BIJVOEGSEL, behoorende lot de Leidsohe Vouranl van Maandag 4 Juni Ó883JV°. ó29. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. LEIDEN2 Juni Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen de 15-jarige dicnsibode A. It., die teil nadeele van hare juffrouw een zijden mantel en broche heeft ontvreemd. Des morgens te 7 uren in haar dienst gekomen zijnde, liep zij reeds 2 uren daarna weg met de genoemde voorwerpen. Nader is nog gebleken, dat J. 'til., die inmiddels ter beschikking der justitie te 'sGravenhage is gesteld, ongeveer drie weken geleden zich had schuldig gemaakt aan diefstal van gereedschappeu in een in aanbouw zijnd perceel aan de Mare alhier. Door de Leidsche Trio-Vereeuiging is besloten hare *ierde soiree te geven in de maand September e. k. Dit uitstel is het gevolg van eene om standigheid geheel builen haren wil. Een der heeren medewerkers was ge noodzaakt, door een ongemak aan de hand, zich gedurende eene maand van werkzaamheden van dien aard te onthouden en Int saisoen nu te ver gevorderd is tot het geven van genoemde laatste uitvoering. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 45 tol 61 volwassen personen en 5 tot? kinderen. In de afgeloopen week werden op de Zweminrichting "Rhjjnzigl" 1069 zwembaden door heeren en 113 door dames genomen. Temperatuur van het Rijnwater 20° Celsius. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de commission, die gedurende één jaar, eindigende 1 Augus tus 1883, belast zijn met het afnemen van de examens van apothekers bediende, bedoeld in art. 17 der wel van 25 December 1818 Slbl. n°. 222) zullen zitting houden te Utrecht op Maandag 4 Juni en te Meppel op Maan dag 11 Juni e. k. en volgende dagen. Naar wij vernemen, heeft de minister van waterstaat enz., naar aan leiding van aan Item gerichte adressen, te kennen gegeven, dat hjj zich geheel kan vereenigen met de beschouwingen van zijn ambtsvoorganger over het Zwolsche Diep. voorkomende in het regeeringsautwoord op het voorloo- pig verslag van de tweede kamer over de begrooting van zijn departement voor het loopende jaar, waarop 55000 voor baggerwerk is uitgetrokken. Dit baggerwerk zal eerstdaags worden aanbesteed en de uitwerking daar>an zal worden afgewacht, alvorens ten aanzien van het Zwolsche Diep iets ver der kan worden beslist. (iY. R. C.) Naar de N. li. C verneemt, heeft Z. M. de koning afgezien van het plan, om dit jaar eenigen tijd op Soestdjjk verblijf te houden. Hel Vaderland verneemt, dat H.K H. prinses Marianne haar zoon prins Albert van Pruisen, met de uitvoering vau haar uitersten wil heeft belast. Maandagochtend zal de plechtige teraardebestelling van het stoffe lijk omhulsel te Erbaeh plaats hebben. De prinses heeft bepaald, dat zjj naast hare dochter prinses Charlotte van Saksen-Meiningen wenscht te rus ten. De plechtigheid zal zeer eenvoudig en geheel plaats hebben volgens de voorschriften der Dtiitsche hofreglementen. Aan ons hof is de kennisgeving van het overlijden der prinses op de gebruikelijke wijze gezonden van wege het llaiis-ministerium te Berlijn. Z. K. H. Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, zal zich bjj de plechtigheid door majoor Beijerman, zijn adju dant, doen'vertegenwoordigen. Naar men aan het M.v.d. D. uit Keulen meldt, heeft onze landgenoot de heer Jb. Kwast, professor aan het conservatoire aldaar, de benoeming als eersten pianoleeraar aan hel «Hochsche conservatoire" te Erankiort a/M aangenomen, welke betrekking hij a. s. herfst zal aanvaarden. Zijn heen gaan zal voorzeker te Keulen eene groote leemte veroorzaken, en hel con servatoire aldaar zal daardoor, vooral voor de Nederlanders, eene groote aan trekkingskracht verliezen. De heer Kwast, die in 1873 (op 21-jarigen leeftijd) zjjne tegenwoordige betrekking aanvaardde, was, al leefde hij ook niet in ons midden, Inch onalgebrokeu voor de belangen der llollandsche toonkunst werkzaam en lal van Hollandsche pianisten hebben aan hem hunne geheele vorming te danken. Men deuke slechts aan de dames Anna Verhulst en Sarah Benrdicts, beide peusionaires van Z. M. den koning; aan de heeren Michelsen, thans leera.tr aan het Scharwenskasche conservatoire te Berljjn; Enderlee. leeraar aan de muziekschool te Leiden, Henry van Zeyl enz. Hel stoomschip Utrecht arriveerde gisteren Ie Batavia. De Prins van Oranje, van Batavia herwaarts, wordt Maandag in IJmuiden verwacht. De Prins Rendnk vertrok te 10 uren naar Batavia. De vaart door het IJ en Kanaal was voorspoedig. Voor het op 4 Juni a. s. te Utrecht te houden apothekersbediende examen hebben zich 33 candidatcn aangemeld, 19 heeren en 14 dames. De eerste nieuwe Wcsllandsche aardappelen van den kouden grond zijn gisteren te 's llage ter markt gebracht. P. Van Wijk Jr.predikant hij de Herst. Evang. Luth. gemeente te Enkhuizen, heelt voor het beroep naar Bodegrave bedankt. De burgemeester van Vlaardingen, de heer P. K. Drossaart, heelt aan den raad medegedeelddat hij legen 1 Juli a. s. zijn ontslag zal vragen. Den IS11"1 dezer is het 25 jaar, dat hij deze betrekking waarnam. Voor de rechtbank te Rotterdam werden eergisteren tegen W. B veehouder te Gouda, 3 boeten van 25 gerequireerd wegens het niet afzon deren van besmet vee en het niet aangeven van besmettelijke ziekte, en voor een gelijk delict 2 boelen van f 25 tegen H. M. T.koopman te Leiden beiden met verbeurdverklaring van het vee. Drie jongelieden te Bleiswijk hebben een schroefstoombootje vervaar digd; de een, een timmerman, heeft het getimmerd; de tweede, hoewel landbouwer, heeft het netjes geverld. en de derde, een machinist, zal het voorzien van een door hem gemaakt stoommachinetje van paardrkracht dat er nog niet in geplaatst is, doch er binnen enkele dagen in staan zal. Het bootje is lang 3% en breed Ned. el; het kan 5 personen bevatten. De heer J. Halberstadt, chef de bureau bij de aldeeling algemeene dienst der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, vierde gisteren den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst der maatschappij trad. Door den raad van administratie, alsmede door hoofd-en andere ambtenaren der maat schappij w'crdcn den geachten jubilaris wegens deze gebeurtenis stoffelijke bewjjzen van achting en vriendschap aangeboden. Omtrent de brandweer op de tentoonstellingsterreinen te Amsterdam verneemt men, dat zich in de gpbouwen en op de terreinen bevinden 15 groote brandkranen en 6 kleine, 2 handspuiten en 12 kleine dito, 44 extinc- teurs, 8 opene steeds gevilde waterreservoirs, 200emmers en eene drijvende spuit in de gracht. Brandschellen zjjn geplaatst in het centraal-bureel, in de diamanten aldeeling, het koloniaal gebouw, de machinegalerij, het gebouw voor schoone kunsten en twee in het hoofdgebouw. Door de recherche der politie te Amsterdam is gevonden op de Oosten- burgergracht tusschen andere ledige kisten eene kist inhoudende schilderijen, bestemd voor de tentoonstelling, aid. schoone kunsten, ter waarde van 25,000 (rank en eene kist inhoudende bjjouteriën, ter waarde van 15,000 Ir. Naar de Herkmansbode verneemt heeft de heer Van der Made, direc teur der fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, eene schik king getroffen met de Engelsche werklieden, en zijn deze naar hun vader land teruggekeerd. In de eergisteren te Amsterdam voortgezette vergadering der Maat schappij tot bevordering der Bouwkunst is o. a. in beginsel besloten tot het inrichten eener permanente tentoonstelling van bouwartikeleu. De voorbe reiding is aan hel bestuur overgelaten. Te Utrecht is eergisterenavond door eene vrjj talrjjke vergadering de wenscheijjkheid uitgesproken van het oprichten van eene algemeene werk inrichting, voornamelijk met het doel om de bedelarij te weren, doch ook om ambachtslieden, die tijdelijk zonder werk zijn, daarin te kunnen opne men. De opgenomenen zullen met hunne familie in de inrichting gevoed worden, liet voorloopig comité is door de vergadering met de uitvoering van hel denkbeeld belast. Men hoopt nog met den aanstaanden winter te kunnen beginnen, waartoe men een lokaal in de AlenJorpsteeg op het oog heeft, dat thans te huur is en voorloopig zeer geschikt schijnt; het is bet vroegere koffiehuis de "Hollandsche tuin". De wevers der Veenendaalsche stoomspinnerij en weverij hebben giste ren den arbeid wederom begonnen. Zjj oordeelden, dat het beter was nog eenigen Ijjd door te werken, om dan over vjjf ol zes weken den arbeid voor goed te staken. Naar men verneemt zjjn, naar aanleiding van de vermindering der loo- nen aan bovengenoemde fabriek de beste wevers voor eene fabriek te Schüt- lorf (Duitschland) aangeworven. Eergistermorgen passeerden te Nijmegen per recderijstoomboot 200 Duitsche haringvisschers, om op Hollandsche visschersvaartuigen geplaatst te worden. Gisterenochtend is de spoorweg Nijmegen—Venloo geopend, zonder dat daarbij eenige feestelijkheid plaats had of eenige autoriteit tegenwoordig was. Ten 7 ure 7 minuten vertrok de eerste trein, bestaande uit 4 rijtui gen, van Nijmegen naar Venloo met een twaalftal passagiers, alsof dit op eene reeds lang in gebruik zijnde spoorlijn plaats vond. De drie personen, die te Sneek gevat zijn wegens het uitgeven van valsche bankbiljetten, worden voortdurend verhoord. Alle drie blijven ont kennen. Wel geven zjj toe, de papieren uitgegeven te hebben, maar in de vaste overtuiging, dat het echte waren. Te Wommels is een valsch bankbiljet van honderd gulden gewisseld. Men verdenkt er van het drietal personen, dat in handen der politie te Sneek is. 's GRAVENHAGE, 2 Juni. Door Z. M. is benoemd tot lid vau de commissie van administratie over de gevangenissen te Utrecht, mr. A. J. Roijaardsadvocaat en rechter- plaatsvervanger in de arrond.-rechtbank aldaar, en is aan N. J. Van den Worm, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kanton- rcchter-plaatsvervanger in hel kanton Dokkum. - De luit. ter zee 2" kl. jhr. 11. M. Speelman, behoorende tot de rol van Zr. M'. wachtschip te Willemsoord en belast met het bevel over Zr. M«. gaffelschoeuer rJrgus, wordt met 15 dezer op non-activiteit gesteld en met 16 daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 1' kl. A. G. Ellis. De benoemde lijdelijke officier van gezondheid 2' kl. bij de zeemacht dr. J. R. Kappeler, arts, wordt met 16 dezer geplaatst in de rol van Zr. M'. wachtschip te Hellevoelsluis, ten einde dienst te doen bjj de maritieme zie- keninrichiing aldaar. Ingevolge machtiging des konings wordt Z'. M*. schroefstoomschip 1« kl. Leeuwarden met 5 dezer, buiten dienst gesteld en de kapitein ter zee C. F. T. Van Woelderen met dien datum eervol vati het bevel ontheven en op non-activiteit gesteld, en worden met 26 Juni aanstaande in dienst ge steld Zr. M'. ramschepen Buffel en Schorpioen, liggende te Willemsoord, en Zr. M'. rammonitors Haai en Panter, liggende te Hellevoelsluis, en het bevel over die bodems respectievelijk opgedragen aan de kapitein-luitt. ter zee J. M. H. Bervoets en W. J. A. Nolthenius en de luitt. ter zee le kl. H. Quispel en L. M. L. De Haan. Op dit oogenblik zjjn alhier 1296 onbewoonde perceelen. Onder de leden der koninklijke familie, die na het overlijden van H. K. 11. prinses Marianne, de door HD. bewoonde paleizen hebben doen sluiten, behoort ook 11. K. II. prinses Hendrik. De majoor der artillerie, adjudant van Z. K. H. den prins van Oranje, de heer Bejjerman, heeft zich heden ochtend op reis hegeven naar Erbach, ten einde als vertegenwoordiger van Z. K. H. prins Alexander de teraarde bestelling van prinses Marianne bjj te wonen. De burgemeester van Voorburg vertrok heden naar Reinhardshausen met zich voerende een prachtige krans van immortellen, welke hjj persoon lijk uit naam van de ingezetenen der gemeente, alwaar wijlen prinses Ma rianne verblijf hield, op de Ijjkbaar van de vorstelijke doode zal neder leggen. BUITEN LAN DSCH E BKKI C II TE N. LUXEMBURG. Daar het Nederlandsche hof wegens het overlijden van prinses Marianne den rouw aanneemt, is het bezoek, hetwelk de graaf en gravin van Vlaan deren aan HH. MM. den koning en de koningin der Nederlanden op het kasteel Berg zouden brengenvoor onbepaalden tjjd uitgesteld. BELGIE. De lUoniteur bevat de wet gisteren door de beide kamers aangenomen. Deze wet is verplichtend van af 1 Juni. Hel tegenwoordig tarief van de inkomende rechten op de koopwaren aangewezen bij de artikels 1 en 2 van deze wet rechten op de koffie, tabak, cacao, brandewijn van elke soort en alcoholische dranken., azjjn zal bij koninklijk besluit op het laatst den l»1"1 Augustus in werking worden gesteld, indien vóór dezen datum de inkomende rechten op de gemelde koopwaren niet definitief door eene wet zjjn gcwjjzigd. De regeering is daartoe overgegaan, ten einde de pogingen van speculanten nog zooveel mogeljjk te voorkomen, die in alle haast be doelde zaken waren begonnen in te voeren, om van het nog geldige tarief partjj te trekken. Door hel bestnor der «Soire'es Populaires" le Verviers wordt het plan

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5