LEIDSCHE CO ERA N DINSDAG 29 MEI. 1883. 124. 1. STADS-BE RICH TEN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Vergadering van den Raad der gemeente Leiden op Donderdag den 31 Mei 1883, des namiddags te twee uren. LEIDEN, 28 Mei ln de raadszitting van 15 Maart 1883 werd tot liet vergrooten der hoogere burgerschool voor jongens besloten. Hiervan had heden ten raad- huize de openbare aanbesteding plaats, waarvoor waren ingeleverd zeven inschrijvingsbiljetten, bedragende: 3783, ƒ3468, 3455, ƒ3370, 3084, ƒ2999 en ƒ2955. Het is voor laatstgenoemd bedrag gegund aan de heeren Gebr. Couvée alhier. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 1000, 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen en laag ste ƒ0.32, ƒ0.34, /0.35 en ƒ0.35, allen per heet. Heden morgen om 11 uren werd het stoffelijk overschot van den heer mr. P. Du Rieu, lid van de prov. staten van Zuidhclland en van den ge meenteraad van Leiden, naar den ^oodenakker geleid, waar reeds eene groote menigte van vrienden en belangstellenden, waaronder de meeste zijner collega's van den gemeenteraadde aankomst van den lijkstoet verbeidde. De kist in de geopende groeve gelalen zijnde nam de heer De Laat de Kanter, burgemeester dezer gemeente, het woord. Een goed burger, zeide hp, is van ons heengegaan. Niet alleen zijne naaste betrekkingen, maar de geheele gemeente wordt door die slag getroffen. Het vertrouwen, dal hem gedurende eene reeks van jaren door de burgerjj werd geschonken, is een bewijs voor de vele en gewichtige diensten, die hij deze gemeente bewezen heeft. Spreker wilde niet uilweiden in uitbundige lof omtrent al het goede dat de overledene had tot stand gebracht, omdat hij overtuigd was daar door niet te handelen in den geest van den gestorvene, die zich steeds onderscheidde door eenvoud en bescheidenheid. Hij wilde slechts in herinnering brengen hoe Du Rieu in de 25 jaren, gedurende welke hij de burgerij van Leiden had vertegenwoordigd en in de verschillende nuttige inrichtingen, waarin hij zitting had, steeds met ijver was werkzaam geweest en voort durend zijne beste krachten had gewijd aan alles, wat kon strekken in het belang en den bloei van deze stad. Als tolk van den gemeenteraad kon spreker dan ook niet een woord van dank onthouden voor alles, wat de overledene had tot stand gebracht; hij hoopte eveneens, dat de diep be droefde weduwe een troost zoude vinden in het denkbeeld, dal hij steeds bij allen in dankbare herinnering zal blijven voortleven. Na hem nam de heer De Fremery, als oudste lid van de kamer van koop handel. het woord Deze herdacht in korte woorden hoe de overledene steeds zijne beste krachten had gewijd ter bevordering van handel en nijverheid. Bij koninklijk besluit van 1844 benoemd, mocht hij de plaats innemen van zijn hooggeschalteu vader. In 1863 werd hem het voorzitterschap opgedra gen, zoodat gedurende een twintigtal jaren de kamer van koophandel zich in zijne verstandige en goede leiding heeft mogen verheugen en gedurende welk tijdvak hij alles in het werk heeft gestel.i. >vat slechts kon bevorder- baar zijn aan het algemeen belang. Een waardig voorzitter heeft de kamer derhalve zien heengaan; al mocht echter hij thans geen plaats meer te mid den van hun nemen, zijne gedachtenis zou steeds in eere gehouden worden. D8. Chavannes, predikant der Walsche gemeente, hield daarop eene rede in het Fransch. Mocht het hard zijn, zoo zeide spreker, dezen man uit ons midden te zien heengaan, toch is er iets aangenaams, iels zachts in het denkbeeld, dat hij steeds in ons hart zal blijven voortleven. Het beste zal dit de vrouw, met welke hij gedurende 25 jaren vereend is geweest, kunnen getuigen; al het goede dat hij gedurende deze reeks van jaren heelt heeft gezaaid zal steeds rijke vruchten na zich dragen. Het verlies, dat zijn heengaan zijne naaste betrekkingen veroorzaakt, moge groot zijn, maar ook de Walsche gemeente, aan welke hij niet hart en ziel gehecht was, wordt door zijn alsferven diep getroffen. Nadat d8. Van Hamel hem nog als vriend herdacht had, bedankte de broeder van den gestorvene, de heer dr. W. N. Du Rieu, allen voor de be langstelling den overledene bewezen. - Door de kiesvereeuiging «Nederland en Oranje" alhier is tot candidaai gesteld voor de tweede kamer hel aftredend lid de heer 0. baron Van Wassenaer van Catwijck. Op de Leidsche plantenbeurs. die eiken Zaterdag in het hotel de la j Doste wordt gehouden, waren eergister afgesneden bloemtrossen van hybri den van rhododendron op flesschen, ingezonden door een tweetal kweekers te Hazerswoude en de firma: Von Siebold O. te Leiderdorp, tentoonge steld. Deze bloemtrossen muntten uit door fraaieu vorm en schitterende kleurengaven op te merken hoezeer de veredeling van den rhododendron (oudtijds Rozelaar) is toegenomen en strekken tot eer van de kweekers. Het bestuur der «Kweekschool voor Zeevaart" alhier bericht, dal jongens in voornoemde inrichting kunnen geplaatst worden, die eene ver- hintenis in 's rijks zeedienst weiischen aan te gaan. Vereischten zijn: 1". lichamelijke geschiktheid; 2°. leeltpd van 13% tol 16 jaar; 3°. lengtemaat van 1.4 meter tot den 15-jarigen en 1.45 tot den 16-jarigen leeftijd; 4°. een weinig lezen en schrijven. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den directeur der Kweekschool op franco aanvraag. De 2e luit. Schot is overgeplaatst van het 2e bij het 4e reg. iuf. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week zijn er 56 bommen aangekomen, wegens windstilte was de vangst niet ruim. Be somming /20 a 130 in 5 dagen. In den afslag werd besteed voor: tarbot ƒ3 a 6 per stuk, tong ƒ0.20 a ƒ0.60 per stuk, kabeljauw ƒ1.25 a ƒ2.50 per stuk, schelvisch ƒ0.15 a ƒ0.25 per stuk, bunschol ƒ0.50 a 0.75 per stuk, levend binnenlek schol 4 a ƒ6 per mand, droogscharren ƒ4 a ƒ5.75 per mand, groote braad 3 a ƒ4.50 per mand, garnalen ƒ2 a ƒ3 per mand. Aan het strand alhier is een lijk aangespoeld, vermoedelijk een Eogelsch matroos, hetwelk op de begraafplaats is ter aarde besteld. Met 1 October dezer jaars is er gelegenheid tot plaatsing van leerlin gen aan de rijkskweekscholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en te Rot terdam. Zie Staatscourant van heden. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tegen 17 Juli e. k. weder pupillen op de Pupillenschool te Nieuwersluis zullen worden geplaatst. Verdere bijzonderheden zijn in de Staatscourant van 27/28 Mei vermeld. Het stoomschip Noord-Hollandvan Rotterdam naar Java, vertrok 27 Mei van Suez. De Noord-Brabandvan Rotterdam naar Java. arriveerde heden nacht te Southampton. De Drenthe, van Java naar Rotterdamarri veerde gisteren Ie Suez. De Madura, van Batavia naar Amsterdamvertrok lieden van Port Said. De Prinses Marie, van Amsterdam naar Batavia, t vertrok van Southampton 26 Mei. Met de afvaart naar Java van de Limburg op 9 Juni zal de Rotter- damsche Lloyd haren 3-wekeIijkschen in eenen 14-daagschen dienst ver anderen. De eerste afvaart van genoemde maatschappij had plaats den 26 Jan. 1873. Dit was het begin van een zesweekschen dienst, die later ver anderd werd in een maandelijkschen, vervolgens in een 3-wekelrjkschen en nu in een 14-daagschen dienst. Men schrijft aan hel Dagbl. van Z. tl. en 's Gr. uit Luxemburg van eergisteren: Schitterend was het bal, dat de stad Luxemburg HH. MM. heeft aangeboden, liet stadhuis was als in een serre herschapen. Overal zag men bloemen en uitheemsche planten. De voor HH. MM. bestemde estrade schonk een betooverenden aanblik. Ontelbaar warende prachtige en gracieuse toiletten. Ten 11 ure had hel banket plaats. Rechts van den koning was de koningin gezeten, aan zijn linkerhand de burgemeester en rechts van de koningin de heer Blochausen. Er waren 50 couverts en op Zr. M8. verlan gen werd geen toast uitgesproken. Tegen half 1 ure was het banket afge loopen. HH. MM. gingen nog eens de balzaal rond en tegen 1 ure verlieten de vorstelijke personen onder uitbundig gejuich het stadhuis. Uit Neuwied wordt gemeld, dat de prins Von Wied, toen een der paarden van zijn rijtuig voor een trein schrikte, uit het rijtuig sprong en daarbij met het been tusschen de trede en het wiel terecht kwam, waar door liet scheenbeen vrij ernstig gekwetst werd. Eergisteren namiddag is uit het kanaal tusschen 's Hage en Delft op de hoogte der glasblazerij onder Vrijenban opgehaald het lijk van een onbe kend persoon, naar gissing oud 25 a 30 jaar, fatsoenlijk gekleed, het on dergoed gemerkt H. B. Het lijk is overgebracht naar hel lijkenhuis op het kerkhof onder laatstgenoemde gemeente, en werd geneeskundig onderzocht, daar hier wellicht aan misdaad moet worden gedacht. Van het rechteroog tot aan hel achterhoofd is eene diepe wond zichtbaar, door welke de herse nen te voorschijn komen. Het linkeroog is gezwollen en blauw, en de beide handen verwond, terwijl de broek en jas verscheurd zijn. De koningin van Zweden, die te Amsterdam verblijf houdt, neemt in beterschap toe. Het voornemen bestaat, dat II. M. de reis naar Zweden, zonder oponthoud te Neuwied en Carlsruhe, zooals aanvankelijk het plan was, den 30en dezer zal aanvaarden. Dienaangaande is echter nog niets met zekerheid vastgesteld. Het strand tusschen Wijk aan Zee en het fort bij Umuiden belooft dezen zomer op de Zondagen eene bijzondere levendigheid. Onder de be volking heeft zich een kring gevormd tot het houden van wedrennen, hard draverijen, ringsteken te paard enz., terwijl van andere zijde mastklimmen zakloopen, varkensjachten en andere volksvermakelijkheden worden voorbe reid. Aan de noodige muziekbegeleiding zal het mede niet ontbreken. In de eergisteren gehouden algemeene vergadering der commissie tot leniging van de ramp te Muiden is besloten om aan de weduwen en weezen der slachtoffers eene lijfrente te verzekeren. Ook aan enkele gewonden, die nog niet hersteld zijnzal ondersteuning worden verleend. Eene com missie van uitvoering van vijl leden zijnde de heeren G. G. Fabius, Tau- nay. Schouten, Denmg en Slagter - heeft de taak op zich genomen om de verdere ondersteuning te regelen. Het totaal der giften bedraagt thans ƒ28,176.92. Naar wij met zekerheid vernemen, bestaat bij heeren directeu ren der buskruit fabriek het plan om een aanzienlijk kapitaal te bestemmen tot verdere ondersteuning van ongelukkigen. (dmst.) Mevr. de douairière Schimmelpenninck te Arnhem heeft 8000 vermaakt aan de Weesinrichling te Neerbosch.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1