B U I T E N L A N I) SC H E B E RICII T V. X. boom te klauterenterwijl veelbelovende dienstmaagden meehelpen om met stok ken in de boomen te slaan en zoo langs den koristen weg in hei bezit te geraken van Meitakken en ie plunderen wal toch maar zoo voor 't ne men is. Toidal er uit de voormalige tuinmanswoning een vrouw uitschiet met een kleer-lok gewapend, die de knapen uil den lioom. juffrouwdienst maagd en kinderen op de vlucht jaagt als hel bij dit eene geval bleef en spoedig weer geen andere jonge kruidkundigen en ualuurbewonderaars opdagen, die hun leergierig onderzoek voortzetten. De minister van binneuiaiidsche zaken Drengt ter kennis van belang hebbenden, dat de commissiën die, gedurende één jaar, eindigende 1 Augus tus 1883, belast zijn met hetafnemen van de examens van apothekers bediende, bedoetd in art. 17 der wet van 25 December 18i8 (hiül. n".222), zullen zitting houden te Meppel en te Utrecht op Maandag 4 Juni e. k. en volgende dagen. De minister van binnenlandsche zaken heeft als zijn gevoelen te kennen gegeven, dal art. 3 der drankwet het tappen verbiedt iu eene locahleit, die voor den openbaren dienst wordt gebruikt, onverschillig of dit dikwijls of zelden geschiedt. Al wordt slechts eenmaal 'sjaars in een locaal verga dering gehouden van stemgerechtigde ingelanden dan mag tocli voor dat lokaal geen vergunning tot verkoop van sterken drank verleend worden. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, pas seerde Kaap Si. Vincent den 29-te° Mei. Door de geneeskundige staats-commissie zijn tol arts bevorderd de bh. H. Groothof] en H. J. A. Sasse, mcd. doctorandi, en A. W. Verheyden, cand.- arts. Voor het lc gedeelte zijn toegelaten de hh. B. 11. Slephaumed. doc torandus, A. Meerburg en B. 11. Rouflaer, cand-artsen. Onder de bekroonden op de internationale tentoonstelling te Amster dam in de eerste der reeks tuinbouw tentoonstellingen komen o. a. voor tl. Beekman, le Oegstgeest, voor aardheziëoplanten met vrucht, en J. Kouweii- hoven, te Warmond, voor Aucuba Japouica. 0». P. Bartstra, pred. te Wassenaar, heeft bedankt voor het beroep naar Oudewater, en d». Ten Bosch, pred. le Oegstgeest, voor hel beroep naar Haarlemmermeer. Naar wjj vernemen wordt het badseizoen te Katwijk aan Zee op Maandag den 4den Juni geopend. De werken voor den nieuwen aanleg der badplaats kunnen dezer dagen worden opgeleverd. Het geheel, eenvoudig en practisch ingericht, valt algemeen in den smaak en doel zoowel de ont werpers als den ingenieur Van Wan ng alle eer aan. Van de beschikbare gronden zjjn reeds ongeveer 3000 M2. verkocht met bestemming daarop in dezen nazomer villa's te bouwen ter verhuring aan badgasten. De toeleg is om alles in eenvoudigen, doch nelten zin te ontwikkelen. Het besluit, waarbjj de Rijnlandsche Stoomtram-maatschappij io exploitatie is overgegaan aan de Holl. Spoorw.-maats., is alhier met ingenomenheid ontvangen, vooral omdat daardoor geregelde aansluiting met alle treinen van genoemde maat schappij zal verkregen worden, hetgeen zeer zeker voor onze badplaats van groot belang is. (N R C.) De leden der nieuw opgerichte afdeeling Akersloot van de Algemeene Vereeniging voor bloembollencultuur te Haarlem hebben zich schrilielijk ver bonden om zich te onthouden van den verkoop en den handel in afgesneden bloemen. H. M. de koningin van Zweden vertrekt Donderdagmorgen te 8 u. 15 m. van Amsterdam. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van de Hollandsche jjzeren spoorwegmaatschappij zijn liet jaarverslag, de balans en winst- en verlies-rekening goedgekeurd en werd het dividend bepaald op 7% pCt. De commissaris Westerwoudt is als zoodanig herkozen en gekozen werd mr. W. Van der Vliet, in plaats van diens broeder, die bedankt had. Naar men verneemt wordt thans op de fabriek van sloom- en andere werktuigen te Amsterdam door de Hollandsche werklieden met kracht ge werkt. De afspraak was, dat verschillende ploegen Hollandsche werklieden zouden bewijzen, dat zij binnen denzelfden tijd evengoed en evenveel werk zouden leveren als Engelsche ploegen van gelijke sterkte, inmiddels zouden de Engelsche werklieden zich van het werk onthouden. Deze zijn dan ook voor het oogenblik vertrokken. Bij den brand te Gellekum op 21 Mei kwamen, zooals reeds gemeld is, twee menschen om hel leven De derde persoon, die zware brandwon den bekwam, is thans ook o<erledPn. Te Enschedé zal io de maand Auguslus a. s. een tweedaagsch muziek- feest worden gehouden, waartoe de zaugvereemgingen uil Deventer, Lochem, Goor, Hengeloo en Enschedé hare medewerking hebben toegezegd. Feest- directeuren zjjn de heeren B. H. Cramer, uil Uelden, en Joh. VV. Wensink te Goor. Als solisten zullen optreden mej. Gips en de heer Rogmans, met het orkest van den heer Goenen uiL Utrecht. Op de stoomtram van 's Hertogenbosch naar Vuciit had Zondag weder een treurig ongeval plaats. Terwijl de tram nog in vollen gang was, sprong een 80-jarige grijsaard van een der wagens, met het gevolg, dat hij deerlijk werd gekwetst en aan de gevolgen gisteren is overleden. 's GKAVENHAGE 30 Mei. Door Z. M. is aan den eervol ontslagen commies bij de directie der marine te Willemsoord, C. H. Schooff. een pensioen toegekend van ƒ1346. De luit. ter zee le kl. D. Hordijk, uil Oost lodië iu Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld, en de lijdelijke officier van gezondheid 2' kl. d'. E. L. Damm, behoorende tot de rol van V. M*. wachtschip te Willemsoord, wordt met den laatsien dezer op non-activiteit gesteld. In afwachting van 's Uonings bevelen heelt de waarn. gouverneur der residentie bepaald, dat wegens den dood van II. K. 11. prinses Marianne bij de schutterij en militaire corpsen hier ter stede geen trom mag worden ge roerd of muziek gemaakt. Wegens den dood zijner moeder li. K. H. prinses Marianne, is een einde gemaakt aan de missie van Z. K. 11. prins Albert van Pruisen om Z. M. den keizer van Duitschland gedurende de kroningsfeesten iu Moskou te vertegen woordigen Dientengevolge zou de zoon van prinses Marianne heden de Rus sische keizerstad verlaten en zich onmiddellijk naar Reiiihardshausen, de sterfplaats zijner moeder, begeven. In de residentie zijn aangekomen en afgestapt in hel Hotel des lndes mr. Bey Nabaraoy van Cairo, opperpresident der gerechtshoven in Egypte, alsmede Z Exc. den heer Bolin Jacquemyns, minister van binnenlandsche zaken te Brussel, de heer Symon Alexis, inspecteur-generaal, en mr. Yer- schaene, secretaris-generaal. Aan het departement van waterstaathandel en nijverheid is heden o. a. aanbesteed: het uitbreiden van het departement van koloniën te Gravenhage. Minste inschrijver de heer W. G. Mansvelt te Wassenaar, rW °03;5. voor '""er heeft zich gisteren middag in hel Haagschc Bosch door een Een üv. he' hart van het leven trachten te berooven. Hoewel niet revolverschot in ''iet hij toch, door de politie per brancard naar het terstond overleden, u,. daarna zijn bezweken. Zijn hond. die hem ver- gasthuis vervoerd, spoedig het bloedend lichaam zijns meesters, gezelde, wierp zich treurend LUXEMBURG. De koning en de koningin zijn eergisteren ten 2 ure te Ellelbriick door den burgemeester en den gemeenteraad ontvangen. De koning was in bur- gerkleeding, de koningin droeg eene rose geruite japon. Na eene toespraak van den burgenieesier werden door drie meisjes aan de koningin bouquetten aangeboden, il 11. MM. reden de laiidbouwieiiiooiisielliiig rond en begaven zich vervolgens naar eene tent. waar alle bekroonde beesten voor hen de revue passeerden. Z. M. begiftigde den burgemeester met de orde van de Eikenkroon. Ten 3 ure keerden HH. MM. naar hel kasteel Berg terug. Zjj werden overal met geestdrift begroet. Z. M den koning heeft den hertog van Nassau en de graaf van Vlaan deren uitgeiioodigd tot een bezoek op liet kasteel Berg. Men verzekert in Luxemburg, dal HH. MM. in den herfst dezes jaars nog eeuigeu tijd aldaar verblijf zullen komen houden. S1UE is. .1 N f*. In de gisteren door het lagerhuis gehouden zitting heeft lord Fitz Mau rice, op eene vraag van den heer Bart let tgeantwoord, dal de regeering niet heelt geprotesteerd tegen Frankrijk's aanval op Madagascar. Na eene beraadslaging, welke zeven uren duurde, is het wetsontwerp op het pacht- reclit, zonder stemming, voor de Iweede rnaal gelezen. De internal innate visscherij-tentooiistelling le Londen werd sedert de opening door 219.984 personen bezocht. Men verkocht er ongeveer 21000 catalogussen. Er zal eerstdaags eene aan de tentoonstelling verbonden visclimarkt geopend worden, die tegen een geringen prijs toegankelijk is. Michael Fagan, de derde der veroordeelden wegens deu moord in het Phoenix-park, werd Maandag ter dood gebracht. Aan de Daily News wordt gemeld, dat ook de Khedive dreigbrieven heeft ontvangen, waarin de ontruiming van Egypte door het Engelsche be zettingsleger geëischt wordt. FK.tSRtl 1.1 fe. Üe kamer van afgevaardigden tieeit art. 4 van hel ontwerp tol rechts- hervorming gewijzigd, en de arit 5 tot 10 zonder wijziging aangenomen. Iu de //couloirs" zegt men, dat Ordinaire, lid der commissie voor de vervolging van twee afgevaardigden, voornemens is de kaaier te verzoeken, dat zij aan de afgevaardigden verbiede deel te nemen aan financiëele maatschappijen. De lieer Brun deelde in den ministerraad mede. dat de kruisers Tourville, Bayard en Triomphanie thans gewapend zijn voor Tongkin; 1200 karabij nen zullen aan de Aiiuamitische werklieden worden uitgedeeld De inkomsten der indirecte belastingen zijn gedurende de eerste helft dezer maand 3200,000 fr. beneden de raming gebleven. -- Den 6'!,n Juni aanst. zal in de synagoge iji de //rue de la Vicloire" te Parijs de huwlijksinzegenins plaats hebben van den heer Ephrussi en inej. Beairice von Rothschild. Bij die gelegenheid zal de operazanger Lassalle een luiwlijkszang met koren, voor deze gelegenheid door den organist der synagoge Samuel David gecomponeerd, ten gehoore brengen en dat wel in de Hebreeuwsche taal. De kassier van de spaarbank te Aunecy is wegens verduistering van gelden in hechtenis genomen. Hij heelt achttien jaren lang verschillende sommen tot een gezamenlijk bedrag van 400,000 Ir. ontvreemd ten bate van de bank Rochette, waarin hij deelgenoot was en welker directeur dezer dagen gevlucht is met eene som van 500 000 fr. In de groote fabriek van landbouw werktuigen der heeren Becker en Mot, in de aan den boulevard de la Villeite grenzende ci Lepage te Parijs, heeft Maandagavond een hevige brand gewoed. Om negen uur aangetast, waren te middernacht reeds zes huizen in de asch gelegd. Uit Toulon wordt gemeld, dat de transportschepen AveyronCorrèze, Shamrock, H inlog en de kanonneerboot Etendnrd gereed zijn. om op het eerste sein naar Tongkin te vertrekken. Het gepantserd vaartuig Atalante is eergisteren van Brest naar Tongkin vertrokken. §PAXJE Het proces tegen de bende der Zwarte Hand is te Xeres begonnen. Het openbaar ministerie eischt de doodstraf legen 32 gevangenen, als be schuldigd van zeven moorden, eu dwangarbeid tegen omstreeks zestig be klaagden, wegens het plegen van agrarische misdaden en aanslagen tegen personen en eigendommen. ttUlTBCHl. Ni SS. De rijksdag heeft hel Krankenkassengesetz voor werklieden, bij derde lezing, aangenomen. De Duitschers, zegt een correspondent der Daily News, honden hun oordeel terug over de Fransche expeditie naar Madagascar en Tongkin, ofschoon zij. evenals andere militaire bewegingen der Franschen. met aan dacht worden gevolgd. Bismarcks politiek, Frankrjjks pretentiën in alle deelcn van de wereld niet tegen te werken, maar integendeel aan te moe digen, vindt bijval bij alle partijen in Duitschland. De brand te Nenenkirchendie deze piaats voor een groot gedeelte iu de asch legde, is aangestoken door een 13-jarigen knaap, den zoon van den kuiper Redecker, in wiens huis de vlammen het eerst uitbraken. De knaap, die de daad op bevel van zijn vader gepleegd moet hebben, werd dezer dagen in hechtenis genomen eu onder de verwenschingen van de beroofde inwoners naar de gevangenis gebracht. Hij heeft reeds bekend. RUBLANB. Bij verordening van den minister van oorlog worden de straffen voor alle militaire misdrijven verzacht. Wegens de groote storing, welke tengevolge van de illuminatiën der laatste dagen in hel openbaar verkeer was ontstaan, is in een buitengewoon nummer van liet officiëele legeeringsblad aangekondigd, dat de illuminatie voor gisterenavond achterwege zou blijven. OOiT-lNIIlE BATAVIA 28 April. Wij vermelden een gerucht, dat heden eene buitengewone zitting van don raad van Indie gehouden is, voorgezeten door den gouverneur-generaal en bijgewoond door deu heer Pruys v. d. Hoeven, en dal de aanleiding daartoe liggen zou in brieven van den heer Laging Tobias, die verklaard zuu

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2