BÜ1TENLAN ÜSCHE BERICHTEN. PER TELEGRAAF. AD V ERTEN TIEN Dinsdag 11., meldt het Weekbl. v. h. Regt, was hel den heer mr. D. Van Raalte, advocaat bij den hoogen raad, vergund zijn vijftigjarig jubile' te vieren. Op dien dag mocht hjj van velen zijner ambtgenooten en vrien den blijken van belangstelling en gelukwenschen ontvangen. Met is een wezenlijk voorrecht, dat den heer Van Raalte ten deel mocht vallen, op vergevorderden leeftjjd met volkomen helderheid van geest en opgeruimdheid van gemoed, dien gewichtigen dag te herdenken. BELGIË Vijf Brazilianen, studenten aan de universiteit te Brussel, waren dezer dagen in de Belgische gemeente Florette de vacantie komen doorbrengen, en waren des ochtends in de Sambre, beneden de sluis, gaan baden. Twee van hen zonken in een geul weg en een derde, die hen te hulp wilde ko men, kwam eveneens in de diepte om. ESGELASD, Het feestmaal der Cobdenclub had te Greenwich plaats. De minister Chamberlain presideerde. Hij zeide, dat de radicalen aan de eenheid der liberale partjj groote offers brengen. Zij zijn bereid voor het tegenwoordige de vrijheid van handelen op te geven, maar niet de vrijheid van meening. De radicalen zjjn de pionniers. Eenheid van partij tot den prijs van volkomen zwijgen is onmogeljjk en niet wenschelijk. De heer William Spottiswoode, een der bekwaamste wiskundigen, lid van de Royal Society te Londen en correspondeerend lid der Académie des Sciences te Parjjs, is overleden in den ouderdom van 58 jaren. Het proces tegen Said-bey is Zaturdagochlend te Alexandrië hervat. De verklaringen van den getuige Melhame waren zeer gunstig voor den beklaagde. Volgens een bericht uit Calcutta is een convooi van krijgsbehoelten, dat door de Britsch-Indische regeering aan den Emir van Afghanistan ge zonden was, door eene bende Shinwaris en Afridis na een hevig gevecht buitgemaakt. De staatsschuld van Amerika is in de maand Juni met 17% millioen verminderd, zjjnde in het loopende dienstjaar eene vermindering van ruim 137 millioen. FBASKRU K, In den senaat heeft de heer Bérenger de regeering geïnterpelleerd over de opheffing der aalmoezeniers in de hospitalen. De heer Waldeck verde digde den maatregel. Met 136 tegen 120 stemmen werd de eenvoudige orde van den dag, door het ministerie voorgesteld, aangenomen. De kamer van afgevaardigden heeft de negen eerste artikelen der ge meentewet aangenomen. Aan het einde der zitting vroegen leden der rechter zijde verlof om de regeering te interpelleeren over Tongkin. De kamer be paalde die interpellatie op heden. In de couloirs werd gezegddat de minister Hérisson maatregelen neemt om het voordringen der cholera te beletten. Nog werd in de couloirs ver zekerd, dat de commissie voor de zaak der spoorwegen het ontwerp om den Orleansspoorweg terug te koopen, heeft verworpen met 10 tegen 9 stemmen. De commissie voor de begrooting heeft een crediet van 100,000 fr. toegestaan om de regeering in de gelegenheid te stellen een aantal werk lieden naar de tentoonstelling te Amsterdam te zenden. De werklieden zou den gekozen worden door de vakvereenigingen. De klacht van de Engelsche reeders, dat het Suez kanaal niet breed en diep genoeg is, werd deze week zeer ongewacht bevestigd door het Fran- sche pantserschip Bayard, naar Tonkin bestemd. Hoewel het een deel zijner kanonnen en ammunitie in lichters geladen had, stiet het herhaalde lijk aan den grond en beschadigde de schroef, ofschoon niet zoo erg, dat het de reis niet kon voortzetten. Voor het oogenblik is er nog volstrekt geen sprake van gratie ofstraf- verzachting voor Louise Michel; alleen bestaat er waarschijnlijkheid, dat zij als politiek-veroordeelde behandeld zal worden, en dus haren straftijd niet in eene centrale gevangenis, maar in St. Lazare zal doorbrengen. Voorts zal zij daar eene afzonderlijke kamer hebben; het zal haar vergund zijn zich voedsel van buiten te laten bezorgenbrieven en bladen te ontvangen cn bezocht te worden door de personen wier namen zij vooraf moet opgeven. Haar medeveroordeelde Poujet blijft van al deze gunstbewijzen verstoken. Georget, insgelijks als haar medeplichtige veroordeeld, maar bij verstek, heeft zich te Roanne aangemeld om de hem opgelegde gevangenisstraf te [ondergaan. De persoon, die den Engelschen geestelijke Whiteborne in den trein van Calais naar Parijs heeft trachten te vermoorden, is geen Brit, maar een Franschman, met name Cachois, afkomstig van Cayeux-sur-Mer (depar tement Somme). Hg is 33 jaar oud. Er waren verscheidene portemonnaies en andere voorwerpen van waarde bij hem gevonden. Hij had er sedert eenigen lijd zijn beroep van gemaakt, de passagiers op den Noorderspoorweg in den nachttrein te bestelen. Het is hem, ondanks den tegenstand der spoorwegbeambten, gelukt het pistool, waarmede hij zich van kant wilde maken toen hij zich gevangen zag, af te schieten. De kogel is door zijn rechteroor gegaan; de toestand des moordenaars wordt geacht gevaarlijk te zijn. Dezer dagen is een groot gedeelte van het klooster der paters Capu- cijnen te Toulouse verbrand. Deze brand wordt aan kwaadwilligheid toe geschreven. Te Tunis heeft de Fransche hoofdcommissaris, bijgestaan door den Italiaanschen commissaris, eene bende valsche munters aangehouden, welke stukken van vijf en van twee francs vervaardigden. Die misdadigers zijn Italianen, Grieken en Engelschen. Zjj boden een hardnekkigen wederstand en trachtten te vluchten, doch hunne poging mislukte. Het land is over stroomd met valsch geld. ITALIË. De Italiaansche kamer van afgevaardigden heeft de regeering gemach tigd tot het waarborgen van de leening van 150 millioen, door de stad Rome te sluiten. DIJIT8CHLAID. Te Berlijn werd dezer dagen een belangrijk proces gevoerd tegen een blad de Unabhiingige genaamd, die zich schuldig maakte aan allerlei laster lijke berichten, om de betrokken personen geld af te persen. Indien men niet spoedig genoeg geld liet zien, werd er onder de stukken gezet: //wordt vervolgd." De hoofdredacteur was een gewezen kellner. Hij kreeg 6 ja ren gevangenis, en zijne helpers respectievelijk 4% 4, 2 en 1 jaar. Het eigenlijke hoofd der bende, een gewezen kapitein v. Schleinitzj, heeft het hazenpad gekozen. OOiT-IKDIE. BATAVIA, 21 Mei. Naar wij vernemen heeft de nieuwe legerkommandant het voornemen te kennen gegeven om zich zooveel mogelijk van infanterie-oflïcieren te om ringen. Als waarschijnlijk voor adjudant in aanmerking zullende komen, hoorden wij noemen de kapiteins VV. A. Schneider van Gombong, J. F. Bruinsma of H. C. J. De Bruin. [A. D. N.-Indië.) Van Batavia wordt aan de Soer. Ct., geschreven: Door de regeering is thans bepaald dat de ofls. v. gez. 2e kl. die het arts-examen gedaan heb ben, zich niet meer behoeven te onderwerpen aan het examen voor off. v. gez. 1« kl. Dientengevolge is de ofT. v. gez. 2e kl G. H. Schlenker, thans met verlof in Europa, onlangs tot 1' kl. bevorderd, en zal ook de heer Maier, eveneens met verlof in Europa, dezer dagen tot le kl. bevorderd worden. De off. van gez. 2e kl. T. Arntzenius en M. Albricht, die geen arts zijn, hebben dezer dagen met goed gevolg het examen voor den hoogeren rang afgelegd en zullen binnenkort tot 1' kl. bevorderd worden. De oil. v. gez. 2e kl. Jacobs, die boven den heer Albricht in de ranglijst staat, is thans bezig het examen voor den hoogeren rang te doen, doch zal hij bij slagen rappel van anciënniteit krijgen, omdat hjj, met de vaccine op Bali belast, niet in de gelegenheid is geweest eerder het examen af te leggen. Men deelt ons mede, dat de kapitein ter zee W. J. Scholten van Aschat, thans tijdelijk kommandant der zeemacht in N.-I., na de overgave van het kommando aan den nieuw benoemden kommandant der zeemacht jhr. Van Alphen, geplaatst zal worden aan boord van Zr. Ms schroefstoom- schip Koningin Emma der Nederlanden als kommandant van dien bodem. De tegenwoordige kommandant van genoemd vaartuig, jhr. Von Schmidtauf Altenstadt, zal aldan overgaan op Zr. Ms. fregat Zeeland, dienstdoend wachtschip ter reede alhier. (A. D. v. N.-Indië) ALEXANDRIE, 1 Juli. Eergisteren zijn te Damiette 109 personen aan cholera overleden. Te Port-Said kwam één sterfgeval aan die ziekte voor. Ook te Samonoud is de cholera uitgebroken en zijn vier lijders gestorven. BERLIJN, 2 Juli. Het heerenhuis heeft het kerkeljjk-staatkundig wets ontwerp, volgens de lezing van den landdag, na hoofdelijke stemming, in zijn geheel, aangenomen, in eene gecombineerde zitting van beide huizen. Na de sluiting van het heerenhuis, door den minister Von Puttkamer, heeft de voorzitter een drievoudig «lloch" op den koning uitgebracht. PARIJS, 1 Juli; De Union bevat een telegram uit Frohsdorff, meldende dat de graaf-de Chambord plotseling door eene zware ziekte is aangetast, die aan zijne omgeving ernstige bezorgdheid inboezemt. AKADEffllE-NIEÜWg. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 2JeD .Juli de heer H. Krabbe, geb. te Leiden, in de staatswetenschap na verdediging van zijn akademisch proefschrift: De burgerlijke staatsdienst in Nederland. Daarna dezelfde in de rechtswetenschap, met stellingen. Denzelfden dag de heer T. Maas, geb. te Makkum, in de rechtsweten schap, na verdediging van zijn akademisch proefschriftEenige opmerkin gen naar aanleiding van art. 21 van het IFetboek van Koophandel. Gehouden Verkooping van onroerende goederen, in het Hecren-Logement aan den Burg, Zaterdag 30 Juni. Notaris A. J. Rijshouwek, te Soeterwoude. Een Huis en Erf, met Tuingrond, alsmede twee Huizen met Bleekveld, Moestuin en Schuur, aan den Singel, tusschen de voormalige Hoogevvoerds- en Koepoorten, aan den hoek van het Philosophenpadonder de gemeente Soeterwoude, nos. 24, 23 en 22, Sectie A, nos. 3211 en 3213. Kooper J. C. Meysing qq. 5928. Burgerlijke ONDERTROUWD: Dr. F. Delhez, jm. 28 j. en D. M. Oort, jd. 21 j. D. Koet, jm. 23 j. enS Dirk Zwager, jd. 23 j. H. Labordus, jm. 25 j. en II. Gieze, jd. 27 j. J. Groenhuyzen, wed'. 48 j. en L. Smit, wed'. 46 j. lieden overleed tol mijne diepe droefheid, na eene langdurige ziekte, mijne hartelijk geliefde Zuster IIENDRINA JACOBA VAN BUUREN, in den ouderdom van 69 jaren. Leiden, 30 Juni 1883. M. C. VAN BUUREN. Algemeene kennisgeving. CURATOREN DER RIJKS-UNIVERSITEIT te Leiden noodigen hen, die in aanmerking verlangen te komen voor de met 1° October a. s. openvallende betrekking van wetenschappelijk Adsistent bij het onderwijs in de Organische Scheikunde aan die Universiteit (jaarwedde lOOO) uit, zich daartoe aan te melden bij een aan hen in te dienen adres, gericht aan den Minister van Binnenlandschc Zaken. Namens Curatoren, Leiden, 30 Juni 1883. De Secretaris, W. G. DE BRUYN KOPS.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3