DINSDAG 10 JULI. STADS-BERICHTEN VOLKSCONCERT. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. I. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. 'afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 14 regels 1. iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis dal door het muziekkorps der dienstdoende Schutterij, op Woensdag, den lld,n Juli c. k.des avonds van 7 tot 9 uren, op de Ruïne eenige muziekstukken zullen worden uitgevoerd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 9 Juli 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 9 Juli. Gisterenavond trad in de Pieterskerk voor eene groote schare toe hoorders op d». J. D. Beman Brouwer, wien het voorrecht geschonken was den dag te mogen herdenken waarop hij voor 40 jaren zijn dienstwerk als herder en leeraar bij de Ned. Herv. gemeente begon, en wel in die ge meente op het eiland Marken den 9d,n Juli 1843. Terstond bij zijn optreden zong de gemeente haren leeraar toe Gez. 91 vs. 3. Naar aanleiding van de woorden vervat in de le brief van Petrus, hoofdst. 1, vs. 25, herdacht spreker met dankbaarheid aan God het voorrecht hem geschonken gedurende een zoo groot tijdvak het Evangelie te verkondigen, waarvan de laatste 14 jaren in die gemeente alhier. Vurig wenschte hjj dan ook dat zijn werk eenige goede vruchten mocht opgeleverd hebben. Was de gemeente reeds eenigzins voorbereid op het besluit door haren herder genomen om zjjn emeritaat aan te vragen, thans werd dit voor haar zekerheid. Tegen October wenschte hij zijne betrekking neder te leggen. Onder den indruk van het gehoorde verliet men het kerkgebouw na alvorens den beminden leeraar de zegenbede, vervat in de woorden van Ps. 134 vs. 3, te hebben toegezongen. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. zijn door de politie drie per sonen gearresteerdwaarvan twee zich hadden schuldig gemaakt aan nach telijk burengerucht in de Lange Vrouwenkamp; terwijl de derde, mede aldaar, zich bij zijne arrestatie tegen de politie heeft verzet, welke perso nen, tegen wie proces-verbaal wordt opgemaakt, daarna weder zijn ont slagen. Door den opzichter der jacht en visscherijte Voorschoten gestatio neerd, zjjn gisteren een burger en een militair, alhier in garnizoen, aan gehouden, welke zich hadden schuldig gemaakt aan hel lichten van paling fuiken in die gemeente. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ35, ƒ17.50, ƒ3.60 en ƒ1.80, de laagste /34, /17.50, 3.50 en ƒ1.75. Gedurende de algeloopen maand Juni zijn per Rijnlandschen stoom tram (Leiden—Katwijk) vervoerd 26748 personen, met eene opbrengst van 4792.46% goederenvervoer 305.95, totaal 5098.41% zijnde per dag kilometer ƒ19.62. Men schrijft ons als volgt: Bij groote warmte vermenigvuldigt zich het kroos (Lemna) bijzonder snel en weldra is de vaart er mede bedekt. Het kroos is echter met zijn sappig, helder groen nooit leelijk, behalve dat het lot de inlundsche drijvende waterplanten behoort, en eene sloot in onze polders zonder kroos laat zich moeielijk denken. Op het kroos komen de eenden al, die gaarne van dat kruid gebruik maken cn er wel op leven kunnen, waarom het dan ook eendekroos genoemd wordt, en op eene sloot met kroos komt de hengelaar af, of hij moest te cendachtig zijn om niet te weten dat onder het kroos een baarsje van daan te halen is. Als het kroos zeer dik is geworden, zooals in Augustus, wordt het met schuiten vol opgevischt en dan gaat hel naar de teelboeren, die het bezigen om er hnnne peulvruchten op te leggen. Doperwten b. v. op vergaan eendekroos geteeld, geven vele en malscbe vruchten, en wie zou niet op malsche dop- erwtjes gesteld zijn? Het kroos is derhalve eene nuttige plant. In het vorige jaar ging men er groot op dat Azolla carolinea, afkomstig uit audere werelddeelenderhalve geen inlandsche waterplant, in de omstre ken van Leiden werd aangetroffen. De Leidsche hortus bleek het middel tol verspreiding le zijn geweest, gelijk dan ook werd bekend gemaakt. Op zich zelve is Azolla een mooi waterplantje eii het gelijkt sprekend op eene jonge varen, maar overigens pakt het zich zamen in slooten en binnen vaarten, verdringt er het kroos, neemt eene doffe, rossige, veel met ijzer roest overeenkomende kleur aan en is onuitroeibaar, tenzij de winter streng genoeg is, die het doet bevriezen. Het plantje dat aan zijne sombere kleur terstond kan herkend worden, is tot niets anders dienstig, dan om met zijne snel ontwikkelde, dikke laag bet water te verstoppen. De grootste indringer, die sedert jaren ook onze wateren is komen kwel len Elodea canadensis, een ondergedoken waterplant afkomstig uit Noord- Amerika en terecht Waterpest genoemd, maakt hel zóó bont dat zij het water in de slooten, waar zij zich vastzet verdringt en niets overlaat aan hel vee om zich te drenken en zij is zóó begecrig om zich te verspreiden dat zij zich aan de kiel der vaartuigen laat meesleepen, ten einde weer elders te kunnen woekeren. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen, dat, wegens het ontbreken van be voegde sollicitanten voor het opengevallen kantoor Waardenburg, ontvangers en andere ambtenaren dier belastingen, krachtens de bestaande regelen tot die betrekking benoembaar, zich nog tot 20 Juli eerstkomende bij het de partement van financiën daarvoor kunnen aanmelden, onverschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging naar een kantoor der 8ste klasse. De minister van financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is een aan het postkantoor te Amsterdam ingeschreven postwissel, groot ƒ9, door een onbekende wegens te weinig betaald successierecht ingezonden. lil de Staatscourant van 8/9 Juli is onsenomen een reglement be treffende de opleiding van militaire apothekers voor het leger in Nederlandscn- Indië, aan 's rijks universiteit le Utrecht. Bij het notarieel examen in de week van 2—7 Juli te 's Hage gehou den, zijn geslaagd: voor het eerste gedeelte: de hecren A. W. Jolles le 's Gravenhage, D. Ter Haar le Nijmegen, 11. J. Kruseman te Loenen aan de Vecht, 11. J. Van Nouhuys te Oegstgeest, A. Meylink te Vianen, A. Tukker te Leerdam, S. Van der Burg le Jelsum. 11. De Bruyn Ouboter te 's Gra venhage. Voor het tweede gedeelte: de heeren P. J. G. Van Toornenburgh te Koudekerk aan den Rijn, J. C. Van Rede te Oirsch'ot, G. D. Du Rieu le Haarlem, W. J. Vogel te Haarlem, J. Compris te Amsterdam, W. Aleva le Warmond, A. J. 11. M. De Kuyper le Vechel, J. J. Esser te Amsterdam. Voor het tweede en derde gedeelte: de heer G. Van Orsoy Veeren te Nijkerk. Voor het derde gedeelte: de heeren II. Burger le Maastricht, W. A. De Fa- vauge te 's Gravenhage. Bij het groot Oost-Indisch ambtenaars-examen, van 18 Juni tol 7 Juli II. te 's Gravenhage gehouden, zijn, naar orde der eindranglijst, de volgende heeren toegelaten: A. F. P. Graafland (D), E. F. Jochim (D), J. Dijkstra (D), G. C. A. M. W. V. Haye (D), J. F. Hoedt (D), J. C. Keller van Hoorn (D), C. W. A. Van Rinsum (D), L. M. Vonck (D). D Tollenaar (D), W. .1. F. Vermeulen (D), T. J. Janssen (D), G. G. Neumann K. N. Binnendijk (D), 11. Engelmann (L), S. De Graad (E S), mr. 1. A. Nederbttrgh (L), A. P. Stoor vogel (D), J. W. Terlaak (L), C. J. Beynen (D), C J. Hasselman (D), G. A. M Meijer (D), W. II. Wegener (D). m'. C. II. A. Bom (D), M. M. Graan - dijk (D), F. Van der Dussen (D), mr. P. II. Frombcrg (D), II. A. De Groot (D), E. W. De Jong (L), II. W. Kloos (D), m'. L. J. Toxopeus (D), C. J. Westenberg mr. A. AV A. Van der Mey (D), J. Van Weert Jr. mr. J. Van Davelaar (D), inr. C. J. Van der Mitelen (D), Ch. Kemper (D). mr. A. Ellerman (D), nir. S. J. Ilirsch (D), J. B. Onnen (D), mr. A. W. De Vries (IJ), W. 11. Vrijburg van der llell (D), A. Buyii mr. E. D. Von Franquemont (D), A. IJ. ALooijen (D). J. II. Meiss (L), N. J. Roelfsema (D), VV. Versleegh (D), mr. G. L. Dankmerjer (D), A. Enthoven (D), 11. W. Veenhuyzeu (D). mr. Ch. P. Du CIoux (D), mr. G. 11. Langemeijer K. C. Uhlenbeck (D), II. De Vogel (D). jhr. mr. A. J. Van den Bergh (D), J.L. E. I. Kleynenberg (D), mr. G. Poll (IJ), A. V. Van Os (L) De letters D (Delft) en L (Leiden), achter de namen der tocgelaleiien geplaatstwijzen aan bij welke der beide instellingen voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-Indië. zij hunne stu diën hebben gemaakt; terwijl de letters E. S.achter écn enkele na3in voorkomende, aanduiden, dat de betrokkene zich geheel door eigen studie heeft gevormd. liet stoomschip Burgemeester Den Tex vertrok 7 Juli van Batavia naar Rotterdam. De Madura, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton den 7d(n Juli. l)c Prins van Oranje, van Amsterdam naar

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1