BU1TENLANDSCHE BERICHTEN. vormen, die 'swinters; daar de lijn alleen des zomers dienst zal doen, met ijzeren deuren zal worden gesloten. De kosten der brug benoodigd ler verbinding van de Iloeksche Waard met den vasten wal zijn door den provincialen hoofdingenieur van Zuid-Holland geraamd op 1 millioen gulden. Wij vernemen dat hel 0. M. bij de arrond.-rechtbank te Rotterdam hooger beroep heeft aangeteekend van het vonnis, den 9C° dezer maand door die rechtbank gewezen tegen den heer F. Van der Valk J'. te Delftshaven waarbij deze is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van de wet op de handels- en fabrieksmerken. (ZV. K. C Ten rijkstelegraaf kantore te Rotterdam werd gedurende de dagen van het proces in zake de '/millioenenjufïrouw" aan overbrengingskosten om streeks 1400 ontvangen. Natuurlijk'heeft dit bedrag alleen betrekking op de telegrammen, aangeboden door eenige correspondenten van groote bla den, aan wie voor deze gelegenheid, ter bespoediging bij de aanbieding, eenige faciliteiten van verrekening waren gegevenwaardoor hunne reke ning debet aan //millioenenjufïrouw" afzonderlijk was op te maken. Bij uitvoerig arrest heeft het gerechtshof te Amsterdam gisteren Gerar- dus Van der Bende schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde valsch- heden in geschriften van koophandel en het desbewust gebruik maken daar van. De meeste dier valschheden zijn gepleegd ten nadeele van de firma Hirsch "C#. op het Leidscheplein aldaar. Niettegenstaande de ontkenlenis van beschuldigde heeft het hof o. a. als bewezen aangenomen, dat hij bedrie- gelijk, met den naam van Hirsch O.verschillende stukken heeft getee- kend en daardoor een aanmerkelijk aantal manufacturen, voor bedoelde firma bestemdontvangen en zich vervolgens toegeëigend. Hij werd ver oordeeld tot eene tuchthuisstraf van zes jaren en betaling van 43 geldboe ten, ieder van ƒ50. Hoe gevaarlijk het soms is, niet de noodige voorzichtigheid bij het voederen van vreemde paarden in acht te nemen, bleek in de gemeente Strijp. Toen de zoon van den landbouwer D. het paard van een bij hem uitgespannen voerman wilde verzorgen, sloeg het dier achteruit en trof hem zoodanig in het aangezicht, dat de geheele onderkaak verbrijzeld werd. Zijn toestand baart zorg. Het grafteeken, gewijd aan de verongelukte bemanning van de Adder, zal op 5 Juli aanstaande, de eerste verjaardag van die ramp. op de begraaf plaats te Huisduinen worden onthuld. Helder's mannenkoor zal een paar toepasselijke liederen uitvoeren, het muziekcorps der marine zal een paar nommers ten gehoore brengen, terwijl de onthulling zal plaats vinden onder het gezang der weeskinderen. De directeur der rijks-landbouwschool te Wageningen, de heer C. J. M. Jongkindt Coninck, heeft het voornemen in de aanstaande vacantie een landbouwreisje te doen door de noordelijke provinciën met de leerlingen, die daaraan wenschen deel te nemen. In de vorige zomervacantie werden de zuidelijke provinciën en België bezocht. Men mag verwachten, dat het reisje ook nu weer even leerzaam en genotvol zal zijn. Uit Nijmegen wordt gemeld, dat de uitvoeringen van dc bekende «Pas- sionspielen", die daar zijn aangekondigd, van kerkelijke zijde veel tegenkan ting ondervinden. 0. a. is daartegen een strooibiljet verspreid, mede door de predikanten Smits en Moulijn onderteekend, waarin o. a. opgekomen wordt tegen het bijwonen dier uitvoeringen. Ook bij de godsdienstoefenin gen werd Zondag daartegen te velde getrokken. De eerste voorstelling, welke Zondagavond zou plaats hebben, is dan ook niet doorgegaan. De burgemeester van Hardcnberg ontving dezer dagen een schrijven van een kolonist te Ommerschans zich tcekenende Van Grootbatavier, met bedreiging, dat wanneer hij hem binnen vier dagen geen ƒ30 zond, te zul len overkomen en niet weder te zullen vertrekken voordat hij de roode haan over zijn huis zoude zien vliegen. Naar men verneemt is genoemde kolonist reeds in arrest genomen. De zitting van het landhuishoudkundig congres te Veendam werd gis teren geopend met eene dichterlijke toespraak van den voorzitter dr. A. Winkler Prins. Van Z. K. H. prins Alexander, de ministers van binnenl. zaken en van waterstaat en van den commissaris des konings in Groningen was be richt ingekomendat zij verhinderd waren het congres bij te wonen. Aan den stichter der congressen, baron Sloet tot Oldhuis werd hnlde gebracht. Er werd bepaald, dat het 37c congres het volgend jaar te Amersfoort zal gehouden worden. Een eigenaardig feest is in het R. K. weeshuis te Vcnloo gevierd. De oud-strijder Hendrik Jansen herdacht den dag, waarop hij voor 25 jaren in dit liefdadigheids-gesticht w erd opgenomen en al dien tijd verpleegd werd. De 84-jarige jubilaris werd door den 90-jarigen oud-strijder Thomas Van Beek, eveneens verpleegde in dit gesticht, namens al de ouden gefeliciteerd, en de dag werd verder aangenaam doorgebracht. Vanwege de regenten werden den jubilaris eenige kostbare geschenken gegeven. De justitie uit Maastricht heeft zich gisteren naar Mechelen bij Gulpen begeven, waar des nachts eene poging tot moord heeft plaats gehad. De vermoedelijke dader is gevat. 's GRAVENIIAGE, 28 Juni. Door Z. M. is aan A. De Vulder van Noorden, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van lleinkenszand, en is aan dr. Max Weber, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lector aan de rijks universiteit te Utrecht. Door Z. M. is, met ingang van 1 September 1883, tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool tc Helmond benoemd: dr. F. F. A. Eick, thans tijdelijk leeraar aan die school. Door Z. M. is S. Roebroek, ontvanger der directe belastingen en accijn- sen te Gulpen c. a.eervol uit 's rijks dienst ontslagenbehoudens aan spraak op pensioen. De directeur van het kabinet des konings heeft, onder dagleekening van 27 Juni, aan den heer voorzitter van de tweede kamer der staten- generaal een schrjjven, houdende V. M®. dankbetuiging voor haar adres van rouwbeklag in hel overlijden van H. K. II. prinses Marianne, doen toe komen gelijkluidend aan dat hetwelk de president der eerste kamer dezer dagen heeft ontvangen. Bij arresten, heden door het gerechtshof alhier gewezen, werden ver oordeelingen uitgesproken legen J. K., te Leiden, die in het laatst van November van het vorige jaar op een door hem geschreven en met den naam zijns vaders onderteekend briefje van een Leidschen sehoenmaker een paar laarzen wist te verkrijgen, en door hem voor ƒ2.60 werd verkocht, tot 6 maanden celstraf en twee boeten van ƒ50, en C. v. S.uit Voorhout, we gens te Leiden gepleegde diefstallen, tot 45 dagen eenzame opsluiting. Hierna hadden zich voor het hof te verantwoorden, wegens diefstal in een bewoond huis door meer dan een persoon, de Rotterdamsche metselaars H. A. K. en G. De G. In den namiddag van den 19den Maart jl. bevonden beide beschuldigden zich in de tapperij van A. J. L. te Rotterdem, toen daar binnenkwam zekere J. Van W.in het bezit van een grauw linnen geldzakje, blijkbaar goed gevuld, welk zakje hij vóór zich op een tafeltje nederlegde, Na eenigen tijd ging laatstgenoemde met een ander persoon enkele oogen- blikken builen de tapperij, maar had de groote onvoorzichtigheid zijn zak met geld onbeheerd te laten liggen. Toen hij terugkwam bespeurde hij tot zijn niet geringen schrik, dat de zak met zijn inhoud verdwenen was, maar tevens bemerkte hijdat de beide besch. zich hadden verwijderd. Werkelijk had het zakje met zijn inhoud, dat ruim 500 bedroegde tapperij in gezelschap van de beide beschuldigden verlaten, het geld werd op de straat gedeeld en de vrienden vertrokken met den meesten spoed per vigelante naar Schiedam, alwaar verteringen werden gemaakt en aankoopen gedaanmaar waar de eerste besch. K. zich van het gezelschap van De G. wist te ontslaan en die vervolgens naar Rotterdam te voet terug keerde. De ander verbraste zijn deel van het gestolene op de dolzinnigste wijze. Hij begaf zich met een zijner bekenden naar Amsterdam, bezocht daar tal van koffiehuizen en andere publieke plaatsen, gaf cadeaux en deed onderscheidene aankoopen totdat de politie er een eind aan maakte. Ofschoon ler terechtzitting niet rechtstreeks bleek wie de diefstal gepleegd had, oordeelde adv.-gen. mr. Bijleveld, dat voldoende was bewezen, dat dt diefstal door beide besch. te zamen en in overleg was gepleegd en requi- reerde voor den eersten besch. 18 maanden en voor den tweeden besch., met het oog op eene vroegere veroordeeling 2 jaren eenzame opsluiting. Na verdediging door mr'. Lansberg en Duynstee deed het hof nog heden uitspraak en veroordeelde ieder tot 2 jaren celstraf. Met 1 Juli wordt het telefoonnet alhier voor aangesloten geabonneerden in gebruik gesteld. Dc komst van Z. K. II. prins Albert van Pruisen en gezin te Scheve- ningen is bepaald op 17 Juli a. s. Door de politie te Scheveningen is proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon, die uit louter zg. aardigheid, een jongen beneden de 16 jaren eerst aan het strand, later bij het station van den stoomtram, zooveel bitter en cognac te drinken gaf, dat hij voor dood op een handwagen naar het politic-bureau moest worden gebracht. Daar werd hij gewasschen en door andere aangewende middelen kwam hij eindelijk tot bewustzijn. Dit is zeker het eerste feit van dusdanigen aard in den lande, na de invoering van de drankwet. UELOIE. Aan de Patrie van Brugge meldt men het volgende betreffende de ont vangst van den graaf van Vlaanderen bij den koning van Nederland. De graaf en de gravin waren met een extra-trein aangekomen. De koning van Nederland bevond zich aan het station met den graaf Du Monceau, om de doorluchtige reizigers te ontvangen. Bij het uitstappen van den trein heefl de koning op de vriendschappelijkste wijze de hand gedrukt van den graal van Vlaanderen en hem in een open rijtuig naar zijn kasteel gebracht. De hooge reizigers werden aan den ingang van het kasteel door de koningin ontvangen. Na de gebruikelijke formaliteiten is men in het kasteel gegaan om het dejeuner te gebruikende koning gaf den arm aan de gravin van Vlaanderen en de graaf van Vlaanderen aan dc koningin. Het onthaal in het kasteel van Colma-Berg is zeer gulhartig geweest, de graaf en de gravin van Vlaanderen zijn na een kort oponthoud naar het kasteel van Amerois teruggekeerd. Volgens eene correspondentie uit Tongeren aan de Gazette is in den nacht van den 22®"° dezer een lievigen brand uitgebroken in dc kerk van Neerhaeren. Al de meubelen en andere voorwerpen van den eeredienst zijn de prooi der vlammen geworden. De oorzaak der ramp is tot nu toe onbekend. De laatste tijdingen over de Belgische expeditie naar Afrika luiden minder gunstig. De luitenant Grangh en de machinist Roubinet zijn over leden. Van Stanley werd niets gemeld. E Hl E I, AS H», Maandag 11. is in het Mansion House tc Londen door den hertog van Connaught eene tentoonstelling van Iersche kant geopend. Met betrekking tot de onderhandelingen tusschen de regcering en de Suez-kanaaluiaatschappij verneemt mendat zeer veel punten reeds geregeld zijn, maar partijen het nog niet eens konden worden over het bedrag der verlaging van het tarief en over het tijdstip waarop het nieuwe tarief in werking zal komen. Maandag 11. zijn er op vele plaatsen in Engeland hevige donderbuijen gevallen. Tc Chattam werden vier personen door den bliksem getroffen. In Cornwallis en een gedeelte van Devonshire werden in den namiddag eene lichte aardbeving gevoeld. Gounod heeft de taak op zich genomen om een nieuw oratorium It

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2