i vernietigd, het vonnis der llaagsche rechtbank, waarbij A. De M., uit Rijns- B UITENLAN DSOHE BERICHTEN. De Ned. Maatschappij ter bevordering der Pharmacie hield eergisteren hare buitengewone 32"e algemcene vergaderingin eene der zalen van Artis te Amsterdam, daartoe welwillend beschikbaar gesteld. De herziening van de wet der maatschappij, waartoe deze buitengewone vergadering vooral was bijeengeroepen, werd, na een levendig debat, tot stand gebracht en nog een aantal punten, die op de agenda stonden, werden afgehandeld. De belangrijke wijzingen, in de wet gebracht, zullen er zeker toe bijdragen, om door vermeerdering van het aantal leden en departementen aan den bloei der maatschappij bevorderlijk te zijn. Na afloop der vergadering, die door ruim vijftig lede. it verschillende oorden des lands, werd bijgewoond, maakten velen van de aangeboden gelegenheid gebruik om een bezoek aan de Universiteits-apothcek te brengen, en ook eenige andere inrichtingen te bezichtigen. Met een gezellig diner en een watertochtje per havenboot op den Amstel werd deze bijeenkomst besloten. Uit Beverwijk wordt gemeld: De aardbeziën zjjn hier thans zoo over vloedig, dat zij reeds voor 6 centen de 5 ons voor het vat afgeleverd worden en nog lagere prijzen worden verwacht. Wijlen de heer H. Kloosterboer, dezer dagen te Colmschate, op ge ringen afstand van Deventer gelegen, heeft aan de Ned. llerv. kerk aldaar gelegateerd 2500, vrij van successierechten. Bij arrest van het gerechtshof te Leeuwarden, in raadkamer gewezen, is Jan Melis, oud 61 jaren, lederhandclaar, geboren te Noordhorn, wonende tc Onderdendam, gem. Bedum, thans in hechtenis, verwezen naar de open bare crimineele terechtzitting, om terechtgesteld te worden, ter zake van in den nacht van 6 op 7 Mei 1883 te Onderdendam, gem. Bedum, zijne huishoudster Margaretha Meijer, opzettelijk door verstikking te hebben ge dood, en alzoo van de misdaad van moedwilligen doodslag. Te Eindhoven ontstond gisterenmiddag brand in eene galanteriekraam, ter gelegenheid der a. s. kermis aldaar opgeslagen. De eigenaar, die zijne waren ten deele had uitgepakt, verloor deze alle door het vuur. Gelukkig dat men den brand spoedig bedwong, te meer, wijl de geheele marktplaats met kramen, tenten en spellen is opgevuld. Volgens bewering is de brand ontstaan door het in- of opwerpen van een brandende sigaar. Nauwelijks was de brand in de galanteriekraam gehluscht, toen te Gestel een hevige brand uitbrak bij A. Van der Somme. Het perceelbestaande uit twee woningen, werd geheel in de asch gelegd. Van den inboedel is weinig gered. Te Gulpen is een jongeling overleden, die vleesch had gegeten, af komstig van eene koe, welke aan miltvuur was gestorven. Een ander per soon, die de huid van het dier had afgenomen, lijdt nog aan opzwelling van den arm. •s GRAVENHAGE, 30 Juni. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijver heid zijn bevorderd: tot opzichter van den waterstaat le kl. F. Raadman, thans opzichter 2e kl.; tot opzichter van den waterstaat 2e kl. A. C. Haart- seu, thans opzichter 3e kl.; tot opzichter van den waterstaat 3ekl. D. Baars, thans opzichter 4e kl. De heer mr. C. F. G. De Menthon Bake, laatstelijk rechter in de arron.- rechtbank te Groningenheeft in de gisteren gehouden zitting van den hoogen raad den eed afgelegd als raadsheer in het gerechtshof te 's Iler- togenbosch. De president van de arrond.-rechlbank alhier, jhr. mr. B. C. De Jonge, benoemd tot raadsheer in den hoogen raad, leidde gisteren voor het laatst de civiele zitting van de rechtbank. Bij deze gelegenheid sprak hij harte lijke woorden van afscheid tot zijne ambtgenooten, het O. M., de griflier en balie. De offieier van justitie, de heer Van der Kemp, dankte den president voor zijne welwillende woorden en wenschte den heer De Jonge geluk met zijne nieuwe betrekking. Ten slotte bracht de aanwezige oudste procureur, mr. A. F. De Bas, namens de balie in herinnering de aangename verhouding, die onafgebroken tusschen het hoofd der rechtbank en de leden der balie geschapen was en uitte de beste wenschen voor den president in zijne nieuwe functie. Voor het gerechtshof te 'sGravenhage verschenen gisteren M. De P., laatstelijk spekslagersbediende in den winkel van den heer V. S., op de Groenmarkt, en G. M. B.eene verlaten huisvrouw, beschuldigd van diefstal en medeplichtigheid. De jufïrouw kwam quasi in den winkel spekslagers waren halen, nam die van den knecht in ontvangst zonder betaling en zou dan nog geld teruggekregen hebben, dat de bediende uil de toonbanklade van den patroon wegnam. De bediende beweerde, dat het eerst het plan geopperd was door de vrouw. Later kreeg de bediende op zijne beurt het haar wederrechtelijk ter hand gestelde geld terug. Langs dezen weg waren ongeveer 50 ten nadeele van den meester uit den winkel verdwenenbehalve de waren. P. verdiende 5 per week en de volle kost en inwoning. Het duurde geruimen tijd alvorens het misbruik van vertrouwen ontdekt werd. De veelvuldige komst van de juffrouw en het feit dat zij steeds door P. bediend werd, wekten de argwaan van het personeel op, dat weldra zeker heid kreeg, dat de zaak in haar werk ging als boven omschreven. Vroeger had de juffrouw volmondig bekend, ter terechtzitting beweerde zij door haar medebeschuldigde te zijn aangezocht tot den diefstal van het geld op de ingewikkelde manier. De ander zeide, dat een en ander met beider goedvinden was overeengekomendoch dat van de juffrouw de eerste pro- posiliën in den winkel waren gedaan. Het op de bekende wijze ont vreemde geld werd den bediende op de straat later teruggegeven o. a. 8 waarvoor zij 5 in den winkel had gegeven bij het koopen van worst hammen enz. De adv.-gen. mr. Gregory hechtte aan het feit door den bediende gepleegd, een zeer zwaar karakter, doch lettende op de omstandigheden, waaronder het misdrijf is gepleegd, zcoals de list en sluwheid der vrouw, die hem, hoewel niet door hare bekoorlijkheden, verleid heeft door hare klachten over haar verlaten toestand, armoede en gebrek, eischic hij eene zachtere i straf dan de gewone te weten: van 3 maanden celstraf. Voor de medeplichtige requireerde hij 6 maanden celstraf. Na verdediging voor den eersten besch. door mr. Jacq. Van Gigh en voor den tweede door mr. baron Michiels Van Verdttynen deed het hof uitspraak en veroordeelde beiden tot 183 dagen eenzame opsluiting. 1 Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft bij heden gewezen arresten l burg, veroordeeld is tot 7.50 boete wegens vernieling van een telegraaf- 'I draad, gespannen langs den Rijnlandsche stoomtramweg tusschen Leiden en Katwijk. Het hof heeft overeenkomstig de zienswijze van het 0. M. het j feit gequaliffceerd als: opzettelijke beschadiging van een voorwerp, dat ten algemeenen nutte en met toestemming der regeering is opgericht en ver- oordeelde den bekl. tol 15 dagen eenzame opsluiting en 50 boete, en het vonnis derzelfde rechtbank, waarbij J. V. S., uit Leiden, is veroordeeld tot drie maanden celstraf ter zake van diefstal van drie billardballen in een I koffiehuis te Oegstgeest. Het hof oordeelde de schuld van den bekl. niet bewezen en heeft hem alsnog vrijgesproken. BELG1E. De centrale sectie heelt de wetsontwerpen omtrent de belasting op koffie en op tabak verworpen. ENCtELANffi, Aan het parlement is eene nota van de regeering overgelegd, betref fende de schuld, door het gouvernement der Zuid-Afrikaansche republiek aan Engeland verschuldigd. Lord Derby schreef in eene depêche aan sir Hercules Robinson, dd. 26 April, dat de regeering der Zuid-Afrikaansche republiek aan Hr. Ms. gouvernement ongeveer 380,000 schuldig is. De maatregel van den resident om slechts 3% pCt. rente te vorderen, zoolang de terugbetaling in termijnen nog niet geregeld was, had de goedkeuring der regeering weggedragen. Ook erkent de regeering, dat de Transvaal tot heden niet bij maebte is geweest aan zijne verplichtingen te voldoen. Zij verwacht intusschen, dat spoedig aan art. 11 der conventie uitvoering zal worden gegeven. De Chineesche legatie te Londen heeft eene depêche uit Shanghai van 27 dezer ontvangen, waarin gemeld wordt, dat er nog geen schikking om trent de quaestie betreffende Tongkin getroffen is. De Fransche gezant is zeer grol geweest jegens den Chineeschen gevolmachtigde Li-Hung-Chang, zoodat deze elke nieuwe bijeenkomst met Tricou weigert. Er heeft dan ook sedert tien dagen geen conferentie tusschen hen plaats gehad. Li-Hung- Chang keert terug naar Tientsin, daar hij het onmogelijk acht met Tricou tot eene overeenstemming te geraken. De heer Jorissen hield eergisteren in eene vergadering van de /'Inter national Peace Arbitration Society" te Londen eene rede over de Transvaal- sche quaestie. De vergadering heeft eene resolutie aangenomen ten gunste van een terugkeer tot het tractaat van Sandrivier. Het uitgestrekte terrein van dc Londensche visscherij-tentoonstelling is Woensdagavond voor het eerst geheel verlicht geworden met electrisch licht. Er brandden 4300 lampen, eene lichtkracht van 750,000 kaarsen vertegen- woordigende. Volgens een Reuters-telegram uit Jokohamavan 12 Juni, zou de Japansche regeering, met het oog op een conflict, hetwelk tusschen Frank rijk en China zou kunnen ontstaan, besloten hebben haar militair budget te verhoogen met eene som van 10 millioen guldens. Zie verder het Bijvoegsel) i ADVERTENTIES Bevallen van een Zoon J. M. I. F1LBRY VAN DEN BERGI1. Leiden, 29 Juni 1883. Heden overleed, tot diepe droefheid van mij en mijne belde kinderen, mijne hartelijk geliefde Echtgenoote ANTONIA GIJSBERTA NAJER, in den ouderdom van bijna 49 jaren. Leiden, 29 Juni 1883. 11. C. VAN BENTEN. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Voor dc talrijke bevyijzen van deelneming, bij het overlijden van onzen hooggeachten Vader, de lieer JACOB HOORDIJK, betuigen wij onzen har- telijken dank. Uit aller naam. Leiden, 30 Juni 1883. E. NOORDIJK. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ons betoond op 15 en 24 Junij, betuigen wij onzen hartelijken dank. P. DR1 ESSEN. Leiden, 30 Junij 1883. C DRIESSEN, Hooreman. Zij, die iets te vorderen hebben van of vcrscliul- digd zijn aan de nalatenschap van den Heer JACOBUS BRAXBHOFF ISSEUIATV, laatst gewoond hebbende en den 31!l"> Mei II. overleden onder Soetertvoudeworden verzocht vóór of op den 15Ü'D Juli e. k. hunne rekeningen in le zenden of betaling te doen aan W. VAN DER REYDEN, Pieterskerkstraat N». 18, alhier.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2