Den 2i" Maart jl. vertrok van Delfzijl het smakschip Eems, schipper H. Van der Leest; hel doel der reis was de inhebbende lading, bestaande uit gedistilleerd, tabak en andere waren, aan in de Noordzee vertoevende visschers te verkoopen; daar het schip gewoonlijk om de zes of acht weken deze of eeue andere haven aandeed om nieuwen voorraad op te doenen men sedert den dag van het vertrek niets van het vaartuig heeft vernomen, is men bevreesd, dat ook dit vaartuig met zijne bemanning, beslaande uit vjjf personen, waarvan vier gehuwd, in den nacht van 5 op 6 Maart 11. (den nacht, waariu de Nederlandsche en Engelsche visschersvlool zulke be langrijke verliezen leed) is verongelukt. J. D. Trings, Zilveren Krnis-ridder en drager van de St. Helena-medaille, is op 90-jarigen leeftijd te 's Hertogenbosch overleden. Als begin van de reeds sedert lang noodzakelijke verbetering van den waterweg tusschen Amsterdam en Rotterdam, was een deel der leden van de tweede kamer, blijkens het sectieverslaghoogelijk ingenomen met de voorgestelde onteigening van eene nieuwe verbinding van den Hollandschen IJsel met de Gouwe. Ook van de landsverdediging werd het bezit van een ruimen en gemakkeljjken voor monitors bevaarbaren waterweg tusschen de beide groote koopsteden des rijks hoog gewaardeerd. Vrije scheepvaartbewe ging, dus afschaffing der hooge tollen, dient, meende men, met de verbe tering van het vaarwater gepaard te gaan. Alleen het scheepvaartbelang behoort de keuze der aan Ie nemen richting te besturen, zoodat, waar Gouda's belangen benadeeld mochten worden, de voorkeur werd gegeven aan scha deloosstelling boven uitvoering van door de scheepvaart minder gewenschte plannen. Andere leden, ofschoon van de noodzakelijkheid der verbetering doordrongen, hadden ernstige bedenkingen tegen de wijze van tot sland- brenging van het werk in zoover de staten-generaal in de gelegenheid moest zijn over de geheele verbetering in verband met den aanleg van het Mer- wcdekanaal Ie oordeelen. Zij maakten echter hunne medewerking afhan kelijk van de samenwerking van Noord- en Zuidholland. Een derde categorie van leden was bovendien van oordeel dat het plan der regeering de belan gen van Gouda op onbillijke wijze benadeeldealleen om de stedelijke tollen te ontgaan, en vroeg men of de regeering voornemens is Gouda daarvoor schadeloos te stellen. De commissie van rapporteurs vraagt, dat mocht hel blijken dal van eene samenwerking van de provinciën Noord- en Zuidhol land niets kwam, de regeering bij haar plan blijft en zoo ja, of zij dan zeker is dat de staten van Zuidholland dan nog de toegezegde bijdrage in het werk zullen uitkeeren. In haar rapport over de verslagen der algemeene rekenkamer, brengt de commissie uit de tweede kamer aan dat collegie van controle den lof dat hare verslagen getuigen van de groote nauwgezetheid, waarmede dat college op de uitvoering der begrootingen zoover zijne bevoegdheid reikt, toeziet en van de onverbiddelijke gestrengheid waarmede het waakt voor de stipte inachtneming der voorschriften, die in het leven zijn geroepen om, zooveel mogelijk, een ordelijk en eerlijk beheer van 's lands financiën te verzekeren waarvan niemand hel hooge belang zal in twijfel trekken. '6 gravcwu Door Z. M. zrjn benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen: te Stadskanaal (Onstwedder gedeelte), M. Buring, verificateur der 3e kategorie voor den activen dienst derzelfde middelen te Amsterdam; te Maurik, N. llouwing, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te üsseudrecht; te Makkum, J. H. Roggenkamp, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Bellingwolde; voor het kantoor Ouderkerk a/d IJsel c. a. (residentie Lekkerkerk), L. W. Van der Knijp, ontvanger derzelfdc middelen te Waardenburg. Door Z. M. is df. 1. Van Dijk, predikant te Arnhem, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijks-universiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de geschiedenis der leer aangaande God, de geschiedenis der godsdiensten in het algemeen en de wijsbegeerte van den godsdienst. Door Z. M. zijn in hel college van curatoren van de rijks-universiteit te Groningen benoemd, tol voorzitter jh'. m'. J. M. A. Van Panhuys, com missaris des konings in de provincie Groningen, en tot lid mr. J. H. Geert- sema Cz.commissaris des konings in de provincie Overjjsel. Door Z M. zijn benoemd met ingang van 1 duni 1883, tot leeraar aan dc rijks- hoogerc burgerschool te Roermond H. Bingen, met toekenning van eervol ontslag als leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Helmond; voor het tijdvak van 1 Juni 1883 1884, tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Helmond P. Vlaanderen, te Huizen. Door. Z. M. is dc aanstelling van dr. M. Weber, lector aan de rijks universiteit te Utrecht, tot buitengewoon hoogleeraar in de vergelijkende anatomie, de zoötomie en het zoölogisch deel der palaeoutologie aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam bekrachtigd. Door Z. M. is aan C. Maris Hz., op zrjn verzoek, eervol ontslag ver- leeud als burgemeester van Willemstad. Door Z. M. is met ingang van 1 October 1883, aan J. W. Kaiser, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekkingen van directeur van 's rijks museum van schilderijen en van hoogleeraar bij dc rijks-aka- demie van beeldende kunsten te Amsterdam. Door Z. M. is G. F. Penning, thans directeur van het postkantoor te Gorinchem, als zoodanig benoemd te Schiedam. In de heden gehoudeti zitting van de tweede kamer werden verschil lende ontwerpen aangenomen, waaronder dat tot het verleenen van een subsidie voor de Internationale Landbouwtentoonstelling te Amsterdam, de verevening der kosten voor onderscheidingsteekenen van visschersvaartuigen en wijziging met verbetering van de Friesche scheepvaarlkanalenhet ont- eigeningsontwerp voor den locaalspoorweg Winterswijk—Buurlo naar Hen gelo en Enschedé en een subsidie van de Ned. lokaalspoorweg-maatschappij voor de overbrugging van deu IJsel bjj Deventer. Bij het onteigenings- ontwerp van hel kanaal Amsterdam—Merwede (Lek-Merwede) had een uitvoerig debat plaats naar aanleiding van moties tot uitstel en eene mede- deeling van den heer Rutgers, dal hij een voorstel zou doen tot wijziging van dc Merwede-kanaalwet. De motie-Kist tol uitstel van de behandeling werd verworpen met 44 tegen 25 stemmen. De onteigeningswet zelf werd aangenomen met 49 tegen 20 stemmen. Heden avond is de pensioenwet aan dc orde. De rechtbank alhier heeft heden den zaakwaarnemer B. R. schuldig verklaard van honende, smadelijke en lasterlijke uitdrukkingen jegens den persoon des konings en hem, in aanmerking genomen zijne vroegere ver oordeeling tot celstral van langer dan 6 maanden, eene gevangenisstraf opge legd van één jaar, te oudergaan in eenzame opsluiting. Gedurende het afgeloopen jaar werd hel Panorama alhier bezocht door 11516 personen. H lil TEN LA N DSC H K BfiRiCH T E X. LUXEMBURG. Bij een eergisteren gegeven diner had de bisschop de eereplaats naast den koning. Gisteren bezocht de koning de aardewerkfabriek-Siebenbrun- nen en de gevangenis. B E L G I E. In den ouderdom van 86 jaar is eergisteren te Brussel overleden de heer J. P. J. Barbanson, advocaat, en bekend als lid van het nationale congres, dat in België bijeen kwam tijdens de omwenteling in 1830. Thans zijn van de congresleden nog 16 in leven; twee hunner, de hh. De Haerne en Ch. Rogier, hebben nog zitting in de kamer der vertegen woordigers. E Si E 1. X 51 O. H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden was Maandag in het gevolg van de prinses van Wallis, die ingevolge opdracht van H. M. de koningin van Engeland in Buckingham-palace te Londen eene dames-receptie (drawing room) hield. 11 K. H. was vergezeld van barones Van Hardenbroek van Bergambacht en baron Van Wassenaer van Rosande. Bij de Epsom-wedrennen is de Derby-prijs behaald door Saint Blaise. Daarop volgden de Highland Chief als tweede en de Galliano als derde. Er waren elf mededingers. Op het graf van den in het Phoenix-park door Brady en Kelly ver moorden Ierschen onder-staatssecretaris Thomas Burke, op een der kerkho ven te Dublin, verrees dezer dagen een prachtig monument, opgericht door de vereenigde lersche politierechters als een cijns vau achting aan wjjlen hun chef. Grai en monument worden dag en nacht door politie bewaakt. Eenige dagen geleden las men in de lersch-Amerikaansche bladen de bedreiging, dat. als wraak over den (e Dublin opgehangen moordenaar, hooggeplaatste personen in Canada door de fenians zullen gedood worden. Meer in hel bijzonder gold dit markies de Lome, schoonzoon van koningin v»ot«»ria on vuücikuuiug van Canada. Thans meldt een telegram uit Londen, dat, ter vervanging van prins de Lorne, markies Landsdowne tot die hooge betrekking is benoemd. Dr. William Chambers, de bekende Schotsche uilgever, is te Edinburgh overleden, in den ouderdom van 83 jaren. Hij begon zijne loopbaan als boekverkoopersleerling, zette later eene eigen zaak op en bracht die vooral tot bloei door hel erkende Chambers Journal. In 1872 maakte de univer siteit te Edinburgh hem doctor honoris causa. Een riddertilel, liern ia 1881 aangeboden, wees hij van de hand, maar dien van baronet, hem onlangs geschonken, nam hij aan; hel patent daarvan had hij echter nog niet ont vangen. llij was schrijver van verscheidene werken en medewerker van zijn Journal. Hij schonk zijn vaderstad Peebles, eene bibliotheek. De Khedive heeft eene dépêche van den gouverneur van Soedan, ge- dagteekend 11 Mei, ontvangen, waarin eenige bijzonderheden voorkomen aangaande de vervolging der opstandelingen na den slag van 28 April. Twee vaartuigen, elk met een detachement troepen aan boord, zijn, ouder bevel van Hicks-pacha en Yenich-bey, den vijand achterna gezonden, om hemden terugtocht over den Nijl af te snijden. Te Sennaar en te Iabalin zijn geen insurgenten meer. Het telegram luidt verder, dat de meerderheid der in- landsche hooiden hunne onderwerping hebben aangeboden. De gouverneur- generaal hoopt, dat de overigen hun voorbeeld volgen zullen. Ismail Eyoub, minister van binnenl. zaken in Egypte, heeft zijn oul- slag gevraagd, hetwelk is aangenomen. Khairi zal benoemd worden tot minister van binnenl. zaken en Kadre tot minister van onderwijs. De president van Mexico heeft eene boodschap gezonden aan het con gres, houdende verzoek de zitting voort te zetten tot 15 Juni, ten einde over de schikking betreffende de buitenlandsche schuld te beraadslagen. FRAK KRUL, De commissie voor hel concordaat heelt den minister Martin Feuillée gehoord. Deze bestreed de opheffing van de beurzen der seminaristen en van de bezoldiging der kanunniken. De commissie heeft ook een onderhoud gehad met den heer Jules Ferry, die zich verklaarde tegen de overmatige vermindering op dc posten voor eeredienst, als in strijd met het concordaat. De kamer van in-beschuldiging-stelling te Parijs heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Louise Michel. De inhoud daarvan is nog niet be kend; alle openbaarheid ten deze is ten strengste verboden. Men verdiept zich natuurlijk in gissingen over de beweegredenen van zulk eene lastgeving, lu strjjd met de gewoonte is het dossier, na de zitting der kamer, niet ter crimineele griffie overgebracht. De tuinbouwtentoonstelling in 't Paviljoen van Parijs (Champs Elysées) werd eergisteren door den president der republiek en den minister van landbouw geopend. De eereprijs, een porseleinen vaas uit de fabriek van Sèvres, aangeboden door den minister van schoone kunsten, viel ten deel aan den heer Chantin, voor verschillende kasplanten.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2