LEIDSCIIE Cfrii'Ell 1883. 12$. ZATERDAG 2 JUNI. STADS-BERICHTEN Admissie-examen Hooj>-ere Burgerschool voor jongens Hoogere Burgerschool voor Meisjes. B1NNENLANDSCH E BERICHTEN. De Courant verschijnt dadelijksZon- en. Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco 71. 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 14 regels 1.iedcie regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, brengen ter kennis van belanghebbenden dat hel admissie-examen voor de Hoogere Bur gerschool voor jongens, cursus 1883/4. zal plaats hebben in hel gebouw op de Pielerskerkgrachtop Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 12, 13 en 141 Juli aanst. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 25 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat de gelegenheid tot inschrijving van leer lingen voor de Hoogere Burgerschool voor Meisjes wordt open gesteld gedurende de maand Junieiken Vrijdag van 2 tot 4 uren 's namid dags, in het lokaal aan de Oude Vest, waarin die inrichting thans is gevestigd Burgemeester en. Wethouders voornoemd. DE KANTER, Burgemeester. Leiden. 31 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den ll<,eo November 1880 Gemeente blad N«. 4 van 1881). Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen Inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens* eil meisjes, in het schoolgeboutc aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der le klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt; der 1< klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkt der 2C klasse, voor jongens, in hel schoolgebouw aan de Pieterskerk straat VALKENBURG. Wij zouden nog meer en nog verder op het spoor dezer droevige beschou wingen kunnen doorgaan, wij zouden er treurige ontboezemingen over deze onverdiende miskenning kunnen uiten, ware het niet de stem van den conducteur, die eindelijk hel lang gewenschte Valkenburg uitgalmt en daardoor aan deze overpeinzingen een einde doet nemen. De coupés worden geopend, de goederenwagens van talrijke kotters ont last en gij begeeft u naar een der drie hotels. Hotel de la Station, eigenaar A. Vossen, Ho el de l'Empereur, eigenaar L. Elias, Hotel de la croix de Bourgogne, eigenaars dames Smeels. welken dit plaatsje rijk is. en die allen op even uitstekende wijze de kunst verstaan het goede met het goed- koope te paren. Maar niet alleen deze in den tegenwoordigen tijd lang niet alledaagsche eigenschap maakt dat bet plaatsje zulk een groot aantal 'reetndelinsen tot zich trekt, maar voornamelijk de prachtige natuur, die zich hier overal en op zulke verscheidene wijzen vertoont. Ik zal mij niet wagen u eene uitvoerige beschrijving van den rijkdom dezer natuur te geven. Reeds zoo vele en zoo gunstig bekende schrijvers en schrijfsters lebben hunne welversneden pen hieraan gewijd, reeds zoovelen hebben zelfs tot in de kleinste bijzonderheden de historische herinneringen van dit dorp 'e boek gesteld, dat verdere breedvoerige ontvouwing, zelfs al ware ik hiertoe in staat, overbodig mag heelen. Ik zal mij derhalve zooveel mogelijk beperken tot het schetsen van hel leven, het onderling verkeer, zoowel der ingezetenen van deze plaats, als der tijdelijke bewoners, welke hier gedurende de zomermaanden vertoeven cm na lange inspanning de lang ontbeerde rust in de vacantiën te genieten. De jeugdige en dartele scholier, moede van schoolmeesters en schoolban- jken', vrij van alle tucht en dwang, dwaalt vrolijk steeds rond over bergen der 2e klassevoor meisjesin het schoolgebouw aan de Breêstraat; en wel van den 411"1 tot en met den lCd'" Juni e. k., dagelijks (den Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfnegen tot negen liren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van hal/twee tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 31 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 1 Juni. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in deze cou rant geplaatste bekendmaking van hel bestuur dezer gemeente, ifetreffende de inschrijving van leerlingen aan de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs alhier. Gedurende de maaiid Mei zijn 30345 personen per Leidschen paarden tram vervoerd. Van 19 Augustus tot 18 September a. s. zullen oefeningen plaats heb ben op ecnige sterkten van de Nieuwe llollandsche waterlinie. Daaraan zal 0. a. worden deelgenomen door drie compagniën van het 5' en de staf en vier compagniën van het 2e bat. van het 4' reg. infanterie. De staatscommissie voor de grondwetsherziening is gisteren weder vergaderd geweest en zal minstens twee vergaderingen in de week houden. Hoewel haar mandaat onbeperkt is, staat hét toch. naar men zegt. reeds vastdat zij haar herzieningsvoorstellen tot de noodzakelijke zal be perken. (Vad.) De O'illem Barènts is gisterenochtend le hatfacht van Vardoe ver trokken. Voorburg verliest ontzettend veel in de afgestorven prinses. De belas tingen, welke zij voor haar bezittingen opbracht, stijfden de gemeente fondsen niet weinig; vooral aan die bate heeft dè bevolking dier gemeente het te danken, dat van haar geen eigen gemeente-heffing wordt gevorderd. Armen en kerk van Voorburg bedacht zij steeds ruim, het Hervormd kerk gebouw verrijkte zij met een nieuw orgel en voor het bouwen der nieuwe en door bosschen, straks zich wentelende in het gras, straks weer de tak ken der hazelnotenstruiken vernielende, om meester te worden van de nog slechts half rijpe vruchten; de koopman heeft voor een oogenblik zijne zaken aan vertrouwde handen overgegeven, om in de schaduw van een breedgetaktc eik beslommeringen te maken voor de toekomst; de advocaat, in deze kalme natuur door niets gestoordligt rustig, den hreedgeranden strooien hoed diep over de oogen getrokken, ter beveiliging van de glinste rende stralen der zon, onder het genot van kort eindje pijp tabak, zijne aanstaande processen te overpeinzende officier heeft alle mogelijke ken- teekenen, die in hem den krijgsman doen kennen, voor een poos ter neder- gelegd om deze tijd van vrede op nog vreedzamer wijze dan gewoonlijk door te brengen; de predikant bewondert hier de grootheid en de almacht van den Heer; voor allen vrede, voor allen rust, voor allen vacantiën en allen vieren deze zich verheugende in de eenvoudige en onschuldige genoe gens, die bet landelijk leven hier oplevert. En die genoegens, die ontspanningen zijn velen en van allerlei aard. Wanneer des morgens vroeg de Junizon bare stralen door de geslotene vensters en dichte gordijnen 11 toezendt om tt den morgengroet te brengen, wanneer daarbuiten in het talrijk geboomte de gevleugelde zangers tt toe roepen geen wolkje aan den hemel dreigt heden met regen,'dan is die dag aan wandelingen gewijd, waarvoor Valkenburg zoo ruimschoots gele genheid biedt. Reeds spoedig na uw ontbijt met vleesch ol versche eieren of ook andere gerechten, alles volgens uw verlangen, zonder dat zulks de gewone prijs van f 2 50 daags eenigzins verhoogt, wordt de breede van grof stroo ge- vlochte hoed, zoowel door groot als klein, zoowel door vrouwen als man nen gedragen, op het hoofd gezet en begeelt gij u op weg. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1