het bestuur geluk met de totstandkoming dezer school. Volkomen instem mende met hetgeen door den voorzitter zijnentwege was aangevoerd, gaf hjj de verzekering, dat, mocht bet bljjken dat de inrichting aan haar doel beantwoordde, hg niet aarzelen zou, zoo noodig, een (oorstel te doen tot meerdere ondersteuning. Vurig wenschte hij dat de ouders het nut mochten beseffen dat voor het volgend leven van hunne kinderen in deze school ge legen is. Had de voorzitter het gemeentebestuur dank gezegd voor de ver leende hulp, hjj voor zich rekende het tot plicht de commissie wederkeerig dank te betuigen voor de opvatting cener zoo zware laak. Van het aanbod om een bezoek te brengen aan de werkzalen, waar allen flink in de weer waren, werd gretig gebruik gemaakt. Zoowel de inrich ting van de timmerzaal als van de smidse werd zeer geprezen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ34, ƒ3.60 en ƒ1.75, de laagste 34,/3.50 en ƒ1.75. Morgen zullen de gezellen van de boekdrukkerij der firma E. J. Brill in de gelegenheid worden gesteld, voor rekening van de patroons, Neer- j lands hooldstad te bezoeken en alsdan een kijkje te gaan nemen op de f internationale koloniale uitvoerhandeltentoonstelling. Gedurende de maand Juni zijn er 35 jongens bij de Kweekschool voor zeevaart alhier bijgekomen. Hun aantal bedraagt thans 201. De werkman alhier, die vóór cenigc dagen uit een kruik met loog heeft gedronken, denkende dat de kruik water bevatte, is na een smarte lijk lijden in het akademisch ziekenhuis, waar hij een zestal dagen verpleegd is geworden, overleden. Alhier is aan een winkelier een bankbiljet van ƒ100 in betaling ge geven, hetwelk bleek valsch te zijn. Het papier was dikker dan dat van de echte biljetten, de kop bovenaan den rand minder goed algewerkt, ter wijl de letters om het bankbiljet wjjder uit elkaar stonden. Bg den studenten-roei wedstrijd, Zaterdag gehouden, is de Wjord het eerst aangekomen. De giek Just van de Laga is bij den boei in de giek tPillem Barents van Triton geloopen. De schade aan de booten is gering. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De wedstrijd tusschen Delft en Utrecht bleef onbeslist. Er komen ongunstige berichten van de haringvisscherij. De hoedanig heid is onvoldoende, de nieuwe haring, die te vroeg werd gevangen, is bij zonder klein en onrjjp, tengevolge daarvan weinig waard; aan oude baring wordt lot dusver de voorkeur gegeven. Zeker te vroeg gevangen. Men gaat ieder jaar hoe langer hoe vroeger uit en dat de haring nog niet voldoende kan zjjn, daartoe heeft het koude voorjaar, inzonderheid de maand Maart zeer veel bjjgedragen. De haringvisschers zjjn derhalve ten haring gevaren. Uit het Westland wordt ons gemeld, dat de vroege aardappelen met goed gevolg wat beschot en grootte van stuk aangaat gerooid worden, de eene scheepslading volgt de andere naar Amsterdam, terwijl Engeland ook nog een vrij groot deel van het product voor zijne rekening neemt Vroe gere jaren werden bijna geen aardappelen in het Westland geteeld dan voor Engeland, maar die tijden hadden een anderen keer genomen. De aalbessen, waarvan een ruime pluk kan worden verwacht, beginnen te kleuren, de vruchtboomen hadden door harden wind nog geen verlies gehad en dragen veel, terwijl de wijnstok begint te bloeien, want de zou schiet vonken uit. Op andere plaatsen, zooals te Loosduinen en Veur, worden scheepsladingen bloemkool vervoerd, waarvoor het felle zonlicht en de daarmede gepaard gaande droogte nu echter niet voordeelig is, hoewel op dit oogenblik nu j reeds veel meer voordeel van de veldvruchten is behaald, dan de beide vorige j jaren, toen de regen geen dag van de lucht was, want het is eene welbe kende waarheid dat de bouwman het veel langer kan stellen met droogte dan met nattigheid. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de eerste helft van Augustus e. k.ter benoe ming van rgks-opzichters van den waterstaat 4" kl.een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben. Zijdie zich aan het vergelijkend onderzoek wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 25 Juli a. s. aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid aanmelden, met een op zegel geschre ven adres, bevattende nauwkeurige opgave van naam, voornamen, woon plaats en ouderdom. Verdere bijzonderheden deelt de Staatscourant van 1 en 2 Juli mede. Aan de examens, die dezer dagen te 's llage werden gehouden tot toe lating op de IIe afdecling der krijgsschool en op den intendance-cursus, hebben voldaan, wat eerstbedoeld examen betreft: de le luit. Van der Heyden van het 2' reg. inf.; de le luit. Ophorst der art. curcus comp.; de 1« luit. d'Hamecourt van het 2' reg. veld-art.; de le luit. Pop van het 1» reg. vest.- art.; de 1' luit. Vosmaer van de art. inslr. comp.; benevens de le luit». La Feber en Stoutjesdijk van het Ned.-lndisch leger, respectievelijk gede tacheerd bij het 2e en bij het 7' reg. inf. Wat laatstbedoeld examen aan gaat: de 1' luit.-kwarlierm. Mulder van hel 4e reg. inf. en de le luit. kwar- tierm. Van de Wiel van het Ned.-lndisch leger, thans hier te lande met verlof. liet eindexamen aan de polytechnische school te Delft had den vol genden uitslag. Aangemeld 56, teruggetrokken 5. Geslaagd zijn de heeren: voor C, art. 61 (civiel ingenieur), J. C. Van Aalst, R. Van den Broek, A. J. Buis, G. G. Calcoen, J. T. J. Cuypers, E. F. L. T. Van Drevelt, H. J. C. G. Eilbracht, J. J. Flohil, C. C. Van 't GrocnewoutJ. Van der Hoek, R. A. Van llolthe tot Echten, J. J. 's Jacob, A. Koolhoven, J. Kraus, K. J. A. Ligtvoet, 11. Van der Minne, H. De Mol Otterloo, A. Plomp, J. N.VanRuy- ven, A. Snelhlage, A. Westenberg. Artt. 61—62, J. T. J. Cuypers. Art. 62 (architect), J. B. Kam. Artt. 63—64 (scheepsbouwkundig ingenieur), J. Schoehuizen, D. L. Graadt van Roggen. Art. 64 (werktuigkundig ingenieur), S. C. Dijxhoorn, D. L. Graadt van Roggen, H. J. Herbig Jr.G. L. F. Philips. Art. 65 (mijningenieur), M. Koperberg, II. C. Stork, N. Wing Easton. Detachementen suppletielroepen zullen uit Harderwijk op den 4deo en 14de« Juli e. k. naar Amsterdam en den 7d<D en 2ls"n Juli e. k. naar Rot terdam vertrekken. Het stoomschip Zuid-Holland, van Java naar Rotterdam, vertrok van Aden den 1 Juli. De Gelderland, van Rotterdam naar Java. passeerde Kaap Carvoeiro den 1 Juli. De Limburg, van Rotterdam naar Java, ver trok van Suez den 1 Juli. De Utrecht vertrok 30 Juni van Batavia naar Rotterdam. De Prinses Marie, van Amsterdam naar Batavia, is 30 Juni te Padang aangekomen. De C. Fellinger, van Batavia naar Amsterdam, pas seerde heden het eiland Wight. De Prins Frederik, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port Said 1 Juli en vertrok 2 Juli. Dr. G. A. Tucker, van Sydney, gemachtigd door de regeering van Nieuw Zuid-Wallis om in Europa en Amerika krankzinnigengestichten te bezoeken en daarover rapport uil te brengen, vertoeft thans in Amsterdam en stelt zich voor ook hier te lande onze inrichtingen op te nemen. De heer Tucker bezocht reeds al deze gestichten in AustraliëTasmania, Nieuw- Zeeland, Honolulu, de Vereenigde Staten en de Britsche bezittingen in Ca nada. Hij zal nu door geheel Europa reizen en met ons vaderland beginnen. Als eene bijzonderheid wordt aan de H. C. medegedeeld, dat op Rust hof te Hilligom eenige Lelies Giganteum in vollen bloei staan, waarbjj eene met drie en eene met twee bloemstengels van 2 meters hoog op eene plant. Voor liefhebbers zijn deze merkwaardige gewassen vrij te zien. Mevrouw de douairière baronnesse Van der Oudermeulen heeft aan de diaconie te Wassenaar ƒ3000 en aan de Christelijke bewaar-, brei- en naai school aldaar twee inschrijvingen op het grootboek, elk van ƒ1000 ver maakt. Men verneemt dat het openb. min. bij de arrond.-rechtbank te Rotter dam appel heelt aangeteekend tegen hel vonnis in zake de zoogenaamde millioenenjufvrouw, voor zooveel daarbij enkele beklaagden zijn vrijgesproken. De Schied. Ct. verneemt, dat de rechtbank te Rotterdam tegen den heer mr. A. K. J. Van der Drift, lid van den gemeenteraad van Schiedam, rechts ingang heeft verleend, als verdacht van in zake den aankoop van de Plaat in de Maas door die gemeente, een telegram valschelijk met den naam Van Velzen te hebben onderteekend. De Amsterdamsche journalisten-kring zal Woensdag avond aan de vreemde journalisten, en aan de exposanten, die het gebouw voor de pers op het terrein der Amsterdamsche tentoonstelling hielpen versieren, aldaar een feest geven. Ook tal van Nederlandsche journalisten zijn door den kring geïnviteerd. De uitgebreide veefokkerij op Tessel heeft zeer veel van de langdurige droogte te Ijjden, daar nergens gras is te vinden, het land kaal en dor is, de slooten zijn uitgedroogd en het water in de putten opraakt. De beesten moeten met hooi en brood gevoed worden, zullen zij niet van honger om komen, terwijl er op hooigewin voor den winter nog in het geheel geen vooruitzicht bestaat. In de twee vorige jaren wist men geen raad met den regen en thans nijpt de droogte met hoogen wind en brandenden zonne schijn reeds zeer lang. Ook de noordelijke provinciën, zooals Friesland en Groningen, bleven steeds van een zoo gewenschten regen versloken en rekenen dat terwijl in het binnenland door onweersbuien nog heel wat vocht gevallen is, zij het geheele jaar, althans in de drie laatste maanden, geen druppel regen ontvangen hebben. Vrijdagmiddag tusschen 12 en 1 uur werd een brutale diefstal gepleegd met poging tot brandstichting in het kantoor der handweverij van Gebrs. Van Heek te Enschedé. Door het inslaan van ruiten heeft men zich tot het kantoor toegang verschaft en door het uitzagen van het slot den lessenaar I geopend, waaruit ongeveer ƒ130 is ontvreemd. Daarop schijnt men door middel van petroleum brand te hebben doen ontstaan, die echter gelukkig geen voortgang had. De vermoedelijke dader, een persoon die nog een vonnis voor zich heeft wegens deelgenootschap aan eene snjjpartjj, is Zater dag nachtterwijl hjj zich weder op bet fabrieksterrein bevondwaarschijn lijk om den buit te halen, in verzekerde bewaring genomen. De vermoedelijke dader van de diefstal in het kantoor der handweverij van de heeren Gebr. Van Heek, le Enschedé, den fabriekarbeider 11. A., heeft zich in zijne cel opgehangen, doch werd nog bijtijds door den cipier afgesneden; dr.«A. Kosters verleende aanstonds geneeskundige hulp, zoodat er geen gevaar meer voor zijn leven bestaat. Bij arrest van het gerechtshof te 's Hertogenbosch zijn Zaterdag de gebroeders I. G. H. en I. L. W. Wolters, gefailleerde bankiers en kassiers te Venloo, veroordeeld, de eerste wegens het ten eigen bate aanwenden van 46 zilver metallieken ad 1000 en het verduisteren van 3845 enz. van de R. K. godshuizen, tot celstraf van 2 jaren en 3 boeten van ƒ600, ƒ500 en 5000 of 6 maanden cel, en de tweede wegens misbruik van vertrouwen tot 1 jaar cel en eene boete van 5000 of 6 maanden cel. Van alle andere punten, als diefstal van 91 certificaten 4 pCt. nationale schuld ad ƒ1000, 10 Nikolaï spoorobligatiën ad 1200, valsche boeken enz., werden zij vrij gesproken, als niet vallende onder het bereik van den nog vigeerenden Code Penal, of niet bewezen. Het deficit van het faillissement bedroeg, na aftrek alle baten, nog 1,667,403. 's GRAVENHAGE, 2 Juli. Door Z. M. is jhr. C. Van Beresleyn benoemd tol burgemeester der ge meente Capelle a/d IJsscl, en is benoemd tot burgemeester van Leende, C. Nollen; tot burgemeester van Maarsscn en Maarsseveen, jhr. J. C. Strick van Linscholen. Door Z. M. is B. Rihbink, ontvanger der directe belastingen en accgn- sen le OudeTonge, beuoemd tot ontvanger derzelfdc middelen te Ilazerswoude. Door Z. M. is benoemd tot hoofdcommies der postergen P. Dibbils, commies der posterijen 1' kl. De aanslaande verjaardag van 11. M. de koningin zal ook dit jaar in de residentie op de gebruikelijke wijze worden herdacht. Van gemeente wege zal er in den avond van 2 Augustus eene schitterende, illuminatie worden ontstoken in het Haagsehe Bosch.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2