bestelliugskring van een postkautoor en 25 cent voor eiken afstand van 2.5 I kilometer of gedeelte van dien afstand indien de geadresseerde buiten dien S bestellingskring woont, behalve de veergelden en dergelijke onkosten op de expresse-bestelling vallende, lie voorwerpen der pakketpost waarvan expresse bestelling verlangd is, worden mede op Zon- en feestdagen zoo spoedig mogelijk na de aankomst besteld. -- De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat met 1 September a. s. aan de rijks- hoogere burgerschool van 5-jarigen cursus Ie Tilburg de betrekking van leeraar in de Hoogduit- scbe taal- en letterkunde ie vervullen is. Jaarwedde 1800. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelievpn zich vóór of uiterlijk op 25 Juni a. s. aan te melden bij den inspecteur van het middel baar onderwijs, dr. A. T. Van Aken te 's Gravenhage. De minister van financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is een aan het postkantoor te Breda ingeschreven postwissel groot /26. door N. N. tot voldoening van successierecht ingezonden. Door de geneeskundige staatscommissie zijn lot arts bevorderd de hh. J. C. Van Heycop ten Ham en C N. Van de Poll, med. doctorandi, en zijn toegelaten voor het eerste gedeelte van het arts-examen de hh. II. Ruringh Boekhoudt en C. J. Bakhuizen van den Brinkmed. doctorandi. Tot tand meester is bevorderd de heer W. G. J. Jaarsveld. Het stoomschip Limburg, van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren vau Southampton. De Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, ver trok van Marseille den IA'" Juni. >Ur W'-M iit i I Een particulier schrjjvep uit yardoe, dato 30 Mei, van den kommandant der Willem Barents, door een ingezeten van Utrecht ontvangenmel^,t het volgende: "Na eene zeer voorspoedige reis van 21 dagen kwamen wij in welstand te Vardoe aan. Van de f'arna hier niets bekend; evenwel maakt men zich over 't algemeen hierover niet ongerust. De- ijsberichten zijn gunstig; een telegram van Hammerlest meldde mij; "Probably Novaya Zemlya approachable". Groet de Utrechtsche vrienden. Het aantal steenbakkerijen in ons land is 326, een kapitaal vertegen woordigende van 22,400.000. Aan arbeidsloon wordt jaarlijks betaald ƒ5,000.000 en voor benoodigde turf 2.496,000, waarvan de helft als vracht kan berekend worden. De gezamenlijke steenfabrieken leveren jaarlijks 18 miflioen steenen waarvan de gezamenlijke vracht bedraagt 1,737.000. Bij de Voortzetting van het rechtsgeding in zake Jgantje Struik werd nog gehoord de echtgenoote van Q Van Vliet, wier verklaringen overeen stemden met die van haar man. Wanneer haar man Gerrit Struik tot be taling van het geld aanmaande zeide deze niets van de zaak te weten. Jaantje liet zich ook mevrouw Hoetink noemen. Dit laatste wordt door Jaantje ontkent. Mej. E. Van Vliet verklaard getuige te zijn geweest dat Jaantje de f 12000 in haar taschje deed. Besch. bestreed dat getuige daar niet bij tegenwoordig is geweest. Op eene vraag aan Hoetink door den president hoe hjj aan het geld kwam om op zoo groote voet te leven, ant woordde hij zulks eerlijk te hebben verkregen en zich te dier zake nader tot den minister van justitie zou wenden, waarop hem het zwijgen werd opgelegd. Mej. J. L. L. Huysers—Rosenveldtactrice te Amsterdam, ver klaard, dat zij hare kamer heeft afgestaan waar Broman en de vrouw van VVoudhuyzen en Jaantje onderhandeld hebben over het geld. Daar werd druk gesproken over de erfenis van Van Vegheleu, kortom het geld werd gegeven. Dat de zaak zuiver was werd door haar bevestigd met den eed dat zij van een blind kind mocht verlossen als dit het geval niet was. Getuige was alleen bij de uitbetaling van 1000 door Woudhuyzen tegenwoordig. Die uitbetaling wordt door Jaantje erkent, doch niet op valsche voorspiege lingen; van genoemde eed wil zij niet weten. Getuige verklaard ook op de vraag van advocaat Van Gigh niet te weten of Jaantje een collier van Bosch gekocht heeft; wel heeft zij gehoord dat zij tiem besteld had en heeft deze ook gezien en herkent ook als zoodanig den ter processe aanwezige. Getuige L. J. A. J. Broman verklaard dat Jaantje hem sprak over de erfenis en hem verzocht eene rekening te maken van de verdeeling derzelve, waarop get. zelve o. a. voor 4,200,000 voorkwam. Eerst gevoelde hij zich niet op zijn gemak, doch dit werd allengs beter, ten eerste door de verklaring van Hoetink, dat hij de stukken gezien had en hij was er ook bij dat Gerrit de plaats aanwees waar die stukken geborgen waren. Gerrit en Jaantje hebben hem beide verklaard dat de erfenis geheim moest blijven. Het uitbetalen der erfenis werd van tijd tot lijd uitgesteld, doch beide beschuluigden ver telden dal zij de 48 millioen bij den notaris op talel hadden zien liggen. In den loop der tijden deed getuige allerlei uilschollen lot een onbekend bedrag, maar zoodanig dat hij er door geruïneerd is. Volgens zijne meening is Hoetink er ongelukkig ingeloopendoch Gerrit even schuldig als zijne zuster. Op eene vraag aan getuige door advocaat Haas, welke middelen van onderzoek door hem zijn ingesteld om zich zekerheid van de zaak te verschaffen, verklaard hij werkeljjk eerst gebiologeerd te zijn geweest, doch later onderzoek heeft ingesteld op het stadhuis te Utrecht, uit die infor- matien bleek dat de toestand juist was zooals gezegd werd. Toen hij later hoorde, dat een notaris de zaak in handen had en dezelve steeds beter werd, toen juichte hij niet om de schoone vooruitzichten, maar omdat hij er ook andere menschen had ingehaald. Getuige M. C. Woudhuyzen ver klaarde met Jaantje in kennis te zijn gekomen door mej. Rosenveldt, die hem mededeelde, dal zekere Broman eene schoonzuster had die onnoemelijke schatten moest krijgen. Zij bracht hem mei deze in kennis, dat zij moest erven van V. V., doch geld noodig had voor successierechten. Na met .laantje te hebben gesproken, die hem de geschiedenis zoo schoon voorstelde, meende gel., die 16 jaren lam was geweest wegens zenuwlijden, dat God hem een engel had toegezonden. Hij deed dan ook bij zijne vrienden moeite voor haar en verkreeg alzoo f 1000, 4000, 25000, 18000 enz. Zij gaf lot waarborg negen accepten, ieder van 25000. Later wist zij alweder nieuwe sommen uit zijne familie te krijgen, te zamen 278,000. Toen ook hier op teruggave werd aangedrongen begon zij met uitstellen en cadcauxo. a. een kistje met juweelen, zooals zij zeide afkomstig uit de erfenis. Later verzocht zij die juweelen te beleenen, hetgeen zij ten laatste gedaan kregen tegen 40000. Getuige werd voor dat alles aansprakelijk. Jaantje bezwoer ook hem met reeds genoemde eed dat de zaak goed was. Zij beloofde ge tuige en zoon een huis op de Heerengracht en bestelde daarvoor kostbare meubelen. Eens kwam Mok. die ook 17000 gegeven had. bij notaris Van Houten om iulormatie in te winnen aangaande juflrouw Struik; deze ver klaarde hem echter haar niet te kennen. Mok begon argwaan te voeden, maakte leven en kreeg zijn geld. Tot geruststelling van anderen ging Jaantje naar notaris Van Houten en wist een briefje van hem te krijgen dat zij geen oplichtster was. Getuige verklaard ten slotte pertinentdat Gerrit en Hoetink nooit hebben medegewerkt tol afgifte van gelden. Besch. erkent 70 a J 80000 ontvangen te hebben, geen ƒ245,000, doch overigens is zij niets schuldig, want die zijn teruggeven. Door notaris Van Houten werd verklaard dat hij nooit eene erlenis van Van Veghelen te beredderen en ook nimmer geld van Jaantje in bezit te hebben gehad. De getuige Broman verklaard voor onwaar dat hij ooit eenige juweelengoud of eigendomsbewijzen van Jaantje in handen heeft gehad en deze zou hebben opgehouden om er geld uit te slaan. Voorts werden nog gehoord de vader van Woudhuyzen en diens kleinzoon, van de eerste schijnt het geheugen door ouderdom ver zwakt te zijn de tweede verklaard meermalen tegenwoordig te zijn geweest bij het uitbetalen van geld aan Jaantje die met hem dan ook zelf over de bewuste erfenis sprak, (voortzetting.) Aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam is eergisteren nacht iemand door vijf. vooralsnog onbekende mannen aangevallen en zoo hevig mishan deld, dat hij in hoogst bedenkelijken toestand per raderbaar naar het gast huis moest worden gebracht. De luchtreizigers Godard en Crommelin hebben ook aan het gemeente bestuur van Arnhem vergunning gevraagd om een of meermalen met hun luchtballon te mogen opstijgen. Het aantal vreemdelingen dat in 1882 te Maastricht over de grenzen des rijks werd 'gezet, bedraagt 834. Van deze werden 594 naar de zijde van Pruisen en 240 naar die van België verwijderd. 's GHAVENHAGE, 14 Juni. Door Z. M. zijn benoemd lot burgemeester; der gemeente Enkhuizen, R. J. D. Hartkamp, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Blokzijl, en der gemeente Schiermonnikoog, D. J. W. Crommelin baron van Heeckeren secretaris dier gemeente. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen; te 'sGravenpolder, A. H. Bosman, thans te Battum (eiland Ameland) resideerende te Hollum; te Aalten. J. Vuil Lith Azn., thans te Noordwelle; te Bellingwolde. W. C- De Wijs, thans surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen, derde inspectie, te Zutfen; .te Wouw, F. G. Versfeit, surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen der inspectie Rotterdam. Door Z. M. is benoemd tot lid der afdeeling van den raad van state voor de geschillen van bestuur, mr. C. J. A. Heydenrijcklid van dien raad. Door Z. M. is B. C. Breiman benoemd tot leeraar aan t^e rijks- hoogere burgerschool te Zwolle, met machtiging om tegelijkertijd de betrekking van leeraar aan het gymnasium aldaar te beklecdenen is G. E. H. Tulein Nolthenius, voor het tijdvak van 1 September 1883—1884, benoemd tot leeraar aan de rijkslandbouwscbool. Door Z. M. is, met ingang van 1 Juli 1883, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan A. J. Risseeuw als burgemeester van Zuidzande. Door Z. M. is aan dr. A. T. Van Aken, inspecteur van het middel baar onderwijs, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het district 's Gravenhage. Door Z. M. is aan dr. Franz Tausch, geboren te Halle, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uilzondering van oorlogsvaartuigen; onder voorwaarde, dat h(j de wette lijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stip- telijk nakome. Met 'skonings machtiging is de heer L. M. Beels erkend en toegelaten als vice-consul der Vereenigde Stalen van Amerika te Padang. Naar wij vernemen is de Golhische zaal thans werkelijk beschikbaar gesteld voor het houden van den Hollandsch-Indischen bazaar, ten bate van de Sophia-slichting te Scheveningen. Reeds wordt van wegé Z. K. H. den prins van Oranje ijverig gearbeid aan het restaureeren der zaal, ook heeftI het gemeentebestuur medewerking toegezegd. Door de firma P. Mouion, del hh. Van Rijswijk en Becker en Scalogne, benevens de firma's Van der Laan, I Prins, Windt, J. M. Stadde en de decoratie-schilder Stortenbeker zijn hunneI belanglooze diensten toegezegd. B.U1T EKLAN DSCliË BERICHTEN. ENGELAN Lord Carlingford heeft gisteren eene deputatie van de vereeniging der handelaren in buitenlandsch vee ten gehoore ontvangen. Zij wees op de noodzakelijkheid tot wijziging van de bestaande reglementen op den invoer van vee. Lord Carlingford verklaarde, dat hij geene ruime wijziging van de reglementen kon beloven, vooral niet van die betreffende het slachten op de plaatsen van aankomst. In elk geval zal de regeering de tegenwoordige belemmeringen niet vermeerderen. Ook zal zij geen toevlucht nemen tot een absoluut verbod van invoer. - Iu het Kristallen-paleis te Sydenham wordt den 15" dezer hel Handel- feest met de groote algenteene repetitie geopend. Koor en orchest tellen 4000 personen. De uitvoeringen worden geleid door sir Michael Costa, Onder de geëngageerde solisten bevinden zich de dames Alhani, Trebelli ent Valleria, de hh. Maas, Sanlley en Toli. Van een engagement van Adelint Patti moest afgezien worden wegens het enorme honorarium dat de kuustej

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2