beluigingen, die hen dan ook bij hel einde van elk stuk ten deel vielen, bewezen genoeg, dat ook het publiek dit gevoelen deelde; vooral het koor uit de opera «Le comte d'Ory" werd met opgewektheid en con amore ge zongen; slechts in «lier frohe wandersmann", van Mendelssohn, merkten wij somtijds ecnige ongelijkheid, terwijl wij in de Viueta van Fr. Abt eenige zakking ontwaarden. Het lied «Das Bild der Rose" werd door de lieve, heldere maar ietwat zwakke tenorstem van den solist H. op gevoelvolle wijze weergegeven. Ilij werd buitendien zeer verdienstelijke door het koor ter zijde gestaan. liet verheugt ons evenzeer een woord van lof te kunnen toezwaaien aan den heer C. 11. Duyster voor de wijze, waarop hij de /'Caprice de concert", van Ad. Terschalk, en de «Fantaisie Traviata", van Briccioldi, op zijn instru ment ten gehoore bracht, maar ongetwijfeld verdienen wij in het bijzonder onzen alom hekenden en als zanger gevierden stadgenoot II. J. De Goey een woord van dank en tevens van hulde te brengen. Niettegenstaande eene lichte verkoudheid had hij, tengevolge van de onver wachte verhindering van eenige tenors om dezen avond aan de uitvoering deel te nemen, de welwillendheid om, behalve de solonummers die hij ten beste gaf, ook nog in deze ontstentenis te voorzien door de ontbrekende tenorpartij 111 het koor op zich Ie nemen. Het vele en het afmattende, dal de zanger gedurende deze uitvoering van zijne stem vergde in aanmerking genomen, was hel niet vreemd dat ieder ten zeerste bewonderde, de zuiverheid en de kracht, die hij niettegenstaande al deze inspanning nog wist te ontwikkelen in het buitengewoon zware stuk "Floris de Vijfde op het slot te Muiden", van Joh. J. 11. Verhulst. Nie mand zal het hem dan ook euvel duiden, dal zijne stem een enkele maal in het hooge register Ie kort schoot. Bij het einde van dit concert bedankte een der leden den verdienstelijken directeur Taylor voor de wijze, waarop hij den zangers steeds lielde en sympathie voor deze uitvoeringen wist in te boezemen. Hij hoopte, dat de uitvoeringen in een volgend jaar onder zijne leiding evenzeer de welwillend heid van liet publiek met zich zouden voeren, zooals zulks lot nu toe het geval steeds geweest is. Heden middag werd onder een grooten toevloed van nieuwsgierigen naar de gevangenis te 'sGravenhage overgebracht de persoon van G. B beschuldigd van moord op zijne huisvrouw, Dinsdag II. Aan het station ge komen. waren nog enkelen die door woorden aan hunne woede trachtten lucht te geven. Zooals wij gisteren bereids mededeelden hebben de leerlingen van de Kweekschool voor Zeevaart een bezoek aan Neerlands hoofdstad gebracht, door vriendelijke bemiddeling van iemand, die onbekend wensclu te blijven. Bij hunne aankomst werd hen eene kleine ververscbing aangebodenwaarna door hen al het bezienswaardige met belangstelling in oogenschouw geno men werd, zoodat de jongens een) recht aangenamen dag hebben doorge bracht. Waren zij bijzonder tevreden over de ontvangst te Amsterdam, ook voornamelijk over de consideratie wat de prijzen der consumtie betreft, dit was minder het geval bij limine aankomst hier ter slede en den gang naar de kweekschool. De baldadigheid van het jongere publiek, dat in giooten getale was opgekomen om hen op te wachten, ging somwijlen zoover, dat het de superieuren moeite kostte de orde te bewaren. Gisteren namiddag viel een 8-jarig jongentje in het water aan de Heerengracht en geraakte onder een aldaar liggend spoelvlot. Te vergeefs trachtte een man, die in het water was gesprongen, den drenkeling te vinden, toen de heer Den H.die op het hulpgeroep kwam aanloopen, zich zonder aarzelen mede te water begaf en het voorrecht mocht smaken den knaap van een anders wissen HnnH ie redden. uicnzetiden middag geraakte ook aan het Levcndaal een knaap te water. Spoedig werd hij weder op hét droge gebracht door zekere Flippo, die hem onmiddellijk was nagesprongen. Te Alphen ontlastte zich gisterenmiddag een lievig onweder, vergezeld van zware plasregen; zoover ons bekend is zonder eenis onheil Ie veroor zaken. Minder gelukkig moet te dien opzichte de gemeente Nieuwkoop zijn geweest. Ook daar viel de bui geweldig neder en sloeg, naar men ver neemt, de bliksem in eene groote boerderij, die geheel is afgebrand. Men meldt ons hel volgende; Schipper J. De Roode, met zijn ongeveer 12-jarig zoontje, woonachtig aan de Morsch hij Oegstgecst, zijn een nood lottig ongeluk overkomen. Toen zij Dinsdagavond in het Prins-Hendrikkanaal te Katwijk de schuit met zand hadden geladen, schijnt men 's avonds na half elf ure (vrij donker) nog van daar te zijn vertrokken; waarna men vermoed dal al spoedig de zoon is over boord gevallen en de vader hem heelt willen redden. Gisteren middag zijn beide lijken aldaar levenloos opgevischt en in het lijkenhuis voorloopig neergezet. liet Staatsblad n". 73 behelst de wet van den IS1"" Juni 1883, hou dende goedkeuring van de op 6 Mei 1882 Ie 'sGravenhage gesloten inter nationale overeenkomst tot regeling van de politie der visscherij in de Noordzee, buiten de territoriale wateren. De minister van financiën maakt hekend, dal bij hem ontvangen is eene som van 190, door N. N. onder het postmerk Leiden van3dezer, lot voldoening van te min betaald successierecht ingezonden. De minister van financiën heeft op eene vraag, door den heer J. K. Oosterwijk tot hem gericht, te kennen gegeven, dat eene briefkaart, niets anders inhoudende dan een bericht, met de onderteekeniug bekrachtigd, luidende: «Ik heb uw postwissel ontvangen", niet aan het zegelrecht van vijl cent onderworpen is, //vermits zulk eene brief kaart geen quitaulle is, en ze ook niet de erkenning inhoudt van het geheel of gedeeltelijk te niet gaan cener geldschuld." Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederl indsch-Indië,. heeft cr een vijandelijke inval plaats gehad in Toba (Sumatra's Westkust), en zijn troepen derwaarts gezonden. liet stoomschip Soendavan Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille den de"™ Juli De Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 5 Juli van Port-Saïd. De vijfde jaarlijksche bijeenkomst van Nedcrlandsche apothekers zal plaats hebben op Zondag 8 Juli a. s. te Haarlem. De algemeene vergadering der Verecniging «Eigen Hulp" zal plaats hebben te Amsterdam op Zaterdag 7 Juli a. s.in het gebouw der Maat schappij lol Nut van 't Algemeen. De Nederlandsche Juristen-vereeniging zal dit jaar op 39 en 31 Augus tus en 1 September vergaderen te Utrecht Op 30 Augustus worden behan deld de bepalingen welke in de Grondwet onmisbaar zijn omlrent de justi tie; op 31 Augustus de vraag of eene afzonderlijke regeling van het han delsrecht noodig is en op 1 September de leerplicht. Tot onderwijzeres te Alfen aan den Rijn is benoemd mej M. E. De lluytcr, te Leiden. I Omlrent het plan voor eene vluchthaven te Katwijk aan Zee wordt Iaan de IV. li. C. van daar het volgende geschreven: De gemeenteraad had in zijne zitting van 23 Febr. 1882 aan burg. en weth. opgedragen, een ontwerp te doen opmaken. Nadat hiertoe verschil, lende vluchthavens in het buitenland, als Blanken berg lie, Ostendc, Trouville 1 enz. waren bezocht, kwam dit collegie tot de conclusie, dat het plan voor] Katwijk aan Zee moest zijn van strikt eeuvotidigen. doch practischen aard. Ij liet maken van een ontwerp met begrootiug werd toen opgedragen aan den civiel ingenieur Waldorp Junior, onder wiens leiding met zoovéél succès het s Prins-Hendrik-kanaal aldaar is ontworpen en uitgevoerd. I De stukken aangaande dit een en dnder werden door burg. en weth. den 30 Januari II. bij den gemeenteraad ingediend. Na vervolgens een onderhoud te hebben gehad met den minister van waterstaat, handel en nijverheid, is hun in de raadsvergadering van 11 Juni II. opgedragen, de zaak verder te leiden. De raad erkende, dat er bij de zeevisscherij groote behoefte aan zulk eene haven bestoud, en dat deze niet alleen zou strekken ter voor koming van meerdere rampen, die het gevolg zijn van den lichten bouw der schuiten, maar dat zij ook zeer in het belang zou zijn van de veemarkten enz. te Leiden en van den handel langs de Rijnstreken. De ontworpen zeehaven met loehehooren bestaat uit: a. eene buitenhaven b. eene binnenhaven met los- en ladingplaats; c. een verbindingskauaal van de binnenhaven met den Rijn; d. eene dubbele sluis ter verbinding van de binnenhaven met dit kanaal. De plaats der buitenhaven is gekozen tusschen het Spuikanaal van Rijnland (ten noorden daarvan) en de grensscheiding van Noordwijk en Katwijk zoodat ook de visschersplaals Noordwijk aan Zee er van kan profiteered Volgens het plan wordt die haven gevormd door twee dammen, welke zich in de Noordzee uitstrekken tot aan de dieptelijn van 5 meter A. P., al waar de gebogen einden elkander naderen, tot er een ingang uit zee wordt verkregen van 80 meter tusschen de dammen. De dammen hebben elk eene lengte, volgens hunne as gemeten, van 525 meter. De hoogte van de kruin der dammen is berekend op 3 50 meter boven A. P d. i. op nog nagenoeg den hoogst bekenden stormvloed. De kruin heelt eene doorgaande breedte van 6 meter. De dammen bestaan in hoofdzaak uil zinkstokken met steenbestorting, op de wijze als aan den Hoek van Holland en verder een houten stakelwerk aan de buitenzijde. Ter verkrijging van stil water en Ier bescherming van de verbindingsgeul door het strand worden kleine hoofden in zee uitgebracht. De diepte van de vaargeul is doorgaand gesteld op 5 meter beneden A. P., de breedte op 60 meter. De binnenhaven heeft eene lengte van 250 en eene bodembreedte van 35 meter. Deze haven, ter weerszijden besloten door bazaltmuren, gaat over in een verbindingskanaal, dat zich uitstrekt in de richting van Rijnlands uitwateringskanaal (de Rijn) en daarin uitmondt tegenover het Prins-Hendrik- kanaal. Tusschen de binnenhaven en het verbindingskanaal komt eene dubbele schutsluis, breed 8 meter, met twee kolken, elk lang 30 meter, welke dan gezamenlijk gebruikt kunnen worden voor groolere sloombooten. Rondom de binnenhaven wordt een keiweg aangelegd ter breedte van 10 meter. Daarnaast blijlt, wegens de noodzakelijke ontgraving voor de bazalt muren, nog eene breedte van 2 meter, die verhard wordt als schelpenweg. De wegen rondom de haven loopen bij den duinrand met stoepen op het strand af. Aan hel uiteinde der haven is de keiweg verbonden met den weg langs liet uit wateringskanaal van Rijnland door een breeden toegangsweg. Deze weg heelt eene lengte van p. m. 230 meter en voert onmiddellijk naar het dorp Katwijk aan Zee. In de verbroken gemeenschap, door binnenhaven en verbindingskanaal ontstaan, wordt voorzien door eene dubbele ophaalbrug over de sluis en eene draaibrug aan het einde van het verbindingskanaal. De kosten zijn geraamd op 3,200,000 waaronder ƒ100,000 voor onvoor ziene uitgaven. Voor de roei- en zeilwedstrijden op 6 en 7 dezer te Amsterdam is groote deelneming. Aan de roeiwedstrijden wordt o. a. deelgenomen door vereenigingen uit Parijs, Gent, Keulen en Brussel. Eergislerenmiddag omstreeks 5 uren is, door het zoo dikwerf gelaakte misbruik om het vuur met petroleum aan te maken, weder een menschen- leven verloren gegaan. Eene op den Overtoom te Amsterdam wonende juf frouw, die het zoo gevaarlijke vocht in het keukenfornuis goot om de vlammen voedsel te geven, werd cr door aangetast. In haar angst vluchtte zij den tuin in, waar de naaste buren spoedig lot hare hulp toeschoten. Zij was echter zoo gewond, dat zij een paar uren daarna onder smartelijk lijden bezweek. Bij het hevige onweder, dat gisterenmiddag boven Zandvoort losbarstte, zijn twee koeien, in de weide aan het dorp grenzende, door den bliksem doodgesiagen. De vreeselijkc waterslroomcndie aan eene wolkbreuk deden denken, drongen hier en daar in de huizen en deden de kelders volloopen. In de Maandag 11. te Utrecht gehouden jaarlijksche algemeene verga dering der maatschappij «Een nationaal belang", werden in plaats van de aftredende commissarissen gekozen de hh. J. 11. Lups, te Velp, en J. G. Everwijn, te Utrecht, en herkozen de lib. mr. L. Van Lier, J. W. R. Ger- lach en mr. 11. L. A. Obrecn. Na het sluiten der vergadering werd ern uil slapje gedaan naar Kuilenburg, ter bezichtiging van een deel der beplantin gen van de maatschappij. Over de aldaar verkregen uitkomsten waren de aanwezige aandeelhouders zeer voldaan. In hel tuchthuis te Leeuwarden waren op den lsleo dezer 381 gevan genen, waaronder 10 levenslang veroordeelden. Bij het rangeeren had gisterenochtend een wisselwachler bij hel wacht huis n°. 66, in de nabijheid van het llavenstation te Vlissingen, het ongeluk tusschen de buffers van twee waggons te geraken, waardoor hem de borst werd ingedrukt. De dood volgde onmiddellijk. De heer J. P. H. Van de Loo, doctor in de genees-en heelkunde te Venloo is, tengevolge van een ongelukkigcn val, in den ouderdom van 72 jaren overleden. De overledene heelt zich zeer verdienstelijk gemaakt door de verbeteringen, die hij aanbracht in het gipsverband van Matthijssen. -- Tc Maastricht is gevankelijk binnengebracht een milicien van het 2 reg. infanterie, die voor 14 jaren geleden naar Amerika was gedeserteerd, en die zich thans vrijwillig had aangemeld. Ilij is ter beschikking van den auditeur-militair te 's llertogcnbosch gesteld. 3 's GRAVENHAGE, 5 Juli. Door Z. M. is aan mr. W. O. Servalius, op zijn daartoe gedaan ver zoek, eervol ontslag verleend als notaris te Dwingelo. Door Z. M. is benoemd lot substituut-officier van justitie bij de arrond - rechtbank te Almeloo, jhr. mr. A. G. De Geer, thans substituut-officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Winschoten.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2