piTr telegraaf. Al) V ERTENT1EN. •sees, van van deel Men organiseert te Parijs eene groote vergadering van industriëelen en bandelaarsdie wenschen deel te nemen aan de internationale tentoonstelling je Boston, die daar 1 Sept. geopend wordt. De Fransche troepen, bestemd voor de Tonkin-expeditie, hebben bevel ODtvangen zich te Toulon in te schepen. Te Marseille kwamen verleden Vrijdag twee Spanjaarden aan het kan toor der stoomboolen op de kaai La Jolette, om een kofier af te halen, die tan Barcelona verzonden was en aangegeven voor eene waarde van 85000 Ir. Zoodra het kostbare stuk te voorschijn werd gehaald, riep een hunner, dat de zegels geschonden waren; hij wilde het niet in ontvangst nemen, voor dat dit behoorlijk was onderzocht door een expert. Er werd iemand aan gewezen door de rechtbank van koophandel. Men kwam tot de conclusie, dat er wel aan de zegels geknoeid was, doch uit eenige omstandigheden Heek, dat de kofier niet geopend was geweest. Iiitusschen bevond zich daarin slechts een biljet van 500 Ir. De justitie heeft de Spanjaarden in bewaring genomen, totdat de raadselachtige geschiedenis zal zijn opgelost. Waarschijnlijk heeft men te doen met eene slimme bedriegerij om aan 85000 fr. te komen. SPANJE Eergisteren ziju de koning en de koningin van Portugal met een aan zienlijk gevolg te Madrid aangekomen, waar zij in het paleis logeerde. Zij werden aan het spoorwegstal ion ontvangen door den koning en de koningin tan Spanje. Koningin Maria Pia was gekleed in een kostuum met de Spaan se kleuren. Het station was rjjk getooid met bloemen, slingers, banieren ea wapenschilden van beide lauden. Men schat het aantal personen, die zich in de straten bewogen, langs welke de stoet naar het koninklijk paleis trok, op meer dan 150,000. 1111. MM. werden met levendigen bijval be groet. Wanneer koning Luis naar Lissabon terugkeert, zal koningin Pia nog eenigen tijd te Madrid blijven, om dan van daar, met haar zoon, naar Italië te vertrekken. H. M. de koningin van Spanje vertrekt den 20,ten Juli naar Duitschland. Hel dagblad Dia bevat opstellen, waarin de wensch wordt geuit, dat Spanje en Portugal, zonder hunne autonomie te verliezen, eene Iberische confederatie vormen, welke beurtelings door Alfonsns en Lodewijk van Bra- ganza zal worden voorgezeten. In hel Spaansche kwartier van Gibraltar werd Zondag, in een expres voor het doel gebouwd circus, een stierengevecht gehouden, dat door 10000 menschen werd bijgewoond. ODITIICIILANU. De kroonprinses van Zweden heeft, na de hygiëne-lentoonstelling te Berljjn bezocht te hebben, hare reis naar Karlsruhe voortgezet. De keizerin leert den 27"®° dezer uit Baden-Baden naar Berlijn terug. De Berlijusche hygiëne-lentoonstelling schijnt altijd ongelukkig te moe ten zijn. Zooals men weet, brandde zjj verleden jaar kort voor de opening al en thans is zij door een hevigen storm en regens zwaar beschadigd. In Ooslenrijksche afdeeling zijn muren omvergestort en verscheidene men leken werden gekwetst. Graaf v. Moltke bevindt zich sedert eenigen lijd met zijn neef in Op- ler-ltaliëvan waar hjj nu en dan een uitstapje doet op Franschen bodem, lat is geen uitstapje louter voor plezier, meenen velen in Frankrijk, en ommigen weten dan ook te vertellen, dat de grijze veldheer de reis onder nomen heeft om met het oog op een naderenden oorlog de Fransch-Ilaliaan- sche grenzen te verkennen. Eenmaal zoover gekomen, moet er van zelf volgen, dat de graaf nauwkeurige plaatselijke opnemiugen gedaan heeft, evenals in het voorjaar van 1870 in het noorden van Frankrijk. Een blad wil ook weten dat van wege het Fransche ministerie van oorlog de gangen tan Von Moltke nauwkeurig worden nagegaan. De Internationale landbouwtentoonstelling met afzonderlijke tentoon- itellingen van paarden en vee. die in 't begin van Juli te Hamburg geopend tal wordenschijnt een groot succes te gemoet te gaan. De koning van Denemarken maakt expres de reis om aan de tentoonstelling een bezoek te brengen. Hertog Ernst van Coburg Gotha, die lid van het hoofdcomité en een der warmste beschermers van de onderneming is. zal bij de opening tegenwoordig zijn en ook vele andere Duitsche vorsten en prinsen. Men vleit zich ook met de komst van den prins en de prinses van Wales Zij werden uitgenoodigd en hebben nog niet geantwoord. Aan prijzen en aan de gebouwen is 350,000 besteed. BVILANI). Gisterenmiddag vond in de wapenzaal van het Kremlin, in tegenwoordig heid van het keizerlijk echtpaar en de keizerlijke familie, de plechtige wijding plaats van den rijksbanier naar den orthodoxen ritus door den biechtvader des keizers, den proost Baslianoll. Hel keizerlijk echtpaar had zich des voormiddags in een open rijtuig, zonder eenig escorte, naar het Kremlin begeven. Behalve de grootvorsten waren bij deze plechtigheid ook de vreemde vorsten, benevens het militair gevolg, tegenwoordig. De banier van goudgele zijde, met den zwarten rijksadelaar, omgeven door loof werk, waarin alle gouvernementswapens zijn aangegeven. De keizer bracht een bezoek aan de vreemde vorsten, o. a. aan den aartshertog Karei Lode- wjjk, bij wiens komst alle grootvorsten in Oostenrijksche uniform aan het station tegenwoordig waren. Groote tevredenheid heerscht alom over den gelukkigen alloop van den intocht. Slechts een ongeval is voorgekomen. De ptmerheer Stuermer namelijk is van zijn paard gevallen en bekwam eenig letsel. De Iblosk. Zeit. zegt, in een uitvoerig opstel: De keizer moge de inspraak van zijn eigen hart volgen, en daarop meer vertrouwen stellen, dan op eene van buiten komende ingeving. Alle op vreemden bodem ont hemde denkbeelden kunnen Ruslands ontwikkeling slechts verhinderen en storen. In hel westen berust alles op vcrdragmalige verhoudingen, in Bus- laad op het geloof en de kerk. De keizer is echter volstrekt alleenheerscher. Uit St. Pelersburg wordt bericht, dat de Perzische regeering concessie beeft gegeven voor een spoorweg van het aan de Bakoe-Tiflislijn gelegen station Shemakhi naar de Kaspische zeehaven Bestha, van waar de lijn wordt voortgezet tot Teheran. OOST-INDIE.' BATAVIA, 18 April. Te fioyolali in hef Soerakartasche is een geacht administrateur van <en land, noch niet lang daar in betrekking, thuis komende bijna afgemaakt met dolken. Hij is intijds ontzet. Er wordt gedoeld als aanstookster op eene bejaarde inlandsche vrouw, voor wier invloed de nieuwe administrateur gevaarlijk zou worden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den houlv. der 2® kl. bij het boschw. op Java en Madura G. S. De Graaf. Ontslagen: eervol, uit 's lands dienst, de hulponderwijzeres bij het openb. lag. ond. voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in Neder- landsch-Indië C. Montban en de 2e comm. op het residentie-kantoor teSama- rang 11. J. \V. Booms, de algem. ontv. van 's lands kas te Batavia mr. F. Van Olden. Benoemd: tot dir. van financ.de insp. van fïiianc. in de 3e afd. mr. H. A. Ue Groot; tot ads.-res. van Bondowoso (Besoeki), tevens vendum. aldaar, de contr. 1* kl. bij het binnen!, bestuur op Java eu Madura VV. De Vogel; tol comm. 2e kl. bij den post- en telegraafd., J. W. A. Ailing Siberg, laatstelijk dien rang bekleed hebbende. Bij iiet inlandsch bureau te Makasser (Celebes en onderhoorigheden): Tot comm., de 1® toHt op dat bureau W. G. Trouerbach; tot 1® tolk. de adsp.-tolk op dat bureau W. H. Brugman; tot 2e comm. op het resid.-kantoor te Samarang, de ambt. op wachtg. F. A. Niggebrugge, laatst, comm. op het bureau van den ads.-res. der aid. Noord- en Oostkust van Atjeh. Bij het boschwezeu op Java eh Madura: tot houtv. 2e kl. C. L. A. M. Seubert, laatst, dien rang bekleed hebbende, thans belast met de waarn. der betrekking van houtv. 3® kl. tot houtv. 3e kl., de adsp.-houtv. J. J. De Graal. Belast: Met de waarn. van den civiel geneesk. dienst en het opzicht over de vaccine in de afd. Kediri, res. van dien naam, de gep. dirig. ofl. van gcz. le kl. P. G. Neeb. Departement van oorlog. Verleend: Een 2 jarig verlof naar Europa, wegeus ziekte, aan den 1® luit. der artill. J. Van Capelle. Benoemd: Tot magazijnm. 3' kl. (2® luit.) bij het wapen der artill., de magazijnm. 4® kl. (adj.-onderofficier) G. Van Hees. Bevorderd; Tot officier van gez. 1® kl. bij den geneeskundigen dienst de officier van gez. 2® kl. G. H. Schlencker, thans met verlof in Nederland. Departement van marine. Benoemd: Tot havenmeester, tevens ontv. der in- en uitv. en acc.te Banjoewangi, de havenm. tevens ont. van gemelde middelen te Soemenep (Madura) P. Posthumus; le Soemenep de havenm., tevens ontv. van meergemelde middelen te Benkoelen VV. F. Versteegh; te Benkoeien de ambt. op non-act. H. Ter Poorten laatstelijk haveu- en pak- huism. te Amboina. Is vergunning verleend om te repatrieeren aan de luit. t/z 2® kl. I. I. W. H. V. d. Toorn, G. S. H. Burgerhout, H. 1. Wichers, A. G. I. Kroef en A. Leijh. ALEXANDRIE, 24 Mei. De reden van het plotseling ontslag van Ismail Eyoub, ligt in het duister. Het gerucht gaat echter, dat Eyoub pots-de-vin had aangenomen. MOSKOU, 24 Mei. De plechtige aankondiging van de kroning op Zondag, door trompetiers en herauien, heeft heden een aanvang genomen en zal morgen in de overige wijken van Moskou worden voortgezet. Tot Zondag rusten de openbare feestelijkheden. De bevolking heelt haar dagelijkschen arbeid hervat. De stad herneemt een kalm aanzien. Bij den intocht werd achter een veelvoudige keten van soldaten de eerste rei van toeschouwers gevormd door een muur van geheime politieagenten en leden der heilige //Ochrana", bestaande uit eene vrijwillige macht van oud-geloovigen. Ondertrouwd: Leiden, 24 Mei 1883. M®. P. A. VAN BUTTINGHA WICHERS, Ambtenaar v h Openbaar Ministerie bjj het Kantongerecht, met CLASINE BRUMUND. Eenige en algemeene kennisgeving. Ondertrouwd: Leiden, 24 Mei 1883. JOHANNA CORNELIA VERHOEVEN en EUPHEMIA MARIA RIETBERGEN. Getrouwd: C. H. KRANTZ eu Amsterdam, 24 Mei 1883. E. M. H. VAN DIJK. De Heer en Mevrouw KRANTZ VAN DIJK betuigen hunnen harte- iykeu dank voor de vele bewijzen van belangstelling bjj hun huweljjk onder vonden. De Heer en Mevrouw D. VAN DIJK VAN HAAFTEN CLUWEN betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzeu van belangstelling, bjj het huwelijk hunner dochter oudervouden. Amsterdam 24 Mei 1883. Bevallen van eene Dochter E. D. KALFF, geb. RUTGERS v. d. LÜEFF; Amsterdam, 23 Mei 1883. Gisteren avond overleed, tot diepe droefheid van mij en mijnen Zoon, mjjn hartelijk geliefde Echtgenoot Mr. PAULUS DU RIEU, in den ouderdom van 66 jaren. Wed. M'. P. DU RIEU, Leiden, 24 Mei 1883. J. Mispelblom Beuer. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij de ziekte en het overlijden mijner geliefde Echtgenoote ondervonden, betuig ik aan familie, vrienden en bekenden mijn hartelijken dank. Leiden, 24 Mei 1883. H. W. DE LA B1JE.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3