LEIDSCHE COURANT. 1883. V. 136. DINSDAG 12 JUNI. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Zij, die zich met 1 Juli op deze Courant abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers gratis. By deze Courant behoort een Bijvoegsel. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. LEIDEN, 11 Juni. Door J. Van Ulden te Leiden, aannemer van het reinigen der Langebrug, is aan den gemeenteraad een verzoek ingediend om te worden ontheven van de betaling der boete ad 340, hem opgelegd voor de te late oplevering van genoemd werk, met opgave van de redenen, waaruit blijkt, dat niet te voorziene omslandigheden als oorzaak daarvoor moeten gerekend worden. De commissie van fabricage meent dat er termen zijn te vinden om genoemde aannemer gedeeltelijke kwijtschelding van de betaling dier boete te ver- leenen en wel tot een bedrag van 100. Burg. en weth. stellen mitsdien aan den raad voor, in overleg met de commissie van financiën, in dien zin te willen besluiten. Tegen 1 Juli a. s. is aan den inspecteur van politie G. De Groot een eervol ontslag als zoodanig verleend, en in diens plaats aangesteld R. Pronk, thans belast met hel toezicht ^op de honden ter richtige invordering van de honden belasting. Ter vervulling van laatstgenoemde betrekking wordt mitsdien door burg. en weth. aan den gemeenteraad voorgedragen E. H. Grefe, volontair-inspecteur van politie te Sneek. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen en laagste ƒ34, /3.50, 1.80 en ƒ1.75. In de ledenvergadering van de afdeeling Leiden der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, op 6 Juni gehouden, werden lot nieuwe be stuursleden benoemd de heeren Mac Gillavry en Van der Sande Bakhuyzen in de plaats van de hh. Hubrecht en Smalt, die beide de stad met der woon hebben verlaten. Herkozen werd de heer F. üriesscn. Tot afgevaardigden bij de algemeene vergadering, op 16 dezer alhier te houden, werden be noemd de hh. Suringar en Van Gemert, tot hunne eventueele plaatsvervan gers de hh. Wilterdink en Jentink, en tot commissie voor het nazien der rekening over -het loopende maatschappelijk jaar de hh. Riimke, Pleyte en Heintz, plaatsvervangers de hh. Wilterdink, Van Gemert en Van der Sande Bakhuyzen. Voorts werden de punten van beschrijving voor de aanstaande algemeene vergadering besproken, en, ingevolge een vroeger besluit, opnieuw aan de leden herinnerd, dat zij, die voorstellen mochten hebben om te worden ge bracht op de punten van beschrijving voor eene volgende algemeene verga dering, deze ten allen tijde bij het bestuur kunnen indienen, telkens vóór 1 April. Omtrent de najaarsvergadering, die wegens gering bezoek der leden lijdelijk was opgeheven, werd besloten, J>ze, als proef, weder uit te schrijven, en, tot opwekking van de belangstelling, op de agenda daarvan mede te plaatsen het uitbrengen van een verslag aangaande den toestand der afdeeling in het dan afgeloopcn maatschappelijk jaar, onafhankelijk van datgene wat reeds omtrent elke afdeeling in het bizonder, en dus omtrent de afdeeling Leiden, in de algemeene handelingen der maatschappij wordt afgedrukt. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Zaterdag II. zijn er 50 bommen aangekomen (alle binnenlekvisschers); de vangst en besomming was zeer ongelijk, van 45 a ƒ146 in 6 dagen. In den afslag werd besteed: voor tarbot 3 a ƒ6 per stuktong* /iÖ.20 a 0:60 per stuk kabeljauw /I a ƒ1.50 per stuk schelvisch ƒ0.15 a ƒ0.25 per stuk, bunschol ƒ0.50 a 0.75 per stuk, levend binnenlekschol 5 a 8 per mand, droogscharren ƒ5.50 a ƒ7 per mand, groote braad ƒ4 a 5.50 per mand. 16 schuiten zijn met de verschvisM'herij geëindigd om zich voor de haringvaart gereed te maken. Door den minister van oorlog is in actieven dienst hersteld bij het 4* reg. infanterie G. A. Meindersma; tijdelijk werkzaam gesteld, onder de bevelen van den chef van den generalen staf de 1' luit.-adjudant R. G. Moerbeek", van het 4' reg. inf. De le luit. J. J. A. Verbrngge, van het 4e reg. infanterie, is in zijn rang overgeplaatst bijt hel 7e reg,* van dat wapen. Voor de bibliotheek der rijks-universiteit te Leiden mocht de regeering van den hoogleeraar dr. D. Bierens de Haan, aldaar, ten geschenke ontvan- geu eene verzameling biographieën, voornamelijk van Nederlanders, maar ook van buitenlandsche geleerden, bestaande uit 108 levensbeschrijvingen in quarto formaat gedrukt, en-547 in octavo, alle alzonderlijke boekwerken, benevens eene reeks overdrukken van biographieën, welke op verschil-- lende wijzen het licht hebben gezien, bewaard in 30 quarto- en octavo portefeuilles. Stc Het Nederlandsche Roode Kruis is op de tentoonstelling te Berljjn be kroond met dc gouden medaille. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, pas seerde Kaap Carvoeira 9 Juni. De Noord-Braband, van Rotterdam naar Java, vertrok 9 Juni van Marseille. De Drenthe, van Java naar Rotterdam, passeerde Zondagnamiddag Ponta Deguia. De Limburgvan Rotterdam naar Java, arriveerde hedennacht te Southampton. De Madura, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Kaap Rocca 9 Juni. De Moord-Hollandvan Rotter dam naar Java, vertrok heden van Colombo. De Prinses Marie, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Said 10 Juni en zette de reis den lld,D Juni voort. De Sumatra, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Padang 9 Juni. De Zuid-Holland vertrok Zaterdag van Batavia naar Rot terdam. De Noord-Zuidhollandsche stoomtramweg-maatschappij ontving aan per sonenvervoer over de maand Mei 6637.57% zijnde ƒ7.65 per dag kilo meter. Op Woensdag 4 Juli zullen op het Chr. Nationaal Zendingsfeest, bjj Blauwkapel, als sprekers optreden: de heeren dr. J. J. P. Valeton Jr. te Utrecht (openingsrede), A. Brummelkamp te Kampen, l. J. Dermout teSche- veningen, J. H. Donner le Leiden, A. H. Duval Slothouwer te Utrecht, ba ron Van Doorn van Westkapelle te 'sHage, A. E. Van dtr Dussen te Am sterdam;-dr J. H. Gunning Jr. te Amsterdam, dr. S. S. De Koe le Utrecht, -T M. Looman te Amsterdam,11. W. Van Loon Ie Amsterdam dr. J. Riemens le Middelburg, E. C. Segers te Leiden, dr. G. J. Vos Az. te Amsterdam, jhr. Van Weede van Dijkveld te Utrecht, J. P. G. Westhofl te Amsterdam, J. Zegers, zendeling op Java. Dr. A. J. Th. Jonker te Rotterdam zal de le en W. H. Gispen te Amsterdam de 2' slotrede houden, Zaterdagmiddag stapte le Oegstgeest de jongedochter M. G. uit de stoomtram, terwijl deze nog niet geheel stilstond, met het ongelukkig ge volg, dat zij met een been onder de wielen kwam, waardoor dit op twee plaatsen gebroken werd. De gemeenteraad van Delft heeft op verzoek van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente, met 9 tegen 8 steromen besloten de kermis dit jaar niet te laten doorgaan, met het oog op de besmettelijke ziekten hier in de naburige gemeenten. Op verzoek van bu.rg. en weth. hadden de gemeente- geneeskundigen advies uilgehrachl op dit luidde: dat zij het voorzichtig niet alleen, het belang der gezondheid van zoovelende doen plaats hebben. - De heer F. Van der Valk Jz., handelende onder de firma J. Van der Valk C°. te Delfshaven, is door de rechtbank van Rotterdam vrijgespro ken van de beschuldiging bedriegelijk te hebben nagebootst-het handelsmerk van de branders firma J. H. Henkes te Delfsbaven. De instructie in zake den voor meer dan een jaangepleegdem moord aanslag op den landbouwer Piek uil Hekelingen wordt nog steeds met ijver voortgezet. Dezer dagen zijn een aantal personen door den rechter-commis- saris te Rotterdam gehoord, allen wonende onder de gemeenten Zuidland en Hekelingen. Zware vermoedens schijnen er tegen twee thans gedetineerden te beslaan. Op de scheepswetf van de kon. fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam liep eergisterenmiddag het stoomschip Koning Wil lem 111gebouwd voor de stoomvaartmaatschappij Insulinde, van stapel. Door wjjlen mej. H. Beunis te Loon op Zand is aan het R. K. kerk bestuur aldaar vermaakt een legaat van ƒ1000 en aan het R. K. parochiaal armbestuur een legaat van ƒ2000. s GRAVENHaGË 11 Juni. Door Z. M. is aan den heer C. J. A. Fercken, vice-qpnsul^ van België te Ter Neuzen, verlof verleend lot het aannemen van het ridderkruis der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken. -- Door Z. M. zijn benoemd lot burgemeester: der gemeente den Ham, E. Dumon, secretaris der gemeente Aduard; der gemeente Leek, C. Z. Tadema; der gemeente Woerden, M. W. Schaly, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Capelle a/d IJsel. en der gemeente Schinveld, G. Beckers. Door Z. M. is aan P. K. ürossaart, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Vlaardingenmet dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen cdiensteny en is de benoeming van den verzoek, .waarvan de slotsom maar hooggeraden achtten, in kermis althans dit jaar niet te ABBl

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1