LEIOSC COURANT. 1883. V. 143. WOENSDAG 20 JUNI. i>I.M OLGSIiLbehoorende lol de Jeidsche Courant van Dinsdag 09 Juni óHH2>, A". d42. be Courant verschijnt dagelijksZonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. r>u Her AHverieniiën is van 14 reaels 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. Volgens liet dezer dagen verschenen verslag van den toestand der ge meente over liet jaar 1882. tileek dal het werkelijk cijfer der bevolking o;> 21 Ore van dit jaar bestond uit 20003 mannen22162 vrouwen, totaal 421G5. door geboorte was de bevolking v(rmeerderd met 1521. door vesti ging in de gemeente met 3308 personen. Overleden waren 1011 personen, terwijl 3285 de gemeente inel der woon verlieten. De bevolking was alzoo vermeerderd met 536 zielen. Overleden waren 1588 personen. De verhou ding van hel getal overledenen tot hel cijfer dei bevolking was 1 op 41. liet getal buiten echt geboren kinderen bedroeg 160. Dit nog al belangrijke getal vindt voornamelijk zijn oorzaak in de opneming van vele ongehuwde zwangere vrouwen in het akademisch ziekenhuis uil andere gemeenten, liet getal kiezers bedroeg: voor de 2d< kamer 1257. prov. staten 1255 en voor den gemeenteraad 1781 liet stedelijk archief werd met onderscheidene werken verrijkt. Ook werd van dal archiel voor menige onderzoeking ge bruik gemaakt, liet aantal verrichtte koepokinentingen aan behoeftige per sonen bedroeg 800; in hel geheel werden gevaccineerd 1. 04 personen. De verschillende hier Ier steile bestaande verceuigingen veikceren over liet alge meen iu bloeienden toestand. Hel stedelijk museum werd door 4470 perso nen bezocht. Op de Zondagen beliep dit aantal echter 7373. Een vierde supplement op den catalogus van dit museum is in dit verslag opgenomen, alsook een tweede supplement op de lijst van portretten en de catalogus van den Topograpliischcn-Atlas van dat museum De stedelijke gasfabriek beantwoordde volkomen aan baar doel. Er werden verbruikt 121,182 heet. gaskolen, welke 2.054184 M3 gas of 24,37 SI-1 per heet. kolen opleverden. Bij publieke verkoop werden algeleverd 93325 heet. cokes, tegen een bedrag van 31870 50: 1455 heet. aan gemeente-instellingen en beambten ad 654.75. Van wege de Leidsclie Duinwatermaatschappij werden door de stoomwerktuigen te Katwijk uit het duinreservoir opgepompt 226953 kub. meiers duinwater, legen 190 755 kub meters over hel jaar 1881; 379 nieuwe contracten werden gesloten en door lusschenkomst van liet gemeen te- bestuur werden de minvermogende bewoners van de wijken 7 en 8 in de gelegenheid gesteld tegen verminderd tarief duinwater te verkrijgen. 271 vergunningen voor den kleinhandel in steiken drank werden 'uitgereikt. De toestand van liet ziekenhuis mocht over hel afgeloopen jiiar steeds gun stig genoemd worden, voor rekening der gemeente werden behandeld 168 personen, waarvan 28 overleden en 19 nog in behandeling bleven op 1 Januari De toestand van hel onderwijs hier ter stede mocht bevredigend genoemd worden en gaf de plaatselijke schoolcommissie gcene reden tot aanmerkingen. Ook van wege liet bestuur van de kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen en dal voor de bewaarscholen werden gunstige rapporten uitge bracht. Zoo ook van de hoogere burgerscholen voor jongens en meisjes °en het gymnasium, alsmede van bestuiirderen van het genootschap Mathesis Scientiarnm (ienitrix. Iu de stads-hank werden beleend 38066 panden, vertegenwoordigende ecne waarde van ƒ190.251.75, zijnde 21149 panden minder dan iu liet jaar 1831; gelost werden 38321. eene waarde van 186.856.25 vertegenwoordigende, en verkocht werden 1175 panden, ter geschatte waarde van ƒ5182.25, voor 6873.10. Hel beschikbaar dividend van de gemeente was in verhouding lol liet exploitatiejaar 2728.55 of 3 09 percent van het kapitaal ad 90000 's lillA VENHAGL 16 Juiii- Door Z M. is aan den lieer uir. L. 11. Btiyssenaers, Zr. SI', gezantschaps- raail te Brussel, verlof verleend tot het aannemen, van hel commandeurskruis der Ehristusorde. Iiern door ihm koning van Portugal geschonken. Z M. de koning heeft den heer J .1 De Jongli, commies hij de hoold- adininistraiie van het kroondomein, benoemd tot hoofdcommies t'ij genoemd domein. Door Z. M. is, met intrekking der benoeming van out vanger der directe belastingen en accijnsen F. A. II. Seipgrns te Goor c. a.. tol ontvanger der zelfde middelen te Bodegrave c. a.. gemelde ontvanger bevestigd iu zijne tegenwoordige betrekking en is C. G. Bannier, ontvanger der directe belas tingen enz. te Akkrum c. a. benoemd tot ontvanger derzelfde middelen le Bodegraven c. a. - Door Z. M. is J. B. C. E. M. graaf De Marcliaut d Ansembonrg benoemd tot burgemeester der gemeente Amsienrade. eu is h-1 aan den burgemeester van Zandvoorl, J. B. Boerlage, op zijn verzoek verleend eervol ont.-lag als secretaris dier gemeente, goedgekeurd. Door Z. M. is benoemd tot inspecteur der posterijen in algemeeitcn dienst C. Van der Veen, thans commies der posterijen lf kk. en is A. Van Walsem, thans commies der posterijen 1' kl benoemd lot directeur van liet postkantoor te Gorinchem. De luit. Ier zee 2e kl. P. f'. Van der Velden Erdbrink, bchoorende lot de rol van Zr. M*. opleidingsschip Anna Pouloivna en gedetacheerd aan boord van Zr. M'. instructiebrik Castorwordt met 21 dezer overgeplaatst aan boord van Zr. M*. wachtschip te Amsterdam, terwijl met dien datum in de rol van evengenoemd opleidingsschip, om gedetacheerd te worden aan boord van Zr. M*. instructiebrik Castor, wordt geplaatst de officier van ge zondheid 2e kl. J. 11. F. Bozon. In de zitting van de eerste kamer van heden is een adres van rouw beklag vastgesteld wegens den dood van 11. K. 11. prinses .Marianne der Nederlanden. Nadat den voorzitter herinnerd had aan den milddadigheidszin van deze prinses, aan haar bevordering van zoo veie nuttige instellingen en dat zij de laatst overgeblevene was van de vroegere Oranje-generatie, is het adres aangenomen, waarin de kamer Z. M. den koning condoleert met den dood van I1D*. beminde tante, door Nederland diep betreurd, daar zij gedu rende haar geheele leven metterdaad getoond heelt het volk lief te hebben en aan het Vaderland gehecht le zijn. De minister van koloniën deelde den ontvangst mede van een telegram van den gouv.-gen. van Ned.-Indië Buitenzorg 18 Juni: De toestand van Atjeh is verbeterd. Groot Atjeh is nagenoeg geheel gezuiverd van benden, die echter nog op de grenzen bijeen zijn. Hierop is de kamer gescheiden. De voormalige dienstbode te huize van den heer V. R. le Loosdttinen, die successivelijk een zoo groot aantal goederen uit de woning van haren meester ontvreemde, dat karrevrachten noodig waren om ze gezaméljjk le voeren, is heden door de rechtbank wegens diefstal in dienstbaarheid tot 6 maanden celstraf veroordeeld. den vroegen ochtenstond, dat de dag van heden geene verre wandelingen of dolce farnientes te midden van bosch en boomgaard toelaat, maar dat gij integendeel in de nabijheid van het plaatsje moet vertoeven, wilt gij ter stond een dak ter schutting kunnen vinden. Ook hiertoe echter beslaat ruimschoots gelegenheid. De breede door prachtige kastanjeboomen gevormde laan afgaande, welke naar het stedeke leidt, vindt gij een klein nederig poortje, den ingang tot een waren lusthof, in eigendom toebehoorende aan de familie van den bur gemeester dezer plaats, den heer m'. R Loisel, die de vriendelijkheid heeft deze lustwarande ter bezichtiging te stellen van alle vreemdelingen, liefheb bers van weelderigen plantengroei en zeldzame Flora. In de zoele natuur vindt gij alle mogelijke voortbrengselen van onze gematigde luchtstreken, in de kassen producten van de tropische gewesten, hier ziet gij weilanden met talrijke ooftboomen, daar bosschen van hooge beuken, waartusschen grijn zende saters en lachende nymphen u uilnoodigen een enkel oogenblik op de vele banken te wijlen, om op uw gemak de springende fonteinen te aan schouwen. hunne waters verkrijgende uit de Geul, welk riviertje dit uitge strekte goed doorsnijdt. De brug over de kleine rivier voert naar het slot zelve, eenmaal hel wapenmagazijn van Wairam's ridderkasleel(Walram was een der eerste perzikken- en abrikozenboomendie, door geen vijandelijk schot meer ge stoord. ruimschoots de zorgen aan hun besteed weten te beloonen. Op dit landgoed kunt gij alle regenbuien trotseeren, de koepels en kassen leveren genoeg aangename schuilplaatsen, waarin gij kunt vertoeven, totdat de zon weder door de donkere wolken heendringt en u toelaat uwe schre den huiswaarts te richten. Een bezoek aan de ruïne van het vroegere kasteel is eveneens om dezelfde redenen bij ongestadig weder ten zeerste aanbevelenswaardig. Eenmaal de eigendom van de machtige beheerscliers van het land van Valkenborch heelt deze burcht alie rampen van den krijg moeten verduren. Na de verovering van Maastricht iu 1632 stelden de legers der vereenigde provinciën zich achtereenvolgens in hel bezit van Valkenburg, Daelhem, Limburg en Hertogenraede, alsmede van de sterke burchten op die plaatsen. In 1634, bij het naderen van bet leger des graven Jan van Nassau, nam de Staatsche bezetting van Valkenburg de wijk naar Maastricht en het kas teel kreeg toen een Spaansch garnizoen. Den 10"'» November 1636 bemees- terden de Staatschen andermaal de stad en kasteel en vijftien dagen later werden zij wederom daaruit verdreven. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1