LE1DSCDE COURANT. ZATERDAG 16 JUNI. 140. STADS-BEK ICHTKN Hoogere Burgerschool voor Meisjes. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nomtners zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. Zij, die zich met 1 Juli op deze Courant abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers gratis. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDe'n brengen ter kennis van belanghebbenden dat de gelegenheid let inschrijving van leer lingen voor de Hoogere Burgerschool voor Meisjes wordt open gesteld gedurende de maand Junieiken Vrijdag van 2 tot 4 uren 's namid dags, in het lokaal aan de Oude Vest, waarin die inrichting thans is gevestigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 31 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de circulaire van den Staatsraad Gouverneur van Zuidholland, van den 21"" Augustus 1831 Provinciaalblad n". 110), Doen te weten, dat, ter voldoening aan het Koninklijk besluit van den l«trn dier maand n". 72, de Dankdag of godsdienstige viering der overwinning van Waterloo ditmaal op Zondag den 17d" dezer maand zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, den 14 Juni 1883. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, ontvangen hebbende eene circulaire van den Commissaris des Ronings in de Provincie Zuidhol- land, van den 1 Januari jl.houdende uitnoodiging om, door het aansporen der ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk het welslagen te bevor- deren der jaarlijksche Collecte, welke, ten gevolge van Zijner Majesteits dis- positie, van den 16den November 1820, n°. 81, door de Districts-commissie tot aanmoediging en ondersteuning van de Gewapenden Dienst in de Ne derlanden zal worden gehoudendoen te welen datingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemachtigdp personen, inet geslotene bussen, op Maandag en Dinsdagden 18J" en 19d" Juni aanslaande, aanvangende 's morgens te negen uren, aan de buizen der ingeze tenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbe- krouipene bijdragen krachtdadig inede te werken tot de ondersleuning der instelling, welke zij zoo zeer behoeft, maar gelooven tevens dat de bestem ming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert en voor ieder rechtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Hel fonds, tot instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der verminkten en infirmen van den gedenkwaardigen en beslissenden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat hij velen heerscht), neen, ongelukkigen van iederen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is, onder vinden het steeds, dat te hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders van den Belgischen veldtochthandhavers onzer macht in Oost-en West- Indische bezittingenveteranen van 40jarigen dienst, genieten nu reeds, of heb ben althans hel vooruitzicht te genieten, van hetgeen hunne Iandgenooten hebben VALKENBURG. Dit Valkenburg's voedsterkind, dit zijn roem, zijn trots is het dat tl thans van uwe heerlijke rustplaats roept om ook eens de krachtige longen, de bewonderenswaardige buiging der stemmen en de volmaakte eenheid der zangers te bewonderen. Zulke zanggezelschappen, afgewisseld door fanfare corpsen, ook wel harmonies genoemd, treil men in elk Limburgsch dorp aan en mogen allen het niet tot op eene hoogte gebracht hebben als "Wal ram", toch zijn en blijven zjj steeds een onwaardeerbare schat. Want mogen zoodanige muziekcorpsen ook al niet de hoofdreden zijn, zeker dragen zij zeer veel bij tot hel feit, dat in Limburg hel drankmis bruik lang niet in zulk eene groote mate bestaal dan dit in Holland het geval is. De herhaalde en geregelde oefeningen, de kelen, die steeds van sterken drank moeten gevrijwaard worden, houden de zangers buiten de kroeg en op zoodanige wijze is deze even aangename als nuttige en leerrijke bezig heid de natuurlijke bestrijder van den drankduivel, terecht door Conscience genoemd "de plaag der dorpen". Behalve op marktdagen of bij andere bui tengewone feestelijke gelegenheden ziel men dan ook in Limburg zelden tol walging van hel publiek op den weg zwaaiende en tierende menschen. Zelden drinkt de Limburger sterke dranken, slechts 'n gleeske aauwd, een soort van zuurachtig doch zeer zacht bier, is zijn ideaal en ook bjjna weggelegd en thans nog afzonderen tot leniging hunner smarten, tot ondersteuning van hunnen gebrekkigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat wete het, dat, zoo hij werkelijk in en door den dienst infirm is geworden, er een fonds bestaat, met het doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteu ning met meer mildheid te verleenen, opdat het fonds aan al die billijke aanvra gen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwij zen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krachtig aangevangenslechts met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Burgemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd houden, het doen zien, dat deze roepstem niet te ver geefs ook tot Leideos ingezetenen werd gebracht! Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 14 JuDi 1883. E. KIST, Secretaris. JACHT. De Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holiand, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 5d" Juni 1883, n°. 82; Gelet op art. 11 der wet van den 13d" Junij 1857 Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dal bjj voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op water wild voor dit jaar zjjn geopend op Maandag den 30"" Juli aanstaande, en dat mitsdien van af dat tijdstip de uitoefening der jachtbedrijvenver meld in art. 15, litt. d, f en A, der wel op de jacht en visscherij, is ge oorloofd wordende tevens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het Reglement op de uitoefening der jacht en visscherjj in deze Provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van meren, plassen, rivieren en op moe rassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aan geplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd 'sGravenhage, 8 Juni 1883. F O C K. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. LEIDEN, 15 Juni. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de termijn voor de inzending van adressen om toelating tot bet examen voor adspirant-administrateur wordt verlengd tot 25 Juli aanst. Door den minister van koloniën zijn benoemd tol leden van de jury voor de toekenning van bekroningen op de Internationale Koloniale en Uit voerhandel Tentoonstelling te Amsterdam de navolgende heeren, die de be noeming hebben aangenomen; le Afdeeling. [Koloniën). Groep l. (De natuur der gekoloniseerde en overheerde gewesten). Geographie; D'. H. G. Van de Sande Bak- huyzen, d'. C. M. Kan en W. F. Versteeg. Meteorologie en aardmagne- hei eenigst vocht dat zjjne lippen besprenkelt. Des morgens bij het ontbijt des middags bij het middagmaal, des avonds bij het avondeten altijd oud bier. Slechts des middags, om vier uur ongeveer, gebruikt hjj bij de wie nieren ol kronselen vlaoi, bessen of kruisbessen vla, vla is een soort van witte brood in een ronden platten vorm en bestreken met gelei, hetzij van bessen of appelen of van eenige andere vrucht, een taske café. Thee drinkt hjj nooit, dan om in gevallen van koorts te kunnen zweeten. Bij muziekuitvoeringen in bet weelderige park te Maastricht of bjj elke andere feestelijke gelegenheid kan dan ook elke vreemdeling de Limburgsche en Hollandsche familiën van elkander onderscheiden door bet al of niet ge bruik van thee. Dit laatste is dan ook de drank, waarmede gij, Hollander, ii laaft, terwijl Valkenburgs mannenkoor zijne schoonste stukken ten beste geeft en die, zooals uit de herhaalde en luide bijvalsbetuigingen duidelijk blijkt, ten zeerste uwe goedkeuring hebben mogen verwerven, en n zeker tot de overtuiging gebracht hebben, dat mjjne loftuitingen omtrent dit ge zelschap niet onverdiend waren. Eindelijk en ditmaal voor het laatst wordt gjj wederom uitgenoodigd uwe zitplaats aan tafel in te nemen om het avondmaal te nuttigen, ook thans weder uit verschillende soorten vleescii en andere gerechten bestaande. Ziedaar dan het einde van een schoonen zomerdag. [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1