EID8CIIE COI KA\1. J 1883. 141. MAANDAG 18 JUNI. STA DS-BE RICHTEN Be Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—, iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Zij, die zich met 1 Juli op deze Courant abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers gratis. Ter Gemeente-Secretarie is, tegen betaling van f 3.90, in druk verkrijg baar bel door Burgemeester en Wethouders op den 30'° April jl. ingevolge art. 182 der gemeentewet, aan den raad gedaan uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1882. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. I.ElliEN16 Juni. Hedenmorgen werd in het Hotel du Lion d'or de 44"* algemeene ver gadering gehouden van leden van de Maatschappij tot bevordering der toonkunst. De vergadering werd geopend met het geven van een verslag van den toestand der maatschappij en die harer afdeelingen. Vervolgens werden als leden van verdienste en correspondeerende leden gekozen de hh. Max Bruch, Ednard Grieg en Jules Massenet. Als hoofdbestuurder, ter vervanging van den aftredenden prof. N. G. Pierson, werd gekozen Prof. A. D. Loman. Het voorstel van het hoofdbestuur om de twee vijfden van het batig slot der algemeene rekening 1500) dit jaar te verdeelen tusschen het muziek feesten- en het onderwijsfonds, werd aangenomen. Het request van de pensionaire der maatschappij, mej C. Esser, om nog gedurende één jaar eene toelage Ie mogen ontvangen, ten einde hare stu diën bij mevrouw Viardot-Garcia Ie Parijs te kunnen voortzetten, werd toegestaan; verder werden nog uitgaven van 150, ten einde daaruit aan afdeelingen, die kosteloos zangonderwijs aan kinderen in hunnen kring wenschen te bevorderen, toelagen van ƒ25 tot f 50 te kunnen verzekeren en eene van 200, als toelage aan het kunstenaarsfonds, goedgekeurd. Na eenige discussie bestond er bij de vergadering geen bezwaar om na- menlijk eenige voorstellen van hel hoofdbestuur, strekkende tot wijziging van eenige artikelen der wet, aan te nemen. Het gemeenschappelijk voorstel van de afdeelingen Amsterdam, Haarlem. Rotterdam en Utrecht, om de, aan personen die volgens de bepalingen van een door hen opgemaakt reglement en programma een examen wenschen af te leggen door deze afdeelingen uit te reiken ,;p'irna's te sanctionneeren als diploma's van de Maatsch. lol bcv, der toonkunst, vond eveneens instemming. Dit was niet het geval met eene door de afdeeling Alkmaar voorgestelde wijziging der wel, hetwelk op voorstel van het hoofdbestuur werd verworpen. De aanvraag van de afdeeling Utrecht om in 1884 een muziekfeest te mo gen houden en lot tegemoetkoming hierin eene som van 2700 uit het muziekfeestenfonds als crediet te mogen ontvangen, vonden beiden goed keuring. Nadat thans de bespreking der voorstellen een einde bad genomen, ging men over tot het behandelen van de door den heer De Lange gestelde vraag of hel niet op den weg der maatschappij ligt nu op eene of andere wijze de ontwikkeling der dramatisch-muzikale kunst in ons land Ie bevorderen. De reden, waarom het hoofdbestuur gemeend had deze vraag in overwe ging te moeten geven, was gelegen in de algeheele verwaarloozing der dra- matisch-muzikale kunst hier te lande, niettegenstaande deze kunst ontegen zeggelijk als een der belangrijkste middelen van volksontwikkeling en be schaving is te beschouwen. De heer De Lange gelooft als het beste middel om in dat groote gemis te voorzien dat de Maatsch. lot bev. der Toonkunst zich in contact stelle met de Ned. tooncelschool ten einde te kunnen verkrijgen dat ook daar de toon kunst worde onderwezen; ook achtte hij het ten zeerste wenschelijk te onderzoeken in hoe verre er mogelijkheid bestond van de tegenwoordig be staande drama's eene goede vertaling weer Ie geven. Prof. Pierson vraagt of er Holl. artisten zijn te vinden krachtig genoeg om eene Hollandsche opera op goede wijze op te voeren. Hij stelt deze vraag omdat volgens zijn oordeel het al- of niet slagen veel at hangt van de eerste opvoering. De heer De Lange gelooft hierop een bevestigend antwoord te kunnen geven, mits men zich van den steun verzekere van Vlaamsche artisten. De heer Van Riemsdijk is van meening dat het vertalen geen voldoende resultaten zal opleveren, maar veeleer een oorspronkelijk, in het Hollandsch geschreven drama, waai voor hjj eene prijsvraag wenscht uit te schrijven. De president ten laatste het woord nemende moedigt allen aan dit goede doel zooveel mogelijk bijstand te verleenen; op zoodanige wijze leert men niet alleen het volk de toonkunst liefhebbenmaar men ont wikkelt het bovendien, daar zjj op zoodanige wijze hunne taal leeren be minnen, dus èn aan de toonkunst èn aan het vaderland wordt met berei king van het beoogde een onschatbare dienst bewezen. Talrijke applaudis- sementen bewezen de ingenomenheid zoowel met deze woorden als met het voorstel van den heer De Lange. Als een gevolg van het genomen besluit op de laatst gehoudene verga dering van de afdeeling Leiden en omstreken der Nederl. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, om deel te nemen aan de eerste tuinbouwtentoon stelling op Buitenzorg, bevat het Nieuwsblad voor den Boekhandel eene oproeping door het bestuur van de afdeeling voornoemd aan hh. uitgevers, die in het bezit zijn van werken op het gebied van tuinbouw of populaire plantkunde, daarvan één exemplaar te willen afstaan, ten einde de afdeeling in staat te stellen eene zoo compleet mogelijke verzameling van werken op dit gebied ter expositie (builen mededinging) daarheen te zenden. De heer 11. Witte stelt zich voor van de ingezonden exemplaren in het tijdschrift Sieboldia eene lijst op te nemen, met bijvoeging van uilgever en prijs. Door de Leidsche Sleepbootmaatschappij wordt over het afgeloopen boekjaar 2 pCt dividend uitgekeerd. Heden morgen is uit het water aan den Morschsingel het lijk opge haald van de sedert jl. Dinsdag vermiste J. G. v. W.22 jaar, smid van beroep, welke persoon vermoedelijk door zelfmoord een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Het lijk is naar de loods voor drenkelingen overgebracht. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 39 tot 61 volwassen personen en 1 tot 9 kinderen. In de afgeloopen week werden op de Zweminrichting »Rhijnzigt" 723 zwembaden door heeren en 125 door dames genomen. Temperatuur van het Rijnwater 19° Celsius. De eerstvolgende verzendingen van brieven en andere stukken naar Curagao, langs den weg van New-York, zullen plaats vinden 2 en 20 Juli, 6 en 24 Augustus, 10 en 28 September, 15 en 31 October, 16 November en 5 December eerstkomende, met den trein die te 7 uur 's avonds uit Rotter dam naar Vlissingen vertrekt. De minister van financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is een muntbiljet van 10, door een onbekende onder hel postmerk Eindhoven van 13 dezer tot voldoening van te weinig betaald successierecht ingezonden. Door hel hoofdbestuur der Vereeniging tot bevordering van Zondags rust is aan den minister van waterstaat een adres gericht, houdende het verzoek de volgende verbeteringen in Ie voeren bij de posterijen: 1°. Het aantal hestellingen op Zondag (in geheel Duitschland twee) tot 1wee ol in de grootste steden tot drie te beperken. Voor af te halen brieven zou het kantoor, althans op enkele uren, geopend kunnen blijven. 2°. De lichting der htilpbussen op Zondag, lol ééne te beperken. Voor dringende brieven bleef het postkantoor zelf immers open. 3*. De postpakketdienst te beper ken, door het kantoor voor ontvangst des Zaterdags om drie uur te sluiten, evenals voor postwissels geschiedt. 4°. De dienst der voetboden ten platten lande zou kunnen worden verlicht, door hen niet meer dan één loop des Zondags te laten doen. Hel stoomschip Prinses Amalia wordt morgen Ie IJmuiden gewacht. De Noord-Brabandvan Rotterdam naar Java, vertrok beden voormiddag van Port-Saïd. HH. MM. de koning en de koningin zullen niet op 1 Juli, maar eerst op 1 Augustus uit 's Hage naar het landgoed «Oranje Nassau-Oord" vertrek ken om aldaar dan vier weken te verblijven. Omtrent het bezoek van H. K. H. prinses Hendrik aan Amsterdam wordt gemeld, dat Hl), van 10 tot 4 ure op de tentoonstelling vertoefde en in de Fransche restaurant het déjeuner gebruikte. In het rechtsgeding tegen Jaantje Struik c. a. verklaarde nog de ge tuige F. J. Zilles, bij wien Hoetink in den kost was, dat op zijne schrifte lijke aanvrage aan Jaanije om geld, hem uitstel werd verzocht door Hoe- tink, wat door Hoetink wordt ontkent, hoewel deskundigen verklaren dat hel zijn schrift is. De verklaringen van de huisvrouw van bovengenoemde getuige komen in hoofdzaak met die van haren man overeen, aan deze ge-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1