BUITEN LAN DSCH K BERICHTEN. PER TELEGRAAF. nisch Genootschap hier ter stede werd opgericht. Onder het personeel be hoort de voorkomende portier J. F. Fretinddie van den dag der opening van den tuin in dienst van het genootschap is gebleven. Zijn 20-jarig dienst- feest ging heden niet onopgemerkt voorbij. Verschillende luinbezoekers wenschten den heer Freund daarmede geluk, waaraan sommigen een souvenir aan zijne 20-jarige dienstvervulling verbonden. BELGIS. Bij kon. besluit van 11 dezer is de voorloopige heffing der verhooging van den accijns op gedestilleerd, cacao en azijn met ingang van den 12d'" bevolen. Een merkwaardig samentreffen is het, dat op denzellden dag de verhooging in werking treedt, waarop de te; pers te Brussel en voorsteden meenden, die door eene demonstratie voor het //Palais de la nation" te kun nen tegenhouden. Te Antwerpen is door de Noemi aangebracht de luchtballon Pilastre de Bozier, waarmede de Fransche luchtreiziger Eloy het kanaal wilde over steken. Hel schip was in de Noordzee op ongeveer 12 mijlen afstand van Goodwindsandshank, toen de bemanning een luchtballon bemerkte. Het weer was mistig en de luchtreiziger vond het raadzaam te zakken en zich met ballonmand en al zijn gereedschap aan boord van den Franschen log ger te laten opnemen, ENGELAND. In het hoogerhuis zeide lord Derby, dat de regeering heeft besloten de vroeger heslaan hebbende betrekking van Basuto-land tot hel Britsche rijk tc hernieuwen, onder de volgende voorwaarden: eerstens, dat de Basuto's werkelijk eenstemmig die hernieuwing wenschen, zoodat geen geweld be hoeft te worden gebruikt; ten tweede, dat de Basuto's in de Kaapkolonie voor een grooter gedeelte in de kosten van bestuur willen bijdragen; ten derde, dat de Oranje Vrijstaat de orde op de grenzen handhaalt. In het lagerhuis deelde Fitzmaurice mede, dat de bepalingen van het handelsverdrag tusschen Engeland en Italië zijn vastgesteld, en het verdrag ten spoedigste zal worden geteekend. Het komt precies overeen met het tot dusverre bestaan hebbende verdrag, en verzekert aan Groot-Brittannië de volstrekte, onvoorwaardelijke behandeling op den voet van meest be gunstigde natie. Aan de Engelschen worden echter ten opzichte van den kusthandel niet dezelfde rechten als aan de inboorlingen gewaarborgd, en de toetreding der Britsche koloniën is nog voorbehouden. Het verdrag duurt tot 1888, en, als het dan niet is opgezegd, tot 1892. De heer Gladstone deelde mede, dat de regeering heeft besloten een bijzon- deren commissaris te zenden om met de regeering der Transvaal te spreken over de tegenwoordige betrekkingen en de bepalingen van hel verdrag. Die commissaris zal ook-gemeenschappelijk met den oppercommissaris in Kaap stad, aan eene schikking met Bechuna-land zich moeten laten gelegen liggen. T-— De heer Jorissen, die eergisteren ochtend te Londen is teruggekomen, is bij het ministerie van buitenlandsche zaken geweest, om de beslissing der regeering te vernemen omtrent de toelating van een specialen gedele geerde van het Transvaalsche Driemanschap ter onderhandeling over de con ventie. Er is dienaangaande nog niets geregeld, maar men verzekert, dat de heer Jorissen voldaan is over de tot nutoe ontvangen verklaringen van de ministers, waaruit blijkt, dat er een volledig onderzoek omtrent de ge- heele quaestie zal plaats hebben. Het proces der zes dynamiet-mannen, beschuldigd van verraad en félonie, eindigde gisteren avond. De jury sprak schuldig Thomas Gallagher, Whitehead, Curtin en Wilson. Ansburgh en Bernard Gallagher werden vrij gesproken. De rechter veroordeelde de vier schuldig verklaarden tot levens langen dwangarbeid. Van den Afrika-reiziger Thompson is door den voorzitter van het aardrijkskundig genootschap een telegram ontvangen, waarin hij meldt, uit Masai-land naar de kust teruggekeerd te zijn om eene botsing te vermijden met de inboorlingen, die, tengevolge van oneenigheid met den Duitschen onderzoekingsreiziger Fischer, den Europeanen thans niet vriendelijk gezind zjjn. De Engelsche reiziger voegt er bij, dat hij zijne reis binnenkort langs eene nieuwe route dacht te hervatten. Volgens te Londen ontvangen bericht zon de Mexicaansche senaat de nieuwe schuldregeling hebben goedgekeurd. Uit Durban verneemt de Timesdat het negerhoofd Mankoroam. aan de zuid westgrens van Transvaal, zijn gebied aan de Kaapkolonie heeft afge staan. De volksraad van de Oranje Vrijstaat heeft goedgekeurd dat er eene conferentie zal worden gehouden met Transvaalsche en Natal'sche gedele geerden over de regeling der belasting op liet spoorwegvervoer. Dc volks raad acht medewerking van de regeering van de Kaap gewenscht. Op eenigen afstand van Harfjepool zijn '"re Engelsche stoombooten, de Minerva, komende van Anlweiden, en de Ocean, op weg naardeTyne, in aanvaring gekomen. De Ocean zonk onmiddellijk. De bemanning kon zich ternauwernood redden, en een matroos verdronk. Naar men uit San Francisco meldtis de zonsverduistering van den B^" dezer op Carolina-eiland met goed gevolg waargenomen. Verschillende photographiën zijn genomen. FKAMKRUK. De kamer van afgevaardigden heeft gisteren over de spaarkassen be raadslaagd. De heer De Cassagnac zeide. dat het beter is den interest te verliezen, dan de kapitalen aan de diefachtige republiek toe te vertrouwen. Hij werd voor deze uitdrukking tot de orde geroepen. De minister Tirard wederlegde de bedenkingen der verschillende sprekers. Ten slotte werd de eenvoudige orde van den dag aangenomen. Het door de regeering aangevraagd crediet van 100,000 fr.ten be hoeve van de afgevaardigden der werklieden, die de tentoonstelling te Am sterdam zullen bezoekenis door de kamer van algevaardigden toegestaan. r. De laitst ontvangen berichten uit Saïgon melden, dat de onderhande lingen met China in goeden gang zijn. De regeering heeft besloten geene interpellatie over Tonkin aan te nemen, omdat de onderhandelingen nog aanhangig zijn. De heer De Lesseps heeft in de akademie van wetenschappen medege deeld, dat de Suez-kanaal-maatschappij besloten had een tweede kanaal evenwijdig met het eerste te maken. Met het oog op het drukke transport zon het noodig zijn het kanaal 's nachts te verlichten om de vaart bij dag en nac'.t mogelijk te maken. -- De verzending van handelsgoederen over Tiflis en Perzië naar Indië is, naar gemeld wordt, verboden op verzoek van Russische kooplieden, om dat talrijke Engelsche invoeren gedaan werden over Perzië naar Indië, tot nadeel van de Russische schatkist. De koningin van Spanje is eergisteren morgen te Parijs aangekomen en zou nog denzelfden avond naar hare familie in Oostenrijk vertrekken. OIIIT8CIILAA». De commissie voor het kerkelijk-politieke wetsontwerp heeft art. 1 aangenomen met 17 stemmen art. 2 met 15 stemmen en art. 3 eveneens, na eene wijziging, door Bruel voorgesteld, dat het verzet tegen de benoe ming van geestelijken niet door de regeering, maar door den "Oherpraesi- dent" gedaan zal worden. Art. 4, waarvoor zich 8 stemmen verklaarden, werd verworpen. Tegen stemden de vrije conservatievennatiónaal-Iiberalen en secessiouisten. Graaf Moltke, die onlangs van zijne reis in Italië teruggekeerd is, moet nu voornemens zijn eene reis door België en Nederland te ondernemen, RUSLAND. Den 9del1 dezer is door den minister eene circulaire aan Buslands ver tegenwoordigers in het buitenland gezonden, inhoudende, dat de keizer bevolen heelt, dat zijne vertegenwoordigers den vorsten en hoofden van den staal, bij wie zij geaccrediteerd zijn, zijn dank zullen betuigen voor de be wezen sympathie door hei zenden van speciale gezantschappen ter gelegen heid «au de kroningsfeesten. Het Russische volk, met zijn .vorst zoowel religieus als monarchisch onafscheidelijk verbonden, is ten hoogste verblijd over deze zijnen vorst beloonde bewijzen van achting. De keizer, steunende op 's volks gevoelens, heeft met innige dankbaarheid de bewijzen van vriend schap van de zijde der vorsten en hoofden van den staat ontvangen, en hij beschouwt die als een nieuw onderpand voor eendracht en vrede, welks handhaving met eigen vredelievende voornemens des keizers overeenstemt. Omtrent de zaak van den burgemeester van Moskou wordt nader ge meld. dat hij de woorden, die hem de ongenade van den Czaar bezorgden, niet in eene tot den Czaar gerichte rede gesproken heeft, maar aan een feestmaal, dat het gemeentebestuur van Moskou aan dé hoofden der Russi sche gemeenten aanbood, die bij de kroning vertegenwoordigd waren. TURKIJ E. Het verslag over de schuld van verleden jaar zal weldra openbaar ge maakt worden. De uitslag is, naar men zegt, bevredigend. De inkomsten zijn vermeerderd: de accijns op het zout 10 percent, zegelrecht 16 pCt. spiritualiën .16 pCt.zijden stollen 14 pCt.visscherijen 25 pCt.de tabak heeft geen zóó bevredigende opbrengst, wegens de onzekerheid nopens de régie. -- De weduwe van den Servischen kolonel Markovic, die wegens haren moordaanslag op koning Milan ter dood veroordeeld werd, maar gr.atie ont ving, is in hare gevangenis dood gevonden. Vermoedelijk heeft, zij, die vóór hare veroordeeling reeds eene poging lot zelfmoord deed, zelve zich van het leven beroofd. PARIJS, 14 Juni. De onderwerping van Si-Sliman wordt bevestigd. Hij bevindt zich in de Marokkaansche provincie Tafilet, en wacht daar de be velen van den heer Ordega, vertegenwoordiger van Frankrijk in Marokko. Hij zond zijn zoon als gijzelaar en zal waarschijnlijk van Ordega naar Pa- rjjs gaan. RECLAMES. Moeders met zieke, lastige, zuigende kinderen, zullen haar kind genezen en zichzelf veel goed doen door Hop-Bitter te gebruiken. Duizenden ster ven jaarlijks aan de eene of andere ongesteldheid der nieren welke zij zou den hebben kunnen vermijden door bijtijds Hop-Bitter te gebruiken. Personen die aan gedurige hardlijvigheid en aan derzelver lastige en pijn lijke bijverschijningen lijden en reeds alle mogelijke middelen en geneeswijzen zonder goed gevolg gebruikten; worden hierbij de Zwitsersche Pillen van Rich. Brandt, die nooit in hunne voortreflelijke werking falen, aanbevolen. De dagelijksche kosten van hun gebruik (2 cents) zijn zoo gering, dat zelfs de meest onbemiddelde zich haar gebruik niet behoeft te ontzeggen. De Zwitsersche Pillen zijn in doozen a 70 cents in alle apotheken verkrjjgbaar; te Leiden bij N. K. SWEMER. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 15 Juni. VERKOCHTE HOEVEELHEID. Laagste Hoogste Paarden Veulens Ossen Stieren Melkkoeien Kallkoeien Varekoeien Vel te koeien Kalveren (vette) (gras) Schapen (magere) (vette) Lammeren Varkens (magere) stuks. f t n 9 ff ff 25 60. "145. 110 "164.— "330.- 16 »180.— »355. 42 V 148.— "260.— 42 V «178.— "320.— 86 v 30.- 75.— 94 4.50 16. er et 192 9 - 17.- 25.— 620 9 24.- 46.— 2663 If 7.50 19 62 If 14.- 36. 346 V 4.50 12.— Ter markt aangebracht 235 runderen, 180 kalveren, 818 schapen en 2663 lammeren. Ter wekelijksche kaasmarkt werden aangevoerd 62 partijen kaaswaarvan aan dc Stadswaag zijn gewogen 49 partijen, te zamen 2006 stuks, wegende 10081 KG. Besteed werd voor: Goudsche kaasvan 25 tot 32.j Derby e30 32.i Leidsche de 150 KG. "54 en 63. Edammer

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3