LE1D8CUE COC RAM. 1883. VRIJDAG 22 JUNI. 145. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. LËB& De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- afzonderlijke nornmers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. B»LWI33SfBS!Qt«S3«aSKWr LEIDEN, 21 Juni. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad waren tegenwoor dig de hh. De Fremery, Hartevelt, Bool, Juta, Zaaijer, Van Dissel. Land, Dercksen, Le Poole, Verster, Scheltema, Cock, Donner, Zaalberg, Driessen, BrediusQuant. De Goeje, Knappert en de Voorzitter. Nadat de notulen waren gelezen en goedgekeurddeelde de voorzitter mededat o. a. was in gekomen eene dispositie van gedep. staten tot goedkeuring van het kohier der plaatselijke directe belasting en eene van den minister van binnenl. zaken tot het verleenen van een subsidie van ƒ8915. ten behoeve van het gym nasium, en eene missive van dr. G. J. Dozy, waarin hij zijn ontslag verzocht als leeraar aan de hoogere burgerschool; als ook een adres van bewoners van de Korte Mare, houdende bedenkingen legen het dempen van de Binnen- testgracht. Nog werd den Raad medegedeeld, dat aan G. De Groot tegen 1 Juli a. s. eervol ontslag was verleend als inspecteur van politie, met toe kenning van pensioen. Aan den inspecteur van politie R. Pronk, thans belast met het toezicht op de honden ter richtige invordering van de hondenbelasting, wordt een eervol ontslag uit die betrekking verleend eR in diens plaats benoemd E. H. Grefe, volontair-inspecteur te Sneek. Op het verzoek van R. Jesse, om continuatie als gemeente-apotheker, werd goedgunstig beschikt. Eer werd overgegaan tot de benoeming van een lid der commissie voor het stedelijk museum, verzocht de heer Verster voor genoemde betrekking niet in aan merking te komenweshalve door den heer Hartevelt werd voorgesteld deze zaak aan te houdentotdat eene nieuwe voordracht' door die commissie zal zjjn gedaan. In dien zin werd besloten. Tot commissaris der stads bank hu leening werd benoemd de heer H. W. F. Bakker. Op het verzoek van J. Van Ulden, om kwijtschelding van boete voor te late oplevering van het reinigen der Langebrug. werd gunstig beschikt. H. Van Maanen werd op zijn verzoek een eervol ontslag verleend als tweede onderwijzer aan de jongensschool der 1® kl. Ook op de verzoeken van A. Alt om een stoep en N. J. Van der Heyden om een zerk te leggen, worden geene bedenkingen gemaakt. Alsnu was aan de orde voordrachten betrekkelijk eene demping van een gedeelte der Binnenvestgracht met de verzoeken der Leidsche Broodfabriek. Door de firma Kuyper was voorgesteld die demping voor eigen rekening te nemen van af den achtermuur van zijne fabriek tot aan de brug, leidende tan de Korte Mare over de Binnenvestgracht naar de Marebrug, alsdan zou het vuil worden afgevoerd door een flauwe bocht door den grond tusschen de molen «De Valk" en de Israëlitische begraafplaats achter het terrein der broodfabriek, waardoor zal worden bereikt datgene wat door de demping wordt beoogd, afvoer der faecalibn in den hui'ensingel uit de gemeente. Door den heer Quant werd gevraagd welk bezwaar er bestaal bij de com missie van fabricage tegen het aangevoerde plan van de firma Kuyper. De bewoners beklagen zich niet ten onrechte, dat de afvoer van de faecaliën daarheen een ondragelijke reuk kan veroorzaken. De voorzitter antwoordt hierop, dat een riool in den zin, zooals door de firma Kuyper bedoeld wordt, onmogelijk is, vooreerst zou het aan de Scheistraat dood loopen ten tweede zou de broodfabriek niet toestaan hun grond door te graven en ten derde verbiedt de wet door de begraafplaats naar den Singel te gaan. De heer Le Poole merkt aan dat het slechts het pad is wat men behoeft, doch de voorzitter beweert het is een geheel èn de algemeene èn de Israël, begraafplaats. De heer Donner ziet niet in waarom die begraafplaats moet worden ontzien, voor zoover hem de wet bekend is, gelooft hij niet dat daarvoor bezwaar bestaat, ook zal aan de Scheistraat geen stuitend riool maar bocht komen, zoodat het vuil gemakkelijk kan worden afgevoerd De heer v. Dissel ver klaartdat er genoeg slechte riolen zijn om er nog meerdere bij te maken, volgens het voorstel van burg. en weth. blijft de last voor de bewoners van be Mare; doch hij gelooft dat in den regel de stroom naar buiten is en de loozing ligt vlak aan den Singel, alleen bij verandering van wind is de stroom stadwaarts. Ook voor de mclkenrichting zou het plan Kuiper aller- nadeeligst werken. De heer Cock vond het beter de toestand te houden too ze was; hij vindt die zoo onhoudbaar niet, en noemt het verkeerd het vuil van de eene plaats weg le halen om het naar de andere te brengen. Het is hem niet bekend, dal door de bewoners aldaar over dien slechten toestand wordt geklaagd; doch de heer Zaaijer achtte het juist voor de be woners noodig. dat er verandering kwam, hij noemde die gracht een stil staande poel en vindt ook het beste den afvoer naar de Mare. Na eenige ophelderingen door den voorzitter verklaarde de heer Quant, dat hij naar het gehoorde ook zijne stem zou geven voor het voorstel van burg. en weth. In stemming gebracht werd dit voorstel met 12 tegen 8 stemmen aangenomen. Voorts werd besloten aan G. J. Wobbe. op zijn verzoek, afschrijving te verleenen van plaatselijke directe belasting, wegens vertrek uit deze ge meente, alsook om dezelfde reden het verzoek toe te staan van mevr. Zegers Rrjsen om restitutie van schoolgeld. Het voorstel van burg. en weth. om, even als laatst voorgaande jaren, voor hel jachlrecht op waterwild in de Vroonwateren permissiën te doen uitreiken tegen een prijs van ƒ6, werd zonder stemming aangenomen. Ten slotte werd ter goedkeuring aangeboden de rekening der stedelijke gasfabriek, tot hel bedrag reeds gemeldzullende het batig slot ad 58,625.85 in de gemeentekas worden gestort om daarmede te handelen zooals reeds vroeger door den raad is bepaald. Door de heer Bredius werd uitleg ge vraagd van die laatste zinsnede; f 5000 moet worden belegd op het groot boek en het restant wordt gestort in de gemeentekas. De heer Cock zag met genoegen dat het verslag van commissarissen wat vroegtijdig verschenen was; zonder eenige discussie daarover uit te lokken meende hij te moeten opmerkendat de lichtsterkte volgens besluit van den raad minstens 16 Engelsche standaardkaarsen moet bedragende stand nu van het licht door commissarissen aangegeven bedraagt slechts 4 a 5 maanden die sterkte, zoodat gasverbruikers 7 a 8 maanden gas verbruikten van minder allooi dan bij besluit van den raad was bepaald. Voor den heer Le Poole is die rekening een ondoor dringbaar boek, hij begrijpt er niets van en de heer Bredius verklaart zich niït te kunnen vereenigen met de bestemming van hel batig saldo. Nadat door den voorzitter was opgemerkt, dat de vele werkzaamheden aan de gasfabriek niet hadden medegewerkt lot de richtige orde van zaken en bij niet gaarne over de lichtsterkte in discussie wilde treden werd, de rekening goedgekeurd en de vergadering gesloten, om in eene geheime zitting over te gaan. De heer G. Van Itersonthans inspecteur der registratie en domeinen 2' kl. alhier, is in dienzellden rang benoemd bij het depart, van financiën, en de heer P. J. Idema Greidanus, thans inspecteur der registratie en domei nen 3® kl. le Zulfenis benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen 2e kl. alhier. Met hel stoomschip Gelderland wordt 23 Juni aanslaande, 's morgens te 11% uur, door het postkantoor le Rotterdam eene brievenmaal naar Padang en Batavia verzonden. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-lndië is eene ernstige ziekte in het padiegewas in de residenties Soerabaia en Rembang uitgebroken, waardoor reeds tachtigduizend bouws vernield zjjn, en worden maatregelen genomen ter voorkoming van hongersnood onder de inlandsche bevolking aldaar Door de geneeskundige staatscommissie zijn tot arts bevorderd de hh. Vitringa, med. doet.. Gerrils, Bijker en Huysman, cand.-artsen; toegelaten voor het 1® gedeelte de hh. Kremer. Van der Harsh en Hoogenboom, med. doctorandi, en Uhlenbroekcand.-arts. Het stoomschip Prins Frederik. van Amsterdam naar Batavia, pas seerde Kaap St. Vincent den 20!,'° Juni. De Prins Hendrik, van Amster dam naar Batavia, arriveerde te Port Said den 20®° Juni en ging terstond bet Kanaal in. De Soendavan Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port Said den 21®° Juni. Men schrijft aan het Handelsbl. uil Atjeh. 9 Mei: «Gisterenavond omstreeks 5% uur is Olehleh aangevallen door Atjehers. Hoe sterk ze wa ren is mij onbekend, de Europcesche wijk liep ledig; alles vluchtte naar de reedc; de vluchtelingen werden opgenomen op het stoomschip Tambora. in kruisprauwen en in de booten van het Atjeh-prauwenveer. Dat veer heeft den geheelen nacht d. a. v. stoom opgehouden, om, wanneer in den nacht een aanval herhaald mocht worden, de behulpzame hand te bieden. Ook waren de manschappen van de booten op het zeehoofd, om zoo noodig onmiddellijk de booten te bemannendezelfde maatregelen zijn ook getroffen door den kommandanl van het stoomschip Tamboraden heer Van üorssen, door orders te geven outwanneer er iets gebeurde, de sloepen te strijken en naar den wal le roeien, lie officieren en manschappen van de marine, die aan wal waren om le passagieren, zijn niet eerder naar hunne schepen teruggekeerd, dan nadat het schot was gevallen van het wachtschip, en al reeds eene landingsdivisie aanwezig was". Wij kunnen mededeelen, dat de termijn van aanmelding voor de inter nationale tentoonstelling te Nice tot 15 Augustus is verlengd. [Hbl.)

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1