LEID8CII €01 HAKT. VRIJDAG 6 JULI. 1883. S". 157. STADS-BERICIITËN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. a/zonderlyke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Com- missie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den 1 lden April 1827 Staatsblad N°. 17), benoemd tot het onderzoeken van en beslissen omtrent de redenen van vrijstellingen uitsluitingzal vaceeren op het Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den 13den Juli aanstaande's namiddags te zes uren. En worden diensvolgens opgeroepen 1°. al de zoodanigenwelke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben 2». degenendie sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en gebo ren zijn in de jaren 1849 tot 1857 ingesloten 3". zijdie ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling ver- meenen te hebben 4". degenen, die na hunne indienst-stelling bij de Schutterij recht op vrijstelling hebben verkregenalsmede die bij het bataljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgestelden 5». degenen die, voigens art. 3 L. en M. der Wet, als tot de nacht- of brandwacht behoorende, lijf- of huisbedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kannen erlangen om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op bovengemelden dag, al ware het dat bij hen geen oproepings-biljet was ontvangenten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan oiet verschijnen, geacht zullen worden geenc reden tot vrijstélling te hebben en mitsdien, overeen komstig art. 16 van Zijner Majesteits besluit van den 28slcn Juni 1828 Staats blad N°. 42), voor zooverre zij dienstplichtige nommers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. Leiden, 5 Jnli 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 5 Juli. Den verjaardag van 11. D. H. prinses Von Wied werd lieden door het uitsteken van vlaggen uit de openbare gebouwen en enkele bijzondere wo ningen herdacht. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werden als be stuurders van bet stedelijk werkhuis herkozen de aftredende heereu, zijnde de hh. J. Van Heukelom, C. J. Leembruggen en A. J. Kranlz. De suppletoire staat van begrooting en staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1882, van het 11. G. of arme wees- en kinderhuis; het verzoek van Gebroeders Van Wijk en C°., tot het leggen van twee waterafvoerkanalen; dat van W. B. Slotboom, om restitutie van schoolgeld; dat van regenten van het Hofje Joost Fransen van der Linden'spoortter bekoming van gemeentegrond; van H. C. Van Woerkom. lot het maken van eene uilloozing, al deze punten werden zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd of toegestaan. Omtrent de aanvraag van J. Van Tongeren, lot het leggen van eene over- haalschouw aan de Witte Singelgracht en waaromtrent burg. en weth. hadden geadviseerd afwijzend te beschikkenvraagt de heer Driessen het woord. Hij gelooft dat de raad verkeerd zoude doen in dezen met burg. en weth. mede te gaan, daar het toestaan groote geriefelijkheid zoude oplc- veren voor de bewoners van de Kaiserstraat, zonder dat dit de gemeente iets kost. De heer Bredius verdedigt eveneens het door den vorigen spreker gezegde. De heer Van der Zweep gelooft echter dal het toestaan van het verzoek meer zoude strekken voor inwoners van buitengemeenten, dan wel voor inwoners van Leiden zelf. De voorzitter waarschuwt ten zeerste om a aan particulieren toe te staan het maken van communicatiemiddeleniels wal tot de werkkring behoort van het bestuur der gemeente; veroorlooft dc raad thans aan den requestrant het maken van zulk eene overhaalschouw, dan zal zjj zich bjj voorkomende gelegenheden gedwongen zien eveneens goedgunstig te beschikken. In stemming gebracht werd dan ook volgens advies van burg. en weth. met 12 tegen 5 stemmen afwijzend beschikt op het request van den heer J. Van Tongeren. Vervolgens was aan de orde het bespreken van het belangrijke onderwerp of de gemeente zal voortgaan met het verzekeren der gebouwen aan de ge meente toebehoorende zooals door burg. en weth. werd voorgesteld of zulks niet meer te doen, om op zoodanige wijze hel belangrijke bedrag van pre- miën te kunnen sparen, maar daarentegen een post van 2000 'sjaars op de begrooting te brengen, ten einde bij een brand uit dit reservefonds de schade te kunnen dekken, zooals door de meerderheid van dc commissie van financiën was voorgesteld. De voorzitter waarschuwt ten zeerste tegen het aannemen van het voorstel van de commissie van financiën, want al is liet waar dat er de laatste jaren de gemeentegebouwen niet door brand geteisterd zijn geworden, dc kans dal znlks vroeg of laat kan gebeuren, blijft toch immer bestaan. De heer Driessen zegt dat groote handelskantoren en reederijen hunne eigendommen ook niet verzekeren. De heer Dercksen wil in dezen handelen zooals elk particulier in zijn eigen belang te werk gaat. Waar is het dat de gemeente gemakkelijker dan een particulier verhezen kan lijden, maar daarentegen is het eveneens waar dat de gemeente gemakkelijker premien kan betalen. Wat hem betreft hij gaat volkomen met burg. en weth. mede. üok met het daarstellen van het door de commissie van financiën voorgestelde reservefonds kan hij zich niet vereenigen. De heer Land ziel wel degeljjk het gevaar in. maar gelooft toch dat het oprichten van een reservefonds voordeeliger voor de gemeente is dan het voortgaan met het betalen der assurantiepenningen. In het eerste geval komt toch het geld in de kas der gemeente, hetgeen anders aan de assura deuren betaald moet worden. De heer Knappert gelooft dat de gemeente niet genoeg waarborgen heeft dat de assurantiepenningen door de onderlinge brandwaarborgmaatschappij De Vereenigde Gemeenten zullen uitbetaald worden bij eene eventueele groote brand. Deze assurautiemaatschappij toch is wederom herverzekerd bij de maatschappij De Amstel, die, zooals hij meent, slechts een succursaal is van eene Antwerpsche firma. De heer Bool acht het betreurenswaardig dat in deze gemeente stemmen zjjn opgegaan tegen het verzekeren der gemeenteeigendommen. Mocht de raad besluiten om de gemeentegebouwen niet te verzekeren, dan noemt hij zulks eene roekelooze daad, welke niet te verantwoorden zoude zijn, noch voor het tegenwoordig noch voor het toekomstig geslacht. Ook tegen het reeds besproken op te richten fonds verheft hij zijne stem, zulk fonds treft volgens spreker volstrekt geen doel, daar men het niet in de hand heeftwan neer brand zal ontstaan; zulks kan lang uitblijven, maar kan ook spoedig gebeuren. De heer Driessen wijst op de gemeente Amsterdam, die niets verzekert behalve waartoe de gemeentewet haar dwingt. Ook hij acht de soliditeit van de assurantiemantschappij De Vereenigde Gemeenten, niet groot genoeg. De heer Buol zegt dal eene kleine gemeente zich in dit opzicht niet kan vergelijken met eene stad als Amsterdam. De heer Verster is ook ten zeerste voor assurantie, maar in allen geval bij eene zeer soliede maatschappij, zelfs al waren de kosten eenigzins hooger dan dit tot nu toe het geval is. De heer Driessen heeft na goede informatiën vernomen dat de maatschappij De Amstel niet op een grooler kapitaal dan honderdduizend gulden kan bogen; deze is dan ook slechts eene maatschappij van de vierde of laatste rang. De heer Van Dissel stelt een amendement voor op het voorstel van burg. en weth. om toe te treden tot de Vereenigde gemeenten strekkende om burg. en weth. uit te noodigen omtrent dit punt nadere voorstellen te doen. De heer Driessen vereenigl zich hiermede. De voorzitter gelooft dit echter niet zoozeer een amendement dan wel eene motie van orde. De heer Driessen stelt voor de eigendommen te assureeren volgens beurs- polis bij maatschappijenhier in het land gevestigd en door de Nederlandsche Handelmaatschappij als zoodanig erkend. De voorzitter gelooft, in tegenstelling van den heer Driessen, dat eene assurantie bij de Vereenigde Gemeenten wel degelijk solied mag genoemd worden; men moet niet zoo zeer acht geven op de grootheid der gemeenten die tot deze maatschappij zijn toegetreden, maar meer op de grootheid der som; wat het gevoelen van den heer Land aangaat dat het voordeeliger zoude zijn de assuraniiepremiën zelf te behoudendan deze te geven aan de verzekeraars, hiermede kan hij volkomen medegaan. indien men met zekerheid a priori kan beslissen dat er geen brand zal ontstaan in dc gebouwen behoorende aan de gemeente Leiden. De heer Van der Zweep stelt voor om voor een bedrag van honderd duizend gulden zich te verzekeren bij de onderlinge brandwaarborgmaat schappij de Vereenigde Gemeenten. Burg. en weth. nemen het voorstel van den heer Van der Zweep over. Het eerste punt van het voorstel van burg. en weth. om namelijk voort te gaan met hel assureeren van de gehouwen van de gemeente werd daarop met 15 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de hh. Driesseu en Land. Hierop werd hel door den heer Van der Zweep voorgestelde amendement en door burg. en weth. overgenomen, om namelijk bij het vervallen van de tot 1883 geldende assurantie contracten voor 100.000 deel te nemen in de brandwaarborgmaalschappij de Vereenigde gemeenten aangenomen met 12 tegen 5 stemmen. liet amendement van den heer Driessen om dan de overige gebouwendie nog niet bij de Vereenigde gemeenten verzekerd waren te verzekeren volgens bcurspolis bij verzekeringmaatschappijen in Nederland gevestigd en als zooda nig erkend bij de Nederlandsche Handelmaatschappij, werd vervolgens aan genomen met 15 legen 2 stemmen. Ten slotte werd de rekening van het stedelijk werkhuis over 1882 zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Leiden's mannenkoor gaf gisteren zijne derde huishoudelijke uilvoering in de zaal van Zouierzorg met welwillende medewerking van de heereu C. B. Duyster Jr. (fluit) en B. J. De Goey (zang). De zaal was goed bezet, terwijl eveneens velen, door het schoone zomerweder liiettoe uitgenoodigd in den tuin een plaatsje hadden ingenomen. De kooreu waren over het algemeen zeer goed en de herhaalde bijvals-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1