinkhamer, jm. 21 j. en S. De Wolf, jd. 21 j. W. F. Nieuwenhuyzen, jm. 40 j. en A. M. Tit, jd. 27 j. B. F. S. Kriitzmaun, jm. 36 j. en A. J. Landman, jd. 34 j.K. H. Sandberg, jm. 31 j. en E. C. Dijdstra, jd. 23 j. J. J. Stikvoort, jm. 23 j. en G. Duyverman, jd. 21 j. ADVE 14 T E N T1E N. mgs^aSSggS^ Sollicitanten voor de betrekking van tweeden weten- |||wl0B? schappelijken Atlsisteut bij de Physiologic aan «k» de Universiteit te Leiden (jaarwedde /1©0©), worden uit- genoodigd hunne aan den Minister van Binnenlaudsche Zaken gerichte adres sen vóór den 5'l,n Augustus aan Curatoren in te zenden. Namens Curatoren der Rijks-Universiteit te Leiden W. G. DE BRUYN KOPS. 1Mb Er- biedt zich aan met Augustus een WERK9IEID of als Meid alleen in een klein gezin. Brieven franco letter J. bij den Boekhandelaar A. BRINKMAN, te Gouda. Alom teekent men in op UITSPANNINGSLECTUUR, ONDER REDACTIE VAN 5! EL ATI van JAVA. Prijs per jaargang van 52 wekelijkscbe afleveringen van zestien kolommen text f 2.— franco per post 2.30. De FAMILIEBODE bevat Novellen, Schetsen, Legenden, Gedichten, We tenswaardigheden op elk gebied van wetenschap, nijverheid en kunst, enz. De eerste aflevering van den thans aanvangenden derden jaargang bevat o. m. hel begin eener Novelle, getiteld: SI el gelicim van Mevrouw Du pont, door Melali van Java, terwijl de Internationale Koloniale Tentoonstelling in geestige humoristische brieven zal worden behandeld. De FAMILIEBODE is het goedkoopste Tijdschrift van Nederland. Voor VIESS, CElSiT per week ontvangt men iedere week eene aflevering allerboeiendste lectuur. Prospectussen en Proefnotnmers van de FAMILIEBODE zijn gratis ver krijgbaar bij alle Boekhandelaren en den uilgever J. Jf. F. Vit* ZEtX, Amsterdam.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3