Vervolgens ging men over tot het behandelen der op de agenda staande on derwerpen. Als zoodanig waren het eerst aan de orde de benoemingen, ten eerste van een leeraar in de Uoogduitsche taal- en letterkunde en vervolgens vaneen leeraar in de staatswetenschappen aan de hoogere burgerschool voor meisjes en jongens, als zoodanig werden respectievelijk benoemd de heeren E. A. H. Seipgens, thans leeraar aan de hoogere burgerschool te Zullen, en m'. H. Ter Haar, leeraar aan de hoogere burgerschool te Deventer. Wat hel verzoek van A. L. Nagel, om restitutie van betaald schoolgeld betreft, dit werd door den heer Wilhelmy Damslé bestreden. Hij was van oordeel, dat, indien men steeds op deze wijze te werk ging, dat indien men steeds restitutie van betaald schoolgeld aan ouders, die ziclt pas hier met ter woon kwamen vestige verleende, dezen ten zeerste zouden bevoordeeld worden boven de Leidsche ingezetenen, aan wie zulks nimmer toegestaan werd. De hh. DeGoeje en de voorzitter antwoordden, dat zij het buitengemeen on rechtvaardig zouden vinden om ouders schoolgeld te laten betalen over een tjjdvak, waarop httune kinderen onmogelijk die scholen hebben kunnen be zoeken. In stemming gebracht werd liet verzoek van requestrant met al- gemeene stemmen toegestaan, op uilzondering van die van den heer Damsté. Het request van P. H. Rttman, hebbende dezelfde strekking als het vorige, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ook tegen het verzoek van C. L. Van Üooren, ter bekoming in eigendom van een gedeelte sloot langs het Delftsche irekpad verhief de heer Damsté zijne stem. Hij achtte het, met het oog op het gevaar van rooiing der prach tige hoornen, die op dit perceel stonden, ten zeerste wenschelijk dat de ge meente eigenaresse van dit gedeelte grond bleef. De heer Damslé wordt in dit zjjn gevoelen gesteund door den heer Cock. De voorzitter echter is van oordeel dat. terwijl de raad steeds alle verzoeken van dien aard had toege staan, er geen reden bestond om dit thans te weigeren. De verzoeken van C. Blansjaar, lot demping van een gedeelte sloot langs den Zjjlsingel, van J. Bijleveld, om eene schoeiing te maken in de Haarlem mertrekvaart, van F. Veelenturf, om duikers te leggen door het Ulrechische jaagpad, de voordracht tot onderhandsche verpachting van de tienden onder Leiderdorp, de suppleloire begrooting en staat van af- en oversciirjjving op de begrooting, dienst 1882, van het R. K. wees- en ottdeliedenhuis, eveneens die van het R. K armbestuur, hel kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1883, dit alles werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bjj den staat van af- en overschrijving op de gemeentebegrooting, dienst 1882, vindt de heer Damsté het vreemd, dat de tijdruimte, gedurende welke de heer Frantzrn tijdelijk in functie geweest is als leeraar in de Fransche taal aan het gymnasium alhier, ook mede gerekend wordt tot de drie jaren, die noodig zijn om een leeraar aanspraak te geven tot verhoo ging der jaarwedde. Tol op 14 December 1882 toch heeft de heer Frantzen onderwijs in hel Fransch gegevenzonder een akte te bezitten. De voorzitter gelooft, dat dit niet den minsten invloed op de beslissing kan uitoefenen. De heer Frantzen, door curatoren aanbevolen, werd in 1879 het onder wijs in het Fransch opgedragen, hij heeft thans aan de voorwaarden, tol verhooging der jaarwedde vereischt, voldaan en hem zal derhalve deze ver hooging in geenen deele kunnen onthouden worden. De voordracht betrekkelijk de verpachting van de haardasch enz. en van het baggeren in de gemeentewateren en de hierbjj gestelde voorwaarden, werden nadat door burg. en weth. hierin eenige wijzigingen te zijn gebraebt, met algemeeue stemmen goedgekeurd. Hierop werd de openbare vergadering een oogenblik geschorst om tot eene geslotene over te gaan. die na ongeveer een kwartier tturs geduurd te heb ben. wederom heropend werd waarna eene uitgebreide discussie ontsponnen werd over de voordracht betrekkelijk de plaatsing van h«t godenhteeken -van Leiden's ontzet op de Ruïne. De ticcr DércKsen betreurt de plaatsing van het standbeeld op de Ruïne; bjj - vindt deze plaatsing ten zeerste ongeschikt, vooral met het oog op de in de nabjjheid zjjnde scholen; hjj gelooft dat het beeld, waarvoor ieder vader lander eerbied en ontzag moet hebben, tengevolge der nabijheid dier scho len menigmaal bloot zal staan aan steenworpen en baldadigheden van jon gens en bjj verdere emancipatie misschien ook van meisjes. De heer Bool verwondert zich ten sterksteerover, dat de heer Dercksen zijne aikeuring te kennen geeft over de plaatsing van hel gedenkteeken op de Ruine; de heer D. toch is zelf lid van de commissie tot oprichting en het schrijven, dat het aangeboden geschenk vergezeld ging, had tol strekking het beeld te plaatsen op dat open plein. Ook met het door den heer Wilhelmy Damsté gedaan voorstel, om de gelden tot fundeering van het beeld noodzakelijk, niet te vinden door geldleening, zooals door burg. en weth. was voorgesteld, maar zulks te zoeken op de post wegens prolongatie uitgegeven gelden, kon spreker zich niet vereenigen; hij acht het bijzonder wenschelijk, dat ook het verdere nageslacht zjjne dankbaar heid jegens den groolen vaderlander door eenige bijdragen zal kunnen lootten. De heer Damslé handhaaft zjjn voorgesteld amendement; hij vindt het minder passend dat onze nakomelingen een geschenk, aan het tegenwoordige geslacht gegeven, voor een groot deel zullen moeten bekostigen. De heer Dercksen beantwoordt den heer Bool en verklaart ziclt door zijn lidmaatschap der commissie niet gebonden te achten. Zoo vele qualiteiten zoo vele personen meent hp. De Ruïne acht hij onwenschelijkdaarentegen vindt hij om verschillende historische redenen het Pieterskerkplein een meer geschikt punt. De heer Donnet' en ook de voorzitter achtten de vooropgestelde bezwaren van den heer Dercksen ongegrond, zij gelooven dal de vaderlandsliefde, zelfs bjj hel jongere geslacht, te veel ontwikkeld is om het beeld van Van der Werfl met schendende hand aan te raken. Na uitvoerige discussie wordt het voorstel van den heer Juta, om hel geschenk te aanvaarden, met acclamatie aangenomen. Het voorstel om het beeld op Ruïne te plaatsen en voor de fundeering 3500 beschikbaar te stellenwerd met 15 tegen 3 stemmen (Verster, Dercksen en Cock) goedgekeurd. Het amendement üamsté om bovengenoemde som niet uit geldleening, maar op de post van prolongatie gegeven gelden Ie vinden, werd aangeno men met 10 tegen 8 stemmen. Verder werd de rekening over 1882 van het Gerei, minne of arnte oude mannen- en vrouwenhuis, idem van de dienstd. schutterij, idem van het Evang. Luth. wees- en oudeliedenhuisidem van de hank van leening, idem van de kamer van koophandel en fabrieken, allen zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. 's GRAVENHAGË, 31 Mei. Door Z. M. zijtt op nieuw benoemd lot voorzitter der commissiën van hooger beroep in zake benadering van ingevoerde goederen: Ie Amsterdam, de gepensionneerde luitenant-kolonel der genie van hel Indisch leger, W. F. Versteeg; Ie Rotterdam-de heer E. L. Jacobson. Door Z. M. is de heer N. Vlachos erkend en toegelaten als consul van Griekenland te Amsterdam. De heer B. L. Verwey, benoemd tot waarnemend consul-generaal der Nederlanden te Bern, is in die hoedanigheid door de Zwitsersche reg« ring erkend. Door Z. M. is mf. P. M. .1. E. Blormarts benoemd tot schooiopzienei het arrondissement Oirschot. Door Z. SI. is tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te War| benoemd jhr. W. H. A. Cliflord te Loenen. Door Z. SI. zijn benoemd; bij den provincialen staf, tot luit.-kolon de majoors P. .1. J. Sloop, J. R. Stetnmetz en R. F. K. Van Gorkum, vincialè adjudanten respectievelijk in Groningen en Drente, in Zuidholii en in Utrecht; bjj den plaatselijkeu staf, tot luit.-kolonel de majoors H. L. P. Hovy en C- M. W. Kamps, plaatselijke commandanten, respeci velijk te 's Hertogenbosch en Arnhem. Door Z. M. is de kapitein H. Van Dijkvan het 7' reg. infanterie zijne aanvrage, op pensioen gesteld. Door Z. M. is benoemd bij het wapen der infanterie: bij het 3' t tot kapitein, de 1® luit. A. De Bourbon, van het reg. grenadiers en jager Behalve een olographisch testament van H. K. H. prinses Maria® gedeponeerd bij den notaris Klink te Voorburg, eergisteren op diens verzt door den kantonrechter van 'sGravenhage geopend, zou er nog een te, ment van de prinses bestaan, 't welk in Dnitscbland is verleden. Op last van UH. KK. HII. de prins en prinses Von Wied, is hetpai in het Korte Voorhout, vroeger bewoond door wijlen Z K. H. prins Fredei der Nederlanden, broeder van de overleden Prinses Marianne, wegens dood van H. K. H. gesloten. II. K. H. prinses Hendrik wordt in de volgende week uit Engelt hier ter stede terugverwacht. In de gewone jaarvergadering van hel Indisch Genootschap, hel alhier onder voorzitterschap van den heer Corn. De Groot gehouden, wi door den secretaris den heer J. Boudewijnse verslag uitgebracht over toestand in het algeloopen jaar. Daaruit bleek dat hel ledental eenigst verminderd was en thans 204 bedraagt. De financiëele toestand was gunst De altredende bestuursleden, de heeren dr. T. C. L. Wijnmalen en P. J Robidé Van der Aa. werden herbenoemd en in de plaats van mr Gom Borgesins, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen, lot bestus lid gekozen m'. A. Th. Heyligers. De' politie alhier heeft eene dienstbode aangehouden, die verdai wordt verschillende goederen ten tiarteele van den heer R. te hebben o vreemd. Eene groote partij, die zij bij hare ouders te Loosduinen had borgen, werd aldaar in beslaggenomen en moest met wagen en paard w den vervoerd. Uit hel Kanaal nabij den Tol aan den nieuwen Scheveningschen W is hedenmorgen opgehaald het lijk van een lot nogtoe onbekend mat persoon. In de voorstad te Deventer achterliet stationsgebouw woedt een verscht kelijke brand. Vele hooibergen staan in brand en ook enkele kleine woning BU1TENLAN DSC H K BKR ICHTEiY BEL, O IE. De kamer van algevaardigden heeft met 50 stemmen tegen 39 de v# loopige en dadelijke inning der nieuwe belastingen goedgekeurd. Het bedrag der voorgestelde belastingen is berekend op fr 22,300,D( overeenkomende met het bestaande deficit. De minister heeft een voor- ingediendten doel hebbende het gouvernement te machtigen om de niei rechten terstond voorloopig te doen heffen, ten einde de manoeuvres speculanten te verijdelen. De centrale sectie heeft met 5 tegen 2 stemi besloten tot aanneming van dit voorstel te adviseeren. Federscher, de Rus, die betrokken was bij het Brusselsche anarcl tencomplol, werd Maandag door het hof te Brussel veroordeeld tot maand gevangenisstraf wegens het dragen van een valschen naam. HGBLA1ID. Aan de Times wordt uit Durban gemeld, dat de operaties der Boe tegen Mapoch haar einde naderen. Mapoch heeft weder om den vrede vraagd. De inboorlingen overvielenplunderden en verbrandden twee pat) hoeven en vermoordden de pachters. De vooruitzichten van den Kaapschen handel verbeteren zich eenigszins. Uit New-York wordt gemeld dat een gevecht tusschen 500 man ta pen der Unie en 400 Apache-Indianen nabij Gitayaitapo in Mexico geëindi is met de nederlaag der Indianen, van welke 50 gedood werden. Uit Cairo wordt bericht, dat eene anonieme circulaire meldt het slaan van een patriotisch verbond tot verjaging der vreemden. Er wordt eene manifestatie tegemoet gezien bij gelegenheid van den jaardag van het bombardement van Alexandrië. De ontsteltenis isalgemt en de ophitsing onder de inlanders is groot. FHANHKIJR, De geruchten dat de minister van marine en koloniën, de heer Brat zijn ontslag heeft ingediend en dat er erne slachting is aangericht ond onze bezetting te Hanoi, zijn onjuist. Onjuist ook is de bewering, dat ministerraad gisteren gehandeld heelt over eene nieuwe credietaanvragevti Tongkin. In tijdingen uit Corea van 19 dezer, door reeders te Bordeaux ontvangt! wordt niet eenig gewag gemaakt van onrustbarende geruchten over toestand der kolonne-Desbordes. Uit een particulier telegram blijkt voort dat de kolonne-Desbordes te Kita aangekomen was in het begin des maand. Het Parijsclte conservatoire heeft op eene verkooping van handschrilli een manuscript aangekocht van Mozart, zijnde een concert voor piano viool met orciiestdat in 1778 te Mannheim werd gecomponeerd, maar voltooid hleeft. Het manuscript is 15 bladzijden groot. Uit den Congo wordt betreflende de Fransche nederzetting gentel dat de expeditie den 2'D April te Porto Novo geland zijnde, er onmiddell een tractaat met de voornaamste stamhoofden werd gesloten tot erkennii van het Fransche protectoraat. Terstond werd ook een Fransch cons aangesteld en de Fransche vlag geheschendeze echter werd nog denzelfdt avond door de inboorlingen weggenomen. SPANJE. De koningen van Spanje en Portugal hebben gisteren de opening de utineralogische tentoonstelling bijgewoond. Koning Alfonso hield bQ dei gelegenheid eene toespraak, waarin hij zeide, dat Spanje en Portugal sleed vereenigd zullen voorwaarts strijden. Er is slechts één strijd tusschen mogelijk. Hei is de vreedzame strijd van den vooruitgang tusschen de beis

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2