LEIDSCI1E COURANT. ZATERDAG 23 JUNI. N°. 146. STADS-BERICHTEN Koslelooze inenting niet stol' afkomstig van liet Kalf. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. P ATEKTB1ABEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels f iedere regel meer 26 cenls, groote letters berekend naar plaalsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbendendat gelegenheid bestaat tot koslelooze Vaccinatie en Rcvaccinatie, met stof afkomstig van het kali. voor onvermogendenin het lokaal der Stads-Waag, en wel op de volgende dagen, als: Maandag 21 Mei, Dinsdag 29 Mei, Woensdag 6 Juni, Donderdag 14 Juni, Zaterdag 23 Juni Maandag 2 Juli, Dinsdag ÏO Juli, Woensdag IS Juli, Donderdag 26 Juli, Zaterdag 4 Augustus a. s. cn zoo vervolgens met eene lusschenruimte van acht, of als die dag op een Zondag of Vrijdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, den 18 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Voorzitter van het College van Zetters te Leiden, brengt ter keunis van belanghebbenden dat de ingevulde patentbladen over bet 3' cn 4' kwartaal, dienst 1882 3, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zynvan één tot drie uren, op Zaterdag 23 Juni a. s. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 22 Juni 1883. DE KANTER. LEIDEN, 22 Juni. Bij den Leidschen gemeenteraad is een request ingekomen om een ge deelte van de gedempte sloot en den berm in de rooiing van de boomenrij aan den Zjjlsingel in eigendom te verkrijgen, ten einde daarop een heeren huis te bouwen, dat onder het gebied van Leiden op de grensscheiding van Leiderdorp wordt getrokken. In plaats van eene annexatie kunnen op die wijze de singels worden bebouwd met eene rij woonhuizen waar de breedte van sloot en berm zulks toelaat. Door het kiescollegie der Ned. Herv. gemeente alhier is het volgende zestal opgemaakt: dd. E. A. G. Van Iloogenhuyze, te Dordrecht; G. II. Van Kasteel, te Kollum; E. A. Lazonder, te Zegveld; C. P. N. Pikaar, te Over- schie; P. S. Van Ronkel, te Zetten; G. Ringnalda, te Oldebroek. Gisteren werd alhier de gewone jaarlijksehe vergadering gehouden van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde. De voorzitter, dr. A. Ivuenen heette den leden welkom met een kort maar harteljjk woord. Van de werk zaamheden gewagende, herinnerde spreker, dat de uitgave van het Tijd schrift van wege de maatschappij geregeld wordt voortgezetdank zij de belangrijke bijdragen van mr. Sautijn Kluit over de geschiedenis der Neder landsche dagbladpers, en de ijverige zorg der redactie Voorts bracht spreker hulde aan den heer Petit voor den ijver en de toewijdingwaarmede hij de uitgave van den catalogus voorbereidde en spoorde de leden aan de bibliotheek zoo volledig mogelijk te helpen maken en bracht den heer A. W. SijthofT in het bijzonder dank voor hetgeen door hem in dezen reeds was gedaan. Vervolgens herinnerde spreker wat door het bestuur was ge daan ter uitvoering van hel besluit der vergadering van 1882 om aan de Zuid-Afrikaansche republiek als blijk van hulde cn sympathie eene verzame ling van boeken uit den kring der Nederlandsche letterkunde aan te bie den. Reeds waren eenige kisten verzonden, doch spreker kon eerst dan de maatschappij geluk wenschen met den aanvankelijk volbrachten arbeid, indien zij daarin nog niets meer zag dan een eersten stap. Krachtig wekte hij dan ook alle leden opom met geld en boeken de zaak te blijven steu nen. Een twintigtal leden waren der maatschappij door den dood ontval len; die allen in bijzonderheden te herdenken kon moeielijk in enkele oogen- blikken geschieden; van daar dat hij voor ditmaal van die gewoonte zou afwijken. Toch wenschte hij één uitzondering te maken, en wel ten op zichte van R. 11. Dozy, in leven hooglecraar aan de universiteit alhier, wïen spreker schelste in zijn zoo werkzaam leven ten dienste van de wetenschap. Ten slotte herdacht spreker met een kort woord een drietal leden dal heden het gouden eeuwfeest hunner verbintenis aan de maatschappij mocht vieret en wel mr. A. C. G. Alsche, mr> L. Ph. C. Van den Bergh en dr. G. D. J. Schotel; vooral aan de beide laatsten, als onvermoeide arbeiders op In veld der Nederl. geschiedenis en oudheden, had de Nederlandsche wetenscha groote verplichting. Vervolgens werd door den secretaris verslag van den toestand der maa schappij uitgebracht, waaruit o. a. bleek, dat de maandelijksche vergaderin gen geregeld werden bezocht en de aanvrage om boeken en handschriften telken jare menigvuldiger werd. Uit het verslag der commissie tot stemopneming bleek dat tot binnei landsche leden werden benoemd: dr. H. Bavink, leeraar aan de Theologisch school te Kampenmr. II. B. Grevenhoogleeraar in de rechten aan de un versiteit te Leidenmr. M. G. L. Van Loghem te Amsterdam; H. Th. Chappiu- oflicicr der infanterie te Breda; J. Brpekema, leeraar aan de hoogere burger school, adjunct-archivaris en bibliothecaris der provincie Zeeland te Middeï burg; mr. J. P. Mollzer, hoogleeraar in de rechten te Amsterdam; mr. M. Tb. Goudsmit, advocaat te Rotterdam; mr. Ph. Van Blom, president van de rechtbank te Heerenveen; mr. J. C. Naber, leeraar aan het gymnasium lp Utrecht; dr. J. Ollerhaus, kerkelijk hoogleeraar Ie Leiden; dr. J. A. Worp praeceptor aan het gymnasium te Groningen; mr. A. M. Maas Geesteranus, redacteur van de Staatscourant en De Tijdspiegel; mr. J. baron d'Aulnis dr Bourouill, hoogleeraar in de rechten te Utrecht; dr. F. L. Rutgers, hoog leeraar aan de vrije universiteit te Amsterdam; dr. F. G. Slothouwer, leeraar aan het gymnasium te Leeuwarden; J. W. Brouwers, pastoor te Boven kerk; dr. J. Woltjer, hoogleeraar aan de vrije universiteit te Amsterdam W. Otlo, ambtenaar aan de rijkstelegraaf te Amsterdam; G. 11. Van Boro- sum Waalkes, pred. te lluizum; mr. A. Telling, archivaris van Leeuwarde Tot buitenlandsche leden: Alphonse Govaerts, bibliothecaris te Antwerpen dr. Eugene Hubert, hoogleeraar in de geschiedenis aan het koninklijk athe naeum te Luik; dr. K. Verner, te Kopenhagen; dr. W. II. Mielck, te Hat burg; dr. 11. OosthoHhoogleeraar te Heidelberg. Tot lid van het bestuur, in de plaats van dr. R. Fruin, werd benoemd dr. H. Kern. Ten slotte werd bij monde van prof. M. De Vries aan de vergadering me- degedeelddat hem voor een paar dagen de goede aankomst van zeven kis ten met boeken te Durban werd bericht; hij wenschte dat die 2000 boeken spoedig door meerdere konden worden gevolgd, opdat daardoor onze Neder landsche taal- en letterkunde aldaar meer bekend moge worden. Des avonds vereenigde men zich aan een vriendschappelijken maaltijd i t het lokaal Zomerzorg. Men deelt ons als eene buitengewone curiositeit mede, dat dezer da gen, tengevolge van eene voorafgedane gelofte, binnen Leiden onder het gebruik van eene buitengewoon aangerechte lunch feestelijk is gevierd de ongedachte, onverhinderde en luisterrijke afloop van de kroning van de" Czaar van Rusland. Den 18deD Mei jl. heeft te Port au Prince de onderteekening plaats gc, had eener overeenkomst tusschen Nederland cn Haïti, regelende de toelating van consulaire ambtenaren dier republiek in de Nederlandsche koloniën. Het stoomschip Limburg, van Rotterdam naar Java, arriveerde giste renmorgen te Marseille en vertrok heden van daar. De Prins Hendrik van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 21 Juni. De Zeeland, van Java naar Rotterdam, vertrok hedenmorgen van Port-Said. Men verneemt, dat weldra de vervulling van den bisschopzelel van Haarlem kan verwacht worden, waarvoor in aanmerking zou komen een hooge geestelijke, professor aan een der R. K. seminariën hier te lande. De Frankf. Zeit. spreekt met veel lof van onzen landgenoot Joh Smit, die als concertmeester van Bilses orkest zich in een concert in der Palmengartcn deed hooren. In de zaak tegen de millioenen-juffrouw c. s. nam de officier vat: justitie gisteren zijn requisitoir. Was de belangstelling van het publiek groot zeide spreker, zij die dachten den sluier, weike over die geheimzinnig? historie ligt, door de justitie te zien opheflen. zullen tot de overtuiging gc komen zijn, dat niet de justitie dit behoefde te doen, maar ieder gezon versland bij eenig nadenken dezen kon doen vallen. In 1879 of 1880 vei teerde Jaantje de erfenissen harer ouders, welke niet f 12000. maar/380ü bedroegen; daarna strooide zij zelf te Haarlem geruchten uit van groote erfenissen om daardoor geld te krijgen en hare groote verteringen voort te zetten. Zij had een merkwaardig talent om de menschen geld af te zetten List en bedrog lag aan al hare handelingen ten grondslag en, evenals bij een schaakspel de hoofdrol dikwijls wordt vervuld door stuk da

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1