I Door den commissaris des konings in Friesland is bekend gemaakt, dat op 18 Juni e. k. weder, evenals in de vorige jaren, te Leeuwarden van wege HH. MM. den koning en de koningin eene harddraverij uitsluitend van Friesche paarden zal plaats hebbenom eene gouden zweep als eersten prijs en om een breed gouden oorijzer als tweeden prijs. Door het 0. M. bij het gerechtshol te Leeuwarden is 10 jaren tucht huisstraf geëischt tegen K. llavemanwegens moedwilligen doodslag. -- Door wijlen vrouwe J. J. F. De Mattrissens te Vlierden is aan het alge meen armbestuur aldaar een legaat van f 1000 besproken, benevens een woonhuis met erf en tuin. 's GKAVENHAGE, 28 Mei. Tot ridder van den Nederl. Leeuw is benoemd de heer Zelle, oud-majoor jj van het Indische leger. Door Z. M. is de benoeming van de burgemeesters van Loosduinen, mr. H. A. Van de Velde, en van den Bommel, P. Van Weel G.Gz. tot secretaris dier gemeenten, goedgekeurd. Door Z. M. is benoemd tot secretaris-generaal van het departement van waterstaat, handel en nijverheid, jhr. mr. G. De Bosch Kemper, thans referendaris bij ridt departement. Door Z. M. zijn benoemd bij het Noordzeekanaaltol havenmeester II. P. Kluit, thans tijdelijk onderhavenmeester te IJmuiden tot sluismeesler J. H. J. Jollie, te IJmuiden en W. Rakker Wz.; te Schellingwoude; tot hulpsluismeester D. Smakman, te IJmuiden, en H. C. L. Kesting, te Schel lingwoude; tot telegrafist 1' kl. 11. W. Fischer; tot telegrafist 2e kl. G. Ter Heide, J. N. Levsen, R. Roeterink Jr. en T. J. Geraels; tot telegrafist 3e kl. H. A. Vrieling. Z. M. heeft den heer II. De Villers definitief benoemd tot HDs. secretaris voor de zaken van het groothertogdom te 's Gravenhage. De benoemde lijdelijke officier van gezondheid 2* kl. bij de zeemacht dr. H. Schobinger, arts, wordt met den eersten Juni a. s. geplaatst in de rol van Zr. M». wachtschip te Hellevoetsluisten einde dienst te doen in de maritieme zieken-inrichling aldaar. De adelborsten le kl. J. A. M. Bron en L. J. H. Willinge, dienende aan boord van Z'. M». schroefstoomschip Leeuwardenworden met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met 16 Juni a. s. geplaatst in de rol van Zr. M9. opleidingsschip dnna Paulowna en gedetacheerd aan boord van Zr. M9. inslructiebrik Pollux. Het comité voor de exploitatie van het zeebad Scheveningen heeft be sloten, dat aan geabonneerden voor 10 niet alleen aan dames, maar ook voor heeren, dus voor alle personen, onder hun geleide, dagkaarten tegen betaling van 0.50 worden afgegeven. De baden zullen geopend worden Zondag 10 Juni en dien avond zal er een vuurwerk worden algestoken. Met bijzondere plechtigheid is gisteren in de Russische kapel aan den Scheveningschcn weg alhier het heugelijk feit der kroning van den Gzaar aller Russen gevierd. Voor de godsdientoelening was het unr gekozen zoo nabij mogeljjk overeenslemmende met het tijdstip waarop in Moskou zelf de Russische keizer de kroon op het hoofd zich plaatste. De vestibule en de ont vangzaal prijkten met friscbe planten en de kapel zelf, die voor deze gele genheid was verruimd door bijtrekking van de aangrenzende kamer, die ge woonlijk den priester tot verblijf strekt, was evenzeer rijk met groen en bloemen versierd, gelijk mede het altaar. De Russische gezant, de heer De Stolipine, met al de leden der Russische ambassade en hunne dames ontvin gen de gelnviteerdenwaartoe behoorden al de leden" van het corps diplo matique, die, voor zooverre in de residentie aanwezigmet hunne dames allen aan de uilnoodiging hadden gevolg gegeven. HU. MM. de koning en de koningin waren vertegenwoordigd door graaf Schimmelpenninck van Nijen- httis, opperkamerheer. Voorts werden opgemerkt verschillende ministers en andere autoriteiten, de consul-generaal van Rusland en de kapitein en eenigc officieren van het état-major van het Russische oorlogschip dat gisteren te Amsterdam is bin- nengeloopen. Ook de commissaris-generaal van Rusland bij de intern, ten toonstelling te Amsterdam, de aldaar toevende leden van de hoofd-com- missie en onderscheidene zoowel hier als elders in het rijk verblijf houdende Russische onderdanen, alle geïnviteerden, voor zoover aan hunne aanvrage kon worden voldaan, waren in uniform of in gala- costuum. Nadat door den priester de heilige mis was gecelebreerd, werd door hem een innig gebed ten hemel opgezonden voor het behoud en hel welzijn van hel vorstenpaar dat op den keizerstroon was gezeteld en werd op ingrijpende wijze door de zangers van de kapel het te üeum voor gedragen. Na afloop van den dienst ontving de Russische gezant van alle zijden hartelijke gelukwenschen. Gisteren middag werd door den heer De Stolpine aan feestvierende Russen een gastmaal aangeboden in het gezantschapshotel. Gisteren is men ten stadhuize tot de ontdekking gekomen, dat in den verstreken nacht inbraak was gepleegd in hel gebouw en wel in dat ge deelte alwaar de inbreker op een fraai buit kan rekenen), te welen: het kantoor van den gemeenteontvanger. De dader moet langs het steiger hel j raam hebben bereikt en alzoo de kamer binnengetreden. Zijn doel, het plunderen van de gemeentekas, heeft hij echter niet kunnen bereiken. De aangewende pogingen om hel slot te verbreken waren vruchteloos. Verder ontwaarde men dat twee lessenaars met geweld waren opengerukt en daar uit waren ontvreemd eene pakje sigaretten in de eene en een zak tabak in de andere. Door de politie is aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht een vroegere winkelbediende van den heer H. in de Hoogstraat, die door valscheid zijn patroon belangrijke schade heeft berokkend. B UI T RN LAN DSC li E B ER ICIITE BELGIË Eene strafuitvoering, die weinig meer voorvalt, had dezer dagen te Brussel plaats: de beul Josef Botquin, klonk den naam van een Duitscher, Frederik Jan Edmond Fratzcher, aan den schandpaal, veroordeeld wegens vervalsching van geschriften tot 15 jaren opsluiting enz. en tot vervallen verklaring van alle titels, functies, emplooien of openbare diensten, waar mede hij zou kunnen bekleed zijn. ENGELA X B» De raad van bestuur der fondsenhouders te Londen heeft uit Caracas dd. 3 dezer het bericht ontvangen, dat voor een bedrag van 2640 ten behoeve der geconsolideerde schuld is afgezonden. De ter dood veroordeelde medeplichtige in het moordcomplot van het Phoenix-park Michael Fagan, die in de Kilmainham gevangenis zijne executie verbeidt, heeft aan de lersche regeering gewichtige mededeelingen gedaan over de vertakkingen van het geheim genootschap der lersche «Invincibles" in het binnenland van Ierland. Het Idiikl uit die inlichtingen, dat de moord van mevrouw Smythe te Barbaville, graafschap Westmeath, die in April 1882 op weg van de kerk naar haar woning door sluipmoordenaars doodgeschoten werd. ook door de /onverwinlijken" werd beraamd en uitge voerd. Michael Fagan zelf bevond zich onder de moordenaars. Heden zal hij nu op hel schavot dus voor een dubbelen moord boeten In eene depêche aan de Times uit St. Petersburg van Vrijdag wordt gezegd, dat er eene ernstige scheuring dreigt te ontstaan in de diploma tieke betrekkingen tusschen Frankrijk en China tengevolge van de Tonking- sche quaestie. De Franschc gezant te Peking zon eerstdaags zijn paspoort ontvangen en de Chineesche gezant te Parijs zou het zijne aanvragen. Men meldt uit Simla, dat majoor Baring, als opvolger van Malet in Egypte, den rang zal bekleeden van minister-resident en de bezoldiging van ambassadeur. Volgens lelegra.it te Washington aangekomenbepaalt het vredesver drag tusschen Peru en Chili, dat Tarapaca in T bezit zal komen van Chili, en bepaalt het de schadevergoeding te betalen door het land, dat ten slotte Tacna en Urica zal bezetten op 10 millioen dollar. Berichten uit Port au Prince, te .New-York aangekomen, melden, dat 15 dezer het bombardement van Miragoane door oorlogsschepen van de regeering van Haïti is aangevangen. De goud- en zilvermijnen van Mexico hebben sedert de verovering van dat land door de Spanjaarden in 1537, voor een gezamenlijke waarde van ƒ6,000,000,000 opgeleverd. Enkele mijnen zijn sedert dien lijd onafgebroken in ontginning geweest. F K A M. K I J! K. Bij het ministerie van marine is bericht ontvangen van het sneuvelen van den commandant Rivière. Hij werd gedood, terwijl hij poogde de vesting Hanoï te verlaten, waar hij sedert verscheiden maanden was opgesloten. De overmacht, waarmede hij zich te meten had. was zeer groot. De bataillons- commandant De Villers is gevaarlijk gewond. Generaal Bonetdie zich thans te Saigon bevindt, heeft bevel ontvangen den commandant Rivière te vervangen. In de kamer van afgevaardigden deed de heer Brun Zaterdag mede; deeling van hel gebeurde le Hanoi en den dood van generaal Rivière. De bh. Perin en Delafosse bepleitten het toestaan van een crediet tot het ver dedigen van Frankrijk's eer en het wreken van den dood van generaal Rivière. De heer Brisson zeide, dat niets eervoller was dan de eenstemmig heid der kamer op dit punt. Hel voorstel werd dan ook met algemeene (507) stemmen aangenomen. In de couloirs werd verzekerd, dat de commissie voor de begrooting ver scheidene verminderingen op het budget vau ceredienst, door het gouverne-| ment bestreden, verworpen heeft. Zij volhardde echter in de verminderingI met 50000 Ir. van den post voor de bisschoppen, en besloot tot opheffing der beurzen voor de seminariën binifen drie jaren. RUSLAND. Na de overbrenging der kroningsinsigniën uit de wapenkamer naar de troonzaal, had te Moskou Zaterdagmiddag eeu plechtig Te Deum plaats in de nieuwe kerk des Verlossers, dat het keizerpaar en de keizerlijke familie bijwoonden. In den loop van den dag hadden verdere voorstellingen van leden der kroningscommissiën aan de keizerlijke familie plaats. Daarna zijn de keizer en de keizerin van Neskutschny naar het Kremlin teruggekeerd, en hebben de avondgodsdienstoefening in de Spassky-kerk bijgewoond achlet het gouden traliewerk, waarbij zij de communie-plechtigheid aanhoorden. Ten zeven ure kondigden gisteren te Moskou de salvo's van het ge schut en het klokkengelui de kroningsplechtigheid aan. Het Kremlin was] door eene saamgepakte menschenmassa bezet. Het weer is gunstiger gewor den. Ten acht uur kwamen de buitengewone gezanten en het gewone corps diplomatique bijeen, om gezamenlijk zich naar de kroningsplechtigheid It begeven. In het binnenste der kerk is wegens de beperkte ruimte slécht- plaats gegeven aan de hoofden der gezantschappen en de eerste gezantschap!- raden en militaire attachés. Het corps diplomatique kwam ten 8% ure aai het Kremlin. Spoedig daarna begaven de grootvorst-troonopvolger, deandert leden der keizerlijke familie en de vreemde prinsen zich in een prachtige! optocht naar de Kathedraal. Trompetten en pauken kondigden aan dat dl keizerlijke optocht gevormd is. Op het oogenblik dal de keizer in den op tocht verscheen, begonnen alle klokken te luiden en de muziekkorpsen l( spelen. De tamboers roerden de trom, de troepen presenteerden het geween en uit de dicht opeengedrongene volksmassa's gingen oorverdoovende jubel-! kreten op. De wijdingsplechtigheid was ten 2 ure afgeloopen. Er is nieü| bijzonders hierbij voorgevallen. Nadat te St. Petersburg een telegram uit Moskou was ontvangen, dende dat de kroningsplechtigheid voltrokken is, werden de klokken alle kerken hier geluid. In alle kerken werd de godsdienstoefening talriji| bezocht. Op hel plein, bij de Aisakerk had eene schitterende parade plaali De geheele stad is feestelijk gelooid. Des namiddags gaf men een grooil volksfeest op de paradeplaats. Eene schitterende illuminatie werd voor vat[ avond voorbereid. Het Jouni. de St, Pet behelst een feestartikel, waarin gezegd wordll dat de nauwe band tusschen het Russische volk en den Czaar daarin wotl telt, dat de keizer niet alleen hel wereldlijk, maar ook het geestelijk opp«| hoofd des staats is. Dat is de grondslag van Ruslands kracht van biniwl en van zijne achting naar buiten. De vroegere beloften van den Czaar, d)l hij zich wijden zal aan de volkswelvaart en dat hij werkzaam zal zijn ij den dienst der waarheid, zullen in vervulling komen. OOIMNUIE irsterl it. J vie assan uclit ekkei otta-i D ingen C'ivi iekte, A. D lil dl cot luim rvol later W. slim at jinin le ami jlingt M. I jon-ac L it BEF Een Kerks Een ito. 4 en Er Koope aan c no. 3! BATAVIA. 20 April. VVjj vernemen, dat de heer Pruys v. d. Hoeven, gewezen gouverneij van Atjeh, in der tijd zijn ontslag uit 's lands dienst heeft gevraagd, ma»l dat de regeering dit ontslag niet heelt willen aannemen. En nu zegt dat de regeering voornemens is om hem hel bestuur der residentie Samara«| op te dragen. SoerCl.) Het sltg. Dagbl. van Ned -Indie meldtSedert een paar dagen he(| het 10f bataljon alhier, onder commando van majoor Ruempol. order f kregen zich marschvaardig te honden. Naar wij vernemen is het beste»! om den 25e naar Atjeh te vertrekken. Dat er op Atjeh weder in de rit] ting der IV Moekims, of van uit Lepong waarschijnlijk onder Toekoe OeiM gespookt is. weet men uit het telrgram in de Javasche Ct. van II. DinsdgJ waarin bericht werd van vijandige stellingen aan de Kroeng Raba waaruit, onder medewerking van het geschut der marine, de vijand vet dreven werd. Bij de in de laatste maanden onzekere houding van somml hoofden in de IV Moekims was het opwerpen van zulke niet onbetcekeneoj 38 69 78 82 227 265 316 352 399 476 493 507 607 611 666 748 762 763 766 772 790 870 915 1016 1044 1065 1120 1165 1194 1220 1233

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2