LEIDSCHE (OIKAVÏ. 1883» ill0. 151. VRIJDAG 29 JUNI. STADS-BERICHTEN Hoogere Burgerschool voor Meisjes. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiên is van 14 regels f 1.iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat de gelegenheid tct inschrijving van leer lingen voor de Hoogere Burgerschool voor Meisjes wordt open gesteld gedurende de maand Junieiken Vrijdag van 2 tot 4 uren 's namid dags, in het lokaal aan de Oude Vest. waarin die inrichting thans is gevestigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgeineester. Leiden, 31 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 28 Juni. Zondag 8 Juli a. s. hoopt d'. J. D. B. Brouwer, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, den dag te herdenken waarop hjj voor 40 jaren zijn dienstwerk aanvaardde. Velen zullen zeker met leedwezen vernemen, dat h(j voornemens is, naar men ons van goede zijde mededeelt, tegen hall October zijn emeritaat aan te vragen. Bereids heelt hij dan ook gisteren in de klassikale vergadering zijne betrekking neergelegd van scriba van het klassikaal bestuur van Leiden. De classicale vergadering der protestantsche kerk alhier werd bijge woond door 35 predikanten en 36 ouderlingen. Voor het provinciaal kerk bestuur werd hel aftredend lid E. G. Segers, pred. te Leiden, herkozen; als sec. predikant, in plaats van d«. Verhoef! te Bodegraven, d'. Kromsigt te Leiderdorp, en als sec. ouderling, in plaats van dr. J. J. Stro nek, die be dankt had, mr. J. Bredius te Leiden. Tot leden van het klassicaal bestuur werden herkozen: d'. A. Keers te Ilazerswoude, J. Van Walsem te Alfen aan den Rjjn, mr. J. Bredius te Leiden; en als secundi: d'. W. Unger te Katwjjk aan den Rjjn, d». W. Klercq te Koudekerk, en II. Rollman, ouder ling te Bodegraven. In plaats van het vertrokken lid d'. Lion Cachet, ge kozen d". Sigal te Lisse, terwjjl als secundus scriba en quaestor d». De Vlieger te Katwijk aan Zee werd benoemd. Het synodaal voorstel tot aan vulling van art. 2 van het algemeen reglement is in beginsel aangenomen, doch de redactie wenschle men verduidelijkt te hebben. Nieuw artikel 17 in het algemeen reglement en wijziging van art. 43, alsmede de aanvulling van het reglement op de erkenning van nieuwe gemeenten, is met meerder heid van stemmen afgewezen. Verandering in het reglement op de kosten voor het bestuur der Ned. Herv. kerk, en van art. 16 van het reglement op het examenis met eenige wijziging aangenomen. Een voorstel van d'. E. C. Segers te Leiden, om adhaesie te verleenen aan het verzoek van het prov. kerkbestuur van Utrecht tot herstel van art. 27 op het examen, en van art. 19 op het godsdienstonderwijs, werd met algemeene stemmen aan genomen. Heden wapperde in de Morschstraat alom de Nederlandsche driekleur ter eere van het echtpaar T., dat heden zjjne gouden bruiloft vierde. Hedenavond zal den jubilarissen eene serenade gebracht worden. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der di recte belastingen, invoerrechten en accjjnsen, dat de mededinging naar de opengevallen ontvangkantoren Maassluis,en Nieuwesluis nog tot 15 Juli eerst komende is opengesteld. Ontvangers en andere ambtenaren der genoemde middelen, krachtens de bestaande regelen tot die betrekking benoembaar, kunnen zich daarvoor nog tot dien dag bij het departement van financiën aanmelden, onverschillig of zij overigens tot mededinging bevoegd zijn. Naar wij vernemen zon het wetsontwerp tot aanvulling der wet op den kinderarbeid, waaromtrent dezer dagen het voorloopig verslag verscheen, door de tegenwoordige regeering worden ingetrokken. Door de geneeskundige staatscommissie z|jn bevorderd tot arts: de heeren J. A. Hers, 11. C. W. Utermöhlen, med doctorandi, J. Keyzer en M. F. G. Van Walsem, candidaatartsen en toegelaten tot het 1« gedeelte de heeren Th. W. L. Koch en G. W. S. Lingbeek med. doctorandi. Het stoomschip Gelderlandvan Rotterdam naar Java, vertrok 27 Juni des middags van Southampton. De C. Fellinger, van Batavia naar Amsterdampasseerde heden Punta da Guia. De Prins Alexander vertrok van Batavia naar Amsterdam den 27""" Juni. Op het gebied van tentoonstellingen schijnt men nog niet uitgepraat te zijn. Van 1 lot 15 September zal te Brussel eene tentoonstelling van kranten worden gehouden. Voor het verbruik van lucifers wordt enkel in Europa jaarlijks 4,618,300 centenaars hout gerekend. Voor hel dageljjksch gebruik rekent men in Duitschland op ongeveer 15 stuks, in België op 9. in Engeland op 8 en in Frankrijk op 6 lucifers per hoold. Voor Europa zou men gemiddeld 6 a 7 lucifers per hoofd kunnen berekenen, terwijl het gebruik daarvan over het algemeen van 't noorden naar 't zuiden vermindert. De eerste spoorwegtunnel in ons land hoopt de lloll. IJzeren spoor wegmaatschappij aan te leggen, en wel door het duin bij Scheveningen, uitkomende aan den zeekant, waar eene steenen glooiing, 7 meter boven Delftsch peil en 5^ meter boven den gemiddelden vloed, den uitgang zal VALKENBURG. Intusschen hebt gjj reeds het inwendige van den berg bereikt. De dood- sche stilte, die alom heerscht, de brandende toortsen, die tot zeer ver hun licht verspreidden over de breede en hooge wegen, die gij betreedt, brengen bjj u ongetwijfeld een eigenaardig gevoel teweeg. De trolsche gangen, die zich in alle mogelijke richtingen verspreiden en honderden mijlen ver rei ken, z|jn allen het gewrocht van 'smenschen arbeid. De muren, tusschen welken g|j u beweegt, z|jn allen van een soort zandsteen, zeer geschikt tot het bouwen van huizen. De vroegste bewoners dezer streken, zelfs de Romeinen, volgens beweren van sommigen, kenden al de eigenschap dezer steenen. Reeds te dier tijde wisten zij groote blokken uit te zagen om daarmede woningen te maken, welke in staat waren hun zoowel tegen koude als warmte te vrijwaren. Dit eens aangevangen werk wordt thans na verloop van een twintigtal eeuwen met hetzelfde doel steeds voortgezet. Bijna alle woningen in zuide lijk Limburg zijn dan ook van deze mcrgelblokken (zooals de Limburgers deze noemen) gemaakt. Door het voortdurend uitzagen en vervoeren dier blokken ontstonden natuurlijk in den beginne eenige verwijderingen, die langzamerhand al breeder, hooger en dieper werden, totdat zij na ongeveer 2000 jaren de lange wegen vormden, die gij thans voor u ziet. Terwjjl g|j steeds voortwandelt. uw gids volgende, valt plotseling uw oog op eene forsche gedaante met langen baardhet hoold bedekt met een Rem- brandtshoed en gewapend met een langen speer. Noch uwe tegenwoordigheid, nóch het schijnsel der fakkels z|jn iu staat bcm zjjne manhaftige houdingook slechts voor een oogenblikte doen veranderen. En geen wonder, hel is slechts een beeld, gehouwen uit het steen waaruit de muren bestaan. De fijulteid van het werkde regelmatig heid der trekken, de grootsche opvatting, die het geheele beeld te kennen geeft, toonen reeds terstond aan, dat dit niet het werk is van een eenvou- digen bergwerker, maar veeleer dal van een geoefenden kunstenaarshand. En werkelijk dit is dan ook het geval. Een bekende beeldhouwer uit den legcuwoordigen tijd, zijne opleiding genoten hebbende aan het Conservatoir te Berlijn, heeft gedurende zijn oponthoud te Valkenburg deze grot met een zestal kunstproducten van zijne hand verrijkt, waarvan ongetwijfeld de maagd Maria met Jezus op den arm het schoonste, het meest afgewerkte mag heeten. Het laatste werk, waar mede de kunstenaar een aanvang heeft gemaakt, zoude den Hercules den berg op zijne schouders torschend voorstellen. Helaas, hij heeft dit niet kunnen voleindigen. De reeds uitgehouwen forsche en geweldige kop, de fiere oogen, de gespierde armen schijnen bij bet matte licht van een olie lampje op den steeds immer in de eenzaamheid verkeerende kunstenaar een te overweldigenden indruk te hebben gemaakt. Menigmaal had men hem reeds aangeraden dit werk te staken om aan zijne geschokte zenuwen de noodige rust te geven. Te vergeefsch echter. Dit beeld wilde hij nog voltooien. Het was hem, zooals ik reeds gezegd heb, niet gegeven zijn plan te volvoeren. Op een schoonen namiddag, terwijl buiten alles vrede en rust ademde, werd deze landelijke stilte plotseling verstoord door een man, die met ver wilderde blikken de grot uitholde, steeds roepende en schreeuwende "Her cules wil mij doodslaan, hjj wil mij worgen, hij wil mij vermoorden". De kunstenaar was krankzinnig geworden. Deze omstandigheid en zijne lang zaam toenemende beterschap nopen mij den naam van den beeldhouwer te verzwjjgen. {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1