mccnteraad bij ic wonen", en vtrzocht hem (Carey) te doen weten wanneer de eerstkomende vergadering gehouden wordt, opdat hij "ter vervulling van zijn plicht als raadslid er aan kunne deelnemen", zal nunaar men ver neemt, wegens het gedurende drie achtereenvolgende jaren niet betalen van zjjne belasting, hoewel hy dikwijls tot de voldoening was aangemaand, in staat van faillissement verklaard worden, waardoor hij zijn zetel in den gemeenteraad verliest. Aan de Standard wordt uit Lissabon gemeld, dat de Portugeesche regeering «ene kanonneerboot naar Whydah zendt, tengevolge der bedrei gingen van den koning van Dahomey. Men verzekerde, dat Stanley de oni- trooning van koning Makokos in het Congo-gebied had bewerkt. Uit Pietermaritszburg wordt aan de Daily l\ews het overlijden gemeld van den bekende Colenso, bisschop van Natal, in zijn 69' levensjaar. In zijne jeugd onderscheidde hij zich door buitengewoon wiskunstigen aanleg en gaf schoolboeken over algebra en rekenkunde uit. die algemeen in ge bruik kwamen. In weerwil hij in 1846 het prekikambt te Forucett St. Mar aanvaardde, bleei hij zich toch nog aan zijne liefhebberij-studie wijden en zond nog een werk over algebra en een over de vlakke trigonometrie in het licht. In 1853 werd liy bisschop van Natal, schreef daarna eene spraak kunst en een wo irdeuboek voor de Zoeloe's en vertaalde voor hen het En- gelsche gebedenboek en een gedeelte van den Bijbel. Zijne godsdienstige denkbeelden maakte hem in Natal waar hij in weerwil zijner vrijzinnigheid zeer populair gebleven was, bij velen gehaat. Op de vele aanvallen, waar aan hij ten doel stond, antwoordde hij steeds met groote kalmte en zacht moedigheid. Dat hij later den oorlog tegen Cetewayo onrechtvaardig noemde is algemeen bekend. ERAIHKIJIL Louise Michel, wier proces eergisteren voor het hof van assises te Parijs begonnen is, heeft geen advocaat willen nemen, en toen haar van ambtswege een was toegevoegd, heeft zy hem verboden het woord te harer verdediging te voeren. In te Parijs ontvangen berichten uit Tonskin wordt van eene vjjan- deljjke daad der inboorlingen niets gemeld. Generaal Bouet is bezig met hel organisreren der troepen. Als hij hiermede gereed zal zijn, zal een aanvang gemaakt worden met militaire operatiën. Ue gezondheidstoestand is uit muntend. ZWITIERLAN D. Gisteren heeft te St. Gallen eene hevige beweging plaats gehad, naar aanleiding van een lasterlijk artikel tegen de tentoonstelling te Zurich, lie menigte overrompelde den winkel van den man, die voor den schrijver werd gehouden. Bamberger geheeten, plunderde zjjn magazjjn, wierp zyne meu belen uit het huis rn verkocht zijne waren bjj afslag. De autoriteiten kou den er niets aan doen. De politie werd met steenworpen begroet. Vervol gens werden de glazen van het raadhuis ingesmeten en de invrjjheidsstdlmg der gevangen genomen personen geëischt. Een balaillon militie kwam tus- schcnbeide om de orde te herstellen. ttCITICHLAN». Bjj de tweede lezing van het kerkelijk-staatkundig ontwerp, in het huis der afgevaardigden, verklaarde de minister van eeredienst in hoofdzaak liet volgende: De regeering verwacht, dat de Curie nog tot het "ontwerp zat toetreden, eienals dit in Oostenrjjk is geschied. Mocht echter de kerk het ontwerp niet goedkeuren en de gewenschte kalmer toestand niet ver kregen worden, dan zou ongetwijfeld voor den staat ernstig gevaar ont slaan. De regeering hoopt echter op den ingeslagen weg tot den vrede te geraken. Art. 1 werd daarop met 245 tegen 87 stemmen aangenomen. Te Hallenberg. in Pruisen, brak Zaterdagavond een brand uit, waar door honderd huizen in de asch werden gelegd. De schoener Germania is Dinsdag uit Hamburg naar het hooge Noor den vertrokken, met nieuwe levensmiddelen en instrumenten voor de Duit- sche Noordpool-expeditie. D'. Boas is medegegaan tot het doen van ethno- graphische onderzoekingen. Göleborgs Hand. Tdng. deelt het volgende telegram van prof. Nor- denskiöld aan dr. Oscar Dickson mede: Leith, 18 Juni. "Den 6J,n Juni Ie Reykjavik aangekomen. Alles wel. De expeditie vertrekt den 10'1'» Juni naar Groenland." Den 16d<° dezer is de Noordsche tentoonstelling van kunst en nijver heid ,J!door den kroonprins Gustaaf, als eere-voorzitter, te Christiania geopend. 00§TENRIJM. Te Weenen hebben demonstratiën der studenten tegen professor Maasen plaats gevonden. Deze hoogleeraar had zich als verdediger der Czechische school opgeworpen. Prof. Demelius trachtte de studenten tot bedaren Ie brengen en verklaarde hun, dat hij hunne gevoelens begreep. Des avonds waren in de nabijheid van de groote studenten-club de militairen gecon signeerd. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 23 Juni. Het huis van afgevaardigden heelt, na korte beraad slaging, het slot van het kerkelijk-staatkundig wets ontwerp aangenomen, overeenkomstig de voordracht der commissie. SHANGHAI, 22 Juni. Naar men verzekert zijn de moeielijkheden tusschen China en Frankrijk betreffende Tonkin uit den weg geruimd en is eene minnelijke schikking tot stand gekomen. Generaal Li-Hung-Changdie met den gezant Tricou onderhandeld heeft, zal onmiddellijk naar Peking ver trekken. INGEZIJNDEN. BAD- EX ZWEMINRICHTING. Mijnheer Er is sirjjd gevoerd tusschen Dr. G. en Aquarius, over het water aan de Bad", en Zweminrichting Rijnzicht. D'. G. noemt het rioolwater en wil een dergelijke inrichtinggemaakt l ebben aan den hoek van de Warroonder Leede bij het Warraonderhekterwijl Aquarius meent, dat het zóó erg niet is, en Rjjnzicht als Bad- en Zweminrichting wil behouden. Zonder mij in dien sirjjd te willen mengen, moet ik erkennen, dat, ofschoon D'. G. wel wat sterk gekleurd heeft, ik hel volkomen met hem eens ben, dat het in het gezondheidsbelang der liefhebbers van baden wenschelijk is. dat er eene andere gelegenheid voor dat doel wordt opgericht en wel bovenstrooms. Wat de plaats betrelt. die D'. G. daarvoor aangeeft, nl. de Leede bij het Warmonderhek (ZEd. houde mij ten goede), daarmede ben ik het volstrekt niet eens; niet omdat het water daar niet zuiver zal zijn, maar omdat het te ver van de gemeente verwijderd is. D'. G. wil die afstand wegnemen door een gondeldienst. maar wie zal zich aan een dergelijke onderneming wagen, daar hel zeer twijfelachtig is of haar wel voldoende ondersteuning te beurt zal vallen? D'. G. redeneert als iemand die het niet hinderen zal dagelijks van de gondeldienst gebruik te maken, en gaarne wil ik gelooven. dat ZEd. in die gunstige omstandigheden verkeert; maar ZEd. schijnt de algemeene toestanden af te meten naar zijn eigen vermogen en niet te begrijpen dal de gemeente Leiden, hoewel een groote en betrekkelijk wel varende gemeente, op verre na geen stad van weel te is. liet zou voor meuigeen bezwarend zijn tweemaal per dag van de gondeldienst gebruik te maken, want, al werd de passage maar op de bescheiden prijs van 15 cent met retour gesteld, zoo zou dat voor de volle week of zeven dagen toch nog f 1.05 bedragen; hetgeen Dr. G. waarschijnlijk niet zou hinderen, maar voor anderen, die misschien 2 of 3 zoons hebben die er gebruik van zouden maken, zou dat een motief zjjn dat gebruik zooveel mogelijk te beperken; en om daar heen en weer terug te wandelen daarvoor is het veel te ver. Er wordt wel beweerd, dat eene wandeling na een koud had zeer gezond is, maar men zal toch niet beweren, dat een wandeling van 40 minuten voor en een dito na het bad gunstig zal werken; in het eerste geval is men warm of bezweet als men aan de badplaats komt en in het tweede is het doel, nl. verfrissching of verkoeling, geheel verloren. Ik spreek hier natuurlijk van die baders die het niet convenieert van een goudcldicusl ge bruik te kunnen maken, en daar Leiden nu eenmaal niet in het geval ver keert zooveel deelnemers te kunnen produceeren, noem ik een zwem- en badinrichting aan het Warmonderhek, ofschoon aan te bevelen om het zui vere water, door de verre alsland van de gemeente een hersenschim. Maar waarom op 40 minuten afstand van de gemeente gaan zoeken wat in hare onmiddelijkc nabijheid te krijgen is? Ofschoon onze gemeente niet ryk is aan grond, is zjj rijk genoeg aan water dal voor het besproken doel kan worden benuttigd, nl de Zijlsingel en de Heerensingel, waarin hel wa ter uit de Rijn vloeit zonder door de fecale uitwerpselen van 40.000 zielen, ol vuil uit de fabrieken gfïnfecteerd te worden. De schoonste plaats voor dat doel is de Zijlsingel achter de begraafplaats van de Groenesteeg bjj de Nieuwe Rijn; daar vloeit hel versclte water van den Rjjn van beide zijden in en daar heeft men over genoegzame lengte en breedte te beschikken. Kan van die plaats evenwel geen gebruik worden gemaakt, omdat die singel de eenige doorvaart is om diep geladen vaartui gen met staande mast naar de Nieuwe Rijn te voeren, dan besta.it er nog eene voortreflelijke gelegenheid in de Heerensingel van af de brug van de Zijlpoort tot aan den hoek, daar heelt men een rechte lijn van 140 meters lengte bjj een breedte van 35 meiers, en daar vloeit het water, dat van den Rijn en uit de Zijl komtonmiddelijk in. Kan er schooner gelegenheid bestaan, onmiddelijk grenzende aan de gemeente, en voor diegecndie van de tram gebruik willen maken, zeer gemakkelijk? Als op die plaats een zwem- en badinrichting wordt gemaakt, dan behoe ven de baders niet meer warm of bezweet aan de badplaats te komen, eu voor diegeen die een wandeling na een koud bad prclereereubieden de singels aan beide zijden een schoone en belommerde gelegenheid aan. Voegt men nu hierbij dal het water aan die zjjde van de gemeente, wal zuiver heid betrelt, niets te wenschen overlaat, dan geloof ik niet te veel te zeg gen door te beweren, dat een zweui- en badinrichting daar ter plaatse verreweg de voorkeur verdient boven een dito aan het Warmonderhek. Leider, 22 Juni 1883. P- AKADEMIE-NIECWI. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 23",n Juni de heer C. J. Prakken, geb. te Itantuma-oude. in de rechtswetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Proeve van een histarisch-staatsrechtelijk onderzoek nanr de 'weigering der Pro vinciale Staten van Friesland ten opzichte tan de zeewaterkeerende wa terschappen na 1850. Denzelfde dag de heer J. F. Houwinggeb. te Blokzijl, in de letteren, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: De romanornm legtbus sumptuariis. PROGRAnnA VAN MEÏ1EK1ITVOERIXGEN. Zomerzorg. Dinsdag 26 Juni, des avonds te zeven uren. door de Kapel van hel Muziekkorps der Grenadiers, onder directie van den heer J. 11. Völlmar. 1' Afd.: 1. Marscli over motieven van Van Beethoven's "Piano concert in Es", Wieprecht, 2. Ouverture "fndra", Flotow: 3 Fantaisie uit "Rigolelto". opera van Verdi, Sellenik; 4 "La plus belle". Walzer, Wald- teufel; 5. Fantaisie uit »Les Diamans de la couronne". opera van Aubcr, Dunklcr. 2' Afd. 6. Ouverture «Athalia", arr. Ihinkler, Mendelssohn; 7. Bal- letmHsik aus dem Drama "Rosamttnda N*. 1,2. arr. Dunkier, Schubert; 8. »Le Zizi", Concert polka (solo voor kleine fluit). Sellenik; 9. Fantaisie nil Halévy's "La reine de Chypre", Dunkier; 10. ./Champs de Mars", Galop, Duukler. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 23 Juni. verkochte hoeveelheid Oude Tarwe; Mindere soort Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-gerst Zware Haver Lichte Duivenboonen Paardenboonen Boter (15,« qnaliteit vat) (21' - K (1"* per kil.) (2d« Turf haardbr. 1"' soort (grauwe) Lange zwarte hectol. 7 6 10420 kilog. dubb. heet. 10000 Laagste Hoogste t 9 a 10.- 8 8.50 6 59 7.- 5 50 6.50 5 5 50 6 6.50 4.25 4 75 3.— 3.50 8.— 8.50 7.— 7.50 58.- 64. - 52.— 56.— 1.45 1.60 1.30 1.40 0 0 0 0 e 0.25 0.28 Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MURÉ, voorheen J. C, Drabbe.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 6