BOM C0UMF1TDR0KKERIJ I Bet ministerie heeft zijn ontslag ingediend. De heer üepretis is door Ln koning met de samenstelling van een nieuw kabinet belast. De tegen woordige ministers zullen in functie blgven voor de afdoening der loopende haken, totdat hunne opvolgers benoemd zijn. De zittingen van senaat en Ikamer zijn tot 30 Mei verdaagd. I - Te Turin heeft dezer dagen een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. In eene fabriek van zeep en ricinus-olie zou eene nieuwe machine beproefd I«orden. Daarom waren er, behalve de beide eigenaars, de hh. Mazzuc- Ichetti en Rabbi, drie ingenieurs tegenwoordig, en twee machinisten met een machinist-leerling. Nauwelijks was meu met de proef begonnenof met een vreeseiyken knal sprong de machine uiteen. De gevolgen waren ver- I scbrikkelyk. De heer Rabbi en de machinist Grigliatti lagen op de plaats I joodeen der ingenieurs en de leerling stierven na weinige uren in het hospitaal. De beide andere ingenieurs kregen zware wonden en werden Lede naar het hospitaal vervoerd. I In de zitting van den rijksdag van gisteren, by de behandeling der inter pellatie van den heer Johannsen, sprak de heer Richter zijne verwondering hit over de handelswijze van den bondsraad, terwgl hij de hoop uitte, dat [de heer Puttkamer overeenkomstig zijne tegemoetkomende verklaringen in het huis van afgevaardigden op 7 Maart zijn standpunt zal weten te hand haven. De heer Minnigerode vond de houding van den bondsraad onberispe lijk; de zaak behoorde bij den landdag en niet by den rijksdag. De heer Windlhorst hield den rgksdag voor gerechtigd en verplicht in zulke aange legenheden zijne stem te verheffen, maar daar de enkele gevallen, door den ioterpellant behandeld, in Pruisen nog niet alle instantién hadden doorloo- loopen achtte hy ze nog niet rgp voor den rijksdag. De zaak bleef daar mede rusten. PER TELEGRAAF. Burgerlijke ADVERTENTIE N. AANBESTEDING. Scheepmakerssteeg bij het Rapenburg. GEBROEDERS MURÉ. Lord Dufferin is, op zrjne reis van Egypte naar Londen, te Parysaan- Uomen. f- De kassier der spaarkas te Annecy is in hechtenis genomen. Hjj heeft Let minder dan fr. 400,000 zoek gemaakt. ITe Colombas, by Périgueux, zaten drie dochtertjes van zekeren Fouil- Lre in het veld te spelen, toen zij plotseling door een wolf werden over- «Hen. In weinige oogenblikken was van één der kinderen, drie jaren oud, L hoofdje tusschen de tanden van het dier verbrijzeld en verslonden; een L vijf jaar werd de schedel opengescheurd, doch zij slaagde er nog in, Lu naburig huis te bereiken. Er bestond echter gcene hoop haar te be- Liiden. Het derde meisje is het, naar het schijnt, heelshuid ontkomen, je wolven richten in het departement Dordogne veel schade aan. ITALIË. DClTiCHLAN». Thans is berekenddat het bekende spoorwegongeluk te Hugstetten eene schade van 5 millioen Mark heeft veroorzaakt. OOSTENRIJK. De voorbygangers van de Sophiabrug te Weenen waren Zondag getui gen van een zeldzaam schouwspel. Om 9 uur 's morgens sprong een net gekleed lieer van deze brug in den Donau. Een heer, die met een hond over de brug ging, zag dit, rukte den hond den muilkorf af en beval hem in 't water te springen en den drenkeling te redden. De hond gehoorzaamde onmiddeliyk, sprong in het water en hield met zijne tanden den zelfmoor denaar boven water. Deze trachtte zich van den hond te bevrijden, doch bij hield hem zoo lang boven water tot toegesnelde personen hen beide op den wal brachten. De passagiers van den trein, die in een der jongste nachten van Wee nen te Presburg aankwam, hebbeu eene vreeselijke scène beleefd. In Mar- schegy sprong een elegant heer in een coupé, ieder met een geladen revolver bedreigend. Hulpgeschreeuw deed de conducteurs aanrennen; deze ontwa penden den razende en sleepten hem in den pakwagen. Daar had een vreeselijke strgd plaats met het treinpersoneel; de razende scheurde zich los, sprong naast den tunnel van den sneltrein af, bleef ongekwetst en liep den trein tot Presburg na. Daar werd hg dadelijk in arrest genomen naar het raadhuis gebrachtsloeg alles stuk en moest geboeid naar een ziekenhuis gebracht worden. De krankzinnige heette Christian Reimann, was uit Zwitserland en in het bezit van vc g I en kostbaarheden. RUSLAND. De plechtige intocht van den keizer en de keizerin is gisteren, onder den toevloed eener ontzaglijke volksmenigte en zonder eenig ongeval ge houden. De geestdrift was onbeschrijfelijk. Te 3 uur bevond de stoet zich bg de Iberische kapel en te 3% uur was hg in hel Kremlin-paleis aange komen. De keizerin en de grootvorstinnen waren in Russische kleederdracht. Het weder was des avonds zacht. Des avonds was er een schitterende illuminatie. Na de kroning zullen de volgende festiviteiten en plechtigheden plaats hebben: 2 Juni een volksfeest, benevens een diner in het Petrowsky-paleis aan de hoofden der landbouwdistricten; 3 Juni processie naar het klooster der H. Driec< nheid; 4 Juni viering van het tweede eeuwfeest der Praeba- jewski- en SimeonofTsky-garderegementen; 5 Juni feestmaal der gezanten, ministers en senatoren, met hunne gemalinnen, benevens de adjudanten en hofdames; 6 Juni inwijding der cathedraal van den Verlosser; 7 Juni diner ter eere van den adel te Moskou; 8 Juni groote parade. Uit Sl.-Petersburg wordt gemeld, dat er laatstleden Zaterdag, op de Fantana-kade bij het Annitschow-paleis. alwaar de keizerlijke familie zich loen ophield, eene gasontploffing heeft plaats gehadwaarbij het straat- plavleisel opengespleten, maar niemand gekwetst was. Op een der binnen plaatsen van het paleis had men eene sterke gaslucht bespeurd; daarom waren er gaswerkers ontboden; een dezer werklieden is bij het nazoeken langs de gaspgpen onvoorzichtig met brandende lucifers te werk gegaanen zoo was de ontploffing teweeg gebracht. RU9IFNIF. De kamers zgn geopend met eene troonrede, waarin de hoop wordt geuit, dat de Europeesche mogendheden geen inbreuk zullen willen maken op de onafhankelijkheid van Rumeniëdoor het te noodzaken tot de ten uitvoerlegging van verbintenissen, waaraan het noch deelgenomen, noch zgne toestemming gegeven heeft. MOSKOU, 23 Mei. Na den intocht in het Kremlin, begaf het keizerlgk echtpaar zich naar het kleine slot in het Neskutschnypark, in het zuiden der stad. om daar in volstrekte afzondering den vastentgd door te brengen. De keizer werd overal met geestdrift begroet. Heden voormiddag heeft de wgding van het rgksvaandel plaats. Uitslag wan herstemmingen voor leden van de prov. staten van Znldholland. Leiderdorp: Uitgebracht 1021 stemmen, van onwaarde 5. Gekozen de hh. jhr. mr. H. A. Steengracht van Duivenvoorde met 540 en mr. C. W. Hubrecht met 534 stemmen. De hh. dr. A. C. Van Ewgck verkreeg 479 en A. Van der Burg 472 stemmen. Ridderkerk. Gekozen mr. M. Bichon van IJsselmondeJ Alten. Gekozen de heer Van Beek. Voor de vacature Van der Vlies de heer Duynstee. Schiedam. Gekozen mr. K. A. Poortman en C. J. A. Wgnaendts. RECLAMES. Eene goede tgding voor onze lezers en lezeressen. Eindelijk is aan de verloting van de Internationale Tentoonstelling te Amsterdam door Konink- lijk Besluit vergunning verleend hare biljetten te plaatsen. Wat de voor waarden betreft, verwgzen wg onze lezers naar de advertenties. Van 17 tot en met 33 Rel 1883. BEVALLEN: M. Broeshart, geb. Dekker, C. M. Dreef, geb. v. d. Berg, D. A. F. Overdijk, geb. Smits, D. E. Flippo, geb. Patgn, Z. J. C. v. d. Ven, geb. Hoppenbrouwer, D. C. Kruytbosch, geb. Kunst, Z. C. Wgnnobel, geb. Borgerding, Z. M. v. d. Kaay, geb. Kroft, D. H. H. v. As, geb. v. d. Port, D. P. W. Boterman. geb. Borgée, D. C. C. F. Wessels, geb. Boudier, D. J. C. L. Muller, geb. Vogelensank, Z. D. Laman, geb. Habraken, D. A. B. De Jong, geb. v. d. Voort, Z. J. M. Buys, geb. Hoogteyling, D. W. v. d. Lelie, geb. Sngders, D. A. Westerhoven, geb. Caspers, D. M. G. Milikan, geb. v. Hees, Z. H. Bonte, geb. Eswilder, Z. C. Hemerik, geb. Starro, Z. J. M. De Neef, geb. Couvée, Z. V. De la Rie, geb. Noppert, D. M. E. Buis, geb. Korenhof, Z.~ J. C. W. v.d. Lelie,geb. v.Reyn.D. A.J.C.v.Cranenburg.geb.Van Wayen- burg, Z. -- M. Siera, geb. Dreef, D. A. M. De Bruyn.geb. Mirande, D. C. Re geer, geb. Berlemon, D. OVERLEDEN: J. J. Marlijn, Z., 14 m. A. S. Van Leeuwen, D„ 4 m. J. E. Van den Hoek, geb. Van Eyk, wed. 82 j. J. G. Pont, D., 17 j. N. Fortrie, geb. Lambooy, wed. 65 j. E LHt.'geb. Bavelaar, Z. levenl. C. Ouwerkerk, D„ 15 j. M. J. Baams, D„ 4 m. P. G. Van Kleef, 67 j. P. M. Pgpers, D., 9 m. A. Van Grieken, D., 33 j. G. Meijer, D., 3 m. A. A. Wervelman, D., 3 m. W. Ritman, Z„ lm. A. Le Nobel, D., 3 m. T. Gressie. Z., 2 j. W. H. Van Valderen, geb. Pieters, Z. levenl. F. L. De Munnik, D., 2 m. P. Van der Walle, 68 j. H. M. J. Peperkorn, Z., 9 j. B. Oord, geb. De Jong, 40 j. J.^ Van Rgkom, Z., 5j. GEHUWD: L. Boot, jm. en F. Trouwee, jd. W. A. Van Schooien, jm. en A. C. Van der Ploeg, jd. H. Rreger, jm. en J. Vreeswgk, jd. J. P. Van der Spree, jm. en S. C. Charité, jd. W. T. Zandvliet, jm. en A. T. Overdgk.jd. J. Ravenstein.jm. en A. C. Van Venetien, jd. J. S. Hoek,jm. en S. E.Lens.jd.— T. Van der Meer, jm. en J. C. Lambooy, jd. Op Zalurdag den 2den Juni 1883, des middags te 12 uren zal worden aanbesteed: 1°. Het afbreken van verschillende lokalen. 2'. Het maken van Fabriekgebouwen met Stoomschoor- steen en Stoomketelbemetseling. De teekeningen liggen ter inzage en overname in de Vestenstraat N*. 42, alwaar gedrukte bestekken ad /I zijn te verkrggen. De aanwijzing in loko zal plaats hebben op Maandag den 28"" Mei 1883, des namiddags te één uur. Verlangde inlichtingen worden gegeven door den Architect W. F. VAN DER HETDEN, Lolen, 23 Mei 1883. Doezastraat 43. Ondergeteekenden bevelen zich beleefdelijk aan voor de leve ring van alle soorten van DRUKWERK.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3