JU J Üi-CSELbehoorende tolde Leidsche Courant van Maandag Juni ÓH8S37". .147. lij, pl. protesteert teil sterkste tegen de toepassing van dezelfde straf op Jaantje en Gerrit. Pl. zegt dat in het geheel niet is bewezendat de mede werking van den medeplichtige een van de oorzaken is geweest die tot het afgeven der gelden heeft meJegewerkl. Het door twee getuigen verklaarde feit. dat Gerrit de plaats heeft aangewezen, waar de stukken der erfenis waren geborgen, staat vast, in mindere mate het feit dat hij een brief van notaris Likdoorn heelt voorgelezen. De dochters van Wildeboer, aan wie zijn cliënt dit gezegd heeftverklaren echterdat hij niet gezegd heeft dit aan hun vader te vertellen. Hel is volstrekt niet bewezen dat Gerrit van de onderhandelingen tusschen Wildeboer en zijne zuster wist. Dat doorzijn cliënt werd gezwegen kan nimmer een misdrijf worden genoemd, zeker was het beter seweest wanneer hij gesproken had. Pleiter wijst er met nadruk op dat noch door Wildeboer, noch door Woudhuizeu geld aan Jaantje is gegeven op aansporing van Gerrit en laakte de houding van Broman, die hier had dtmcu verklaren, dat hij Gerrit even schuldig achtte als Jaantje. Het aan Get ril ten laste gelegde als zoude hij uitstel van betaling gevraagd hebben, deed hij misschien op verzoek van .laantje en dan nog wel toen alle gelden reeds gestort waren. Pleiter wijst er op, dat. mochten de handelingen van Gerrit al keuring verdienen, uien toch niet met een zoo verstokten booswicht te doen had als hij geschilderd werd. Iltj concludeerde, wat hel feit Pelgrim betreft, tot vrijspraak, en wat de overige feiten betreft tot ontslag van rechtsvervolging, subsidiair vrijspraak. Alsnu bood de president aan Hoetink en Van Zutfen het woord aan. om iets tot hunne verdediging te zeggen, doch heiden bedankten. De eerste zeide: Neen. ik den olies vergeten wat men legen mij heeft. Zoolang er nog zooveel pijpen lak in de beschuldiging zijn, bemoei ik er me niet mee. De verdediger van Jools, advocaat Melchers, legt ecne verklaring over dal zijn cliënt zeer gunstig hekend slaat. De beschuldiging, dat hij zou ge heeld hebben door een armband te verknopen, die hij wist dat van gestolen goed afkomstig was, is volstrekt niet bewezen, daarbij wijzende op de tegenstrijdige verklaringen der beide neven Bramiel. Pleiter begrijpt niet, dat als Jools w istdat er 20000 te verdienen was hij zich zon laten op- scheepen met 75 Ook is niet bewezen, dat zijn cliënt wist, dal de voor werpen afkomstig waren van de ciillioeuen-julfrouwen toont aan, dat bet zeer wel mogelijk kan zijn. dal Jools niet wist, dat Jaantje voor den diefstal in hechtenis was. Pleiter houdt vol dal het strafbare in deze zaak niet is bewezen en houdt zich overtuigd dat de rechtbank hem vrij zal spreken. SP. Van Gigh, de verdediger van Van der Heem en Goiisenheim wijst er op, dat vóór men tot eene vervolging kon komen van zijne cliënten eerst moet worden uitgemaakt ol aan Jaantje diefstal kan worden ten laste ge legd. Is dit niet het geval, dan is ook het lol ten gunste van zijne cliënten beslist. Daarom vraagt pl. aan den officier van justitie ol bij juridisch kan bewijzen, dat Jaantje zich aan diefstal beeft schuldig gemaakt, en dat kan bij niet. Wat toch met het pakje is geschied terwijl het in Jaantjes bou doir was. is een mysterie, dat niet is op te lossen. Wat nu het feit zelve betreft, dat aan zijne clienten wordt ten laste gelegd, pl. wijst er op dat men alleen de verklaringen heeft van Van Zutfen en de Brandeis; bij noemt het een geluk voor de vrouw van Brandei, dat zij door ziekte verhinderd was te komen en zij alzoo verschoond bleef van óf tegen haar echtgenoot te ge tuigen ól de zoo gevraagde ceden met een te vermeerderen Pleiter is over tuigddat dc diamant niet gevonden is door die vrouw, maar is weggekaapt terwijl Van Zutlen ten zijnen huize was. De juweelen van Bosch bad Van der Heem in zijn bezit Hoe is hij er aan gekomen Pleiter acht liet waarschijnlijker dat Brandei ze kocht en Van der Heem geld te leen vroeg, dan dat Van der Heem, die geen kennis van juweelen heelt, ze zou gekocht hebben. Wat nu Consenheim betreft, wijst pleiter op tal van verklaringen dat deze een hoogst fatsoenlijk man was. In deze zaak mag niet uit het oog worden verloren dat by door zijn neef Izak Brandei naar Rotterdam gelokt is. Bij de onderhandeling over den verkoop zeide Consenheim geef maar ƒ25, dan zie ik van den koop afeen bewijs dat hem niet om grove winst te doen was. llil de houding van Consenheim na den koop blijkt niet dat hij on eerlijke bedoelingen lia.l. Hij bleef nog uren in Rotteidam en gaf later den steen aan Van der Stempel om de waarde te laten bepalen. Zoolang niet bewezen is dat de diamanten afkomstig w aren van de uiillioenen-juffrouw en ontvreemd aan Bosch, en dat bewijs bestaal niet, is pleiter overtuigd dat vrijspraak voor deze beklaagde zal volgen. De officier van justitie handhaafde in repliek bet schuldig aan alle beklaag den en persisteerde bij zijn requisitoir. Bij de dupliek wordt nog door mr. Van Gigh aangemerkt, dal Josef Brandei heeft erkend een Kaapschen diamant gekaapt en ten eigen bate verkocht te hebben, erkent alzoo een fameiise heeler zoo niet erger te zijn; waarom zit die man niet op de bank der beschuldigden? Wanneer de heide Brandeis niet hebben geweten dat de diamanten uit dielstal voortsproten, dan vervalt de beweiiug dat Van der lliem en Consenheim bet hunnerzijds geweten hebben. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Vrijdag, ten 1 ure. Naar de Anut. C. verneemt heeft de heer Bernard te Parijs, in over leg met de lirma Wegner Moltu, voor ƒ3000 het recht verkregen pho- lograplnëen te vervaardigen van de tentoonstelling te Amsterdam, uitgezon derd de koloniale aldeeling. Dezer dagen bezocht een katholiek geestelijke die langen tijd als zendeling in Suriname had geleefd, de tent der inboorlingen op de tentoon stelling te Amsterdam cn was niet weinig verbaasd, daar met de meest hartelijke vreugdekreten te worden begroet, liet bleek hem, dal onder de bewoners der tent zich verscheidene zjjner vroegere parochianen bevonden, die hem dadelijk hadden herkend. (A. C.) Te Arnhem kocht eergisteren een Amsterdamsche antiquaar een kris tallen glaasje (cristal dc roche of bergkristal), gemonteerd met een goud randje en deksel, op het glaasje waren gegraveerd figuren cn ornamenten anno 1415. voor den prijs van 12000. Naar men zegt moet hel wel twee maal zooveel waard zjjn. Behalve het vroeger vermelde legaatheeft mevr. de douairière G. graaf Scliimmt Ipenninckin de vorige maand te Arnhem overleden, gelega teerd; aan de armen, bedeeld wordende door de diaconie der Ned. llerv. gemeente te Diepenbeim, eene som van ƒ5000, en aan het geslicht «Toe vluchtsoord' voor weezen te Neerbosch en Nijmegen", onder directie van den beer Johannes Van 't Linden hout, de som van ƒ8000. Alles vrij van suc cessierecht. Door wijlen vrouwe de wed. J. De Jaager, geb. Van der Hoek, is aan dc Ned. llerv. diaconie te Huissen gelegateerd eene som van 1000 'rij van successierechten. Aan de Ned. llerv. diaconie te Gorsel is door wjjlen J. A. De Vuiler gelegateerd eene som van ƒ500 vrij van successie rechten. Uil Ommerschans wordt gemeld; Woensdagmorgen, bij den aanvang der werkzaamheden, ging de heer Moll de fabriek binnen en kreeg, zonder de minste aanleiding daartoe te hebben gegeven, van den verp'eegde Bruk- kee, alleen uil zucht om kwaad te doen, een messteek in den arm, waar door eene belangrijke verwonding ontstond. Voor de nagelaten betrekkingen der verongelukte visschers van Paes- sens en Moddergat is bij de prov. commissie te Leeuwarden tot dusverre ingekomen een totaal bedrag van 123.589.31 Zekere A. v. S., te Oss, weduwnaar met twee kinderen, trad onge veer twee jaar geleden weder in het huwelijk met de weduwe J. v. d. 11., wier eerste man kort te voren vermoord was. De kinde eti van A. v. S. een jongentje van 5% en een meisje van nauwelijks 4 jaren, werden door hunne stiefmoeder mishandeld, zonder dat dit evenwel de bijzondere aan dacht trok. Eenige maanden geleden betrok het huisgezin een achlerliuisie in de Bagijnenstraaten daar maakten de buren telkens aanmerking op-de behandeling der kinderen. Doch in den laatstcn tijd minder, daar de klei nen weinig gezien werden. Maandag |l. ecoter hoorde eene buurvrouw, die toevallig dicht langs hel buis kwam, achter een dunnen muur een kreunen en steunen als van kinderen. Daar dc zaak haar verdacht voor kwam, maakte zij andere buren eveneens opmerkzaam en men besloot te onderzoeken wat er gaande was. Dc politie werd geroepen en deze vond in een vuil hok, waar ademhalen bijna onmogelijk was, de twee kin dertjes, half naakt, geheel verhongerd en op eene vreeselijke wijze vervuild liggende op eene handvol vodden. Volgens de politie moeten zij daar wel tien weken lang hebben gelegen, en al dien tijd, misschien nog langer, zonder verschooning of reiniging. Beiden werden direct naar het gasthuis gebracht, waar ze nn op zorgvuldige wijze verpleegd worden. Groot is de verontwaardiging tegen de ontaarde ouders en de voor liet huis samenge stroomde menigte zou ongetwjjleld dat met daden hebben getoond, als de politie dit niet belet had. (iX. R. <J.) Eergisterenmiddag werd een landbouwer Ie Maarhceze doodelijk door den bliksem getrollen. terwijl hij bezig was een boom neder te vellen. Uil de lijkschouwing bleek, dat de bliksem hem niet geraakt had, maar rake lings langs zijn gelaat ging, waardoor hem de adem werd afgesneden. Zjjne kleeien vond men tot op 20 voet afstands in flarden op den boom verspreid. 's GKAVENHAGE23 Juni. De luit. ter zee 2* kl. VV. D. H. baron Van Asbeck wordt met 1 Juli a. s. gedetacheerd aan boord van Z'. M'. galïelschoencr Argus, en dc adel borst 1« kl. lv. J. Karseboom, laatst behoord hebbende tol de rel Z'. M'. stoomschip Tromp en van Kaapstad in Nederland teruggekeerdis op non activiteit gesteld. lieden voormiddag zjjn baron Scliimmelpenninck van derOye, de zaak gelastigde en chef van het kabinet van den minister van buitcnlandsche za ken jhr. van Tets, benevens Z*. M\ kamerheer jhr. Steengracht van Moyland leden van hel buitengewoon gezantschap des konings bij de kroningsfeesten van den Czaar, van hunne zending hier ter stede teruggekeerd, laatstelijk komende uit Berlijn. De heeren werden door hunne familiebetrekkingen aan het *Uliijnspoorstation hartelijk verwelkomd. Dc luitenant-kolonel der bussaren graaf van Ljjnden en jh'. Boreel hadden zich kort na aankomst op bet Nederlandsche grondgebied van de missie afgezonderd, ten einde langs ec-ne andere richting hunne bniten de residentie gevestigde woonplaatsen te bereiken. De pauselijke internuntius, mgr. Spolverini, heelt zich voor een tiental dagen buitenslands begeven. Gisteren heeft zich een manspersoon in een urinoir op hel Buitenhof, nabij den Hofvijver, voor hel hoof<1 geschoten. De politie vond bet ijjk en licefi bet naar het gasthuis overgebracht. Het bleek te zjjn dal van den kofliehuishouder W. aan het Smidswater. BUITEN'LAN DSCHH BERICHTEN. BELGIË. Voor het gerechtshof te Marche is een proces in behandeling, dat veel opzien wekt. De beschuldigde is een zekere llenri Roland, die, na een avontuurlijk leven, daar een dagblad Le tVaiional oprichtte. Hij wist onder allerlei voorwendsels bet noodige geld biervoor. 600 000 fr.te verkrijgen van den bankier Jacquemin, die het ontstal aan ite bank, waarvan hjj directeur was, en die deswege lot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld werd. Voor bet blad te niet ging, vluchtte Bolaud naar Frankrijk ui huwde daar. De Belgische regeering vroeg cn verkreeg zijne iiitb vering en hij staal thans wegens oplichterij terecht. Hij ontkent ten stelligste bedriegeljjkc middelen gebruikt te hebben. De persoon, die le Peruwelz eene vrouw vermoord heeft, wier Ijjk in stukken gesneden werd gevonden in een waterwel, is ontdekt en gearres teerd. liet is zekere Eckmayer, wiens vrouw ook in hechtenis zal worden genomen. lil eene kolenmijn nabij Bergen heeft eene instorting plaats gehad. Vier werklieden werden onder het puin begraven en zijn lot heden niet gevonden. EKGELAND. Bradlaugh heeft in eene bijeenkomst te Bristol verklaard, dal hij van de uitspraak van bet lagerhuis in hooger beroep kwam bij het volk, dal, bij duizenden en duizenden in het ganschc land bijeengekomen, lieui een- pariglijk in het gelijk heeft gesteld tegenover het lagerhuis. Hij gaf verder te kennendal hij voornemens is binnen een paar weken zijn zetel in hel lagerhuis weder te gaan innemen. Er werd eene resolutie aangenomen, waarbij verklaard werd, dat hel huis, door Bradlaugh van zijne plaats te berooven, de rechten van liet gezamenlijke kiezerscorps in het land ge schonden heeft. Te Sunderland bewoog zich eergisteren voor de tweede maal een ake lig sombere stoet door de straten. Wederom werden honderd shchtoflers van de ramp in Victoria Hall ter aarde besteld. Als eeuwig aandenken aan de ramp zal een «Tehuis voor genezenden" gesticht worden, waarvoor reeds 1000 is ingeschreven. Het monument, dat in Sunderland park de jeug dige slachtoffers van het ontzettend ongeluk in de herinnering zal doen voortleven, wordt opgericht voor rekening van den burgermester, die daar toe het stellig verlangen heeft kenbaar gemaakt. James Carey, de verklikker van liet moordcomplot in het Pboenix- park te Dublin, die de onbeschaamdheid zoo ver dreef dat hij aan den stads secretaris van Dublin een brief schreef, houdende kennisgeving «dat hij door andere bezigheden verhinderd is geweest de vergaderingen van den ge-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5