LUI If NGEI L CO U RA NT. 1883. DONDERDAG 21 JUNI. 144. Admissie-exatnen Hoogere Burgerschool voor jongens. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- afzonderlijke nomtners zijn verkrijgbaar voor 5 cents. He prijs der Advertentién is van 14 regels 1.iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Zij, die zich met 1 Juli op deze Courant abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers gratis. STADS-BEIUCHTEN BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, brengen ter kennis van belanghebbenden dat het admissie-examen voor de Hoogere Bur gerschool voor jongens, cursus 1883/4, zal plaats hebben in hei gebouw op de Pieterskerkgracht, op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 12, 13 en 14 Juli aanst. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 25 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, brengen bij deze ter algemeene kennis dat de passage over de Turfmarktsbrug, gelegen over den Ouden Singel, wegens herstelling, op Woensdag 20 en Donderdag 21 Juni a. s. voor rij- en voertuigen zal zijn AFGESLOTEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 19 Juni 1883. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. LEIDEN, 20 Juni. De heer dr. G. J. Dozy, leeraar in de aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool voor jongens alhier, heeft zjjn ontslag gevraagd en zal. naar men verneemt, het instituut van den heer Schreuderste Noordwijk overne men, om die inrichting voor zijne rekening voort te zetten. Heden morgen is aan het Rapenburg van eene schuit in hel water ge raakt een man, die onmiddellijk door een paar onbekend gebleven personen is gered. Ook aan de Oude Vest is een jongen uit eene boot in het water gevallen; hij klemde zich aan de brug vast en werd door zijn vader, die zich mede in die boot bevonddaaruit gered. Het stoomschip Zeeland, van Java naar Rotterdam, vertrok Zondag namiddag van Jeddah. Hel stoomschip Soenda is 19 Juni van Java te Süez aangekomen en heeft denzelfden dag de reis naar Amsterdam voort gezet. De Moord-Holland arriveerde gisteren van Rotterdam te Batavia. Te oordeelen naar de talrijke vergaderingen, die de commissie voor de Grondwetsherziening houdt, wordt er veel spoed met de zaak gemaakt. Van hetgeen er in die vergadering voorvalt, wordt echter niets publiek, daar aan de leden der commissie geheimhouding is opgelegd. Hbl De baronnes douairière Van der Oudermeulen, indertijd grootmeesteres van H. M. koningin Sophia, is te 's Gravenhage op hoogen ouderdom overleden. - De harddraverij en wedstrijd in schoonrijdendoor de Haagsche af- deeling van de Maatschappij van landbouw uitgeschreven, zal plaats hebben op 21 Augustus. - In de zaak tegen Jaantje Struik c. s. werd nog gehoord H. W. De Bruin, gehuwd met de stiefmoeder van Hoelink, restaurateur aan het slation te Breda. Hij geloofde aan de praatjes omtrent de erfenis niets, daarom weigerde hij te leenen. Getuige was ook tegenwoordig bjj het tooneel met den jongen Bosch. Door den rechter wordt gevraagd aan get. of, toen Jaantje en Hoelink bij hem kwamen om 12000 te vragen, het juist Hoelink niet was, die op dat geld aandrong. Get. antwoordde dat dit wel zoo was, en dat hij wegens wijn drinken wat opgewonden was. Hij legde toen twee schuldbekentenissen neder, welke 15000 en 20000 bedroegen. Op de vraag van den president ol Hoelink zooveel geld van zich zelf had dat hij ringen van ƒ8000 kon koopen en in 4 maanden 14000 verteren kon, wordt door gel. ontkennend beantwoord. Getuige verklaart ook dat Jaantje aan den jonge Bosch heelt gezegd, ik heb het gekocht en geef het pakje niet terug. J. P. Verschoor, inspecteur van politie te Rotterdam, verklaart 23 December huiszoeking bij Van Zutfen gedaan te hebben en daar 2 arm banden en een paar oorbellen met diamanten gevonden te hebben, alsmede op den zolder een diamanten collier in een bottine. Van Zutfen verklaarde toen 2 armbanden aan Van der Heem te hebben verkocht voor 500. Get. heeft bij Van der Heem de armbanden gehaalddie dezelve dan ook voor dien prijs had gekocht Thans beweert die besch. dat hij niet bekend heeft de armbanden gekocht te hebben. C. Batelt, inspecteur van politie te Am sterdam, vernam van J. Brandei, te Rotterdam, dat Consenheimarmbanden niet diamant, brillaut en lossen steen had overgenomen, ieder voor f 300. Bij zijn bezoek aan Gonsenheim. zeide deze, dat hij den armband versmol ten had. De diamanten en saffier werden door hem in beslag genomen. De losse diamanten had besch. aan zijn zwager Van der Stempel gegeven, om er de juiste waarde van te bepalen. Eerst ontkende besch.later bekende hij successivelijk, omdat hij meende dat hem werd gevraagd of hij een arm band met een blauw steentje had gekocht. Get. Diedrichtrechercheur te Amsterdam, verklaart als hoven wat den knop betreft; ook dat bij de in beslagneming van de 35 brillanten Gonsenheim en zijne vrouw tegenwoordig waren. De losse brillant is later door het zoontje van G. op het politie- VALKENBUA of. In 1644 kwam de stad Valkenburg en het kasteel andermaal in het bezit der Spaansche troepen. Dezen braken de stadsmuren af en haalden het kasteel omver. De steenen overblijfselen, eens deel uitmakende van de hechte muren, èijn nog de eenige getuigen van deze vernieling en, trolsch op deze oflers aan hel vaderland gebracht, verheden zij zich statig en fier op den top van den heuvel aan welks voet Valkenburg zich uitstrekt. Door breede en goed onderhouden zigzagwegen deze hoogte beklommen hebbende vertoont zich ren panorama over de geheele streek die eenmaal het uitge strekte land van Valkenborch uitmaakte en uit 34 dorpen bestond. Aan welke zijde gij u ook wendt, steeds boeien andere gezichten uw oog. Hier vlak beneden u het stedeke Valkenburg zelve, slechts gescheiden van de dorpen Vilt en Heek door den ijzeren weg, waarlangs hel dampende vbértuig 2ich als een sissende en vurige slang pijlsnel voortbeweegt, daar de Schaasberg, de dorpen Schin op Geul, Oud-Valkenburg enz., gindsch Houthem met zijne bekende kerk St. Geerlach Geulhem met zijne grot en steile rotsenMeerssen in het begin dezer eeuw berucht als de zetel der bokkenrijders (rooverbenden met zeer veel moeite door Napoleon uitgeroeid), terwijl ver achter dit alles de breede Maas zich als eene kleine smalle zil veren streep 'vertoont. Dit alles is aan elkander verbonden eu aaneenge schakeld door de prachtigste eu steeds afwisselende naluurtafereelen. Ook hier onder de breede gewelven kunt gij eene schuilplaats vinden tOgen de onverbiddelijke regen, totdat de op een der muren als windwijzer geplahtste engel Gabriêl den onder hem liggende draak in eene voor tl tóeer gunstige richting tracht te doorboren en u toestaatverzadigd van al liet schoóue, naar uw logement weder te keeren of ook wel even in het Hotel de l'Empereur, bij den heer Elias, uwe aandacht te gaan wijden aan de groote schilderij, die eene dui elijke voorstelling geeft van de vroegere sterke burcht, welker ruïnen gij zoo eirn verlaten hebt. Eene flesch Bour gogne uil de alom in geheel Limburg bekende kelders van genoemd loge ment is bij die gelegenheid zeer zeker niet te verwerpen. Ook wanneer gedurende den geheelen dag de regen bij stroomen het aard rijk bevochtigt, wanneer de barometer, niettegenstaande het wanhopig getik en geklop op het glas, onverbiddelijk steeds slecht weer blijlt aanduiden, ook dan is deze smakelijke hartversterking niet te versmaden. Buiten dit echter bestaal er hier, zelfs ook gedurende dit weder, gele genheid genoeg out u afleiding te bezorgen en ook om dezen aangenaam door te brengen en dan nog wel op zoodanige wijze, dat gij het ongun stige weder geheet en al vergeet, ja zelfs dat het geheel aan uw gezicht en gevoel onttrokken wordt. Ik bedoel namelijk eene wandeling in de Val- kenburgsche berg of liever in de onderaardsche gangen van dien berg. Alleen is hel zeer wenschelijk, ja zelfs noodzakelijk een gids mede te nemen, zelfs al loopt gij geen gevaar het lot te deelen van twee Capucijner monnikken. die den hongerdood hebben gevonden in de Sl. Pietersberg te Maastricht. Deze beide mannen hielden zich overtuigd, dat de gangen van dezen berg veel verder zich uitstrekten dan men te dier tijde veronderstelde, zelfs be weerden zij, dat men, uit Maastricht gaande, Aken langs dezen weg zoude kunnen bereiken. Met deze gedachte bezield besloten zij alle pogingen in hel werk te stel len om de juistheid van hunne beweringen door bewijzen, die voor geen wederlegging vatbaar waren, te staven. Zij wilden dien weg zelve vinden. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1