lit, log ge- tor- ter- jl., ats- 28 s. len- BUi- :rde ver- rri- ting ling ijge- [»iie- etui zee- Ne- van nder (kist elde, hOD- ir de ieden 101 oven- Hoi- i last vindt naar f is »-) is oot s: zijt truik wen name echter lerijjk ogeet ibanu Dleket s over v. V 'anget kreet em e: ierove deboe in Va bebai r 900(1 je eei St rui :borg( Meer hunt in tor Tot ;n. de dt cache! ris Vi word l>oedjj h. ni Wild tdeau: de ha is Vi ag he tide'-d de ve hij, I ilden erfeni ewegi it vroe jond reside enom >t pu van Vi Heden is op de tentoonstelling te Amsterdam het paviljoen des konings geopend. Het is prachtig gemeubileerd. Door het bestuur van de tentoonstelling te Amsterdam is beslotente beginnen met Zalrrdag 16 dezer, den toegangsprijs dagelijks te stellen op 50 cents,, behalve des Vr.jjdags. De entrée blijlt op dim dag één gulden. De maatregel is genomen vooral met het oog op de bezoekers van elders, daar hel moeielijkhedeu gaf, in verband met de verschillende entreeprijzen, goedkoope retourtreinen te organiseeren. Het Hbl. verneemt dat, toen Z. 11. prins Prisdang. gezant van Siam, 'Zondag II. de tentoonstelling bezocht, Z. H. den wenseh te kennen gaf, allereerst de Nederl. koloniale afdeeling te zien, op grond der aanzienlijke handels-relaties en vriendschappelijke verhouding, sedert eeuwen tusschen Siam en Java bestaande. Z. H. bracht circa twee um in hei koloniaal ge bouw en de kampong door en bezocht toen de afdeeling Siam; Z. H. ver klaarde toen al de bijzouderbedeuverbonden aan het daar aanwezige keu rige model van het koninklijk paleis te Bangkok, dat alleen gebruikt wordt bjj de kroning der vorsten. Men herinnert zich, dat vóór 12 jaar de eerste koning van Siam (dat rijk bezit drie koningen) een bezoek bracht aan den gouverneur-generaal van Nedcrl.-Indié en kort daarop uit Siam ten geschenke zond een monument, waarop een grootc witte olifant in hardsteen geplaatst was, welk monument op het Koningsplein te Batavia is opgesteld. Aan den wedstrijd, uitgeschreven door de liedertafel «Zanglust" te Amsterdam, nemen 37 binnen en buitenlandsche zaugvereenigingen deel met ongeveer 2300 zangers. Eergisterenavond omstreeks hall negen brak een felle brand uit in een huis aan de Govert Flinckslraat te Amsterdam, waar sedert .veertien dagen een restaurant was opgericht. Het perceel is grootendeels uitgebrand. Te Nijmegen zal voortaan om de drie weken, en wel voor het eerst 2 Juli e. k., eene handels-tentoonstelling gehouden worden van afgesneden rozen eu andere bloemen, planten, bouqnetten, manchetten voor bouquet ten, heesters, zaden en al hetgeen tot den tuinbouw behoort, in deu ruimen zin genomen. Eergisteren avond omstreeks 10% uur ontstond er in het hotel «Place Royale" le Nijmegen brand, welke eerst omstreeks 2 uren gisterennacht is bedwongen. Eenige kamers in den rechtervleugel zijn uitgebrand. Twee dames 0e Pmoeder en dochter, uit Oen Haag, moesten door een raam op de eerste verdieping gered worden, daar het vuur op den gang woedde en haar de doortocht naar de trap was afgesneden. De exploitatie van het bétel gaat ongehinderd door. De firma Ant. Jurgens, te Osch. geeft ƒ1000 aan de algemeene armen, uit vreugde over den uitslag van haar proces tegen een Engelsclt boter- octrooi, welk proces twee jaren geduurd heeft. Vergelijkende slaat van de Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij over de maand Mei 1882/83: 1883. Reizigers, aantal opbrengst Bagageaantal tonnen opbrengst Bestel-, IJl- en Vrachtgoede ren aantal tonnen dito opbrengst Levende dieren en Rijtuigen opbrengst Diverse ontvangsten 276,815 450 81462 1882. 286,315 434 69428 1883. 1882. ƒ262,877.78} ƒ272,49;.71} 6156.10 160,462.29 7918.69 10185.80 6466.63 164,489.45 9713.96} 8435 45} Totale ontvangst ƒ447,100.66} ƒ461,597.21} 1883. 1882. Totale ontvangst van af 1 Januari ƒ1,919,063.23 ƒ2,082,355.21}* zijnde per dag-kilometer» 55.74**1» 60.92. De definitive ontvangsten bedroegen in 1882 meer dan destijds voorloopig werd opgegeven over de maand Mei ƒ5614.39; over de maanden Januari Maart J 39888.32. Sedert 1 Februari 1882 deelt de stroomtram EdeWageningen met 8 kilo meters in de ontvangsten. LEIDEN—WOERDEN. Reizigers, aantal opbrengst Bagage, aantal tonnen opbrengst Bestel-, IJl- en Vrachtgoede renaantal tonnen ;,dito opbrengst Levende dieren en Rijtuigen j.opbrengst Diverse ontvangsten Totale ontvangst 1883. 13932 13 1644 1882. 14771 16 1576 1883. 2 3 9.66} 80.69 1946.26 177.55 546 86 1882. 8279.72} 97.58 2151.42} 302.66} 87.81 9991.02} 10919.20} 1883. 1882. 42207.14} j 48645.4)} 7.76 I 8.02 Totale ontvangst van af 1 Januari zijnde per dag-kilometer 's GRAVENIIAGE 13 Juni. Door Z. M. is de heer A. H. Holdert, gewezen inspecteur 2' kl. bij den post- en telegraafdienst in Nederlandsch-Indiö, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 'slands dienst ontslagen, met toe- kenuing van pensioen. Tol lid der prov. staten van Zuidholland, in het district 'sGravenhage, is gekozen de heer jh'. mr. B. C. De Jonge met 764 van de 1385 uitge brachte stemmen. Oe heer A. P. Godon verkreeg 609 stemmen. B Ii TENLANÜSCHK BERICHTEN BEL, «IE. Oe Ind. Beige zegt: Er loopt een gerucht, dat de regeering een wets ontwerp op verplicht onderwijs zal indienen. Er heeft gisteren te Brussel eene manifestatie plaats gehad van een vrij groot aantal distillateurs en verkoopers van sterken drank. Onder toe loop van een aantal nieuwsgierigen zijn zij voor het gebouw der kamers gaan protesteeren legen de nieuwe belastingen op sterke drauken. Er heb ben geen wanordelijkheden plaats gehad. -- Oe Ind. Beige maakt met ingenomenheid melding van eene conference II. Zondag door den heer Chavannes, Waalsch predikant te Leiden, in de kleine Evangelische kerk te Brussel gehouden. 3, ii K I. A S is. Hel hoogerhuis heeft, bjj tweede lezing, het regeeringsvoorstel betref fende de zeevisscherjj aangenomen. Het heeft ten doel de uitvoering der internationale overeenkomst tot verhindering van conflicten tusschen visschers van verschillende nationaliteit. Carey, de Iersche verrader, die in den vollen zin des woords zijne makkers aan de galg gebracht heeft, is letterlijk verlegen met zich zeiven. Hij weet niet waar bij de 10.000 gulden, die liet gerecht hem betaalde, zal gaan verteren. In Dublin kan hij onmogelijk blijven; zijne tegenwoor digheid zou aanleiding geven int allerlei onordelijkheden. Oe regeering heeft hem voorgeslagen naar Amerika te verhuizen, doch ook daarin heeft hjj geen trek. Voorloopig bljjlt hij nog io verzekerde bewaring. In den gisteren te Alexandrië gehouden ministerraad is besloten tot het zenden van nieuwe versterkingen naar Soedan, «óór den aanvang van het koude jaargetijde. Men gelooft, dat generaal flicks in Augustus de ollensieve operatiën zal hervatien. Het proces tegen Saïd-bey Sadulla zal nog vóór het einde dezer maand gevoerd worden. FHAIhKIJlL Oe kamer der afgevaardigden heeft den heer Waldeck-Ronsseau het crediet van 100.000 Ir. toegestaan, dat door hem gevraagd was ten behoeve van de gedelegeerden der werkliedendie de tentoonstelling te Amsterdam zullen bezoeken. Wjjlen de heer Jean te Parijs heeft aan het algemeen armbestuur (Assistance politique) zes millioen fr. gelegateerd, met" bestemming er een ziekenhuis voor te boawen. Overeenkomstig den wensch van den erflater is besloten dit gesticht te plaatsen aan hel einde van Vaugirard. Het zal 140 a 150 bedden kunnen bevallen. Voor het plan van het gebouw is eene prijsvraag uitge schreven. iUITICHLANili. Oe rijksdag heeft in derde lezing de staatsbegrooling voorj 1884/85 aangenomen, zooals zij bij de tweede lezing was vastgesteld. Daarop is de rijksdag gesloten met eene keizerlijke boodschap, welke door den heer Von Bötticher werd voorgelezen. De kanaal-commissie van het huis der heeren heeft, na twee langdurige zittingen, hel voorstel betreffende het graven van een kanaal van Dortmund naar de Eems-havens mei 9 legen 6 stemmen verworpen. Oe internationale kunst-tentoonstelling te Munchen zal zeer belangrijk worden. De werkzaamheden vorderen goed; binnen de ruimte van het glas paleis wordt als hel ware een nieuw paleis geschapen. Een overvloed van groen doel denken aan een heerlijken tuin; zelfs rotsen en fonteinen ont breken niet. Reeds is een groot deel der kunstvoorwerpen uitgepakt en opgesteld. Oe jury is reeds bezig met haar werk. Men heeft eene zeer goede verwachting over den uitslag dezer tentoonstelling. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 13 Juni. Aan Sobbe, ais moordenaar van den brievenbesteller Cossh h ter dood veroordeeld, werd hedenochtend te 6 uren het vonnis voltrokken. PETERSBURG, 13 Juni. De Czaar heeft de veroordeelden wegens deel neming aan de omwentelingspartij der Russische socialisten begenadigd. De doodstraf, welke Bogdanowitsch, Tellalow, Stotopolsky, Gratschewsky Klimenko en Butzewitsch moesten ondergaan, is veranderd in dwangarbeid voor onbepaalden duur. Het vonnis van dwangarbeidover Stefanowitsch uitgesproken, is verzacht wat den duur betrell, en deze op acht jaren vastgesteld. Aan Lissowskaya én Pttbylowa is een dwangarbeid van niet langer dan 4 jaren opgelegd, en de voorschriften betreffende de deportatie van Grünberg, Boreisch en Juschkowa zjjn verzacht. 1NGEZUNDEN. Aan de Redactie van de Leidsche Courant. Eenige leden van «Rhijnzicht" wenschen hunne adhesie te schenken aan het schrjjven van Aquarius, aangezien het zellzuiveringsproces van het water, naar eigen getuigenis van dr. G.vrij groot is. Zij hopen dat het water, mocht het dan somtjjds niet zijn zooals het behoort, dit jaar ook deswege zijn proces getrouw zal opvolgen, gelijk andere jaren ge schiedde, en zij verlaten zich daarbjj op de liefderijke natuur, die steeds het evenwicht zoo merkwaardig wist te herstellen. Burgert ij ke S>latiö. Van 7 tot en met 13 Juni 1883. BEVALLENJ. H. d'Ablaing. geb. Meyeraan, Z. H. Oe Wringer, geb. Noest, Z. S. Ladan, geb. Melet, Z. E G. Laterveer, geb Vom llofe. D. J. Hak kenberg, geb. Gans. 0. E. Peltenburg. geb. Bakker, D. 0. W. De Vries, geb. Verveen, 0. M VVaiisink, geb. Van Booren, Z. W. Van der Nat. geb. Van der Post, Z. J. Overdijk, geb. Ouwerkerk, 0. EP- W. Huntelman, geb. Snitger. Z. tl. M A. Van Noort, geb. S'rack Van Schijndel, ~L.M. M. Voet, geb. Windt. D. H E. Oubnelaar. geb. Bink, Z. M. M. Van Bienen, geb. Colpa, D. M. J C. DeRoutijn, geb. Smit. 0. M. J. v. d. Velden, geb. de l'EIuse, D. W. Jong. geb. Tjjssen, D J. Verhoog. geb. Van Heusden, Z. M. J Blansjaar, geb. v. d. Bosch. Z. P. Kruit, geb. Wildenburg, 0. J. Onderwater, geb. Van Tertholen, Z. N, S. J. Oee, geb. Cloos, 0. C. Warmond, geb. Pont, Z. G H. B. Marlijn, geb. Abel, D. OVERLEDEN: G. J. J. Bertels, Z., 8 m. J. H. Van den Berg,49 j. P. J. Kuipers, weit'., 66 j. A. Oe Kievit D.,2 m. C. W. Klinkhamer, geb. Boom, 53 j. - - G. M Maks, geb. Van Dubben, wed. 79 j. D. Van Baardwjjk. Z., 9 m. - P. Van der Upwich, 59 j. .1 M La Lait. Z.. 4 m. A. Van Heusden, 0.. 18 m. K. Peres. Vr., 62 j. C. Karstens. D„ 7 j. G. Bnelhouwer, geb. Schoenmaker, 64 j. C. Koblenswy, geb. Van Gent, wed. 89 j. S. C. Heus. geb. Verbeek. 31 j. A. J. Van den Berg, Z., 8 d. T. L. Overdijk. Z.. 20 m. C. H. Van Ulden, 54 j. A. M. E. Taverne, geb. Berré, Z. levenl. J. C. Penseel, Z.. 6 m. J. Neuleboom, D., 3 m. J. J. Van der Klugt. Z., 7 m. A. W. C. Massa. Z., 11 tn. II. Kriek, 0., 21 j. J. Noordijk, wedr., 96 j. J. Hak kenberg. II., 4 d. GEHUWD: 11. P. A. Hopman, jm. en J. Helder,jd. Mr. P. A. Van Bultingha Wichcrs, jm. en J. C. Brumund, jd. L. J. Van Weeren, jm. en H. Berlemon, Jd. M. F. Taverne, jm en M. J. Rietbergen, jd. - J. Hollebeek, wedr. en S. M. Mcjjers, wed'. J. Mentink. jm. en A. H. Fisser, jd. AKADE9IIE-N1EIW8. PROMOTIE AAN OE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Oen 13den Juni de heer W. Galand, geb. te Brielle. in de klassieke lette ren, na verdediging vqp zjjn akademisch proefschrift: De nummis M. An- tonii 111 viri vitam et res gestas illusti antibus commentatio.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3