m LEIDSCIIE €01IIAVT. 1883. ZATERDAG 9 JUNI. STADS-BERICnTEN Ailtnissie-exauien Hoogere Burgerschool voor jongens. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. ltd et 3 riem W. i aar aan V. 134. e. ;dzaa len tj ke dt >1 R« J. I De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.—. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentién is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. rt ft igevot 39) 71i 14! 86 55 d 52) 65) 123) 891 51) 96 831 799 791 621 87) 611 57) 651 46! 143) 30) 35) 15) 122 431 100 113 140) 132) 12! n op. emmin jeterei soort f 21.1 11.57» Husla DBAH BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, brengen ter kennis van belanghebbenden dat het admissie-examen voor de Hoogere Bur gerschool voor jongens, cursus 1883/4, zal plaats hebben in het gebouw op de Pieterskerkgracht, op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 13, 13 en 14 Juli aanst. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTERBurgemeester. Leiden, 25 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 8 Juni. Door de anti-revolutionaire kiesvereeniging //Nederland en Oranje" is voor de a. s. verkiezing voor een lid der provinciale staten candidaat gesteld de heer J. D. baron Van Wassenaer, te 's Hage. De Vereeniging tol Stemopwekking heeft in hare gisteren gehouden vergadering besloten de voor de tweede kamer en provinciale stalen door de kiesvereeniging «Het algemeen belang" gestelde candidate!) te ondersteunen. Mocht reeds vroeger door de uitgevers van de Katholieke Illustratie een werk, dat door zjjne nette uitvoering en boeiende lektuur door duizenden onzer landgenootenook van andere gezindten, met graagte werd ontvangen eene premie «Maria's Heiligdommen" aan dit tijdschrift worden toegevoegd ook nu weder wordt aan de inteekenaren een nieuw werk als zoodanig aangeboden, onder den titel van «Champeau St. Joseph", door H. Van Wijt- vliet. Wij aarzelen niet hen. die ecnig belang stellen in de geschiedenis van dien man uit de geschiedenis, aan te raden met dit werk kennis te maken. Eene nette typografische uitvoering, met rood encadrement, ver sierd met goed gedrukte houtsneeplatenzal zeker den prijs van 15 cents per aflevering voor de inteekenaren op genoemd tijdschrift niet afschrikken met deze premie-uitgave kennis te maken, te meer daar de prjjs buiten inteekening is gesteld op 30 cents per aflevering. Men schrijft ons: In het tijdsbestek van twee maanden heeft de zon reeds meer aan den onbewolkten hemel geschenen dan in de twee vorige jaren, toen donkere lucht, met storm en tegen bijna onafgebroken heersch- ten. Ook de temperatuur is voor lente reeds veel hooger geweest dan in die twee jaren, gelijk het nu zoo krachtig ontwikkelde groen en de zwel lende vrucht, reeds lang voor den zomer begon, grootendeels was zwart gewaaid of afgerukt. Het is een wellust thans onder het dichte lommer en de heerlijke schaduw van het geboomte te verwijlen. Hetgeen Maart dit jaar door zjjne koude terug hield, heeft Mei goedgemaakt en daarmede het vooruitzicht geopend dat o. a. de aardappel uiel meer als proef, maar bij partijen zal verzonden worden; dat de zoo uitgebreide teelt van de aard bezie. waarvan de eerste pluk begonnen is, gunstig uitvalt. De wijnslok ontwikkeld zich zeer goed en de koesterende zonneschijn heeft veroorzaakt dal fijne vruchten uit de broeibakkenzooals meloenennu reeds verkrijg baar zijn, terwijl het buitenland zijne heerlijke blauwe kasdruiven afzendt. Het versnelde vervoer dat afstanden verbrak, maakt hel zoo gemakkelijk allerlei fijn ooft van elders te ontvangen, zoodat op de kasdruif, die in ons vaderland op zjjn vroegst tegen het laatst van Juli kon gesneden worden en waarvoor menigmaal tien gulden het pond werd betaald, niet meer behoell gewacht te worden. Niemand zou het gedacht hebben dat de eèlste abriko zen nu reeds verkrijgbaar zouden zijn, gelijk het geval is, gesloofd in de kassen van het heerlijke land, waar citroen en chinaasappel bloeien, ter wijl de begeerte om in het midden van den winter hagelwitte bloemkool te erlangen, niet behoeft onderdrukt te worden, wijl Italië aan het verlangen voldoet. In de beide laatste jaren dat in Nederland de aardappeloogst nage noeg mislukte, geen soort ook duurzaam of bruikbaar was, voorzag het buitenland in tic behoefte, door het afzenden van smakelijke aardappelen. De tuinderij verlangt naar vocht, evenals het weiland, want het heeft in den laatsten tijd hard gedroogd. Het malsche groen versierd den akker en het bosch. de heeitjjke lente spreidt haar bloemenschat ten toon en de roos begint te ontluiken in al hare bevalligheid. lie minister van oorlog heeftmet het oog op den toenemenden door voer van dynamiet door het rijk, de volgende maatregelen noodig geacht voor het verleenen van" vergunning tot vervoer van die slof: 1". dergelijke vergunningen niet te geven voor meer dan 10000 KG. te geljjk, en 2°. die vergunningen zoodanig te regelendal de transporten met behoorlijke tus- schenruimten, bijv, van enkele dagen, elkander opvolgen. De Czaar van Rusland heeft den leden onzer buitengewone missie bij het kroningsfeest de volgende onderscheidingen geschonken aan baron Schimmelpenninck Van der Oye de orde van den Witten adelaar; aan jhr. Steengracht Van Mooyland en luitenant-kolonel graaf Van Lijndende Sl. Anna-orde 2e klasse; jhr. Van Tets, zaakgelastigde, de Stanislaus-orde 2' klasse met Ster; jhr. Boreel de Stanislaus-orde 3' klasse. Volgens een Engelsch blad was H. K. H. prinses Marianne eigenares van de wijnbergen, die de beroemde Marcobrunner opleveren. Het stoomschip Noordbrabandvan Rotterdam naar Java, arriveerde hedenmorgen te Marseille. De Prinses Amalia, van Batavia naar Amster dam, vertrok van Marseille 7 Juni. De koninklijke akademie van wetenschappen (afdeeling taal- en letter kunde) zal op Maandag 11 Juni e. k. te Amsterdam eene gewone vergade ring houden. De Dordtsche Ct. bevat thans een gansch ander bericht dan gisteren, en wel op grond van mededeelingen van den heer N. Rutgers, eerstaanwe zend officier van gezondheid. Het is gebleken, dat niet 95 maar 68 mili ciens zjjn gerevaccineerd, en dat niet 17 gevallen van febris lyphoïdea zich hebben voorgedaan, maar slechts een geval; de overige patiënten, ten getale van vijf, lijden aan andere aandoeningen. Ook van de benoeming eener commissie van drie geneeskundigen, om de koepokstof te onderzoeken, is niets bekend. De tentoonstellings-terreinen te Amsterdam waren gisterenavond voor het publiek opengesteld. Hel eiectrische licht verspreidde over het geheele terrein een zachten, aangenamen schijn. Op het middenterrein was concert door de Dresdener kapel. De muziektent is rijk met gas verlicht. Ook in de restaurants was de verlichting ontstoken, 't Belooft daar recht gezellig te worden. Hiermede is alweer een stap voorwaarts gedaan tot de alge- heele voltooiing, die, nu in Frankrijk en Tunis slechts weinig meer te doen valt, nog op hel gereedkomen der machine-galerij wacht. Gisteren is de sectie //zijde" der Fransche afdeeling van de tentoonstel ling geopend, in tegenwoordigheid van den heer en mevrouw DeSaint-Foix. Mad. Brocq, de Parijsche pianiste, zal Zaterdag te 2 uur de piano- Gtinther in de Belgische en te 3 uur die van Pleyel in de Fransche aldeeling te Amsterdam bespelen. Zondag te 3 uur zal zij zich weder in de Belgische aldeeling doen hooren. Op de voordracht voor de vacature in de arrond.-rechtbank Ie Alkmaar worden aanbevolen (alphabetisch) de heeren m". A. J. J. baron Van Styrum, subst.-griffier bij de rechtbank te Heerenveen, M. J. E. Viruly Verbrugge, subst.-griffier bij de rechtbank te Rotterdam, en G. Wttewaall, ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten te 's Hage en Delft. Het gedenkteeken voor de slachtoffers van de ramp der Adder zal 5 Juli a. s. te Helder, den verjaardag der noodlottige gebeurtenis, plechtig worden onthuld. De commissie heeft de militaire en burgerlijke autoriteiten aldaar tot bijwoning dier plechtigheid uitgenoodigd, alsmede de leden der plaatselijke vereenigingcn. Te Heteren is door een gezelschap van 40 personen voor 4 dagen eene stoomboot afgehuurd, om de tentoonstelling te Amsterdam te bezoeken. De stoomboot zal hun tevens tot logement dienen. Te Zwolle is overleden de heer mr. L. J. Rietbergkantonrechter aldaar. Men meldt uit Vlissingen aan de ZV. R. C.\ Kort voor het vertrek der mailboot Prins Hendrik werd bij de politie een telegram uit Utrecht ont vangen, tot opsporing en aanhouding van den persoon G. v. d. G.kantoor bediende aldaar, verdacht van het stelen eeDer som van 1000. De inspec teur van politie J. C. Fanoy deed op de boot onmiddellijk onderzoek, en mocht er in slagen, kort nadat de zeereis was aangevangen, den deliquent op te sporen en in arrest te nemen. Eenige schijn van verzet met vertoon van een revolver had plaats, doch daar hem die weldra was ontnomen, gaf hij voor, zichzclven te willen dooden. Het grootste gedeelte der gestolen som, ruim ƒ960, werd bij hem gevonden. Er was natuurlijk niets aan te doen dan de reis naar Queensborow mede te makenterwijl de gevangen ge nomen reiziger zich moest getroosten achter slot en grendel gezet en goed bewaakt te worden. Gisteren ochtend keerde de inspecteur van politie met den gevangene terug, die tegen den middag, door twee politieagenten ge leid. naar het huis van arrest te Middelburg is overgebracht. -- Hel gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft Antoon Vredegoor, die vroe ger door het hof te Arnhem veroordeeld was wegens gepleegden moord

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1