li;i»s( mi: c 0 u iln t. MAANDAG 2 .TULI. STADS-BERICIÏTEN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Kosteloozc inenting met stof afkomstig van het Kalf. 1883. V. £53. l)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Maandag 31 Mei, Dinsdag 29 Mei, Woensdag 6 Juni, Donderdag 141 Juni, Katerdag 23 Juni BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN brengen Ier kennis van belanghebbendendat gelegenheid bestaat tot kosteloozc Vaccinatie en Rcvacclnatiemet stol afkomstig van het kalf, voor onvermogendenin het lokaal der Stads-Waagen wel op de volgende dagen, als: Maandag 2 Juli, Dinsdag lO Juli, Woensdag IS Juli Donderdag 26 Juli, Katerdag <1 Augustus a. s. cn zoo vervolgens met eene tussehenruimte van acht, of als die dag op een Zondag of Vrijdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te éen uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, den 18 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Raad der gemeente Leiden, op Donderdag, den gd.o Juli 1883, waarin o. a. zal behandeld worden het voorstel in zake de verzekering legen brandschade van gemeentegebouwen. LEIDEN, 30 Juni. Iemand, die onbekend wenscht te blijven, heeft zich tot den directeur der Kweekschool voor Zeevaart alhier gewend en verzocht, ten zijnen koste de op die inrichting geplaatste jongens de tentoonstelling te Amsterdam te laten bezoeken. Natuurlijk is dit aanbod dankbaar aangenomen. Voor het toelatingsexamen voor de II. B. S. voor meisjes alhier, hebben zich aangemeld 24 leerlingen. Hedennamiddag ten 3% uur is door eene onbekende oorzaak het steen- kolenkantoortje van den heer C., staande aan den Stationsweg, (Oegstgeest), geheel af- en uitgebrand. Ook eenige boeken, zakken en kantoormeubelen zijn verbrand, alsmede eene kip die op eieren zat. Ongeveer een uur later is op de Breèstraat een U-jarig jongentje, ge naamd P. J. M., die met zijn 4-jarig broertje aan het spelen was, door een rijtuig met twee paarden bespannen, die van de tram schrikten en zijwaarts ontweken, overreden, tengevolge waarvan het rechterbeentje Ier hoogte van den enkel is gebroken. Heelkundige hulp is terstond verleend. Men deelt ons hel volgende mede: liet winkelhuis op de Brecdestraat en hoek Diefsteeg, waar de Prinsenhoed als gevelsteen, met nog twee andere steenen Anno 1652 uitstrektis, wat de onderpui betreft, in moder nen trant vernieuwd. De gevel was anders met die steenen wel aardig, doch hij werd bouwvallig. Nu is het drietal steenen verplaatst, hooger in den gevel gezet en dat slaat niet-half zoo mooi meer,'maar dat zij niet verwij derd zijn, is heel mooi. Het aangewezen huis toch nam de heer Dercksen lol uitganspunt van zijn historisch tafereel «Een Poortersdochtcr", en zoo wordt door dezen Prinsenhoed de herinnering levendig gehouden aan het boeiend verhaal van onzen stadgenoot, waarbij het bloedig drama dat ten jare 1672 binnen de Hofstad gespeeld werd, verdienstelijk is afgemaald. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 40 tot 60 volwassen personen en 5 tot 9 kinderen. In de afgeloopen week werden op de Zweminrichting «Rhjjnzigt" 1356 zwembaden door heeren en 192 door dames genomen. Het aantal bedroeg op gisteren den 29s,,n alleen 251 heeren en 40 dames. Temperatuur van het Rijnwater ruim 20° Celsius. Te Memel aan de Oostzee stond in Maart nog de thermometer op 4°, gisteren daarentegen op 72° cn heden teekent de thermometer alhier 90° Fahr. Het gebied van hoogc drukking en echte zomerwarmte, zal waar schijnlijk spoedig door een gebied van lage drukking, uit het zuidwesten met onweer worden opgevolgd. Men schrijft ons: Noordwijk en Katwijk prijken nu met bijna de laatste bommen, die welhaast het ruime sop zullen kiezen ter haringvangst. De pronkwimpel van wel vijf meter, die op den top van den mast slaat, waait uit en de driekleur is overal aan boord geplant. Het wand van iedere bom, achtersteven, zwaard, groote en kleine spriet, kortom, alles is met bonte verven afgezet, de bommen hebben een zoo lachend aanzien of zij spotten met de wijde zee, die toch op eene reis soms al die kleuren weg- wischt, zoo het daarbij nog maar blijft. De schilder zet op den achterste ven der bomschuit den naam, dien zij dragen moet: Zorg en Vlijten op eene volgende weer wat anders, en de visscherslui die wel vlijtig genoeg zijn, staan het werk te beschouwen, of zij althans aan zorg geen geloof hechten geen reis gingen doen van verscheidene weken en alsol de zee altoos zoo kalm bleef gelijk dezer dagen. Die bedrijvigheid staat nu juist zoo goed als een visschersdorp past, maar men vindt in het dorp kamers te huur en de deuren van de verschillende uitspanningsgelegenheden, zooals te Katwijk, staan wagenwijd open om de gasten te ontvangen, die nog op zich laten wachten. Er gaat nog weinig om, dan alleen van heen en weer trekkende; van blijvende gasten is nog even weinig blijk als van den stoom tram, die in een ommezien aankomt, vertrekt, bezoekers aanvoert en weer meeneemt. -- De minister van financiën herinnert belanghebbenden, dat de nog in omloop zijnde schatkistbiljettenuitgegeven in de maanden Januari en April jl.aflosbaar zijn gesteld op 1°. Juli 1883. Door de geneeskundige staatscommissie zijn tot arts bevorderd de hee- j ren J. C. Tromp, med. doctorandus; D. Aletrino, W. R. J. llubers van Assen- raad en J. C. H. II. Mackay, candidaat-artsen. Het stoomschip Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 29 Juni. De Voorwaarts, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde en vertrok van Aden 29 Juni. De Zeeland, van Batavia naar Rotterdamarriveerde gisterennamiddag te Frioul (Quarantaineplaats van Marseille). HH. MM. de koning en de koningin zullen, naar wij vernemen, niet tot 1°. Augustus op het slot Berg in Luxemburg vertoevenmaar den 26s,!n Juli van daar naar de badplaats Wildungen vertrekken. Daar zullen HH. MM. zich cenigen lijd ophouden, om zich dan naar het landgoed Oranje-Nassau te begeven. Dv. 'sGrj Nadat het vorig jaar eene conferentie was gehouden door den voorzit ter der Schuttevaèr-vereenigingden heer VV. U. De Jong van Bolsward en het lid der Vcrceniging den heer Tjerks van Amsterdam met eene commis sie uit gedep. staten van Zuidholland om over de verbetering van de vaar waters in deze provincie te raadplegen, zijn dezgr dagen aan het hoofd bestuur der genoemde vereeniging de voorstellen toegezonden, die gedepu teerden aan prov. stalen hebben aangeboden, met bijvoeging van een vcr- eerend schrijven, om bij gemotiveerd adres die voorstellen te willen onder steunen. Naar aanleiding hiervan is door het hoofdbestuur eergisteren een zoodanig adres aan prov. staten van Ztiidholland opgezonden. Dat men ook in Zuid-Afrika nog de gedachtenis aan de oude helden van het geliefde Oranjehuis bewaart, kan blijken uit het feit, dat voor eenigen tijd van den Oranje-Vrijstaat bijdragen werden gezonden voor het standbeeld van graaf Jan Van Nassau, van welk gedenkteeken de plechtige onthulling door het overlijden van prinses Marianne der Nederlanden eenige weken uitgesteld is. Volgens opgave van Bureau Veritas zijn in de maand Mei 1883 veron gelukt 100 schepen, waaronder 5 Nederlandsche. Gisterenmiddag omstreeks 4 uur brak te Boskoop de Gouwekade voor den Nessepolder door; de polder loopt onder water. Het voorstel van burg. en welli. van Delft, om geen uitvoering te ge ven aan het in de vorige vergadering genomen besluit tot schorsing der kermis, op grond dat de epidemische ziekten zoo hier als in de naburige gemeenten sterk afnemen, werd gisteren door den raad met 16 tegen 4 stemmen aangenomen. Naar men verneemt heelt Jaantje Struik onmiddellijk na de uitspraak van het vonnis der arrond.-rechtbank te Rotterdam hooger beroep daar tegen aangeleekend. Eergisteren had te Haarlem de 1 ldc vergadering van de vereeniging van gasfabriekanlen in Nederland plaats in de bovenzaal der sociëteit «Ver eeniging." De voorzitter, de lieer D. Van der Horst, dir. der gasfabriek tc Leidenherdacht bij de opening het 10-jarig bestaan der vereeniging. Ge sticht in 1873 door 8 gasfabriekanten, telt zij heden 72 gewone en 14 buitengewone leden en wekt zij algemeen belangstelling en waardeering. Ook het buitenland blijft daarbij niet achter, getuige de tegenwoordigheid der directeuren van Berlijn, Hannover en Brussel.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1