BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Gaillard, K. A. De Josselin de Jong, II. W. Bauer, F. H. A. Van derBrugh) R. F. baron Van Heerdt lot Eversberg, F. A. Ebbinge Wubben, A. VV. Van den Worm, W. F. Van Grasstek, C. Flaes, O. W. J. Immink, A. L. Koops, J. A. Meulemans, J. Bennebroek Everlsz, J. Van Gorsel, 0. Willemstijn, J. F. Oe'Hart, Z. J. Van der Vegte. Door Z. M. is de dirigeerende officier van gezondheid le kl. bij dezee macht dr. D. Hcllema op pensioen gestelden bevorderdtot dirigeerend officier van gezondheid 2' kl. bij de zeemachtde officier van gezondheid le kl. II. L. Reeder; lot officier van gezondheid le kl., de officier van gezond heid 2e kl. dr. K. Kuiper Middel, arls. Door Z. M. is, met ingang van 1 Oclober 1883, benoemd: tot leeraar in de Fransche en dé Iloogduitsche taal bij den hoofdcursus tot opleiding Tan onderofficieren tot den rang van 2' luit. der infanterie en van 2' luit.- kwartiermeester te Kampen, de lijdelijke leeraar bij dien cursus J. G. Kleiboer; tot leeraar in de Fransche, de Iloogduitsche en de Nederlandsche taal bij den hoofdcursus tot opleiding van onderofficieren tot den rang van 2e luit. der infanterie te 's Hertogenbosch, de tijdelijke leeraar bij dien cursus H. K. Van der Woerd. Door Z. M. is bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot officier van gezondheid 2' kl.de student voor ge noemden dienst (arts) II. Folmer. De zaakgelastigde en secretarissen der legatie van Z. M. den keizer van Japan bij ons hof hebben heden hun zetel tijdelijk, d. i. voor omstreeks ée'ne maand, overgebracht naar Brussel, alwaar hetzelfde gezantschap ge accrediteerd is: Het gerechtshof deed heden uitspraak op het appel legen het vonnis der Middelburgsche rechtbank, waarbij de echtelieden Gunters en dr. Kimmel tot celstraf en geldboete zijn veroordeeldter zake van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, werd, wat de straf aangaat, vernietigd. De beklaagden werden nu ieder in eene boete van ƒ100, subsidiair 7 dagen celstraf, verwezen. 0. a. werd behandeld het hooger beroep van een vonnis der rechtbank te 's Ilage, waarby de arbeider A. De M. uit Rgnsburg, tot 7.50 boete ver oordeeld is ter zake van het verbreken van een telegraafdraad gespannen langs den Rijnlandschen stoomtramweg tusschen Katwijk en Leiden. De recht bank zag in het feit slechts eene politieovertreding bestaande in het opzet- teiyk schade toebrengen aan iemands roerend eigendom, doch het Openb. Min., dat in deze appel had aangeteekend, was van oordeel, dat hier moest gedacht worden aan opzettelijke beschadiging van een voorwerp, dat ten algemeenen nutte en met toestemming der regeering opgericht was. Adv.- generaal mr. Bijleveld kon zich met die zienswijze wel vereenigen, requi- reerde mitsdien de vernietiging van het vonnis en veroordeeling van bekl. tot 1 maand celstraf en ƒ50 boete. In zake J. v. d. S.bediende te Leiden, door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 3 maanden celstraf wegens diefstal van drie biljartballen in een koffiehuis te Oegstgeest, requireerde adv.-gen. mr. Bijleveld bevestiging van het gewezen vonnis, niettegenstaande bekl. ontkende zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt. In beide zaken zal het hof aanst. Zaterdag uitspraak doen. Naar wq vernemen heeft de heer Mulder, spiegel- en lijstenmaker al hier, aangeboden op de meest onbekrompene wijze en geheel belangeloos, de zaal waarin de Indische bazar, ten bate van Sophia-slichlingzal worden gehouden, te versieren door middel van zijne enorme collectie spiegels, die steeds in zoo hooge mate tot opluistering en decoratie medewerken. ENGELAND. Het hoogerhuis heeft de beraadslagingen ten einde gebracht over de artikelen der wetsontwerpen op de zeevisscherijop de bescherming van jonge meisjes en op de huwelijken van weduwnaar met de zuster der over leden vrouw. Bij de behandeling van het laatstgenoemde ontwerp heeft lord Beauchamp aangekondigd, dat hy bij de derde lezing een voorstel zal doen om het te verwerpen. De wet op de dotatiën aan de lords Alcester en Wolscley is bij derde lezing aangenomen. In het lagerhuis heeft de heer Gladstone medegedeelddat de regeering aan staanden Donderdag een ontwerp zal indienen tot verbetering van bestuur in Schotsche aangelegenheden. Bij vergelijking van de zienswijze der regeering en die der Suez-kanaalmaatschappij blijkt, dat er op verschillende punten eene groote eenstemmigheid beslaat, maar dat dit nog niet het geval is ten opzichte van eenige andere punten, onder anderen wat betreft den tijd voor tariefverlaging. De regeering heeft er in bewilligd een verte genwoordiger der Transvaal tot herziening der conventie te ontvangen, zoo dat zg geen specialen commissaris naar de Transvaal zal afvaardigen. De gemengde parlementscommissie in zake de tunnel Dover—Calais heeft haren arbeid volbracht en zal binnen veertien dagen haar rapport in dienen. Hare leden zijn het op verre na niet eens in hunne meeningen; er bestaat echter alle grond om te verwachten, dat de uitslag van het onder zoek gunstig voor de onderneming zal zijn. Het handelsbelang zal zege vieren over de politieke mocielijkheden, welke door hef pessimisme der minderheid worden opgeworpen, hoe invloedrijk deze ook zij. Te Drimoleague, in het graafschap Cork, zijn verscheidene arrestatiën gedaan in verband met aanrandingen van //maanlichters", die twee jaren geleden zijn geschied. Een persoon werd te Tuam gearresteerd, toen hij op het punt was met zijne familie naar Amerika te vertrekken. Hij wordt beschuldigd vijf jaren geleden den heer Young te hebben doodgeschoten. In een telegram uit Curragh wordt gemeld, dat aldaar Zondagavond tusschen eenige soldaten twist was ontstaan over geld, hetwelk met spelen was gewonnen. Daar eenige dezer manschappen lot de militie van North- Mayo en anderen tot die van Dublin behoorden, werd de twist algemeen, zoodat de soldaten van het eene regement partij kozen, die van het andere, waarbij geweerschoten werden gelost, met het gevolg dat er vijf manschap pen doodgeschoten en velen gekwetst werden. De orde werd hersteld door j officieren, die dreigden op de vechtenden te zullen schieten. Volgens een door de Times, onder voorbehoud, vermeld gerucht zou prinses Victoria, dochter van den Duitschen kroonprins, kleindochter van koningin Victoria, weldra verloold worden met prins Waldemar van Dene marken. Het gouvernement te Caïro heeft van een geneesheer te Damictte eene dépêche ontvangen, inhoudende dat aldaar eene venynige koorts heerscht. In de laatste dagen zijn 20 personen er door aangetast, waarvan 6 zijn overleden. De geneeskundige commissie is naar Damiette vertrokken. In eene dépêche van de gezondheids-commissie te Damiëtte wordt het bevestigd dat de aldaar heerschcnde epidemie de cholera is. liet aantal ziektegevallen neemt toe. Het groote zevcndaagsche muziekfeest te Boston heeft eene zeer slechte geldelijke uitkomst opgeleverd, ondanks de meesterstukken die er werden uit gevoerd, als: Handel's ode //Cecilia" en de //Messias, Rubinstein's //Toren van Babel", Cherubini's groote mis, Beethoven's Koorfantasie, Gounod's «Ver lossing", Bruch's //Arminius" enz. Het publiek was er zoo weinig talrijk, dat de rekening van het feest met een nadeelig saldo van niet minder dan ƒ72000 afgesloten moest worden. FRANKRIJK. De heer Grévy heeft Zaterdag in den ministerraad mcdedeeling gedaan van den brief, dien Paus Leo XIII hem zond. Het stuk is geheel eigen handig in het Iialiaansch geschreven. De premier-minister zal het laten vertalen en het vervolgens op hoffelijke wijze beantwoorden. De regeering der republiek wil geen vyandelgkheden met het Vaticaan uitlokken. De heer Alfred de Fiers, senator voor het departement Orne, is plot seling overleden. Eenige uren te voren woonde hij nog de zitting van den senaat bij. Volgens berichten uit Shanghai waren de onderhandelingen voortgezet. Er beslaat reden om aan te nemen dat zij een gunstigen voortgang hebben. De bijeenkomst tusschen Ferry en Tseng heeft een zeer goeden indruk ge maakt. Het is onwaarschijnlijk dat Li-him Chang naar Peking zou ver trekken. Alle geruchten van toebereidselen ten oorlog zijn ongegrond. De Chineesche gezant Tseng zal uiterlijk de volgende week te Parijs terugkomen. De gezanten van Madagascar hebben afscheid genomen van den presi dent der republiek en zullen onmiddellijk naar Madagascar vertrekken, met een vrggeleide, dat aan de Fransche militaire autoriteiten vertoond moet worden, ten einde zij zonder gevaar en zonder moeielpkheden kunnen der waarts keeren. Nicolaas I, vorst van Montenegro, reizende incognito als de heer Pe- trovich, zijn familienaam, bevindt zich thans te Parqs, alwaar hij in het Hotel Continental de vertrekken bewoont welke grootvorst Wladimir van Rusland in gebruik heeft gehad. De vorst is vergezeld van een adjudant en drie secretarissen. Het proces wegens oplichterij, voor de rechtbank te Marche gevoerd tegen den gewezen dagblad-eigenaar Boland, is geëindigd met vrijspraak van den beschuldigde, wegens gebrek aan voldoende bewezen. In Zwitserland doet het bqna eene maand lang niet anders dan rege nen. Het gelijkt daar meer Maart dan Juni. De meeren zqn sterk gewas sen en verscheiden streken in Solothurn staan blank. Het weer in noor delijk Italië is al even guur als aan deze zijde van de Alpen. SPANJE Daar de minister van openbare werken in den senaat heeft verklaard, dat hij zich over 't algemeen kan vercenigen met het ontwerp tot afschaffing van de 10 pCt. verhooging op de spoorwegbiljetten voor passagiers (ten bate der spoorweg-maatschappijen geheven), zoo wordt het zeker geacht dat het ontwerp zal worden aangenomen. DEITSCIILAND. Het huis van afgevaardigden heeft het kerkelijk-politiek wetsontwerp bij eindstemming aangenomen met 224 tegen 107 stemmen. Den 27"1 September, den verjaardag der overgave van Straatsburg, zal het nationale gedenkteeken op het Niederwaldbij Bingerbruck worden ont huld. De keizer zal de plechtigheid bijwonen. De Duitsche regeering gaat, waar het den militairen dienst betreft, tegenover de onderdanen van andere staten evenzoo te werk als tegenover de Denen van Sleeswyk-Holstein. Een aantal Nederlanders in het district Viersenaan de grens, die volgens de Duitsche wet in de termen van den militairen dienst vallen, hebben bevel gekregen, zich tc laten naiuraliseercn tot Pruisische onderdanen en hun dienst bij het leger te vervullen, of binnen zes weken het land te verlaten. liet oratorium «Luther in Worms", van Ludwig Meinardus, zal, bij gelegenheid van het Lutherfeest. in 20 groote en kleine plaatsen in Duilsch- land worden uitgevoerd. Te Berlijn zal de eerste uitvoering plaats vinden. In eene Duitsche ultramarinfabriekonder opzicht van een leerling van Von Liebig, is de opmerking gemaakt, dat gedurende veertig jaar geen der werklieden door longtering is aangetast. Dit wordt toegeschreven aan de kleine hoeveelheid zwaveligzuur, altijd in de lucht van de labriekslokalen aanwezig, ontstaan door de altijd brandende zwavel. In den Thiergarten te Berlijn vond men dezer dagen het lijk van een man aan een boom hangen. Blijkbaar behoorde hij lol den deftigen stand. Ilct lichaam was op schandelijke wijze beroofd; niet alleen ontbraken alle zaken van waarde, maar zelfs de meeste kleederen waren gestolen. Men

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2