BU1TENLAN DSCHE BERICHTEN'. Voor het notariëel examen hebben zich in het geheel aangemeld 309 j candidalen, waarvan voor het le gedeelte 132, voor het 1" en 2e gedeelte f 19, voor het geheele examen 18, voor het 2e gedeelte 20, voor het 2' en 34 Ij gedeelte 56, voor het 3e gedeelte 63. Het stoomschip Madura vertrok hedenmorgen 10 uur van de Rietlan- S den naar Batavia. De Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, passeerde lvaap St. Vincent 3 Juli. De Prinses Marie, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Batavia 3 Juli. De een-en-dertigsle algemeene vergadering van de Evangelische Maat schappij zal gehouden worden le Vcendamop Dinsdag 11 en Woensdag 12 September. Den eersten dag zal er cenc openbare avondvergadering plaats hebben, waarbij als sprekers optreden zullen prof. M. A. Gooszen van Leiden, en ds. D. A. Rutgers Van der Loef! Jr. van 's Hertogenbosch. De ingezonden ontwerpen voor eene medaille, ter herinnering aan de wet van 26 Januari 1883 (Stbl. n°. 4) tot verlegging van de uitmonding der Maas, werden eergisteren aan het oordeel der jury onderworpen. Veertien ontwerpen werden ingezonden. De eerste prijs, f 250, werd toegekend aan Ludwig Jiinger, akad. beeldhouwer en leeraar aan de Rijksschool voor kunstnijverheid te Amsterdam; de tweede prijs aan Robert Haertel, profes sor aan de Königl. Kunstschule te Breslau. Naar men aan de /V. Ji. C. mededeelt, bestaat bij de Hollandsche ijze ren spoorweg-maatschappij het voornemen om, indien haar de exploitatie der lijn Amersfoort—Nijmegen wordt opgedragen, alsdan te bouwen de lijn Nijmegen Gennep. De Pruisische staatsspoorweg (rechts-Reinisch) zou dan de lijn Gennep—Wesel van de Noordbrahantsch-Duitsche spoorwegmaatschappij overnemen, waardoor dan de Hollandsche weg eene geheel zelfstandige rechtstreeksche aansluiting zou bekomen via Nijmegen—Cleve naar Zuid- Duitschland en via Nijmegen-Gennep—Wesel naar Noord-Duitschland. Ook is er sprake van de exploitatie der lijn Ellen - Emmerik door den rechts- Rheinischen staatsspoorweg. Door de jury toor de te Aalsmeer gehouden aardbeziën-tentoonstelling zijn o. m. de volgende inzenders bekroond: A. J. Kors, te Leiden, voor 25 coleus en 25 pelargoniums, beide 3e prijs zilv. med.; W. C. Boer, te Bos koop, voor aardbeziën, zilv. med., 25 coniferen, idem, 25 hulsten, idem, 2 Taxus hibernia, 5e prijs eerv. verm.; W. Keessen en Zoon, te Aalsmeer, voor 1 nieuwe conifeer, chamaceyparis boursieri ericta alba, zilv med., W. lveessen en Zoonle Aalsmeer, voor 12 conifeeren, 12 hulsten en eene verza meling vruchtboomen (hoogstam), zilv. med.; W. Topsvoort, te Aalsmeer, 12 palmboomen, zilv. med., 3 Taxus Baccata, 4e prijs br. med.; S. Tops voort, te Aalsmeer, 12 bonte hulsten, zilv. med., Baardse, te Aalsmeer, 6 palmboomen in kuipen, 5' prijs eerv. verm. De beroemde schilderij van Munkacsy, voorstellende /'Christus voor Filatus", zal weldra ook te Amsterdam tentoongesteld worden. Zij is reeds van Manchester naar Amsterdam verzonden, zoodat zij waarschijnlijk Zon dag a. s. voor het publiek ter bezichtiging zal worden gesteld, en wel in //Arti et Amicitiae". Eergisterenavond omstreeks half elf werd aan den 0. Z. Voorburgwal te Amsterdam een marinematroos gearresteerd, die van verlof was achter gebleven. Tegen die arrestatie kwamen eenige burgers in verzet en wel zoo hevig, dat de wapenstokken van agenten werden stukgeslagen. Matroos en belhamels zijn in verzekerde bewaring. Maandag barstte boven Huizen een on weder los dat, door flinken regen vergezeld, de zoolang gewenschte verkwikking aanbracht. Een bliksem straal trof den telefoondraad en bracht de bewoners van 't Café Gooiland een oogenblik in verwarring, wijl de bliksem zijne geleiding door genoemd café vond en de bewoners, bij het lelephoontoestel, eene vlam van ongeveer een halve meter lengte zagen, die echter geene nadeelige gevolgen ver oorzaakte. Eergisteren nacht, ongeveer half twee, is te Groningen brand uitge- broken ten huize van den winkelier H. S.in de Nieuwe Boteringestraat. Het is, of liever het was eene zaak in kruidenierswaren, brandbare stof, j en in weinige oogenblikken stond het geheele huis in volle vlam. Het ge vaar dat de belendende huizen dreigde, werd gelukkig afgewend; zij bekwa men hoofdzakelijk slechts waterschade en ook het pakhuis achter het bran dende perceel is behouden gebleven. De zuidoostenwind was zwak en van het pakhuis af. Het huis zelf was niet te redden; gisteren morgen 3 uur viel de gevel op straat. Ten huize van den winkelier hadden drie officieren hunne kamers; zij hebben alles in den brand moeten laten en over 't geheel is slechts weinig gered. Huis en inboedel waren verzekerd bij dc Arnhem- sche verzekeringmaatschappij, het huis voor ƒ5000, de inboedel voor/3000. In dit geval is de oorzaak van den brand bekend. Naar men verneemt had de meid zich te bed begeven, terwijl eene petroleumlamp op de tafel stond te branden. De meid had trouwens het plan om bij 't licht van die lamp op het bed te zitten werken. Zij viel intusschen in slaap, en waarschijn lijk door eene beweging, die zij maakte, viel de lamp om en de brandende petroleum zette het bed in vlam. Dc meid die zelve deerlijk gebrand is, werd nog even bij lijds gered; zij heeft eene grove onvoorzichtigheid te boeten. (G. C.) De te 's Hertogenbosch sinds Donderdag 11. gehouden jaarlijksche réunie van afgevaardigden der Waalsche kerk is den 2'" Juli op gebruikelijke wijze gesloten. De werkzaamheden, die aanvingen met de godsdienstoefening, waarvan dc heer Lache, rec.-pred. te 's Gravenhage, hiertoe ten vorigenjare aangewezen, voorganger was, werd bij ontstentenis van den doorziekte verhinderden voorzitter der Waalsche commissie dr. Gagnebin le Amsterdam, geleid door den vice-voorzitter, d'. Chavannes te Leiden. Als leden der commissie tot de zaken der Waalsche kerk werden ter vervanging van den 1 Jan. afgetreden leider, dr. Gagnebin te Amsterdam, Nolst Trenilé, pred. tc Utrecht, en Kooring Uloth, ouderl. te Amsterdam, gekozen de heer Perk te Amsterdam, Laatsman, pred. te Maastricht en de heer Merkus, ouderl. te Utrecht. Verder zijn tot secundi benoemd de hh. Gagnebin, pred. te Amsterdam, Nolst Trenité, pred. te Utrecht en Kooring Uloth, oud. te Am sterdam, terwijl ter vervanging van den overleden heer Deyll, secundus van d'. Gagnebin, met 1 Jan. als zoodanig zal optreden de heer Perk. De vol gende réunie zal gehouden worden te Maastricht. s GRAVENHAGE, 4 Juli. Door Z. M. is Ghalib lley erkend en toegelaten als consul-generaal van Turkjje le Batavia. De luit. ter zee 2e kl. J. W. Termijtelen, dienende aan boord van Zr. M». schroefstoomschip Tromp, wordt met 10 dezer op non-activiteit gesteld. Alvorens in de zitting der provinciale staten van heden werd overgegaan lot de verkiezing van leden van gedeputeerde staten, heeft de heerBegram, in verband met de aanstaande behandeling in de sectiën en in de vergadering, der provinciale hegrooting, voor zooveel het rijksbestuur betreft, de aan dacht gevestigd op de noodzakelijkheid tot verhooging der tractementen van de leden van gedep. staten, den griffier en de ambtenaren ter provinciale griffie. Ook achtte hij het oogenblik voor eene gedachtenwisseling over die tractementen regchng uitnemend geschikt nu eene staatscommissie zich bezig houdt met het onderzoek naar grondwetsherziening, in wier midden ongetwijfeld wel de vraag zal rijzen of de regeling van de bezoldiging der provinciale ambtenaren afhankelijk zal blijven van de goedkeuring der regeering. Onder herinnering dat in het afgeloopen jaar de regeering bezwaar heeft gemaakt eene verhooging van tractementen, door de staten gewenscht, voor te dragen, schetste de heer Begram den pernicieusen toestand van eene niet behoorlijke bezoldiging, verhooging waarvan hij in het provinciaal be lang noodig acht. Daarom vestigde hij op dit punt de aandacht, ook omdat het zou kunnen zijndat daaruit voortvloeide een bezoek aan de regeering tot wijziging der organieke bepalingen omtrent deze aangelegenheid. Tot leden van het college van gedeputeerde staten werden herkozen de heeren mr. C. W. Hubrecht, jhr. mr. H. A. C. Dc la Bassecour Caan, mr. G. J. Goekoop en mr. P. L. F. Blussé, die allen verklaarden, onder dank betuiging voor het vernieuwd blijk van vertrouwen in hen gesteld, de be noeming opnieuw te aanvaarden. Ter vervanging van den heer mr. C. Van Vollen- hoven werd gekozen de heer C. J. E. graaf Van Bylandt. De benoemde verzocht gebruik te mogen maken van den termijn van beraad voor de aanvaarding der betrekking. Als buitengewoon lid van gedeputeerde staten werd herbe noemd mr. K. A. Poortman met algemeene (71) stemmen. In deze zitting zijn goedgekeurd de voorstellen van gedep. staten tot wijziging der provin ciale begrooling voor 1883, in verband met de kosten der havenverbetering le Stellendam en tot toekenning aan den eervol ontslagen commies ter pro vinciale griffie J. N. Voorstad, van eene gratificatie in eens ten bedrage van 3000. Daarmede waren de werkzaamheden voor heden aan de orde gesteld afgeloopen. De volgende vergadering is belegd tegen Dinsdag 10 Juli te 12 uren tot verkiezing van leden der eerste kamer en ter behandeling der aan de orde gestelde zakeu. De commissaris des konings in deze provincie, de heer Fock, bood gisteren aan een 20-tal leden der provinciale staten in zijne woning een diner aan. Heden vereenigt de gouverneur een tweede gedeelte van de staten leden aan een gastmaaltijd. H. K. H. prinses Hendrik heeft zich reeds naar Neuwied begeven, ten einde prinses Marie der Nederlanden met haar verjaardag op morgen geluk te wenschen en verder eenigen tjjd aldaar de gast te zijn van den vorst en de vorstin. Gisteren zijn alhier aangekomen en afgestapt aan het Hölel Paulez de Pruisische majoor Von Jagon, adjudant, en de heer Pilzecker, hofmaar schalk en secretaris van Z. K. II. prins Albert van Pruisenkomende uit Hannover. De residentie leverde heden een aandeel van 500 plezierreizigers in den goedkoopen trein van Den Haag en Rotterdam naar Utrecht en Gelre's hoofdstad. Dinsdagavond werd alhier een knaapje, 9 jaren oud, in een staat van bedwelming, vermoedelijk het gevolg van toediening van sterken drank aan het kind, op het politiebureel aan de Groenmarkt gebracht. Het gerucht zeide, dat het helschc vocht den jongen door een familielid was verstrekt. Later werd de jeugdige bedwelmde door zijne moeder gehaald, die hem in haar armen naar huis droeg. De politie onderzoekt dit treurig feit. Het is le hopen, dat de bedrijver de gerechte en gestrenge straf, die de drankwet op dergelijke laagheden stelt, niet zal ontloopen. Gedurende de maand Juni zijn te Scheveningen genomen: buiten-zee baden 2420 en binnenbaden 459. In 1882 zijn in Juni genomen: buiten baden 1816 en binnenbaden 337, terwijl het badseizoen toen een week vroeger is geopend. Tal van jongens waren gisteren te Scheveningen aan het baden, toen een hunner van den grond afraakte en, niet kunnende zwemmen, in gevaar geraakte; gelukkig werd hij opgemerkt door schipper M. Keus, die juist naar zee ging; wierp den knaap twee spaken toe, waarvan de jongen er een greep en zich daaraan vastklemde. Tal van zeelieden liepen nu hand aan hand in het water en hel mocht door de vereende pogingen gelukken den drenkeling le grijpen, die daarna op het strand werd gerold en vervol gens naar de ouderlijke woning vervoerd. IBELdlE. Dc minister van onderwijs heeft bij de kamer ingediend een wetsontwerp ter invoering van verplicht onderwijs. De heer De Decker interpelleerde de s regeering. Hij vroeg of er maatregelen zijn genomen tegen de cholera. De minister antwoordde, dat quarantaine is bevolen voor schepen die uit het

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2