BUtTENLAN DSCHK BERICHTEN. Batavia, vertrok van Marseille den Juli, De Soenda, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Kaap St. Vincent den 8sUn Juli. Het r. Z. en 's Gr. verneemt uit Wiesbaden, dat de oud-minister Modderman lieden eene tweede operatie beeft ondergaan die goed is afgeloopen. De zieke is overigens uitermate zwak. Volgens het Fad. luidden de gisteren ontvangen berichten zeer ongunstig, j Om half drie werd getelegrafeerd: toestand zeer zorgelijk, de zieke is zeer zwak. Het om 4 uur ontvangen bericht luidde: de zwakte neemt toe en het gevaar wordt grooter. De internationale tentoonstelling van pluimgedierte zal in den dieren tuin te 's Hage gehouden worden op 24 tot en met 27 Augustus. Dertien gouden, 44 verguld zilveren, 186 zilveren, 343 verzilverde bronzen en 297 bronzen medailles zijn uitgeloofd. Reeds meermalen werd het groote nut gevoeld en ook erkend dat ge legen is in de extincteurs bij voorkomende gelegeuheid van brand. Menig onheil werd dan ook door haar reeds voorkomen. Is dit bluschmiddel uit stekend bij uitbarsting van brand, ook ter beteugeling heeft zij meermalen goede diensten bewezen. Laatstelijk nog bij een hevige brand in de ge meente Delden was zij een krachtig hulpmiddel legen verderen voortgang. De firma Becker en Buddiughte Arnhemzag zich dan ook vereerd met een vleiend schrijven van den burgemeester dier plaats te ontvangen. Een vijfjarig knaapje te Oegstgeest schijnt Vrijdag spelende in eene sloot te zijn geraakt; althans eenige oogenblikken nadat het vermist werd, vond men het in de modder geslikt. Gisteren had te Rijnsburg een noodlottig voorval plaats. Twee jonge lingen hadden zich te water bfegeven om te gaan zwemmen. Toen een van beiden op het drooge was teruggekeerd, bemerkte hij dat zijn makker in levensgevaar verkeerde. Zouder aarzelen sprong hij hem te hulp, met het treurig gevolg, dat hij die poging met den dood moest bekoopen. Met veel inspanning is het gelukt de andere uit het water te halen en de levens geesten als het ware weder op te wekken. De heer L. J. S. Van Kempen, chef der firma J. M. Vau Kempen Zoon te Voorschoten, vierde Zaterdag den dag, waarop hij voor 25 jaren aan het hoofd kwam te slaan der welbekende fabriek van gouden en zilveren werken aldaar. Aan de fabriek en uit vele woningen aldaar wapperde de nationale driekleur, terwijl in de fabriek de werkplaats zeer smaakvol was gedecoreerd Namens het geheele personeel werd de jubilaris gecomplimenteerd door den heer Broers, die hem ook uil naam van allen een sierlijk souvenir aanbood. Het geheele personeel werd door den jubilaris onthaald. Bij den Zaterdag te Delft gehouden collegiale schietwedstrijd tusschen de drie Studenten-weerbaarlieidsvereenigingen van Leiden, Utrecht en Delft, is door de Studenten-vereeniging «Pro Palria" van Leiden, met 156 punten (door 3 schutters) de gouden medaille behaald, uitgeloofd door de weer- baarheidsvereeniging fFrederik Hendrik" te Delft. Heden namen de lustrumfeesten te Delft een aanvang. De stad is in réesiuos getiutu; iNeerlandsch driekleur wappert allerwege en menige versie ring is aangebracht. Heden morgen werd aan het studenten-corps door de Delltsche dames, bij monde van mej. Bosscha, presidente der commissie, een nieuw corpsvaandel aangeboden, welk geschenk op hoogen prijs wordt ge steld en dankbaar aanvaard namens het corps door den president, de heer R. A. Van Holthe tot Echten. Te half 12 uren werd de réunie-commissie ontvangen en te 1 uur verzamelden zich alle leden en oud-leden van het corps in een der zalen van de polytechnische school, waar door den pre sident bovenvermeld eene hartelijke toespraak werd gehouden. Daarna be gaf men zich naar Reinevelddat als feestterrein is ingericht, waar hun eene matinee wachtte, te geven door het orchest van het reg. vest.-artillerie. Heden avond zal eene soiree gegeven worden in de sociëteit //Phoenix". Naar het N. v. d. I). verneemt, heeft jhr. C. Hansen bedankt als president van de jury voor de Intern, kol. tentoonstelling te Amsterdam. Het aantal Inlanders behoorende tot de koloniale afdeeliug der teil- toonstelling te Amsterdam is door de geboorte van een Aljeher vermeerderd. Zaterdagmiddag werd te Amsterdam in het Nutsgebouw de algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging Eigen Hulp. Vertegenwoordigd waren 20 districten. 'Omtrent de aldceling Zekerheidsstelliug werd verslag uitgebracht door den heer J. Kuiper. Van de obligatieleciiing 1 en 2 serie groot ƒ500,000 is geplaatst 491,000, rest in portefeuille /8500. In hel grootboek 2% pCl. voor de obligatielening ingeschreven uominaal ƒ718,400, waarvan verbonden ten behoeve van de borgvragers ƒ621,800; blijft nog ter verbinding beschikbaar nominaal 96600; inschrijving 2.9 pCt. voor het reservefonds (nominaal) ,900. Sedert 1 Jan. 11. werd voor 26 borgvra gers verbonden ƒ157,600. Afd. Nederl. levensverzekering. Terwijl in den zomer van 1882 verzekerd was een bedrag van ƒ1,119,950 kap., ƒ20750 rente, bedroeg dit einde 1882 ƒ1,267,389 kap., ƒ24550 rente, uit. Juli 1883 ƒ1,430,631 kap., ƒ28850 rente. Er valt dus op voorldurender voor uitgang te roemen. In 1881 moest worden uitgekeerd aan verzekerd kapi taal y 2630, rente ƒ459; in 1882 bedroeg dat (kap.) ƒ1265, rente ƒ746, en in het 1 half jaar 1883 kap. 1335rente ƒ408.92. Aan premiën w erd in 1882 ontvangen ƒ51344.81 en in het nu afgeloopen half jaar 1883 ƒ36052.86. Tot leden van het hoofdbestuur zijn gekozen de lieeren jhr. M. J. Van BeymaJ. T. Vervoet en A. baron Calkoen; de heer Kuiper is als zoodanig herbenoemd. De volgende algemeene vergadering zal le'sGra- venhage gehouden worden. Een beambte, sinds eenige jaren werkzaam bij de Hull. IJz. spoor wegmaatschappij in den laatsten tijd als chef de bureau aan hel station Nieuwe Vaart tegen een salaris van 110 per maand, vroeg den 2d,n Juli verlof, hetgeen hem werd toegestaan. Toen hij echter niet terugkwam kregen zijne chefs achterdocht, de kas werd nagezien en men kwam tot de treurige ontdekking dat ƒ7000 verdwenen waren. De politie werd met de zaak in kennis gesteld, de beambte spoedig opgespoord en achter slot gebracht. De minister van marine, die Donderdag jl. te Helder arriveerde, ten einde tegenwoordig te zijn bij de onthulling van het Adder-monument, heeft vóór zijn vertrek naar de residentie, 100 geschonken aan de algemeene armen dier gemeente, als bewijs van erkentelijkheid voor hetgeen men er hier toe bijdroeg om de nagedachtenis der slachtoffers van de Adder-ramp voor vergetelheid te bewaren. Met zekerheid wordt ons gemeld, dat binnenkort eene zeer verdiende hulde zal gebracht worden aan de nagedachtenis van een der beroemdste mannen dezer eeuw, den hoogleeraar G. J Mulder. {II. D.) Naar de Zuiph. Ct. verneemt zijn door wijlen mej. wed. H. G. Wensinck—Emond na uitkeering van eenige legaten aan familie-ledeno. a. de volgende beschikking genomen: 1. Aan de Weesinrichting te Neerbosch ƒ4000. 2. Aan de diaconie der Hervormde gemeente te Zutfen 3000. 3. Aan de diaconie der Chr. Gerelormcerde gemeente ƒ500. 4. Aan het Israë- lietiseh armbestuur 500. 5. Aan het Roomsch Katholiek armbestuur 500. 6. Aan de Gereformeerde Zending-vereeniging te Amsterdam 1000. 7. Aan de Ned. Zending-vereeniging te Rotterdam 600. 8. Aan de Chr. school te Eefde 500. 9. Aan de Chr. school te Zutfen ƒ3000. 's GRAVENHAGE, 9 Juli. Door Z. M. is aan jhr. T. J. Kraijenhoff, provinciaal inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Zutfeu, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de orde van Peter Friedrich Ludwig, hem door Z. K. 11. den groothertog van Oldenburg geschonken. Door Z. M. is tot leeraar aan de rijks- hoogcre burgerschool te Bcrgen- op-Zoom benoemd d'. J. F. A. Meilink, thans tijdelijk leeraar aan die school, en lot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Winterswijk W. Tol- lius Glusenkamp', thans tijdelijk leeraar aan die school. Door Z. M. is de heer d'. E. Mory, arts te Bernbenoemd tot tijdelijk officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht. Door Z. M. is aan den luit. ter zee le kl. A. De Bruyne, inspecteur van het loodswezen, de betonning ,v bebakening en verlichting in het 4e en 5e district te Hellevoetsluis, als zoodanig Rotterdam als standplaats aange wezen; benoemd tot adjunct-commissaris der loodsen te Hellevoetsluis, de heer W. Horst Pzn.gewezen stuurman ter koopvaardij. De adelborsten lst0 kl. N. M. Japikse, J. Van der Eist, A. E. Zimmer man en C. W. Broers, dienende aan boord van Zr. M'. schroefstoomschip Tromp, worden met 11 dezer overgeplaatst, de twee eersten aan boord van Zr. Ms. ramschip Schorpioen, de twee laatsten aan boord van Zr. M'. ramschip Duffel. H. K. 11. prinses Hendrik wordt eerstdaags reeds uit Neuwied terug verwacht. De kunstschilder Bisschop en zijne echlgenoote waren voor enkele da gen de gasten van 1111. KK. Uil. prins en prinses Von Wied, op hun bui tenverblijf te Neuwied. De gezant der Fransche republiekde heer Legrandis heden naar het buitenland vertrokken. -- Naar men verneemt roemt men ook hier ter plaatse de voortreffelijke werking van de geleidingen en toestellen der Nederlandsche Bell-Thele- phoon maatschappij, zoodat dan ook in de afgeloopen week daarvan door de abonnés reeds een ruim gebruik is gemaakt en meer dan 700 verbindin gen bij het centraal bureau werden aangevraagd en gemaakt. De werklieden van de fabriek //De Triiis van Oranje" alhier kunnen voor rekening hunner patroons op Maandag 16 Juli de tentoonstelling te Amsterdam bezoeken. Zij hebben voor zich verder vrijen overtocht cn zoo zij hunne vrouwen willen medenemen voor deze ook vrij entree op de expo sitie. Circa 500 mannen en zoowat 100 hunner cchtgenooten hebben zich reeds voor dien tocht aangemeld. - Gisteren werd aan deze stad een bezoek gebracht door 95 Grntsche fabriekmeisjes, die een pleizierreisje naar Nederland hebben ondernomen, dat wordt bekostigt uit de door haar bespaarde penningen. Eenige hoofden van scholen wachtten hen op aan hel station, die het gezelschap gedurende het verblijf in de residentie begeleidde. Onmiddellijk ging men naar de dier gaarde, waar hen vrije toegang werd verstrekt. Vervolgens brachten zij een bezoek aan Scheveningen en de Scheveningsche boschjes. Vandaar teruggekeerd gebruikten zij in hel hotel //Beau Séjour" het middagmaal. Een korporaal der grenadiers heeft zich in den afgeloopen nacht in de kazerne alhier door een geweerschot van het leven beroofd. <ft" BELGIE. De drie Duitschers beschuldigd van poging tot moord en diefstal in de woning van mg'. Namèchc, nabij Leuven, zijn door de jury veroordeeld, de twee eersten tot 15 jaar dwangarbeid en de derde tot 5 jaar gevangenisstraf. MSG EL A Sf SS. John Winston Spencer Churchill, zesde hertog van Marlborough, wiens plotseling overlijden aan eene beroerte reeds gemeld is, was de afstamme ling van den veldheer, die zich in den aanvang der achttiende eeuw zoo beroemd maakte. De nu overleden hertog was nog in de vorige week een der leden van hel hoogerhuis, die op dc verwerping der //Deceased wife's sister bill" aandrongen. Zijn zoon is het parlementslid lord Rudolph Chur chill, die de bekende zware beschuldiging tegen Tefwik-pacha, Khedive van Egypte, ter sprake bracht. Blijkens de Egyptische berichten neemt de cholera te Samanoea, maat het meest te Mansurah toe. De Europecsche geneeskundigen te Cairo ver- [klarendat er zich gevallen van cholera voordoen in het Arabische hospf

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2