BUÏTENLAN DSCHB E R I CHTEN. tement aanwezige bescheiden ten duidelijkste gebleken, dat de pensionneering van vier officieren geheel buiten eenig verband staat met de zeeramp V M' monitor Adder overkomen. De geneeskundige staats commissie heeft lot arts toegelaten de hh. D. D. Buchler en L. H. H. M. Ilouben, med. doctorandi, en voor het eerste gedeelte de hh. J. C. Hertstein en G. J. W. Geill, kandidaat-artsen. De Koninklijke Akademie van wetenschappe (afd. wis- en natuur kunde) zal op Zaterdag 26 Mei te Amsterdam eene gewone vergadering bouden. Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia naar Amsterdam, arri veerde te Aden 22 Mei en vertrok denzelfdeu dag. De Prinses Marie vertrok hedenmorgen 10 uur van de Rietlanden naar Batavia. Vaart door het IJ en Kanaal voorspoedig. Een verdienstelijk, jeugdig Nederlander is in den vreemde overleden. De heer A. J. Schelling, in 1880 te Delft gediplomeerd als civiel-ingenieur, vertrok, na zich te Leiden in de Arabische taal te hebben bekwaamd, in Mei 1881 via Alexandria "naar Arabic, met het voornemen een onderzoe kingstocht te ondernamen in hei groole middengedeelte van Arabic, waar tot dusver nog geen Europeaan den voet had gezet. Door bijzondere omstan digheden te Djeddah opgehouden, waar hij de gastvrijheid genoot van onzen consul aldaar, den heer Krnyt, wist hij zich de gunst te verwerven van den Groot-sherif. Inmiddels zag Schelling zich nu den toegang tot het binnen land opengesteld niet alleen, maar was hem zelfs een vrijgeleide van den Groot-sherif beloofd, zoodal hij zijne voorgenomen onderzoekingsreis zou hebben kunnen volvoeren, ware niet de cholera tusschenbeidegetreden. Toen deze te Djeddah was uitgebroken, werd de toegang tot het binnenland voor- loopig verboden. Schelling vertrok daarop naar Egypte, om daar te wach ten tot de cholera van Arabic geweken zou zijn. Na eerst eene reis langs de oevers van den Nijl te hebben volbracht, zocht en verkreeg hij tijdelijk werk te Cairo. Daarna reisde hjj naar Port-Said; aldaar vernam Schelling van den toestand te AlexandriC, waarop hij zich onmiddellijk daarheen be gaf, om zelf den stand van zaken in oogenschouw te nemen en waar hij zich, in eene betrekking aan de waterleiding, gedurende en na het bombar dement zoozeer onderscheidde, dat, toen de rust weder geheel hersteld was, hem eene goede betrekking werd opgedragen in Egyptischen staatsdienst. Schelling maakte nu weder nieuwe plannen om Arabic van noord tot zoid te doorreizen, doch heeft daaraan geene uitvoering mogen geven. Bezig zjjnde op gouvernements-opdracht een kanaal voor te bereiden op korten afstand van Cairo, ontzag hij zich niet genoeg, maar overwerkte zich in het heete klimaat, en overleed op 28-jarigen leeftijd. Luidens eene uit Indie ontvangen de'pèche, hebben op het eiland Su matra, tusschen Korintje en Palembang, hevige vulkanische uitbarstingen plaats. Wij gelooven belangstellenden geen ondienst te doen door hen er op merkzaam op te maken, dat niemand tot de openbare terechtzitting te Rotterdam in zake de //millioenen-jnflfrouw" zal worden toegelatendan voor zien van een door den vice-president, mr. A. A. Weve, geteekend bewjjsvan toegang. De bjjzonder beperkte ruimte voor het publiek geeft tot dezen maatregel aanleiding. Dv. Z. en 's Gr.) Dr. D. deelt in het Vtrechtsch Dagblad mede: Uit de uilkomsten van de 6* tienjarige volkstelling, die men op 1 Jan. 1880 kan stellen te zijn geschied, blijkt, dat er toen in ons land in leven waren menschen van 90 99 jaren oud: m. 343, vr. 674, totaal 1017; van 100 jaren oud en daar boven: m. 5, vr. 7, totaal 12. De oudste bewoner van ons land was toen een man in Friesland van 106 jaren. Ik voeg hier nog iels opmerkelijks bjj schoon van anderen aard, namelijk dat er op dat tijdstip in leven waren 7 getrouwde vrouwen van 15 jaren oud, 5 getrouwde mannen van 16jaren oud. De jongste weduwe was 17 jaren, de jongste weduwnaar mede 17 jaren oud. Er was 1 in echt gescheiden man van 20 jaren oud en 2 in echt gescheiden vrouwen mede van 20 jarendeze waren dus al vroeg het huwe lijksbootje uitgestapt. -- Dezer dagen werd in eene advertentie onder den titel «Geldleening" aan ieder, die 100 bezit, een winst van 50 's weeks beloofd. Adres te Parjjs. Een onzer lezers, die het fijne wilde welen, schreef naar Parjjs en kreeg een brief in het Hollandsch terug van een Nederlander, naar wjj meenen vroeger in Friesland gevestigd, waarin wordt gemeld, dat het ge lukt is door nauwkeurige volging van het spel van de speelbank te Monaco "zeker punt te vinden, om per dag met ƒ100 tien gulden winst te maken"! Het geheim zelf wordt dan voor 50 aangeboden, en de bezitter is zelfs bereid voor anderen de zaak uit te voeren, en voor elk aandeel van f 100 hem toegezonden, zes dagen per week //te werken"; voor zijne moeite rekent lijj dan 1/3. Het kan inderdaad eene uitnemende "geldwinning" worden voor den inzender der advertentie. Bbl. Zr. M". schroefstoomschip Leeuwardenkommandant kapt. ter zee Van Woelderen, van Batavia, is gisteren ter reede van Nieuwediep aangekomen. D'. J. De Vlieg, pred. te Noordwijk aan Zee, heeft bedankt voor het beroep naar de Christ, geref. gemeente te Genemuiden. De rechtbank te Dordrecht heeft, bij vonnis van 21 dezer, 11. De K., uit Gorinchem, verwezen naar de procureur-generaal bij het gerechtshof te 'sGravenhage, ter zake van moord en diefstal. Door de Haarlemsche politie is gearresteerd een kantoorbediende, die te Hilversum verduistering van gelden ten nadeele van zijn patroon heeft gepleegd. De heer mr. baron Van der Feltz, griffier der staten van Gelderland, te Arnhem, is overleden. Gisteren deed de rechtbank te Arnhem uitspraak in zake de rustver storingen in Veenendaal. De eerste vijf beklaagden werden geheel vrijge sproken en de zesde en zevende, die van een gedeelte van het hun ten laste gelegde werden vrijgesproken, werden veroordeeld: de zesde tot 21 dagen en de zevende tot 42 dagen gevangenisstraf. I Eergisteren brandden te Gellikum vijf boerenwoningen af. Twee per sonen, vader en zoon, kwamen in de vlammen om, toen ze hun goed wilden redden. Hun neef ligt ook hoogst bedenkelijk, tengevolge van bekomen brandwonden. In een trommeltje, behoorende tot de nalatenschap van Magnieta Meijer de vermoedelijk vermoorde huishoudster van den gelailleerden leerhandelaar J. Melis te Ouderdendamis aan bankbiljetten, goud- en zilvergeld gevonden eene som van ƒ2100. De publieke opinie, dat er nog iets gevonden zou worden, heeft zich dus in zooverre niet vergist. In hoever dit aanleiding zal geven, om licht te verspreiden over de zaken betreflende de bankbreuk en den moord, zal wellicht nader blijken. NG. C Den Ist"1 Juli zal te Maastricht de plechtige uitreiking plaats hebben van de behaalde prijzen bij den aldaar gehouden rederijkerswedstrijd. De muziek van de guides te Brussel zal zich bij die gelegenheid doen hooren. 's GRAVENHAGE, 23 Mei. Z. M. heelt een aantal personen in de orde van de Eikenkroon bevor derd ol benoemd: o. a. den directeur-generaal van justitie, den heer Paul Eyschen, belast met de zaken van het groothertogdom, te Berlijn (groot officier); den directeur-generaal van binnenl. zaken, den heer Kirpach (com mandeur); den president en vice-president der kamer (resp. grootofficier en officier) en vele andere leden van staats- en rechterlijke colleges of hoofd ambtenaren in het groothertogdom. Voorts nog tot ridder den heer Hippo- lyte De Villers, secretaris van den koning-groothertog voor de zaken van het groothertogdom te 's Gravenhage. Tevens zijn geëmailleerde zilveren en bronzen medailles toegekend aan eenige ambtenaren enz. De minister van waterstaat, handel en nijverheid zal op den 24""' en die van binnenl. zaken zal op den 26"eo Mei a. s. geen audiëntie verleenen, Een bij de tweede kamer ingekomen adres voor leerplicht is ter griffie neergelegd, nadat de heer Clercx sterk de leerplicht had bestreden, Het adres van den stukadoor Van Vljjmenover misbruiken bjj den bouw der kon stallen, is naar den minister van waterstaat enz. verzonden om inlichtingen Aangenomen is een crediet voor long- en pokziekte. De minister beloofde scherper toezicht in hel spoelingdistrict te zullen overwegen. Een ontwerp tegen vervoer van ontplofbare stoften is bij den ministerraad in overweging. De opheffing van vaccinedwang voor schoolbezoek kan de minister niet toe zeggen aan den heer Keuchenius. Ook werd aangenomen een ontwerp van onteigening tot verbreeding van eene straat te Nijmegen en aanleg van eene straat te 's Hage. Morgen zijn andere ontwerpen aan de orde. II. K. H. prinses Marianne bracht den afgeloopen nacht iets minder rustig door. De algemeene toestand is dezellde. Aan het Hotel Paulez alhier is afgestapt graaf De Kerchove de Den- terghem, gouverneur van de provincie Henegouwen (België). BELGIË De compagnie Edison heeft aan het gemeentebestuur van Brussel ver gunning gevraagd, om de noodige geleidingen te mogen aanleggen voor het plaatsen van 5000 electrische lampen in de schouwburgen en de voornaamste etablissementen der stad. Te Gent is de consul te Antwerpen van Denemarken afgestapt tot vol brenging eeuer laak, hem opgedragen door de koninklijke familie van Dene marken, tot opdelving van het gebeente der Deensche koningin Isabella zuster van Karei V. H. M. overleed tijdens haar verblijl in Vlaanderen ie 1526 op het kasteel van den abt de Saint Pierre te Zwynaerde, en werd ia de Si. Pieterskerk te Gent begraven. Die overbrenging zal geschieden per extra-trein uit Gent naar Antwerpen en verder per stoomboot naar de hoofd stad van Denemarken. EIHGELANU. Verledenweek werd de visscherij-tenloonstelling te Londen door 132,949 personen bezocht. De tegen Delaney wegens deelneming aan den moord in Phoenix-park te Dublin uitgesproken doodstraf is in levenslangen dwangarbeid veranderd. De Pall Mall Gazette verneemt dat in October e. k. de markies vaa Lorne als gouverneur-generaal van Canada zal worden opgevolgd door dt markies van Landsdowne. -- Naar men uit Simla verzekerd is er besloten tot vervanging van Malei door majoor Baring, als Indisch minister van financiën. Aan de Standard wordt uit Durban gemeld, dat er twisten tusschea de Boeren en de Swasi's zijn ontstaan. De laatsten vielen in de Transvaal, de eejsten verzamelen troepen op de grenzen der Swasi's. Er dreigt een oorlog tusschen Japan en China. Uit Yokohama werd aan de Engelsche bladen gemeld, dat het Japansche gouvernement de puntea langs de kust, waar eene landing te vreezen is, laat versterken. Er wordt met kracht gewerkt om de zeemacht op voet van oorlog te brengen. Aan den luister van den troon van den Shah van Perzië ontbrak nog een minister van marine. Hij heeft zich dien aangeschaft, onder pretext dat de parelvisscherij in de Perzische Golf bescherming noodig heeft. Het materieel, waarover de titularis bevel zal voeren, bestaat uit twee oorlogs bodems, waarvoor de Shah 25500 betaalde. Een hevige storm heeft te Aden groote schade aangericht. Men heelt daar in geen 20 jaren zulk een orkaan beleefd. FRANkRIJK. In de couloirs der kamer werd gisteren gezegd, dat in den minister raad is besloten, dat de minister Ferry zich in de budget-commissie zal ver klaren legen schrapping van het crediet voor de beurzen bjj de seminarian maar zich zal neerleggen bij de overige verminderen, die door de commissi! op het budget van eeredienst zijn aangenomen. In een bericht uit Weenen wordt gemeld, dat de graaf van Chan- bord den 20"'° dezer van Goritz naar Frohsdorf vertrokken is.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2